Kto dziś jest z rektorem, ten jest przeciwko Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej - podhale24.pl
Poniedziałek, 04 marca
Imieniny: Kazimierza, Łucji, Witosława
Zakopane
Clouds
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
Wiatr: 7.164 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 90 %
Jakość powietrza
262 %
Nowy Targ
72 %
Zakopane
192 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dostateczna
PM 10: 131 | 262 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 36 | 72 %
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
PM 10: 96 | 192 %
09.03.2020, 11:00 | czytano: 7279

Kto dziś jest z rektorem, ten jest przeciwko Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej

FELIETON. Zarzut przywłaszczenia cudzych utworów w swojej pracy habilitacyjnej, postawiony przez rzecznika dyscyplinarnego ks. Stanisławowi Gulakowi, rektorowi nowotarskiej uczelni, to kolejny dowód na dokonany przez niego plagiat. Rektor, który od początku idzie w zaparte i obwinia wszystkich, tylko nie siebie, nie ma już honorowego wyjścia. A jego buta i arogancja szkodzą wizerunkowi uczelni.

Arch. Podhale24.pl
Arch. Podhale24.pl
O zakończeniu pierwszego etapu postępowania ws. zarzutów wobec rektora Podhalańskiej Państwowej Uczeni Zawodowej w Nowym Targu pisaliśmy m.in. w artykułach pt. „Rektorowi Podhalańskiej grozi komisja dyscyplinarna” oraz „Ministerstwo ujawniło zarzuty wobec rektora Podhalańskiej. Grozi mu wydalenie z pracy”.

Ksiądz nie skomentował oskarżeń. Jego obrońca dr hab. Edward Malak poinformował, że z sześciu zarzutów postawionych przez rzecznika dyscyplinarnego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, pozostał tylko jeden. Z kolei rzecznik nowotarskiej uczelni Beata Szkaradzińska rozesłała do lokalnych mediów „list otwarty nauczycieli akademickich, pracowników administracyjnych i studentów Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu”, w którym rzekomo sprzeciwiają się oni medialnemu atakowi i szkalowaniu uczelni. Ale nie ma pod nim żadnych podpisów, więc nie wiemy kto się sprzeciwia i ilu obrońców ma rektor.

Słusznie zauważył jednak prof. Stanisław Hodorowicz, pierwszy i wieloletni rektor „Podhalańskiej” w liście otwartym do społeczności akademickiej, że prezentowanie faktów nie jest szkalowaniem. „Nikt nie postponuje Uczelni, tylko tego, który zamiast skruchy i słowa przepraszam, tchnie negowaniem stanu faktycznego. To tego typu zachowanie odbiera Uczelni splendor. Jest nieetyczne, kiedy nauczyciel akademicki świadom plagiatu (jeżeli nieświadom, to jeszcze gorzej) i innych czynów łamiących normy prawne i zasady etyczne obowiązujące w środowisku funkcjonuje, jak gdyby się nic nie stało. W takim przypadku, zło należy nazwać po imieniu – jest złem!” - napisał twórca Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu i trudno nie przyznać mu racji.

Dowody na plagiat to jedno, ale szczególnie przykra jest postawa księdza rektora, etyka, który zamiast skruchy i pokory pokazuje arogancję i butę. Od początku skandalu, który wybuchł po ukazaniu się w „Tygodniku Podhalańskim” artykułu pt. „Rektor kopiuj wklej”, ksiądz rektor robi z siebie ofiarę, próbując zakłamać rzeczywistość. Nie dopuszcza do siebie myśli, że nie jest ofiarą, ale podejrzanym. Może grzmieć na dziennikarzy, skarżyć się na ataki, i na co tylko chce, obwiniać wszystko i wszystkich o wszystko, ale jednego nie zmieni: to wszystko z jego powodu.

Zresztą, od początku poziom jego obrony jest żenujący. Jeden z jego głównych argumentów, że plagiatu nie wyłapały systemy antyplagiatowe, jest kompromitujący. To jakby powiedzieć, że skoro nikt nie złapał mnie za rękę, to nie jestem złodziejem. Prof. Hodorowicz przytacza tu trafny argument, że programy antyplagiatowe nie wykryły plagiatu w pracy habilitacyjnej rektora Gulaka, bo w bazie programu antyplagiatowego w ogóle nie są ujęte teksty, z których ksiądz-rektor zawłaszczył fragmenty.

Rektor zamurował się w twierdzy własnego „ja” i twierdzi, że nikt nie ma racji, tylko on. Skrupulatne i rzetelne ustalenia dziennikarzy, dowody, fakty, opinie uznanych uczonych, profesorów, w końcu dowody zgromadzone przez rzecznika dyscyplinarnego ministerstwa nauki – to, według rektora, nie ma żadnego znaczenia. Wszyscy się mylą, tylko on ma rację.

Skoro rektor tak twardo zaprzecza faktom, bezwzględnym, obiektywnym, potwierdzonym i oczywistym, trzeba zacząć wątpić w to, czy potrafi jeszcze oddzielić prawdę od nieprawdy.

Zostało mu iść w zaparte. I tego pewnie będzie się trzymał do końca. Kto dziś jest z rektorem, ten jest przeciwko Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej. Kres tej kompromitacji mogą przynieść jedynie wybory nowych władz uczelni. Rektor honorowego wyjścia już nie ma.

Robert Miśkowiec, Podhale24.pl
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
mewa21:10, 11 marca 2020
do "Bez znaczenia"
"Minister jako doktor, składał przysięgę, która uniemożliwia MU podjęcie działań niezgodnych z treścią przysięgi. Gdyż ministrem się jest a doktorem pozostaje na zawsze. Więc Minister nie może teraz ukarać kogokolwiek, to jest przed zakończeniem postępowania dyscyplinarnego.
A to przepraszam co za bełkot?
Watpię11:46, 11 marca 2020
Nie wierzę, że ludzie wierzą w to, co czytają i łykają to jak kaczki. Dla wszystkich mniej inteligentnych objaśnię wielkimi literami ZARZUT TO NIE WYROK, poczekajcie że swoimi oskarżeniami odnośnie rektora, aż ktoś mądrzejszy od was sprawę zakończy. Szkoda tylko, że nawet gdyby wyrok był uniewinniający to etykieta zostanie na niewinnym już wtedy człowieku.
Apropos samego 'felietonu' HAHAHAA, niesamowity kunszt pisarski, pogratulować, serio
LudzikUSA13:06, 10 marca 2020
jezeli nie zostala wina uzasadniona , udowodnionaze i nie zapadl prawomocny wyrok w tej sprawie - to znaczy ze osoba ta nadal jest nie winna i tyle
ocena z Orawy12:03, 10 marca 2020
rektor juz miał wtope na Juwenaliach
radni PiS pamiętają
mieszkanka11:55, 10 marca 2020
Szanowni komentujący. Nie nakręcajcie się tak bardzo w stanowieniu o winie. Istnieje zasada prawa rzymskiego o domniemaniu niewinności według której każda oskarżona osoba jest niewinna wobec przedstawianych jej zarzutów, dopóki wina nie zostanie jej udowodniona. Wina jak widać na łamach prasy jest udowadniana ale nie prasa i media stanowi o winie lub niewinności, a można człowiekowi życie zniszczyć.
pipol09:10, 10 marca 2020
Zarzut to kolejny dowód. No istny dziennikarski geniusz :)
Bez znaczenia07:53, 10 marca 2020
Szanowni Państwo,
Zanim dokona się lincz! Bardzo gorąca dyskusja na łamach Państwa wskazuje tak czy inaczej, że nie poznaliście Państwo wszystkich faktów, a pomimo tego część z Państwa już wyrokuje. Tymczasem:
1. Zarzuty stawiane JM Rektorowi PPUZ wynikają z faktu, że część przypisów w habilitacji uznaje się za niepełne. Co jest wszakże najważniejsze żaden z nich nie daje powodów do twierdzeń iż w ten sposób doszło do plagiatu, to znaczy do przywłaszczenia sobie autorstwa. TO jednak nie ma miejsca. I to zostanie wykazane na rozprawie.
2. Minister jako doktor, składał przysięgę, która uniemożliwia MU podjęcie działań niezgodnych z treścią przysięgi. Gdyż ministrem się jest a doktorem pozostaje na zawsze. Więc Minister nie może teraz ukarać kogokolwiek, to jest przed zakończeniem postępowania dyscyplinarnego. Zarzuty jego Rzecznika to nie dowód.
3. Wierze, iż Państwo wydrukujecie mój tekst.
Obrońca JM Rektora PPUZ

Przypominam, że to miejsce do komentowania, a listy i apele do redakcji proszę kierować bezpośrednio, mejlowo - do redakcji. Moderator.
habilitus23:17, 9 marca 2020
Harnaś dopiął swego. Fajny był żywiołowy i z jajem ten rektor a teraz pewnie kolejny smutas myśliciel i gdybacz zasiądzie na tronie. Mam nadzieję, że nie będzie od razu swoich własnych cytatów na murach uczelni wieszał.
jo22:31, 9 marca 2020
To atak na kościół , postkomuna atakuje .
egon21:35, 9 marca 2020
Troche przykre, że Rektor, Kapłan i oszust.
Wstyd.
dd20:55, 9 marca 2020
Cenię felietony. Ten nie do końca mi odpowiada, bo brak mu lekkości pióra pani Palki.
mag20:54, 9 marca 2020
cyt.z tekstu powyżej:
"rzecznik nowotarskiej uczelni Beata Szkaradzińska rozesłała do lokalnych mediów ?list otwarty nauczycieli akademickich, pracowników administracyjnych i studentów Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu?, w którym rzekomo sprzeciwiają się oni medialnemu atakowi i szkalowaniu uczelni. Ale nie ma pod nim żadnych podpisów"...
Dziwne i jak to rozumieć?
Przecież media nie atakują i nie szkalują uczelni!
Wanda20:27, 9 marca 2020
Trochę te artykuły podhale24 są niespójne . Już się pogubiłem. Ponieważ początkowo można było odebrać artykuły jako obrona księdza podejrzanego o oszustwa a ten artykuł to już niemal lincz . Moim zdaniem zbyt dużo tych artykułów .
STAŚ18:09, 9 marca 2020
Przykra sprawa dla wszystkich.

Odzywa się u mnie, lokalny patriotyzm, czyli szkoda, reputacji NASZEJ Uczelni !!!
Karol15:47, 9 marca 2020
Rektor, etyk i w dodatku kapłan. Żałosne.
Rura15:08, 9 marca 2020
Szabla w dłoń i na koń!
obserwator15:05, 9 marca 2020
Ten artykuł to jakaś żenada.. Od dłuższego czasu niby nowy tekst a ciągle te same newsy. W koło to samo, aż nie chce się czytać. Nie ma nic ciekawszego w tym mieście do opisania??
szkodagadać14:16, 9 marca 2020
księżu nie daj sie...
kuba13:03, 9 marca 2020
do prawnik:
a słyszałeś o przypadku niesłusznego zarzutu wobec księdza ????
rekin-r13:02, 9 marca 2020
Well, well ? jak mawiają Anglicy ? a skądże taka gorliwość i piętnowanie wszystkich, którzy czekają na prawomocne orzeczenie. Ktoś złośliwy mógłby hipotetycznie napisać "brak im argumentów, to chcą wszystkich przekonać siłą". Ale złośliwy nie chcę być i mam nadzieję, że rzetelna komisja, zgodnie ze wszelką sztuką, czyli metodologicznie udowodni winę rektora Gulaka (który podobno jest księdzem, choć wcale tego po nim nie widać) i zgodnie z jej ustaleniami zostaną podjęte działania karne lub dyscyplinarne. Chcę wierzyć, że członkowie komisji, ludzie ze stopniami i tytułami naukowymi wykonają swoją robotę bez ulegania krzykowi p. Miśkowca i p. prof. Hodorowicza i p. red. Zalot. Prawda i tylko prawda, a potem konsekwencje według winy i przepisów, bez oglądania się, że to ksiądz, czy wojskowy, zwolennik PO i dobry znajomy b. ministra Klicha oraz obecnego min. Gowina.
do Prawnika12:47, 9 marca 2020
A czy zarzutów nie stawia się przypadkiem na skutek zebranych dowodów? To do obrony należy udowodnienie, że dowody są nieprawdziwe.

Co z Ciebie za prawnik? Musiałeś prawo na PPWSZ robić.
Logik12:46, 9 marca 2020
Abstrahując od samej, bardzo niedobrej dla PPUZ, sytuacji - felieton na bardzo marnym poziomie, napisany pod tezę, pełen infantylnych wstawek i spekulacji "psychoanalitycznych" (vide: "Rektor zamurował się w twierdzy własnego ?ja? i twierdzi, że nikt nie ma racji, tylko o [...] Wszyscy się mylą, tylko on ma rację") i z podstawowymi błędami w argumentacji.
Wystarczy spojrzeć na pierwsze zdanie tekstu: "Zarzut przywłaszczenia cudzych utworów w swojej pracy habilitacyjnej [...] to kolejny dowód na dokonany przez niego plagiat".
Jest to zwykła manipulacja i błąd logiczny zdania. Zarzut to ŻADEN dowód. To tak, jakby mówić (a analogia jest tu pełna), że akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu to DOWÓD na jego winę.

Dowody zostaną w pełni ujawnione dopiero ujawnione w postępowaniu dyscyplinarnym i to komisja dyscyplinarna (a nie rzecznik dyscyplinarny, który pełni rolę oskarżyciela) orzeknie o ewentualnej winie ks. rektora. Zanim to jednak nastąpi, wylewanie wiadra pomyj na osobę, której winy nie stwierdził wyznaczony do tego organ świadczy tylko o nastawieniu i poziomie piszącego.

Wiem, że to felieton i znam prawa, jakimi się rządzi ta forma ale to, co zawarte jest w tekście nie wnosi nic do dyskusji. Jeśli szanujecie swój czas - nie czytajcie. Zaoszczędzicie trzy minuty życia.
rentgen*12:39, 9 marca 2020
Dziękuje redakcji za madre podejscie do tematu oraz fakt iż redaktor podpisał się pod nim pełnymi danymi. Myśle że w Polsce są odpowiednnie instytucje które rzesądzą o winie p rektorra bądź nie - bądźmy dobrej myśle, przecież jakieś zaufanie do organów państwowych każdy obywatel ma.
A co do p rzecznik uczelni: Czy to nie ta pani co jest dziennikarzem/redaktorem jednego z lokalnych portali informacyjnych? Proponowałby albo zrezygnować z funkcji rzecznika albo być bardziej obiektywnym z racji wykonywanego zawodu.
Jest wiele ciekawszych tematów na Podhalu, czy w gminie Szaflary :)
janiela z gorców12:24, 9 marca 2020
a tak na marginesie jest taka sprawa jedna pani gorolka napisała ksiazke sladami goralskiej mody . nie miała zadnej zgody na publikacje zaprezentowanych prac strojów goralskich , a prace doktorancka napisała na podstawie pracy magisterskiej pani Mari z białego Dunacja i czy to nie plagiat szanowni panstawo doktoraci z Noweg Targu>>>>>>>>>>>>
Prawnik12:00, 9 marca 2020
Postawienie zarzutu NIE stanowi dowodu, lecz zarzut.
Gdyby postawienie zarzutu stanowiło dowód, Janowi Kowalskiemu wystarczyłoby postawić zarzut morderstwa Kazimierza Nowaka i jednocześnie na podstawie zarzutu skazać go na dożywocie.
Winny czy niewinny -to się okaże, ale nie wolno mylić dowodu z zarzutem.
olo11:09, 9 marca 2020
podoba mi sie ten artykuł - brawo dla tego kto go napisał ! a tak na marginesie to taki jest nasz kościół ? kasa, kasa i jeszcze raz kasa się liczy a nie żadna tam postawa chrześcijańska ! tu plagiat - tam pedofilie - co z tym Kościołem się dzieje??
u310:59, 9 marca 2020
Ma tupet księżu
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas