XII Rekolekcje Góralskie w Łopusznej. Ks. Oko ostro o rodzinie Tischnerów - podhale24.pl
Środa, 29 maja
Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
Nowy Targ
Rain
15°
Wiatr: 6.372 km/h Wilgotność: 88 %
Rain
15°
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 82 %
Rain
16°
Wiatr: 5.904 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
21°
Wiatr: 5.436 km/h Wilgotność: 90 %
Rain
18°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 90 %
Jakość powietrza
62 %
Nowy Targ
56 %
Zakopane
46 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 31 | 62 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 28 | 56 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
21.11.2020, 16:41 | czytano: 14979

XII Rekolekcje Góralskie w Łopusznej. Ks. Oko ostro o rodzinie Tischnerów

W atmosferze sporu między rodziną Tischenrów, a organizatorami - w Łopusznej odbywają się XII Rekolekcje Góralskie Związku Podhalan. - Żaden z nich nie ma kompetencji filozoficznych, teologicznych do oceny filozofii i zgodności, stanowiska innych z daną filozofią - skrytykował rodzinę księdza filozofa jeden z prelegentów ks. prof. Dariusz Oko.

Fot. Kuria Metropolitarna w Krakowie
Fot. Kuria Metropolitarna w Krakowie
Tegorocznym tematem rekolekcji jest hasło „Scynsno i niescynsno śleboda”. Mszę św. inauguracyjną odprawił w łopuszniańskim kościele Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski w asyście księży Władysława Zązla i Jana Gacka. - Chcemy rozważać, czy dzięki wolności zmierzamy do Chrystusa od Chrystusa. Św. Jan Paweł II uczył nas, że nie ma prawdziwej wolności bez Chrystusa i Ewangelii - przypomniał, otwierając rekolekcje, ks. Gacek.

- Trzeba za wszelką cenę pokazywać jak wielki jest Bóg, pełen miłości i zatroskania, jak jest szczodry w swej dobroci. Jednocześnie pokazywać ludziom, że jeśli Syn Boży jest razem z ludźmi, to musi być zatroskanie o to, by mogli dostąpić zbawienia. Wolność człowieka to działanie na rzecz dobra innych ludzi i własnego, a w głębi tego jest pragnienie uznania Boga jako największej, szczodrobliwej miłości – powiedział w homilii metropolita.

Julian Kowalczyk, prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce, podziękował gospodarzom i organizatorom tegorocznych rekolekcji, prezesowi i oddziałowi Związku Podhalan w Łopusznej i ks. kapelanowi Janowi Gackowi, że podjęli trud organizacji rekolekcji w 20. rocznicę śmierci pierwszego kapelana związku i honorowego członka ZP ks. Józefa Tischnera.

Transmisje on line z rekolekcji prowadzi Telewizja Podhale na kanale YouTube.pl. Największe poruszenie wywołał wykład ks. prof. Dariusza Oko, który krytycznie odniósł się do listu rodzina Tischnera. Przypomnijmy, iż rekolekcje poprzedził spór. Rodzina śp. ks. prof. Józefa Tischnera wystąpiła z listem otwartym do organizatorów, w którym odcina się od rekolekcji góralskich organizowanych przez Związek Podhalan, nawołując, by nie łączyć ich z nazwiskiem księdza profesora Józefa Tischnera. O sprawie pisaliśmy w artykule pt. "Afera z Rekolekcjami Góralskimi w Łopusznej. Rodzina Tischnerów odcina się i nawołuje, by nie łączyć z rekolekcjami nazwiska ks. Józefa Tischnera". Główny zarzut dotyczy udziału niektórych prelegentów rekolekcji, których tematyka ma nawiązywać do osoby i myśli ks. Tischnera. - Są wśród nich postacie, których publiczne wypowiedzi stoją w sprzeczności z duchem dialogu i otwartości uosabianym przez ks. Józefa Tischnera - podkreślili krewni filozofa z Łopusznej. Chodzi głównie o ks. prof. Dariusza Oko, ks. prof. Józefa Zwolińskiego i abpa Marka Jędraszewskiego.

Ks. Oko, odnosząc się do listu, zauważył, że członkowie rodziny Tischnera w większości są weterynarzami, jeden to wuefista, kolejny polonista. - Żaden z nich nie ma kompetencji filozoficznych, teologicznych do oceny filozofii i zgodności, stanowiska innych z daną filozofią - powiedział. - Motorem napędowym całego jest pan Łukasz, profesor polonistyki, on to przygotował, udziela wywiadów, on tych swoich krewnych zdaje się zmanipulował. Bał się sam występować i użył ich jako tarczy. A oni nie wiedzieli, co on knuje i dokąd zmierza. To on jest głównym winowajcą odpowiedzialny za ten skandal i nie winić pozostałych czterech, bo cóż oni jako weterynarze mogą wiedzieć. Ich trzeba uznać za niewinnych, nieświadomych - dodał.

O Łukaszu Tischnerze powiedział, że jest "zdecydowanie po tamtej stronie", jest "fanatykiem genderyzmu", i "zafascynowany homoseksualizmem". - Ale to, że jest krewnym ks. Tischnera nie oznacza, że się na tym zna - powiedział. Jego zdaniem, wystąpienia Łukasza Tischnera to "bufonada i pycha". - Kim on się robi i za kogo się uważa. To wstyd dla rodziny Tischnera, dla górali - dodał.r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
Anka17:41, 25 listopada 2020
I po co komu były te rekolekcje,po to żeby obrażać rodzinę Tischnerów?Żenujący występ narcyza,chwalenie się swoimi niby sukcesami i osiągnięciami.Na każdym kroku ośmiesza i lekceważy,to tylko mogło się zdarzyć na Podhalu.Czy o to chodziło księdzu Gackowi? No to mamy odpowiedż dlaczego uczniowie rezygnują z lekcji religii .Apostazja w Polsce na dziennym porządku ,czekać aż lada moment dotrze na Podhale. A narcystycznego niby prelegenta najbardziej boli pan Łukasz. Nie chcemy na Podhalu takich gości, którzy zamiast mówić o Bogu podjudzają i szczują na ludzi. Po co były te rekolekcje? Niech każdy się zastanowi co z nich wyniósł. Chyba złość i wstyd, wstyd dla myślącego kościoła .No i dla Łopusznej .Mieliście SWOJEGO PROFESORA. Dziwię się bardzo że to wszystko firmuje Sokół Nowosądecki....Tak ciężkie czasy przyszły dla kościoła polskiego a przecież przyczynia się do tego obrażający wszystkich ,a w tym i was, którzy go słuchacie ,śmiesznie zadowolony z siebie prelegent.
Zszokowana postawą Tischnerów21:50, 24 listopada 2020
Do "stąd"
Mówi Pani, że ks. Oko i bp Jędraszewski to moi idole. Niekoniecznie. Ale dopuszczam myśl (parafrazując zdanie ze znanego filmu), że może to pokora wobec Właściwej Instancji daje im taką siłę, pychę - jak Pani mówi - że mimo zniewag i zaszczuwania ze strony "elit" (samozwańczych) odważnie głoszą w porę i nie w porę niepopularne dziś Boże prawdy dotyczące życia człowieka. (Chwała Związkowi Podhalan za wkład w obronę życia dzieci nienarodzonych!)
A jeśli ktoś ponad Boże przykazania stawia jakieś wydumane teorie i chce nimi mieszać ludziom w głowach, niech się cieszy, że to tylko syzyfowa praca a nie męki Tantala (to tak by przypadkiem nie urazić niechrześcijańskich uszu piekłem).
Stąd18:38, 24 listopada 2020
Do Zszokowana postawą Tischnerów: Szanowna Pani, odpowiadając na Pani ostatni wpis dotyczący mojej osoby, jak i sprawy komentowanej tu przez przez innych, mimo ewidentnej "miernoty argumentów" (na co Pani łaskawie raczyła zwrócić uwagę), pozwolę sobie napisać co następuje: skoro Szanowna Pani w swoim "szoku" dostrzegła pychę, bezczelność, chęć obrażenia w słowach osób podpisanych pod listem rodziny Tischnerów oraz poczucie wyższości i obraźliwe sformułowania dotyczące Pani osoby w moim komentarzu, a "pełne szacunku i miłości bliźniego" wystąpienie (nawiasem mówiąc w dużej części nie na temat sugerowany w zapowiedziach wydarzenia) prof. D. Oko uznała za "adekwatną obronę" i odpowiedź, to muszę przyznać - faktycznie wszelka próba odniesienia się do konkretów i prawdy w rozmowie z Panią to przysłowiowa "syzyfowa praca" (żywię nadzieję, że to przywołanie antycznego, pogańskiego bohatera nie urazi Pani chrześcijańskich uczuć). Proponuję też Pani, być może pod opieką naukową Pani idoli w dziedzinie teologii i filozofii, rozwinięcie tej, jakże "głębokiej myśli" o "rozmemłanej niby-miłości bliźniego". Pani idole filozofii i teologii z pewnością podsuną Pani "naukowe" potwierdzenia tej '"tezy", pewnie nawet znajdą je w Ewangeliach, a że ich tam nie ma, cóż za problem dla takich mistrzów manipulacji.
Mania13:25, 24 listopada 2020
Rodzino Ks. Tischnera dziękuję!
przykro mi patrząc na to co robią ks. Oko, ks. Gacek i nasze bp Jędraszewski. To jest antyewangeliczne. Oni odpychają od wspólnoty i wiary. Nazywanie ks prof Bonieckiego arcyjudaszem jest okrutnym kłamstwem.
Agostas10:00, 24 listopada 2020
Nie macie wrażenia, że nauki ks.Tischnera chcą przejąć i wypaczyć takie osoby jak Oko lub Gacek czy Jędraszewski? zabrać jego nauki szarym ludziom, wypaczyć, przekręcić, skazić je kłótniami i nienawiścią i podpierać się nazwiskiem Tischnera żeby głosić zło i waśnie? Czy nie podobnie stało się z naukami Jana Pawła? handlarze pokroju Dziwisza robili na nim biznes a teraz nie zawachaja się jego pogrązyć byle wybielac siebie.. To dzieje się cały czas.
nowotarżanka18:38, 23 listopada 2020
Do "Zszokowanej postawą Tischnerów":

Pisze Pani, że ceni Pani aba Jędraszewskiego i księdza Oko i podaje dlaczego. Ma Pani prawo do własnego zdania. Jest ono inne od mojego, ale szanuję je.

A ja napiszę co ja myślę i czuję:

Mnie wypowiedzi bp Jędraszewskiego odpychają od Kościoła. Te wypowiedzi o homoseksualistach, lgbt, o ciągłych atakach na Kościół (choć wg mnie nie ma innej tak uprzywilejowanej instytucji w naszym życiu publicznym jak KK), czy choćby wczorajsza wypowiedź mówiąca, że pod pojęciem "praworządności" (w kontekście UE) kryje się m.in. "prawo do aborcji".... To mnie odrzuca. To ostatnie stwierdzenie (wybitnie manipulacyjne) ma chyba na celu obrzydzić Polakom UE, a ja mam w pamięci co mówił JPII na temat naszego członkostwa w UE. Słyszę w słowach metropolity pogardę do człowieka innego, inaczej myślącego, inaczej żyjącego i uważam, że on wyraża też pogardę m.in. dla mnie, bo myślę inaczej. Zamiast łączyć .... ciągle dzieli, skłóca. Dla mnie - praktykującej katoliczki w średnim wieku - to nie do przyjęcia.

Bóg swtorzył nas różnymi, inne mamy doświadczenia życiowe, inaczej byliśmy wychowywani. Kościół powinien łączyć, znaleźć język, który trafi zarówno do Pani, jak i do mnie. Niestety abp Jędraszewski tego nie potrafi, a może z jakiegoś powodu nie chce trafić do takich jak ja.
Zszokowana postawą Tischnerów16:58, 23 listopada 2020
Do "Nie konfliktowy" - odp.
Ad 1.
O pedofilii (w tym o pedofilii w Kościele) nie od dziś mówił właśnie ks. Oko. To świadczy o jego odwadze. Myślę, że ten temat będzie rozwijany/wyjaśniany. Nie będę wyrokować o winie bpa Jędraszewskiego w sprawie Paetza, bo nie znam konkretów. Nie sądzę jednak, by bronił go jako pedofila (tzn. wiedząc, że jest pedofilem).
Ad 2.
Trochę czytam. Czytałam też jakiś czas temu ks. Tischnera (chociaż wolałam go słuchać). To jednak nie jest najważniejsze. Ks. Tischner, przecież Bogiem nie jest, a jego myśli dogmatem wiary, więc ani go wielbić, ani mu wierzyć we wszystkim nie mam obowiązku. Średnio też mnie zajmuje filozofowanie. Zachowałam go w pamięci bardziej jako człowieka, który miał wielki dar budzenia w ludziach ducha, odwagi, by przeciwstawiać się złu ? wtedy najbardziej złu zniewolenia ze strony systemu komunistycznego, który chciał wydrzeć ludziom Boga. Podobne działania i w nie mniej prymitywnych formach obserwować można dzisiaj, m. in. na ulicach. Tym razem eliminowanie z życia publicznego Boga, serie profanacji, obrażania uczuć ludzi wierzących, płyną ze strony ludzi ?światłych?, ludzi sztuki, kultury? I nie są to już tylko incydenty, ale potok obrzydliwej wulgarności. Taką rolę, jaką kiedyś pełnił dla górali Tischner, w moim odczuciu, dzisiaj pełnią i biskup Jędraszewski, i ks. Oko - i za to ich cenię.
Ps.
Przykro mi, jeśli zawiodłam nadzieje pokładane w mojej inteligencji:)
Zszokowana postawą Tischnerów15:30, 23 listopada 2020
Do "Stąd": Szanowna Pani, zostałam wywołana, więc odpowiem.
Jest taka wypróbowana metoda - złodziej, który właśnie kogoś okradł, krzyczy na cały głos: Łapać złodzieja. Odnoszę wrażenie, że w tę metodę, wpisuje się wiele osób "oburzonych" słowami księdza Oko. Najpierw zmieszać człowieka z błotem, a potem udawać wielkie oburzenie, że ośmielił się on wykazać miernotę argumentów swoich adwersarzy.
List panów Tischnerów, który zbulwersował mnie swoją wymową, pojawił się ok. tygodnia przed rekolekcjami. Zdenerwowałam się wtedy, myśląc, jakim prawem taki czy inny pan Tischner miałby wyznaczać Związkowi Podhalan prelegentów czy rekolekcjonistów. Uważałam, i uważam nadal, ich postawę za uzurpację absolutnie niedopuszczalną. Skoro jednak taki list (wyraźnie dyskredytujący, poniżający i obrażający wymienione z nazwiska osoby) pojawił się w przestrzeni publicznej, to należało spodziewać się odpowiedzi - i taka się też pojawiła. Dla mnie wypowiedź księdza Oko skierowana do autorów listu była jak najbardziej adekwatną obroną. Skoro oni informują publikę, że ks. Oko nie powinien wypowiadać się na temat wolności, on przedstawia swoje kompetencje, to, że nie wypadł sroce spod ogona. Być może ludzie o tym nie wiedzą, że jest doktorem filozofii, doktorem teologii, że się znali i cenili z ks. Tischnerem. Czyż to nie daje mu większych uprawnień do filozoficznych rozważań w trakcie rekolekcji niż wykształcenie weterynaryjne czy polonistyczne? Nie ma się co oburzać. Poza tym, w moim odczuciu ksiądz ma nie tylko prawo, ale i obowiązek upominać, przestrzegać ludzi przed złem, a upominania nie należy równać z nienawiścią.
Mieni się Pani człowiekiem otwartym na innych. Czy nie dostrzega Pani ewidentnego braku otwartości autorów listu na ludzi myślących inaczej niż oni sami?
Dużo miejsca poświęca Pani rozważaniom na temat czegoś, co ja nazywam (proszę mi wybaczyć) jakąś bezrefleksyjną, rozmemłaną niby-miłością bliźniego. Co to za miłość, która nie dopuszcza zdrowej krytyki, każe akceptować złe czyny, zamazywać granice między dobrem a złem? Człowieka trzeba zawsze kochać, to każdy chrześcijanin wie, ale zło trzeba zawsze odrzucać. (Zło, nie człowieka!) Każdy chrześcijanin też wie/ wiedzieć powinien, że sam jest nie lepszy niż inni i należy stawać w Prawdzie, ćwiczyć się w pokorze, co, oczywiście, nie jest łatwe. A Pani, z tą swoją otwartością, bynajmniej nie potrafi traktować mnie bez poczucia wyższości. Nie przyszło Pani do głowy, że to obraźliwe?
Anna Tischner11:13, 23 listopada 2020
Drodzy Górale, bardzo Wam dziękuję za te wszystkie komentarze - i te wspierające i te potępiające mojego męża i moją rodzinę. Za jeden dziękuję Wam szczególnie: "Łopuszna strefa wolna od Tischnerów". Dzięki niemu mogłam poczuć to, co czują ludzie, którzy muszą żyć w strefach wolnych od LGBT lub co czuli ludzie, którzy musieli uciekać ze stref wolnych od Żydów. Bardzo Wam dziękuję za to doświadczenie, które otwiera mnie jeszcze bardziej na miłość do bliźniego
Wiyrchowy10:49, 23 listopada 2020
Atak ks. Oko na rodzinę Tischnerów: żenujący, nie na miejscu, poniżej jakiejkolwiek klasy. Zastanawia mnie, czy organizatorzy, pomysłodawcy wyciągną jakieś wnioski na przyszłość, bo jedyne co pozostanie po tych rekolekcjach, to niesmak, żal i zwada między ludźmi. Rolą Kościoła jest łączyć, a dzieli. Smutne to.
Taki zwykły Łopuśnianin z dziada pradziada21:11, 22 listopada 2020
do Stanisława B.
Masz pretensje do Prezesa ZP w Polsce jakoby był samodzielnym organizatorem tzw rekolekcji góralskich. A przeczytaj sobie łaskawie w powyższym artykule komu Pan Prezes ZW w Polsce dziękował za organizację i przeprowadzenie rekolekcji a napisane jest: " Julian Kowalczyk, prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce, podziękował gospodarzom i organizatorom tegorocznych rekolekcji, prezesowi i oddziałowi Związku Podhalan w Łopusznej i ks. kapelanowi Janowi Gackowi, że podjęli trud organizacji rekolekcj".
Stanisławie mówiąc tylko półprawdy wiedz, że to kłamstwo. No chyba że masz na myśli tzw trzecią prawdę z pewnej anegdoty.
To że nie skrytykowałeś tych osób to jest dla mnie oczywiste dlaczego - nie będę o tym pisał.
A że ks. Tishner miał czas na spotkanie i rozmowę z różnymi ludźmi to nie oznacza, że ich poglądy i postępowanie podzielał i pochwalał.
Pan Jezus też rozmawiał z różnymi ludźmi nawet z grzesznikami co nie oznaczało , że ich pochwalał, bo do jawnogrzesznicy z którą rozmawiał rzekł : "Idź i nie grzesz więcej" a o faryzeuszach mawiał "plemię żmijowe"
A do Mateusza
To trzymaj się mocno na tym stołku jak przystało na takiego chłopa
Nie konfliktowy20:18, 22 listopada 2020
Do Zszokowanej postawą Tischnerów. Czytając Pani teks i doceniając Pani inteligencje chciałbym otrzymać odpowiedzi na moje pytania;
1 ks. Oko w trakcie wykładu wymieniał biskupów ,,pedofili'' m.innymi Paetz którego bronił bp. Jędraszewski. Komu wierzyć czy atakującemu ks.Oko czy obrońcy bp. Jędraszewskiemu ? ( Obaj są Księżmi )
2. Ile książek przeczytała Pani autorstwa ks. Tischnera ?
Licząc na Pani inteligencje nie będzie trudności w odpowiedzi.
Członkini ZP19:56, 22 listopada 2020
Do @Stanisława B. Proszę się nie spodziewać odpowiedzi od prezesa ZP. Ja jako członkini ZP pisałam do prezeaa zadając mu wilka pytań i mi nie odpowiedział. Więc nie ma się co spodziewać reakcji na pana pytanie. Byle komu wielki prezes nie odpowiada.
Stąd19:42, 22 listopada 2020
Do Zszokowana postawą Tischnerów: Szanowna Pani, ja z kolei jestem głęboko zszokowana Pani postawą. Jeśli nazywa Pani "bezczelnymi" i "horrendalnie napuszonymi" przedstawicieli rodziny Tischnerów, a nie dostrzega bezczelności, napuszenia, horrendalnej pychy i arogancji, bezbrzeżnej pogardy dla innego, a mówiąc bez ogródek po prostu braku kultury (właściwie należy nazwać rzecz po imieniu - chamstwa) w "pseudowykładzie" profesora Oko, to świadczy to o Pani postrzeganiu ludzi i ich postaw, delikatnie mówiąc, niezbyt dobrze.
Jeśli po wysłuchaniu "pseudowykładów" profesora Oko, pełnych obelg i oszczerstw, pogardy i agresji pod adresem szczególnie Łukasza Tischnera, pisze Pani, że jest Pani spokojna "o Kościół, o katolicyzm, dopóki mamy takich księzy (M. Jędraszewski, D. Oko) - odważnych, konkretnych, którzy nie boją się mimo ogromnej nagonki (czego wyraz daje choćby list pp Tischnerów) pokazywać nam nauki Chrystusa.", to ja nie wiem o jakim "Chrystusie" Pani mówi. Na pewno nie o Tym, który oddał swoje życie za nas wszystkich, który był, jest i będzie Drogą, Prawdą i Życiem naznaczonymi Miłością, który wskazał na najważniejsze przykazanie dla Jego naśladowców - przykazanie miłości Boga i Bliźniego - KAŻDEGO BLIŹNIEGO. Pani jest spokojna o Kościół i katolicyzm pod "wodzą" takich osób jak M. Jędraszewski, czy D. Oko? Więc nie rozumie Pani istoty RELIGII - "religio" znaczy "więź", a więc ludzie, dla których religia jest ważna mają budować relacje z innymi, mają być otwarci na innych, mają budować mosty, a nie wykopywać fosy i okopy i zalewać je jadem złości, niechęci, uprzedzeń i nienawiści - wtedy nie ma religii, chrześcijaństwa - jest żywiąca się nienawiścią, utrwalająca niebezpieczne stereotypy i podsycająca w swoich członkach lęki sekta. Ale żeby to wszystko zobaczyć, to trzeba zrozumieć sens darów otrzymanych od Boga - wolności i rozumu. Tego Pani życzę słowami Księdza Profesora Józefa Tischnera: "Strasznie trudno będzie Panu Bogu zbawić człowieka, który nie jest wolny i nie jest rozumny. Ten człowiek wciąż jeszcze nie jest sobą. Więc co tu można zbawiać - skórę i kości?", cyt. "Między Panem a Plebanem", Kraków 1995. Ksiądz Józef Tischner to wielkie i "głośne" nazwisko, ale proszę się nie bać, "nie podpadnie" mu Pani, bo On nikogo nie dzielił, jak M. Jędraszewski czy D. Oko, nawet tych, którzy się z nim nie zgadzali i poniewierali nim. On budził w ludziach nadzieję i pozwalał czuć się wolnym człowiekiem. Proszę tego spróbować - to trudne, ale nie niemożliwe.
za miedzą...19:25, 22 listopada 2020
Rodzina Tischnerów powinna zrozumieć, że ich krewny zostając księdzem przestał być ich własnością, a stał się własnością Kościoła. I niech się nie wożą na grzbiecie wujka - dumaca nie wiadomo jak długo jeszcze. Dodam, że sam dumac ze względu na swoje poglądy i zainteresowania polityczne nie był osobą popularną w krakowskim Kościele podobnie zresztą jak biskup
Zszokowana postawą Tischnerów18:24, 22 listopada 2020
Zanim nastąpiły rekolekcje przeczytałam list panów Tischnerów do ZP. Moje odczucia mogę nazwać słowem: SZOK. Nie mogłam uwierzyć, że można być tak bezczelnym, tak horrendalnie napuszonym, by planować Związkowi Podhalan, kto może im prowadzić rekolekcyjne rozważania i prelekcje. Myślałam sobie, że taki list to niesamowita żenada, tym bardziej, że podpisują go ludzie z naukowymi tytułami.
Później posłuchałam uważnie homilii ks. bpa Jędraszewskiego i obu prelekcji ks. Oko. Jestem spokojna o Kościół. o katolicyzm, dopóki mamy takich księzy - odważnych, konkretnych, którzy nie boją się mimo ogromnej nagonki (czego wyraz daje choćby list pp Tischnerów) pokazywać nam nauki Chrystusa.
A swoją drogą, dziwię się Wam, łopusznianie, że pozwalacie tak znieważać pamięć swojego kapłana - popierając na tym forum takie postawy, jakie promują potomkowie ks. Józefa. Na pewno dziś broniłby on nie wyuzdania, tylko wyboru dobra, nie kłamstawa, tylko wyboru prawdy, nie tchórzostwa - tylko odwagi stawania po stronie słabszych i bezbronnych przeciw tym, którzy uzurpują sobie prawo rozstrzygania, kto może żyć, a kto nie. Właśnie tych wartości bronią ksiądz Oko i biskup Jędraszewski. A według Was co, należy zabijać? Należy chować głowę w piasek, bo można podpaść komuś o głośnym nazwisku?

Dziękuję Bogu za mądrych, odważnych kapłanów wiernych swojemu powołaniu, wiernych Chrystusowi!!!
Alutkajar17:53, 22 listopada 2020
Do Górali - nie pozwólcie zawłaszczyć spuścizny prof.Tischnera takim osobnikom jak Oko czy Jędraszewski, albo byznesmeny spod znaku kasy i władzy. Oni chcą go zawłaszczyć by użyć przeciw Wam. Zawłaszczanie ważnych spraw dzieje się podstępnie, manipulacjami, hejtem, mowami nienawiści jak ta tutaj. Nie pozwólcie by nauka ks.Tischnera została wykorzystana tak, jak wykorzystano barwy narodowe i czy kotwicę powstańczej Warszawy - teraz te symbole zawłaszczyli podpici kibole szukający okazji do podpalania komuś domów. Uważajcie kto chce tak samo zawłaszczyć nauki ks. Tischnera i używać ich do szerzenia agresji , wbrew temu czemu służyć miały. To się dzieje cały czas. Obudźcie się i uważajcie na fałszywych proroków.
Do tzw. lub tw zwykłego Łopuśnianina17:28, 22 listopada 2020
Donosy się składa dziś gdzie indziej, nie do portalów internetowych. Jak nie pamiętasz gdzie to sprawdź w archiwach rodzinnych.
Trre16:49, 22 listopada 2020
Do Dziada Pradziada, tak zabłysnąć elokwencją chcesz, a nawet poprawnie nazwiska nie potrafisz napisać. I to nie przypadek, bo dwukrotnie z błędem. Nie jesteś zatem na pewno lopusnianinem, bo takiego błędu byś nie zrobił. A jeśli to celowe to jesteś całkowicie pozbawiony kultury i szacunku, więc twoja wypowiedź nie może być traktowana poważnie. Nawet jeśli zawiera elementy prawdy.
Mateusz16:42, 22 listopada 2020
Co za gość! Trzymajcie mnie bo spadnę z krzesła.
Taki zwykły Łopuśnianin z dziada pradziada16:16, 22 listopada 2020
Dla tych co krytykują ks. prof. Dariusza Oko.
Otóż był kiedyś taki ks. Charamsa, który tak jak wy krytykował (choć to mało powiedziane) ksiedza prof. Oko na łamach tzw "katolickiego" tygodnika powszechnego a w niedługim czasie okazało się kim był naprawdę. Dla tych co nie wiedzą lub nie chcą wiedzieć kim naprawdę był Charamsa przypomnę - otóż był "księdzem" żyjącym w aktywnym związku homoseksualnym z innym mężczyzną czyli chłopem jak godają górale. Sam o tym powiedział podczas publicznego coming outu w Rzymie. Czy ktoś z tygodnika powszechnego przeprosił wówczas ks.prof. Oko ? Czy w Watykanie u Franciszka ktoś poniósł jakieś konsekwencje za to że kryli u siebie księdza aktywnego homoseksualistę ?
To tak dla zastanowienia się czy opowiadam się po właściwej stronie.
Kiedyś w Łopusznej podczas tak zwanych "Dni Tishnerowskich" po mszy św. w kościele parafialnym goście (przyjezdni) udali się na posiłek do miejscowego pensjonatu i zajadali się w najlepsze różnego rodzaju mięsiwem a było to w piątek czyli w czasie wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych dla Chrześcijanina - tacy to oni chrześcijanie. A widziałem to na własne oczy.
Do tego dodam, że katolicki ks. prof. Józef Tishner wystąpił w spocie Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Później był członkiem rady programowej Unii Wolności oraz zasiadał w Radzie założonej przez masona George'a Sorosa Fundacji Batorego, wtórej byli m.in. ks. bp Tadeusz Pieronek, Jerzy Turowicz, Bronisław Geremek i Leszek Kołakowski. To dla tych co uważają że ksiądz nie może angażować się w działalność polityczną. Należy dodać, że Fundacja Batorego poparła rozszerzenie dopuszczalności aborcji.
Z wielką przykrością utwierdzam się w przekonaniu, że spora część tzw zwolenników - fanatyków ks. prof. Tishnera tworzy rodzaj sekty chrześcijańskiej, dla których najważniejsze jest powiedział lub napisał ich
guru bez odniesienia do pisma świętego, do tego co na dany temat powiedział Pan Bóg, Chrystus.
Gdybyście znali Ewangelię to wiedzielibyście, że Pan Jezus jasno i wyraźnie potępiał postępowanie np faryzeuszy i innych którzy postępowali niezgodnie z wolą Boga.
Jeśli chodzi o wolność, którą macie na sztandarach to akceptujecie tylko wolność słowa zgodnego z waszą myślą. To o tym, że usunięto film z wykładem ks. prof. Oko.
A do tego tacy zadufani jesteście w sobie, że nie akceptujecie nauczania abpa Jędraszewskiego. tylko proszę mi pokazać w jego nauczaniu coś niezgodnego z ewangelią.
Stanisław B16:08, 22 listopada 2020
Do Pana Prezesa Związku Podhalan w Polsce. Zwracam się z zapytaniem czy tematem Ks OKO wielkiego profesor filozofii było pastwienie się nad rodzina Tischnera? i pewnie jeszcze za to będzie miał zapłacone? Czy profesor filozofii jak się sam określił prymus miał zgodę ZP na tego rodzaju rozważanie? dla mnie jest to bufon, prostak i cham. czy taka była nauka ks. prof Tischnera? Wielki prof teologi i filozofii nie będzie sie liczył z polonistami wuefistami, weterynarzami? bo co, są za mali dla niego? Czyż ks prof Tischner wstydził się rozmawiać z chłopami, rolnikami czy pijakami? NIE wręcz przeciwnie zawsze dla nich miał czas, zatrzymał sie i szukał dialogu. Jeżeli tacy ludzie jak Prof filozofii ks. OKO ma być przewodnikiem chrześcijańskim to MNIE nie po drodze z nim. Uważam że ten prelegent powinien publicznie przeprosić za ten nietakt i samowolę podczas rekolekcji w Łopusznej. NIE TAKI TEMAT WYKŁADU MIAŁ BYĆ, za który bierze pieniądze bo przecież tego nie robi za darmo. Jeżeli chciał dyskutować z Łukaszem to powinien go zaprosić do rozmowy a nie wykorzystywać prawa wystąpienia publicznego, tak postępuje prostak a nie profesor.
Poll13:47, 22 listopada 2020
I są już gołym okiem widoczne efekty wykładu Oko. Kościół na mszy w drugim dniu pusty. Zobaczcie na profilu ZP
miro12:49, 22 listopada 2020
Góralka z Łopusznej: szczególnie wspaniały szambonurek, któremu zorganizaliście wiec na grobie Tischnera.
Mówię jak jest12:44, 22 listopada 2020
Czapki z głów przed abp Jędraszewskim. Natomiast ks. Oko to przykład ciemnogrodu okraszonego tak typową dla księży (na Podhalu zwłaszcza) bufonadą i pychą w najwyższym stopniu. Wstyd za takich duchownych.
tomb_12:20, 22 listopada 2020
Pozostaje tylko modlitwa za Kościół....
Góralka z Łopusznej11:07, 22 listopada 2020
Do górala z Łopusznej
Mój Drogi. Nie rób nam złej opinii. Mienisz się "góralem" ale takie teksty nie przystoją góralowi a tym bardziej z Łopusznej. W czym jesteś lepszy od Lacha czy Spiszaka? Czyżby Twoja buta i zarozumiałość a także Twoje "Oko" nie pozwoliło Ci zobaczyć dalej niż koniec swojego nosa? Mieszkańcy Łopusznej byli zawsze otwarci i bardzo gościnni. Dzięki ks. prof. Tischnerowi nawiązywali kontakty i przyjaźnie z ludźmi z całej Polski a także niejednokrotnie gościli wspaniałych ludzi z różnych stron świata. Dzięki takim spotkaniom mieliśmy okazję poznać zwyczaje i kulturę innych narodów a także pokazać swoją poza granicami kraju. Szkoda, że tego nie widziałeś albo nie dorosłeś do tego.
Życzę Ci wszystkiego dobrego a przede wszystkim otwarcia się na innych i nabrania szacunku do każdego człowieka, chociażby do tego z sąsiedztwa tj. ze Spisza. Przekonasz się wtedy, że będzie Ci dużo lżej na sercu.
Też góralka z Łopusznej.
Jacek10:51, 22 listopada 2020
Jeśli tacy ludzie jak Ci panowie, Jędraszewski i Oko itp. mają mnie prowadzić do Boga, to jest mi osobiście z nimi nie po drodze, więc taki kościół muszę omijać szerokim łukiem.
Alutkajar09:49, 22 listopada 2020
Studenci polonistyki powinni obowiązkowo wysłuchać tej wypowiedzi. Wszak wg Oko wszyscy studenci którzy studiują polonistykę to homoseksualiści :D . Może muszą rzucić swoje żony i mężów bo przecież są homo.. I tak wiele innych "ciekawych" ocen tu usłyszeliśmy.. Ks.Tischner był geniuszem w stwierdzeniu, że nikt nie straci wiary po przeczytaniu antykatolickich książek, ale wielu straci po spotkaniu z swoim proboszczem. Tak dokładnie się dzieje. W sumie dziękuję za ten film, uporządkował niepewność co do sytuacji w kościele. Mam pewność, że promowanie takich typów jak Oko i jemu podobni to obraza Boga i wiary.
romrab09:20, 22 listopada 2020
To znak oficjalnej (urzędowej) dzisiejszej kultury - przyjeżdża do wsi Józka i wrzuca Jego Rodzinie "jak świni do koryta" . Urzędnik , którego misją ma być "miłuj bliźniego jak siebie samego ". ZP dało się wmanipulować .
ski08:48, 22 listopada 2020
niech się ten pan -21- od weterynarzy odstosunkuje
Brawo Slayer08:37, 22 listopada 2020
Mnie tez kościół Jędraszewskiego, Oka, Dziwisza i innych pazernych księży nie jest do niczego potrzebny. Niektórym wiernym przeszkadzają książki ks. J. Tischnera. Wiecie dlaczego? Bo ich nie czytali.
Nie konfliktowy07:39, 22 listopada 2020
Do ,,nieważnego'' Może dlatego piszesz pod pseudonimem, bo wiadomo kogo reprezentujesz i jakie masz poglądy. Ten ,,Józef'' dalej nie daje Ci spokoju. Po likwidacji Gimnazjów dalej będziemy się spotykać, bo tak chcą Ci którym nie obca jest postać ks. Tischnera ( dla zrozumienia Józka ). Twoja obecność też będzie mile widziana w/g zasady ,,miłuj bliżniego swego jak siebie samego''
Stilo 1.206:29, 22 listopada 2020
Modlić trzeba się za takich ludzi , nic więcej nie pozostalo.
Slayer01:01, 22 listopada 2020
Boga noszę w sercu i taki Kościół nie jest mi do niczego potrzebny. Mam jednak nadzieję na odrodzenie.
nieważny23:34, 21 listopada 2020
Łopuszna - strefa wolna od rodzinki Tischnerów. Biznesmenom wyschło troszkę źródełko po likwidacji gimnazjów i od tamtej pory u***. A jeśli zgodne z nauką i filozofią Józefa było to co sobą reprezentował Trzaskowski, to już lepiej posłuchać ks. Oko i M. Jędraszewskiego.
Zuzula23:19, 21 listopada 2020
Sława które pasują do ks. Oko "To ja Narcyz się nazywam, ja dziękuję i przepraszam ja tych słów nie używam... I tyle w temacie...!
maslak22:33, 21 listopada 2020
Oko po raz kolejny zabłysnął swoim niskim poziomem, ludzie teraz powinni zrozumieć o co chodziło Tischnerom...
Alutkajar22:31, 21 listopada 2020
Już wszyscy chyba pozbyli się złudzeń, że pan Oko ma cokolwiek wspólnego z Bogiem. Wypowiedź zakochanego w sobie narcyza, nienawidzącego ludzi/.../. Przez takich ludzi Kościół upadł.
Alutkajar21:55, 21 listopada 2020
Ależ ***. Inaczej się nie da tego określić./.../ W pełni teraz rozumiem rodzinę Tischnerów, że tego indywiduum nie chcieli w żaden sposób łączyć z pamięcią po Ks.Tischnerze. W pełni też rozumiem wreszcie przeciwko czemu były protesty pod kurią. Taki wylew zła, pogardy i nienawiści jakie było w tej wypowiedzi tylko u kogoś opętanego przez szatana można znaleźć. Coś potwornego. I słowo do p.Łukasza "polonisty" - proszą nie wchodzić z tym *** w jakikolwiek dyskurs, kogoś takiego nie wolno promować w żadnej formie. On już przeminął, razem z Jędraszewskim i innymi siejącymi nienawiść w Kościele. JAkiekolwiek reagowanie na nich to niepotrzebne dawanie im karmy. Mam nadzieję, że także Górale się opamiętają i nie dadzą sobie odebrać godności pamięci Ks. Tischnera zaburzonym nienawistnikom jak pan Oko. Wystarczy posłuchać kazania ks.Tischnera i tego co w waszej duszy zostawało po jego kazaniu, a co wam w duszach zostało po wystąpieniu tego tu .... duchowego degenerata nienawidzącego ludzi.
nowotarżanka21:33, 21 listopada 2020
Do Aj:

Gratuluję logiki. Czyli jak mnie ktoś popchnie a ja mu zwrócę uwagę i dostanę w odpowiedzi w pysk to znaczy, że to wszystko jest moja wina, bo mogłam nie zwracać uwagi?

Nie czekam na odpowiedź:)
El Barbero de Sevilla21:27, 21 listopada 2020
Wystraczy przeczytać pełne miłości, wybaczenia i spokoju słowa pana Oko (z zawodu ksiedza), żeby się zorientować, że on jest zafascynowany jedynie sobą i uwielbia słuchać siebie. A Boga ma za palkę do obijania "nie dość wiernych".
Cywil21:22, 21 listopada 2020
Po tym wszystkim co się stało na tych rekolekcjach i po zapoznaniu się z komentarzami w tej sprawie, Łopuszanie powinni ogłosić w swojej miejscowości "Strefę wolną od ks. Oko, Jędraszewskiego i Związku Podhalan", z powodu naruszenia dobrego imienia ich mieszkańców i rodziny prof. Tischnera.
Gocha21:22, 21 listopada 2020
Gocha

Jak można tak obrażać rodzinę Tischnerów. Rodzina miała rację odcinając sie od takich prelegentów.
Był sobie jeden TW "Filozof"21:17, 21 listopada 2020
Mam p5rzed sobą cienką broszurę wydawnictwa CZUWANIE z roku 1992.
Tytuł: "Ks. J. Tischner i jemu podobni"
Podtytuł: "Brońmy Kościół Chrystusowy Przed Dywersją!"

Wewnątrz, poza innymi tematami, na samym początku ocena pracy
ks. J. Tischnera "DRAMAT CZŁOWIEKA", autorstwa Jana Racińskiego.

"Omawiana praca jest dziełem dobrym. Czytając ją nieustannie czuje się ralatywizm, tak zgubny dla prawd bezwzględnych, a takimi przecież są prawdy przekazane nam poprzez Chrystusa Pana. W pracy tej nie brakuje też syllogizmów.
chociaż należy uznać kwestie dramatu człowieka, to chyba nie w takim ujęciu jak to przedstawia ks. Tischner.
Błąd pierwszy, jaki popełnia ks. Tischner, niewybaczalny dla katolika błąd, to opieranie się o wątpliwe pod względem katolickim autorytety,
takie jak chociażby Hegel, Kant, Heidegger, Kirkegaard."

To tylko urywek z samego początku, tekst jest ciekawy i krytyczny. Już wtedy nie wszyscy zachłystywali się "filozofią" ks. Tisznera, z góry przewidywali dokąd zmierza. No i mamy, co mamy.
Miejscowy21:05, 21 listopada 2020
Co z tymi Tischnerami? Trzeba było zaprosić na prelegentów Trzaskowskiego i Michnika.
SWÓJ GÓROL nie tak jak wy........./20:59, 21 listopada 2020
MOI kochani GÓROLE i CEPRY których to tak się i nazywacie i wymieniace w tych komętarzacch --------- pasowałoby wam dobrego lekorza pn. PSYCHIATRA.LUDU mój kochany zmówcie pacierz za ks. TISHNERA////// wieczny odpoczynek bo gdyby był w tym czasie to moim zdaniem ;;;;;;;;; pewno ciupage by UŻYŁ na was////was piszę szczególnie małą literą ,bo on ŚLEBODĘ szczególnie ukochoł i na REKOLEKCJE by poszedł.
***20:56, 21 listopada 2020
"Jeśli Bóg po latach rozkwitu dopuści jakieś nieszczęście na nasz Kościół i naszą wiarę, to przyjdzie ono nie z zewnątrz, ale od wewnątrz: z krzykliwej wiary nie w Boga, ale wiary w wiarę. ks.prof.J.Tischner- mądrość ponadczasowa
Zatroskany20:55, 21 listopada 2020
A teraz jeśli Prezes Zarządu ma honor niech przedstawi i da do wiadomości kto układał program ,,Rekolekcji góralskich'', kto akceptował wykładowców i treść prelekcji aby nie podejrzewać ludzi którzy nie są winni. To nauczka na przyszłość jeśli jeszcze będzie zainteresowanie takimi i na takim poziomie rekolekcjami .
Joanna20:50, 21 listopada 2020
Przerażające plucie jadem przez księdza katolickiego, oskarżanie o homoseksualizm i genderyzm każdego, kto myśli choć trochę inaczej niż zadufany w sobie ksiądz Oko. To wszystko za przyzwoleniem abp. Jędraszewskiego. To właśnie tacy księża wyganiają ludzi z kościołów. Strasznie to bolesne...
okulista20:38, 21 listopada 2020
Żenujący spektakl pod szczytnym hasłem rekolekcji. Kompromitacja ZP i samego kapelana, którego treść listu jak żywo wpisuje się w retorykę ks. Oko. Oto narcystyczny rekolekcjonista zamienia potrzebę spotkania z Bogiem w tyradę pozbawioną zarówno dobrej nowiny, jakiejś myśli teologicznej, prawdy... Pozbawioną nawet odrobiny wyciszenia w tych trudnych czasach. No, dramat. I jeszcze te personalne wycieczki w stronę rodziny Tischnerów wymagające zaiste przypisywanych sobie raz za razem kompetencji teologiczno-filozoficznych - narody klękajcie! Podhalanie otwórzcie oczy! Nie dajcie się manipulować!
Stąd20:34, 21 listopada 2020
To, co powiedział, a właściwie wraz z jadem nienawiści wyrzucił z siebie profesor Dariusz Oko - nie użyję słowa ksiądz ze względu na tych księży, którzy dobrze wypełniają swoje powołanie i dobrze rozumieją, co to znaczy być kapłanem na wzór Chrystusa - zarówno podczas niedawnej rozmowy na portalu Polonia Christiana (kanał telewizyjny Prawy prosty PCh24TV), jak i podczas rzekomo rekolekcyjnego wykładu w ramach XII Rekolekcji Góralskich zorganizowanych przez Związek Podhalan w Łopusznej nie jest żadnym zaskoczeniem zachowuje się w ten sposób i mówi na temat wszystkiego i wszystkich, którzy nie podzielają jego antychrześcijańskich poglądów nienawiści i pogardy dla Innego już od lat, wspierany przez hierarchów KK podzielających jego doktrynerskie przekonania. Żaden kulturalny człowiek, mieniący się na dodatek chrześcijaninem nie powinien nawet próbować mierzyć się z tym poziomem braku kultury i szacunku do drugiego człowieka, z tym poziomem manipulacji i oszczerstw nie ma szans pan profesor Oko jest tu mistrzem. Co do jego wypowiedzi, że Łukasz Tischner przynosi wstyd góralom ? tu muszę zaprotestować. Jestem góralką, z urodzenia i z wyboru, żyję tu, na Podhalu od dzieciństwa. Nie zgadzam się z tym, co robią z góralszczyzną i Podhalem władze i wielu działaczy oraz członków Związku Podhalan. Nie muszę - Związek Podhalan i przynależność do niego nie są koniecznym potwierdzeniem bycia góralem czy góralką. Pan profesor Oko również nie ma żadnych praw ani kwalifikacji, by mówić kto i co może być wstydem dla górali. Dla mnie wstydem jest to, że wśród górali, w Łopusznej, wsi, która była tak ważna dla Księdza Profesora Józefa Tischnera wypowiada się w antychrześcijański i po prostu antyludzki sposób profesor Oko zaproszony do tej wypowiedzi przez Związek Podhalan i jego kapelana ks. Jana Gacka. I na dodatek próbuje się w swoich wypowiedziach, będących jednym ciągiem obelg rzucanych w kierunku szczególnie Łukasza Tischnera oraz członków jego Rodziny, podpierać osobą Księdza Profesora Tischnera.
Oburza mnie i napawa wstydem brak reakcji ze strony tych członków ZP - górali, którzy, wierzę w to, nie popierają takich posunięć związkowych władz i kapelanów. Zaś odważna postawa Łukasza Tischnera i jego Rodziny napawa mnie nadzieją i dumą, że to, co mówił i swoją życiową postawą prezentował Ksiądz Profesor Józef Tischner - Jego duchowa spuścizna jest w dobrych rękach. Jeszcze na koniec pewne skojarzenie w związku z wypowiedziami profesora Oko ? fragment z Ewangelii wg Św. Mateusza: Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, ale wewnątrz są drapieżnymi wilkami.
Aj20:30, 21 listopada 2020
A kto wywołał cały spór?- rodzina Tischnerów. Spór wobec Rekolekcji Góralskich - nie Tischnerowskich. A czy nie większy wstyd dla Łopusznej zapraszać Trzaskowskiego - zwolennika szerzenia homoseksualizmu, będącego za zabijaniem dzieci nienarodzonych. Robienie z nim wiecu na cmentarzu, przy Tischnerówce. To ma być w porządku?
Nowo Tarzan20:25, 21 listopada 2020
Nie spotkałem w moim życiu nikogo, kto by stracił wiarę po przeczytaniu Marksa i Engelsa, natomiast spotkałem wielu, którzy ją stracili po spotkaniu ze swoim proboszczem.

Józef Tischner
wierny20:18, 21 listopada 2020
A kogo teraz obchodzi Jędraszewski, Oko czy Gacek. Ludzie tracą pracę, zamykane są firmy. Za chwilę będzie bieda w kraju. A księża mają pensje nauczycielskie z karty nauczyciela, korzystnie waloryzowane emerytury, niedawne wypominki, tacę itd., z głodu nie umrą. Widać po ich wypowiedziach, że są zupełnie oderwani od teraźniejszości, z którą w tym roku zmagają się wierni.
Brrr20:16, 21 listopada 2020
Rodzina ks Tischnera miała rację. Wstyd dla organizatorów. Oko nie jest wart żadnego komentarza. Arcybiskup niestety też. Nie interweniował a powinien przynajmniej zwrócić na oko uwagę. Wstyd Związek Podhalan ciężko wstyd !!!
ZZaasmucony20:11, 21 listopada 2020
Wystąpienie ks. Oko na ,,Góralskich rekolekcjach '' to reklama swojej
książki ,,Lawendowa mafia'' Z wymienionych niechlubnych bohaterów przez prelegenta byli m.innymi' abp Gulbinowicz, abp Paetz w obronie którego stanął abp Jędraszewski. Drugim punktem opisanie swojego życiorysu . Następnie atak na Rodzinę Tischnerów z list. Szczególnie na Pana Łukasza Tischnera. Na dodatek gender i modlitwo o nawrócenie Pana Łukasza. Gdzie była Dobra Nowina ? Gdzie była Ewangelia ? Gdzie było coś o rekolekcjach, góralszczyżnie? Kto akceptował taki wykład ? Co na to organizatorzy --Kapelan, Zarząd ? Czy to jest nowy obraz Związku i kierunku jakim chce iść ? Czy takie nauki głosił ks. Tischner ? On odszedł, nie powie już nic. Jeśli Wy macie tak,,mówić'' ( też głosem prelegentów) to lepiej zamilczeć nie robiąc przykrości Jemu, Jego wielbicielom i Rodzinie . Popatrzcie na Msze pod Turbaczem które zapoczątkował ? Ci którzy mają inne zdanie niech sięgną do Jego książek. Polecam.
Amen20:09, 21 listopada 2020
Ino jeszcze Dziwisza tam brakuje.
tępaków trzeba uświadamiać20:09, 21 listopada 2020
Rue12 chciałeś błysnąć? Nawet poprawnie nazwiska wspomnianego fizyka nie umiesz napisać.

Polecam ci takie słowa: "Nauka bez religii jest kulawa. Religia bez nauki jest ślepa." Zgadnij kto to powiedział.
Rue1220:04, 21 listopada 2020
Oglądnąłem cały film i stwierdzam, że ks. Oko jednak mógł iść na fizykę a nie do seminarium, może ze swoją skromnością byłby drugim Einstainem
Bliski19:49, 21 listopada 2020
Czy Związek Podhalan jest zachwycony, jako organizator postawą i referatem ks.Oko ? Czy Tischnerowie nie mieli racji ? Czy tak mają wyglądać ,,Rekolekcje góralskie'' ? Gdzie tu była Ewangelia ? Czy to nowa droga Związku Podhalan pod kierunkiem kapelana ks. Gacka ? Wielka przykrość dla śp ks Tischnera i Jego Rodziny. Jakie to smutne, że Ksiądz ,,atakuje'' zamiast głosić Dobrą Nowinę. Jakie to smutne, że Rodzinna miejscowość Księdza stała się ,,słynna''po wystąpieniu ks. Oko. Teraz zamiast ,,Tischnerówki''Łopuszna zasłynie z ,,Oczkówka''.
Ihgg19:45, 21 listopada 2020
Ciekawe czy po tym "wykładzie" będzie stanowisko ZP
jaga219:42, 21 listopada 2020
Super Rodzina mają szacunek do swojego . Nie muszą się podobać ani oczekiwać hołdów od Jędraszewskiego i od ks Oko
Trdff19:38, 21 listopada 2020
Przemawia przez niego pycha, arogancja... I ten kpiacy ton.... Coś strasznego
Franciszek19:30, 21 listopada 2020
Zastanawiam się czyją twarz ma Kościół w Polsce? Księdza Oko? Czy taka twarz przyciągnie kogoś do Kościoła? Pytanie retoryczne.
Ja19:26, 21 listopada 2020
I to jest ksiądz????
Panek19:25, 21 listopada 2020
Wstyd dla mieszkańców Łopusznej, ze ks. Oko głosi tu rekolekcje.
Zofka19:23, 21 listopada 2020
To jest przykre, że ks. Oko szkaluje Rodzinę wielkiego teologa ks. Tischnera. To nie przystoi kapłanowi (jeśli tak można mówić o ks. Oko). A arcybiskup Jędraszewski tez nie zasługuje na przywilej prowadzenia rekolekcji góralskich. Niech posprząta w swojej duszy i w swojej kurii.
nowotarżanka19:22, 21 listopada 2020
Pozdrawiam rodzinę Tischnerów! Mieliście Państwo całkowitą rację pisząc swój list.
nK19:19, 21 listopada 2020
@ Robert Proste, książki do bibliotek a rekolekcje do kościołów i po problemie. Każda rzecz i wydarzenie niechaj mają swoje przeznaczenie i miejsce. Ja nie chcę księdza, ksiądz nie chce mnie. Czyli zabieracie krzyże do kościołów i nastaje święty spokój. Nie ma manifestacji, nie ma problemów.
nowotarżanka19:18, 21 listopada 2020
No i ks. Oko .... pozamiatał. Nie ma czego zbierać! Tak wypowiada się ksiądz? Katolik? To jest ta miłośc bliźniego?

I to wszystko firmuje Związek Podhalan. Ale nie żal mi Związku z panem Julianem na czele. Od początku było wiadomo, że zaproszenie bp Jędraszewskiego, ks. Oko (tego co to mówił, że dzieci z in vitro mają bruzdę na czole) tym się skończy. Tylko ktoś kto nic nie czyta, nie ogląda poza TVP i TVP Info może teraz być zaskoczony. Podzieliliście górali, Związek. Generalnie wstyd!
student19:17, 21 listopada 2020
Wydaje mi się, że ksiądz Oko nadużywa pojęcia "dialog". Argumenty ad personam, ironizowanie, protekcjonalne podejście, obelgi i ton, jakim powiedział "też się mogę od pana nauczyć niejednego" raczej nie wskazują, żeby był pełen chrześcijańskiej pokory i otawrtości na dialog i drugiego człowieka.
Obydwie strony mają jakąś ogromną potrzebę zawłaszczenia ks. Tischnera i góralszczyzny. Może zajmijmy się argumentami, a nie tym, kto ma, a kto nie ma prawa być jego przedstawicielem?
Poza tym, czy tylko księża-filozofowie mają prawo mieć zdanie na tematy społeczne i filozoficzne? Wszyscy inni, tak jak ci weterynarze, są nieświadomi i/lub zmanipulowani? Czym jest taka postawa księdza, jak nie grzechem pychy?
ja19:06, 21 listopada 2020
Ja w wypowiedziach ks. Oko w ogóle nie widzę ducha Ewangelii! To jest wzbudzanie jakichś negatywnych emocji! Wykpiwanie Tischnerów od weterynarzy - przecież to taki niski poziom, mniej niż zero!
fan Feliksa Konecznego19:04, 21 listopada 2020
Ależ konwertysci zaatakowali. Co prawda długo czekali na ten moment. Ale podłączyli sie w odpowiednim momencie. Razem z lewakami. Mało kto o tym wie , ale już na początku XX w. ostrzegano , ze konwertysci zniszczą Kościół !
Co za czasy!19:02, 21 listopada 2020
SKANDAL!!! Niecny napad na Rodzinę Tischnera! Profanacja Księdza Józefa Tischnera!
Góral z Łopusznej18:59, 21 listopada 2020
Za kogo sie uwaza rodzinaTischnerow. To są Lachy i
Śpisoki.
Łopuśnianka18:58, 21 listopada 2020
Do wszystkich mieszkańców Łopusznej
Mam nadzieję, że tak jak zawsze murem staliśmy za ks. Tischnerem, tak teraz murem staniemy za Jego rodziną. Wstyd dla Łopusznej, że te tzw. "rekolekcje" odbywają się w Łopusznej. W wypowiedziach pseudoprelegentów przebija się jedna wielka pogarda, pycha i zarozumiałość. Obrażanie innych nie przystoi księdzu. Ja nie godzę się na takie propagowanie mojej miejscowości. Łopuszna zawsze kojarzyła się z Tischnerem i chciałabym żeby tak zostało.
NIEWIERZACY18:45, 21 listopada 2020
Ten ksiadz niech juz slowa nie zabiera...pycha arogancja nie zna granic dostojnikow kosciola.
krycha18:43, 21 listopada 2020
ks. Oko to fanatyk gejogenderyzmu, wszędzie widzi gejów i innych zboczeńców.
jan18:41, 21 listopada 2020
Cóż za czołobitna pokora bije od ks.Oko. Otóż wielki filozofie, dziedzina w której jesteś mistrzem to filozofia czyli życie, czyż nie jest ono naszym udziałem i nie możemy się wypowiadać w swoim imieniu?
Zuzula18:36, 21 listopada 2020
Ks. Oko niech się zajmie swoją rodziną... Jak i również ks. Gacek.... Niech posprzątają swoją wspólnotę, bo przykładem nie świecą... Nie każdy teolog jest wart tego tytułu, a czepiają się innych...
Tłok18:36, 21 listopada 2020
Na co komu jest potrzebny taki kościół gdzie tylko wylewa się z niego jad nienawiści
wysoki poziom18:33, 21 listopada 2020
Konferencja pełna wyzwisk i pomówień, przeplatana dziwnym śmiechem.
Maks18:28, 21 listopada 2020
Rodzina Tischnerów niech wreszcie weźmie do ręki Pismo Święte, a nie filozofię Michnika i Żakowskiego. Jan Paweł ll jjest ostatnim oredownikim aby Was nawrócić. Amen
Faraday18:25, 21 listopada 2020
Szacowny ks.Dariuszu Oko- idąc tropem panskiego rozumowania można spytac jakie wyksztalcenie mieli A;postołowie, jakie dyplomy posiadał św.Augustyn czy św.Tomasz z Akwinu ? A czy pan jest ginekologiem lub biologiem aby sie wypowiadac na temat rozmnazania czlowieka nie mowiąc o seksie ktory powinien b yc ksi edzu obcy ( teoretycznie jak sie okazuje ) Nie trzeba mieć wyksztalcenia uniwwersyteckiego aby czytać Ewangelię i rozumieć jej podstawowe przesłanie- miłość Boga i Bliźniego- a kim jest Bliźni pokazał Chrystus w rozmowie z Samarytanką- nie pytał uzdrawianych o to kim są- byli Ludźmi W kościele jaki prezentujecie z arcybiskupem nie ma miejsca dla nauki Chrystusa - nienawiść i pogarda to wasz język. Wstyd przynosicie udając uczniów Chrystusa Jego Kościołowi- a to poczucie wyzszosci i obelgi pod adresem Lukasza- obrzydliwe !
Alik17:56, 21 listopada 2020
Naprawdę ten ksiądz Oko ma jakiś problem ze sobą, faktycznie ma obsesję na punkcie gejów, może to gej, na dodatek pycha bije z niego na kilometry, taki ksiądz może zniechęcić do Kościoła
też Józef17:53, 21 listopada 2020
Najmądrzejszy Jędraszewski i inni podobni. Według nich żadna rodzina nie może mieć swojego (może lepszego ) zdania. Potrafią skłócić każdego w imię swojej racji niekoniecznie zgodnej z prawdą.
Pola17:49, 21 listopada 2020
Do Roberta,
Nie z Kościołem, tylko z księdzem Oko, proszę wyzej posłuchać Jego wypowiedzi i samemu sobie odpowiedzieć na pytanie czy taki sposób wypowiedzi o drugim człowieku był bliski Księdzu Tischnerowi?
trzeźwo myślący17:37, 21 listopada 2020
Tragicznie nami rządzą - przykłady: /.../

Wkleja Pan ten sam wpis gdzie popadnie. Tu akurat - ma się on nijak do tematu artykułu. Moderator.
ząb17:35, 21 listopada 2020
w tym liście Tischnerów, dobrze było napisane. Ks Oko ma rzeczywiście obsesję na punkcie homoselsualizmu, obsesję granicząca z szaleństwem!!!
podhalanin17:33, 21 listopada 2020
Morze Łukasz chce /.../

Naruszenie regulaminu. Moderator.
Optymista17:20, 21 listopada 2020
I wy księża jesteście katolikami. Wstyd mi za was. Jak można opluwać bliźniego.
ZochazKrakowa17:14, 21 listopada 2020
Ale siara! To kościół katolicki czy serwis plotkarski? I to to wszystko firmuje jeszcze Związek Podhalan! WSTYD na cały kraj!
Cywil17:08, 21 listopada 2020
Jak tak mają wyglądać rekolekcje to broń nas Panie Boże od takich rekolektantów. Dalej mieszają kościół z polityką. Rodzina Ks. prof. Tischnera miała rację. Tam gdzie prof. Oko i Jędraszewski to zawsze jest zamęt i obrażanie innych ludzi. Tak ma wyglądać ewangeliczne przesłanie?
KS.kok17:07, 21 listopada 2020
KS. Oko niby taki wykształciuch we wszystkich kwestiach życia, wszytko wiedzący najlepiej,upominający wiernych którzy według niego na niczym się nie znaja i życia nie znają,a jednak ...
Robert16:53, 21 listopada 2020
Jak rodzina nie chce by łączyć Ks. Tischnera z Kościołem to w czy problem. Organizować rekolekcje ale nie odwoływać się do Ks. Tischnera. Najlepiej całkiem zapomnieć o nim, książki odłożyć do bibliotek i niech naukowcy się nim zajmą. Wszyscy będą zadowoleni.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas