Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Lecha, Hilarii
Czarny Dunajec
Clouds
18°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
18°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
19°
Wiatr: 5.796 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
19°
Wiatr: 2.88 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
22°
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
20°
Wiatr: 7.308 km/h Wilgotność: 80 %
Jakość powietrza
40 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Koronawirus
16
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
12
4
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
36
14
22.11.2019, 16:14 | czytano: 7240

"Jesteśmy zobowiązani powołać tę Radę", czyli kłopoty z Młodzieżową Radą Miasta

NOWY TARG. - Jako osoba odpowiedzialna z ramienia Rady Miasta za powstanie i funkcjonowanie Młodzieżowej Rady Miasta, wyrażam zaniepokojenie w związku z nieprzeprowadzeniem wyborów w niektórych szkołach - mówi Ewa Garbacz. Zdaniem radnej miejskiej, "dorosła rada" jest mimo wszystko zobowiązana powołać radę młodzieżową.

zdj. Szymon Pyzowski
Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta odbyły się w nowotarskich szkołach pod koniec października. - Niestety nie we wszystkich zostały wybory przeprowadzone, dlatego ta Rada nie została utworzona. Statut stanowi, że powołanych ma zostać 21 radnych młodzieżowych. Tymczasem w 4, czy 5 szkołach wyborów nie było - tłumaczy Grzegorz Watycha. Burmistrz dodaje, że "wcześniej nie było sygnałów, że wybory się nie odbędą. - Gdybyśmy mieli takie zgłoszenia to byśmy się zastanawiali, czy w ogóle ogłaszać wybory w innych placówkach.

To oznacza, że najprawdopodobniej w kadencji 2019-2023 Młodzieżowej Rady nie będzie. Radna Garbacz proponuje wprowadzenie zmian w statucie, które umożliwiłyby powołanie tego ciała doradczego. - Nauczyciele i uczniowie w szkołach, w których wybory zorganizowano wykonali dodatkową pracę. Jesteśmy zobowiązani powołać tę Radę - upiera się Ewa Garbacz.

Młodzieżowe Rady funkcjonują m. in. w Zakopanem, Rabce-Zdroju, czy Czarnym Dunajcu. Pomysł, by w podobny sposób uaktywnić młodych ludzi w Nowym Targu pojawił się w 2015 roku. Zgłosiło go stowarzyszenie Wolnościowe Podhale.

Głównym celem MRM (zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym) jest "opiniowanie przez młodzież projektów decyzji dotyczących młodzieży podejmowanych przez Urząd Miasta, Radę Miasta oraz jednostki pomocnicze gminy". Dodatkowo MRP zajmie się: "upowszechnianiem zasad działania samorządu terytorialnego wśród młodzieży; podejmowaniem działań na rzecz zaspakajania potrzeb i oczekiwań młodych mieszkańców miasta Nowy Targ oraz organizacją aktywnego uczestnictwa młodzieży w życiu publicznym".

Przynajmniej raz w roku odbywać się ma debata młodzieży z burmistrzem na temat potrzeb i problemów młodych ludzi mieszkających w Nowym Targu. MRP chce zająć się organizacją różnych przedsięwzięć na rzecz dzieci i młodzieży.

Jak czytamy w statucie: "MRM będzie konsultowała m.in. projekty następujących decyzji: wybór zajęć pozalekcyjnych; tematy, rodzaje zajęć prowadzonych w ramach miejskiej oferty spędzania wolnego czasu w ferie zimowe oraz w czasie wakacji letnich; opiniowanie planowanej infrastruktury sportowej, sposobu wykorzystania istniejącej infrastruktury sportowej, niektórych decyzji dotyczących inwestycji w infrastrukturę oświatową, planów związanych z wykorzystaniem środków pozabudżetowych adresowanych do młodzieży i dzieci oraz opiniowanie zmian do dokumentów strategicznych Miasta Nowy Targ".

Współpraca MRM z Radą Miasta polegać ma m. in. na jednym w ciągu roku - wspólnym posiedzeniu oraz stałej kooperacji w ramach prac komisji Rady Miasta.

W Nowym Targu MRM trwała na razie tylko jedną kadencję. Potem nastąpił rok przerwy, a w tym roku ogłoszono kolejne wybory. Jak widać - z problemami. W akcji wyborczej nie wzięły udziału m.in. Szkoła Podstawowa nr 5, I Liceum Ogólnokształcące oraz Prywatne Szkoły Średnie in. Venuleta.

W galerii poniżej - wybory w nowotarskiej "dwójce".

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Młodości! dodaj mi skrzydła!08:08, 27 listopada 2019
Przecież to wszystko pic na wodę i fotomontaż. Nikomu, dosłownie nikomu z władz miasta oraz Rady miasta nie zależy na jakiejkolwiek aktywności młodzieży, a tym bardziej mieszkańców. Przecież to same problemy i jeszcze trzeba byłoby coś zrobić biorąc pod uwagę opinię innych, która różni się od chciejstwa samej władzy. Władza wie lepiej a nasza najlepiej!
I to jest powód niechęci młodych ludzi, którzy niekoniecznie dają się robić w bambuko, i którzy widzą jaki jest stosunek radnych z burmistrzem do nich samych, a jest nieprzyjazny w działaniu i żadne okrągłe słowa, głupie uśmiechy i szczodre deklaracje tego nie zmienią. Ci młodzi ludzie widzą także jak źle traktowane jest społeczne zaangażowanie w życie miasta i ich wpływ na podejmowane decyzje, o czym najlepiej świadczy skompromitowany budżet obywatelski przejęty przez grupę cwaniaków i spryciarzy.
MK18:37, 24 listopada 2019
Baciok@
Brawo!!!!w samo sedno!!!
Filip18:18, 24 listopada 2019
Rada działała niecałe dwa lata
klin klinem16:48, 24 listopada 2019
Jejku wychowawca i nadzorca od kopania rowów jednocześnie.
To gdzie Ty bohaterze pracujesz ? W gułagu ?
dociekliwy12:06, 24 listopada 2019
@Goga
wybory się organizuje, jeżeli są kandydaci a w artykule autor napisał ze Rada działała tylko przez rok. Zastanówmy się dlaczego tylko jeden rok? może po tym roku młodzież doszła do wniosku że posiedzieli, pogadali i nic z tego nie wyszło? a tu od razu znaleziono winnych, oczywiście winni nauczyciele:) Dziś młodzież ma swoje zdanie, nie da się ich zmusić ani nawet zachęcić jeżeli nie widzą że coś z tego będzie. Może trzeba podać przykłady co zostało zrobione dzięki Radzie działającej przez rok i w ten sposób zachęcać młodzież
klin10:02, 24 listopada 2019
@ normalność, na razie ja to nadzoruję kopanie rowów i wiem, za co biorę pieniądze.
Taki jazgot i obrażanie innych przez ciebie świadczy, według mnie, o jednym - nie masz kompletnie pojęcia o szkole.
do @Tajne upoważnienie Pani Radnej20:33, 23 listopada 2019
"Jako osoba odpowiedzialna z ramienia Rady Miasta" - no więc Pani Ewo, któż z Ramienia Rady Miasta dał Pani taką odpowiedzialność. Nie napisała Pani z Ramienia Mieszkańców, tylko z Ramienia Rady Miasta. Nie ładnie się tak wywyższać...
pociec, grzybów uociec14:37, 23 listopada 2019
A może by powołac tą radę młodzieżową, a to "dorosłą" wywalić? Podejrzewam, ze by lepiej miastem młodzi rządzili, niż ci nasi niby dorośli zaczadzeni.
Ach10:54, 23 listopada 2019
@up
A uczestniczyłeś...aś kiedykolwiek w takich wyborach od strony kulis? Wiesz jak wszystko się odbywa? Wiesz jak to się przygotowuje?
Wiesz kto liczy głosy?
Dlaczego rzucasz podejrzenia nic o tym nie wiedząc?
Goga10:42, 23 listopada 2019
Nikt nie mówi o zmuszaniu młodzieży na siłę. Niektóre szkoły nie zorganizowały wyborów. Szkoły, tzn. dyrektorzy i odpowiedzialni nauczyciele tychże szkół. Sama młodzież tego zrobić nie mogła. A myślę, że gdyby byla inicjatywa dyrektora i nauczycieli, to młodzież chętnie uczestniczyłaby w takim przedsięwzięciu.
baciok@10:19, 23 listopada 2019
Zajmijcie się poważnymi problemami a nie głupotami.
NT zakorkowany, oddychać sie nie da bo powietrze jak w komorze gazowej.
Poza tym jak Urząd chce sobie przeprowadzac wybory to niech oddeleguje pracowników a nie wysługiwać się nauczycielami za friko.
A może młodzi mają to w głębokim poważaniu.
STAŚ10:15, 23 listopada 2019
Nic na siłę ! Zgoda. Jednak, po mojemu, należy słuchać, i wyciągać wnioski, co mówią młodzi. Młodzi mają wizję, wizję bez ograniczeń.

Tylko pytanie, czy młodzi mają ochotę na posiady ?!! Na debaty, które nic nie wnoszą ?!!
Filip08:36, 23 listopada 2019
Zgadzam się że należy kształtować postawę obywatelską. Takie Rzeczypospolite jakie jej młodzieży wychowanie. Przykład idzie z góry. Bądźmy wzorem do naśladowania. Nic nie da zmuszanie dzieci i młodzieży do udziału w czymś na siłę. Skutek tego może być zgoła odwrotny.
@klin08:33, 23 listopada 2019
Przecież w szkołach są Wychowawcy i lekcje wychowawcze PRZECIEŻ PŁATNE to jaki problem. Jesteś leniem i ignorantem zmień zawód. Kopaczowi rowów płacą za każdy metr.
Up07:28, 23 listopada 2019
@Ach nie ten wygrywa kto się dostaje, ale ten kto ma najwięcej głosów... a jednak dostaje się ten, kto jest wskazany przy liczeniu głosów...
Ach23:12, 22 listopada 2019
@uch
Jeśli już rozumujemy w tak prostacki sposób to powinno być: "nie ważne kto STARTUJE, ważne kto liczy". Jak chcesz dogryźć to troszkę się wysil. Widać, że nie masz pojęcia jak wyglądają takie wybory.
Kuba22:10, 22 listopada 2019
No to jest upoważniona z ramienia Rady Miasta czy nie..?
Goga20:50, 22 listopada 2019
Postawę obywatelską trzeba wyrabiać od najmłodszych lat. Tylko wtedy będzie szansa na większe zaangażowanie w życie kraju jako osoby dorosłej. Inaczej nigdy frekwencje w jakichkolwiek wyborach, referendach czy głosowaniach nie będą wysokie.
@Tajne upoważnienie Pani Radnej20:26, 22 listopada 2019
Trzeba rozumieć znaczenie słów. Proszę wskazać, gdzie jest mowa o jakimś upoważnieniu. "Odpowiedzialna" a "upoważniona" to nie to samo.
Filip20:06, 22 listopada 2019
Nic na siłę. W wielu miastach były rady młodzieżowe a teraz ich nie ma. Młodzież sama wybrała i widać że na dzień dzisiejszy nie jest zainteresowana tym tematem. Zresztą ustawa nie wymusza obowiązku istnienia rad młodzieżowych.
Uch19:53, 22 listopada 2019
@ Och ... nie ważne kto wygrywa... ważne kto liczy...
klin19:44, 22 listopada 2019
@normalność, nie szalej, każdy ma prawo dostawać pieniądze za swoją pracę. Siłaczki źle skończyły.
zdenerwowana19:20, 22 listopada 2019
a mógł Watycha powołać i nie zwoływać. Tak jak z wieżą wodną i muzeum drukarstwa. Hucznie otworzyć i na pół roku zamknąć. Tak na poważnie jest to kolejny przykład nieudolności. Ważne że pani kierowniczka otrzymała nagrodę.
Zaś nie taki wiekowy19:18, 22 listopada 2019
Jestem można powiedzieć "starts konerwatysta" , moje zdanie . taka Radę trzeba powiłać i to jak najszybciej !!! Głosu młodych trzeba wysłuchać uważnie ! Tam rodza sie takie pomysły że ludziom przy władzy nawet się nie marzy, ci młidzi , którzy zabieraja głos i maja coś do powiedznia , przeważnie naprawdę maja rację
och18:38, 22 listopada 2019
Nawet jeśli to prawda, że dziecko radnej wygrało wybory - to tylko dobrze świadczy o takiej matce - bo daje piękny przykład i potrafi zmotywować córkę.
@normalność18:36, 22 listopada 2019
Normalnością jest postawa PRAWDZIWYCH PEDAGOGÓW którzy swoją osobą są wzorem dla młodzieży i ich postaw obywatelskich .
Taki belfer jak ty jest wstydem dla szkolnictwa. Nic nie zrobisz dla młodzieży bez kasy a nie to strajk . I pewnie marzysz jedynie o korkach.
Ale chwała Bogu jest jeszcze paru sprawiedliwych. Nic im nie stało
jak zaktywizowali młodzież w swoich szkołach. Dało się rady .A u ciebie -WSTYD !
Tajne upoważnienie Pani Radnej?17:20, 22 listopada 2019
"Jako osoba odpowiedzialna z ramienia Rady Miasta" Pani Ewo jaki dokument mówi, że jest Pani upoważniona przez Radę Miasta. Z tego co mi wiadomo Radę Miasta reprezentuje Przewodniczący. Z tego co obserwuję sesje Rady Miasta w internecie, to nie było żadnej uchwały o Pani powołaniu na taką funkcję (no chyba, że to się działo podczas tych sesji, gdzie podczas wystąpienia Mieszkańców - nagle wystąpiły zakłócenia i nie było transmisji do końca sesji). Ładnie to tak tytułować się bez faktycznego umocowania przez Radę Miasta?
Fica17:18, 22 listopada 2019
Czyżby córka p. Ewy została wybrana?... ach ta rodzinna chęć społecznego działania...
Normalność16:58, 22 listopada 2019
Niech ktoś zapłaci nauczycielom za dodatkową pracę przy takich wyborach i pokryje koszt przeprowadzenia. To nie jest ich obowiązkiem. A jak nie to róbcie sobie sami w swoim wolnym czasie.
bum bum16:36, 22 listopada 2019
Pani Ewo jak na osobę odpowiedzialną za MRM - to się pani raczej nie popisała.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas