Sobota, 15 maj 2021, Imieniny: Zofii, Nadziei, Berty
Szczawnica i okolice
Clouds
10°
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 87
Clouds
11°
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 87
Clouds
10°
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 87
Clear
12°
Wiatr: 1.836 km/h Wilgotność: 93
Clouds
10°
Wiatr: 1.944 km/h Wilgotność: 91
Clouds
10°
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
18.06.2020, 19:16 | czytano: 18693

Protest na placu budowy. Mieszkańcy blokowali próbę postawienia masztu radiokomunikacyjnego (zdjęcia)

Fot. Robert Miśkowiec

Kilkudziesięciu mieszkańców protestowało przez całe popołudnie przeciwko budowie masztu radiokomunikacyjnego na terenie dworca PKP w Rabie Wyżnej.

W maju ponad 120 z nich podpisało się pod pismem do władz gminy Raba Wyżna o wstrzymanie prac. Po interwencji urzędników, Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wszczął postępowanie w tej sprawie. Wczoraj wieczorem na plac budowy wjechały tiry z elementami konstrukcji wieży. Rano okoliczni mieszkańcy pojawili się na placu budowy, żeby protestować przeciwko postawieniu masztu. Obawiają się, że maszt, który buduje tu PKP, będzie kiedyś służył do celów komercyjnych i w środku osiedla będą mieć wieżę emitującą silne pole elektromagnetyczne. Poza tym nie chcą w środku osiedla kilkudziesięciometrowego słupa. Mieszkańcy podnoszą argument, że postępowanie o pozwolenie na budowę masztu jeszcze się nie zakończyło i nie ma prawomocnej decyzji zezwalającej na tę inwestycję. PKP przekonuje, że ma wszystkie wymagane zgody, podkreślając, że mimo odwołań, wniesionych przez 4 mieszkańców, nie było wstrzymania decyzji pozwalającej na budowę.Przez całe popołudnie trwały dyskusje między mieszkańcami, a pracownikami, którzy nie mogli wjechać na plac, żeby rozładować tira. Na miejsce przyjechała policja, wezwana przez obie strony, która pilnowała, by nie doszło do zakłócenia ładu i porządku, potem dotarli też pracownicy Służby Ochrony Kolei. Mieszkańcy byli niezadowoleni, że nie przyszedł wójt Andrzej Dziwisz, ani żaden z urzędników, żeby wesprzeć ich w proteście.

Dopiero późnym popołudniem mieszkańcy zeszli z placu po uzyskaniu zapewnienia, że robotnicy tylko rozładują z tirów elementy konstrukcji, a z budową masztu poczekają do rozstrzygnięć na wyższym szczeblu. Tak też się stało, ale obawiają się, że jutro robotnicy rozpoczną budowę masztu.PKP informuje, że infrastruktura GSM-R jest budowana jest tam, gdzie to niezbędne, wzdłuż linii kolejowych i wykorzystywana jest wyłącznie na potrzeby ruchu kolejowego. Lokalizacja masztu została ustalona w taki sposób, aby sygnał docierał do każdego punktu na linii. Dzięki temu pociągi cały czas będą w zasięgu działania systemu GSM-R. Sygnał emitowany przez antenę zawieszoną na maszcie GSM-R nie ma wpływu na otoczenie pozakolejowe. Jest emitowany wzdłuż linii kolejowej (od jednego masztu do drugiego), a nie promieniście na całą okolicę. Sygnał GSM-R jest też o wiele słabszy niż przekazywany chociażby przez anteny telefonii komórkowej.

System GSM-R umożliwia komunikację między pracownikami odpowiadającymi za bezpieczeństwo i płynność ruchu – dyżurnymi, dyspozytorami, maszynistami i personelem kolejowym. tego typu maszty powstają przy liniach kolejowych w całej Polsce. W naszym regionie powstają na trasie kolejowej z Chabówki do Zakopanego.

r/ zdj. Robert Miśkowiec, Czytelnicy
najnowsze informacje
komentarze
EAIEE/AGH16:27, 22 czerwca 2020
Każde promieniowanie trochę szkodzi. Obecnie bez nowoczesnej technologii jednak już nie da się funkcjonować, ale można budować nadajniki na szczytach , w lasach. Zasięg gdy nic nie zasłania jest znacznie większy .
Sami możemy to zaobserwować gdy mamy lepszy zasięg Wifi od sąsiada za oknem w odległości kilkaset metrów niż za kilkoma ścianami we własnym domu w odległości kilkunastu metrów. Mieszkamy w górach i wkoło jest wystarczająco szczytów do montażu masztów.
OKey22:35, 21 czerwca 2020
STOP 5G w Polsce
hahahahaha ha21:48, 21 czerwca 2020
Swiatłowódato5g- Ty wiesz co piszesz brednie na haju, kształcony i wyuczony pomarzyć możesz.
Dobra, dobra ...14:06, 21 czerwca 2020
@ Światłowódato5G?
Jaki związek masz z tą inwestycją. Zza którego biurka wypisujesz te mądrości? Czemu nie ma Cię tam na miejscu skoro wiesz co to jest?
idź tam do ludzi, weź ze sobą dokumentację i wyjaśnij wszystkim, że niepokoją się niepotrzebnie. Powiedz im dlaczego ten maszt ma stać przed ich domem a nie przed twoim. Wszyscy wiemy, że otacza nas promieniowanie elektromagnetyczne, chociażby i z telefonów. Może jednak jesteśmy zdania, że to już dość, że jest pewna granica za którą ryzyko jest zbyt wielkie. Światłowód to nie 5G, to na pewno wiedzą i protestujący. Tylko po co tak olbrzymi słup do światłowodu.
Światłowódato5G?00:49, 21 czerwca 2020
Będąc po szkole w kierunku opartym na masztach telekomunikacyjnych, liniach miedzianych jak i światłowodowych, czy poznając urządzenia z zakresu infrastruktury sieciowej jak i radiowej ich zakresy i działanie, naprawde łapie sie za głowe i myśle sobie gdzie my żyjemy. Na hasło 5G dostaje odrazy, nie dlatego że 5G jest szkodliwe bo nie jest, tylko dla tego że ludzie mówią 5G tak naprawdę nie wiedząc co to jest i czym tak naprawde jest. Nie steruje mózgami, nie powoduje wirusów itd. Poprostu wymiana informacji pomiędzy urządzeniami. W naszym otoczeniu jest bardzo duża emisja różnych fal radiowych. Każdy z ludzi którzy tam protestują ma telefon komórkowy, ma w domu internet, słucha radia w samochodzie czy odbiera telewizje, na dodatek sąsiad ma pewnie sieć wifi którą łapie nasz telefon przy sprawdzaniu dostępnych sieci, no i jeszcze zapomniałbym nie 1 sieć bo kilka i na 2 częstotliwościach o czym sam nie wie pewnie (2.4Ghz i 5Ghz). Przestanmy popadać w paranoje, i skupmy się na ochronie środowiska od np. śmieci, a zdrowia od ich naprzykład nie spalania co w tamtych okolicach w zimie można zobaczyć. 40 metrowy maszt przed domem ? Przeszkadza bardzo ? Wolałbym mieć taki maszt przed domem i wiedzieć że dzięki temu nasze wnuki czy też dzieci pojadą bezpiecznie pociągiem do szkoły, ten maszt odpowiada za komunikacje, choćby i urządzeń sterowniczych czy pracowników znajdujących się na trasie pociągu a jak wiadomo czasami zasięg masztów jest ograniczony piszę o BTS i narażony na ataki. Już nie wspomnę tutaj o narzekania na zasięg u operatorów komórkowych, zgłaszanie, pretensje. Ale jeśli maszt by stawał w szczerym polu a ludzie by usłyszeli 5G to nie ważne czy byłby to maszt bez anten to by go spalono. Także drodzy protestujący polecam edukacje. Pozdrawiam.
Jeden21:14, 20 czerwca 2020
@ Do Wszystkich
A skądże ty taki zorientowany i oświecony.
Tak właśnie od lat uszczęśliwia się nas wbrew naszej wiedzy i woli.
Wyszukuje się nam wroga i zaraz znajduje sojusznika który nas ma obronić.
Twoich rewelacji jakoś nikt oficjalnie nie potwierdza. Ci co ten maszt stawiają też nie wiedzą czemu ma służyć?

Wieś to faktycznie stan umysłu. Jedynie tam umysł równa się rozsądek.
Do wszystkich14:34, 20 czerwca 2020
W jakim ja kraju żyje rządzący tępi i naród ciemny jak but.... Tępi ludzie masz GSM-R nie jest masztem typowej radiofonii!!!! Pole nie rozchodzi się po okolicy tylko w Lini prostej do następnego masztu itd... Oczywiście protestujcie niech nie postawiają masztu ale przy jakiejś katastrofie nie miejcie pretensji do innych tylko do Siebie ten maszt ma zapewnić komunikację i zwiększenie kontroli nad połączeniami kolejowymi... Więcej myślenia włączcie....
fala09:41, 20 czerwca 2020
Pan Siarka jest posłem którąś kadencję, a drugą z kolei w obozie rządzących, jakby coś mógł zrobić w tej sprawie, tj. zablokować postawienie tego masztu, to przez ostatnie 5 lat miał dużo czasu. Teraz liczy się skuteczność w załatwianiu spraw a nie pojawianie się to tu, to tam, przecięcia wstęg itd.. Tak można było robić jak się było w opozycji. Ekipa jak widać na zdjęciach przyjechała już z masztem na plac budowy to chyba po ptokach.
22221:57, 19 czerwca 2020
Ważne że negocjacje z kimś od p Siarki zakończyły się pomyślnie dla mieszkańców!
Cd19:20, 19 czerwca 2020
ehh jednak ludzie dalej mają średniowieczną mentalność ...
Smok17:37, 19 czerwca 2020
W internecie jest mnóstwo argumentów, że 5G jest szkodliwe, tylko żydoskie google tego nie wyszukują, co ciekawe kiedy się ich zapyta o szkodliwość 5G to nagle wyrzuca same wyniki jakie to 5G jest bezpieczne!

Polecam wyszukiwarkę DuckDuckGo, tam wyszukuje bez cenzury.

A ten T-Mobile to czyj? Nie żydów przypadkiem? A kto to ciągle w radiu na 3 literki gada o tym jakie to wspaniałe?
Mój nick17:23, 19 czerwca 2020
Żadnej władzy nie ma co wierzyć trzeba kupić samemu miernik i sprawdzić ile pokazuje a nie tam na słowo. W myśl zasady patrz na ręce władzy. A do pir2 mam jedno zdanie. Wolę wieś niz miasto. A jak miastowym nie pasuję to niech sobie siedzą w blokach nadal i niech nie wychodzą przez pseudoswirusa skoro wy w mieście tacy oświeceni
plandemia17:22, 19 czerwca 2020
JESLI ZYCIE WAM MILE---STOPG!!!!!!
nieswój16:30, 19 czerwca 2020
Ktoś od posła Siarki ? Dobre sobie bo Pan Poseł reprezentuje władzę, która nam wszystkim pokazała środkowy palec i postawiła nielegalnie ten maszt. Władza PIS znowu pokazała gdzie ma samorząd i zwykłych ludzi.
ciekawy16:11, 19 czerwca 2020
do : Marek
Anteny na maszcie będą działały 24 godziny na dobę, Tobie proponuję, wsadź sobie głowę do czajnika i włącz na 2 godziny, zobaczymy co się stanie z Twoim mózgiem, o ile jeszcze coś z niego zostanie.
Marek13:14, 19 czerwca 2020
Do ciekawy - prawda to jest taka, że czajnik elektryczny powoduje większe promieniowanie niż 5G.
Naturalnie da się żyć.12:42, 19 czerwca 2020
Dlaczego po cichu bez rozgłosu był u podnoszone normy promieniowania 5g? Tak jak poniżej, dokładnie stukrotnie! I słuszne jest porównanie do mikrofalówki, a głupie do wifi. W Lombardii maszt na maszcie, w wuhan to samo. Ale w mediach wam nie powiedzą że ludzie w wuhan już dawno protestowali, ale reżim skutecznie zamknął ich postulaty. Jesteście jak stado owiec. W historii za każdym wprowadzeniem wyższych częstotliwości do ogólnego użytku szły jakieś choroby. Każdy ludzki organizm to struktura biomagnetyczna, każde fale odciskaja na nas jakieś piętno. Nikt o smogu elektromagnetycznym nie słyszał?
ciekawy12:28, 19 czerwca 2020
Co innego jest sieć do transmisji 3G, 4G, a co innego jest 5G. Prawda jest taka, że aby 5G mogło poprawnie funkcjonować (po najniższych nakładach) do jednej z tarcz została doklejona decyzja ministra zdrowia zwiększająca STUKROTNIE MOC NADAWANIA. Ci którzy uważają, że to wytwarzane pole jest obojętne dla organizmu (porównanie z wifi ma się nijak) to niech sobie wsadzą głowę do mikrofalówki na kilka godzin, wcześniej ją uruchamiając i to będą porównywalne pola elektromagnetyczne.
Ludzie myślący samodzielnie.12:25, 19 czerwca 2020
Nie ma żadnych badań mówiących o braku szkodliwości 5g. Najpierw badania potem stawianie masztów ludziom przy domach.
Wnuki z trzecią nogą11:32, 19 czerwca 2020
KL dokładnie o to chodzi. Nie ma żadnych badań zapewniających o bezpieczeństwie takich masztów, tym bardziej w środku osiedla! Dopóki nie zostały przeprowadzone żadne badania w tej kwestii dalej będę po stronie przeciwników. Brawo mieszkańcy!
G11:07, 19 czerwca 2020
Maszt już postawili, szybko chyba zapadają decyzje na wyższym szczeblu, bo wczoraj firma wykonująca mówiła że bez decyzji odgórnej nie postawi, obiecanki cacanki
Swój10:49, 19 czerwca 2020
Maszt już się stawia jeden słup 20m stoi zaraz dołożą drugi. Jest tylko ktoś od posła Edwarda Siarki. Gdzie Pon Wójt gdzie Starosta od domu którego 400 m jest ten słup.A gdzie zapraszany pod słup Obcy we wsi Sołtys, ma być dla ludzi a służy i jest na baczność i na rozkaz Wójta. Nie taką władzę wybieraliśmy która pozwala bez koniecznych uzgodnień i ustaleń prowadzić na swoim terenie budowy. Dziwne wczorajszy e- meill z Krakowskiego Nadzoru Budowlanego PKP prowadzi pracę na swoją odpowiedzialność ustalenia w toku
kl08:50, 19 czerwca 2020
Słaby z ciebie obserwator obserwatorze, bardzo słaby, dopatrzyłeś się już w ogóle, że google to syjonistyczna ślepa na żydowskie interesy wyszukiwarka?
Mieszkaniec07:48, 19 czerwca 2020
I dalej średniowiecze. Jak polecą sprawy w sądzie do nich za blokowanie inwestycji to już im protesty przejdą..
Miejscowy07:31, 19 czerwca 2020
Czy poseł z tego okręgu wsparł protestujących?Bo coś mi się wydaje iż mieszkańcy zostali sami i nie ma ich kto wspomóc?Nie ma Starosty,Wójta ani radnych?No tak byli mieszkańcy potrzebni jak były wybory a teraz muszą liczyć na cud?Polska to dziwny kraj obietnic bez pokrycia,rządzić trzeba umieć bo ten urząd jest sprawowany z woli ludu(wyborców) i warto tą lekcje zapamiętać przy wyborach
nie zawracajcie głowy i nie zabierajcie czasu07:03, 19 czerwca 2020
Mieszkańcy! nie dajcie się zwieść. Po co pozwoliliście rozładować ten szmelc w okolicy placu budowy ? To duży błąd. Niech budują w terenie nie zamieszkałym. Maja go na tyle .
Technologia 5G nas zabije06:48, 19 czerwca 2020
Dokładnie jest tak jak pisze - "kl"
Tzw. rząd poszedł w tej sprawie na skróty pod osłoną koronawirusa.
Za tym są tylko trole opłacane przez ten biznes.
Nawet na tym portalu były sponsorowane artykuły promujące 5G.
Wi05:40, 19 czerwca 2020
Niech nie podskakuja. Bo jeszcze im przejazdy pozamykaja nielegalne i wtedy nawet do domków nie dojadę.... Ludzia naprawdę się nudzi .
Igorrr01:25, 19 czerwca 2020
Pola elektromagnetycznego się boją, a założę się że 90% z nich ma WiFi w domu na częstotliwościach sieci 5G. I to pewnie w salonie gdzie połowę czasu spędzają... Hipokryzja.
obserwator00:22, 19 czerwca 2020
~~kl rozwaliłeś system swym postem
.23:41, 18 czerwca 2020
A ile metrów wdg ustaw może stać taki masz od najbliższych zabudowań 14 metrów? Jak ten? Czy ok 150 m. No i tu jest główny problem bo budowa w tym miejscu jest niezgodna z prawem.
Fekek23:12, 18 czerwca 2020
Maszt ma stać zbyt blisko domów, w środku osiedla - to niezgodne z prawem!
strażak dyndu dyndu22:33, 18 czerwca 2020
proponuję tym oponentom aby zaprzestali z dzwonienia z komórek bo od tego mózgi im się lasują
Turnia22:26, 18 czerwca 2020
Dopóki do władzy samorządowej będziemy wybierać byłych towarzyszy często nawet o tym nie wiedząc to oni nie będą działać w naszym imieniu w końcu jak mówi powojenne przysłowie ? Towarzyszyłem sobie dobrze robiłem a Polsce szkodzilem?
animal21:12, 18 czerwca 2020
Burmistrz w Rabce ma słonie a w Rabie będzie żyrafa zależy jakie zwierzątka kto lubi:)
kamieniarz21:04, 18 czerwca 2020
Może władza pomnik sobie buduje, aaaaa będzie widać daleko.
strażak dyndu dyndu20:36, 18 czerwca 2020
średniowiecze rządzi , kuń i brony do roboty
kl20:27, 18 czerwca 2020
I BARDZO DOBRZE!

Dość zaśmiecania środowiska falami elektromagnetycznymi.

Przede wszystkim trzeba oponować przed 5G.

Dlaczego żydzi, którzy produkują najwięcej urządzeń związanych z 5G mają je zakazane w swoim quasi państwie na terytorium okupowanej Palestyny?

Dlaczego Bruksela zakazała u siebie?

W USA lekarze w kwietniu już zauważyli, że epicentra wirusa są tam gdzie są anteny 5G.
pir219:42, 18 czerwca 2020
Wieś to jednak stan umysłu.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij