Przyszłość Rabki-Zdroju to pompy ciepła. Minister ogłosił w uzdrowisku pilotażowy projekt - podhale24.pl
Czwartek, 16 stycznia
Imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego
Czarny Dunajec
Clouds
-2°
Wiatr: 3.672 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
-1°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
-0°
Wiatr: 1.656 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
Wiatr: 1.332 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
-1°
Wiatr: 2.016 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
-2°
Wiatr: 4.68 km/h Wilgotność: 99 %
Jakość powietrza
30 %
Nowy Targ
60 %
Zakopane
40 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 30 | 60 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
02.06.2021, 16:48 | czytano: 3854

Przyszłość Rabki-Zdroju to pompy ciepła. Minister ogłosił w uzdrowisku pilotażowy projekt

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka ogłosił w Rabce-Zdroju rozpoczęcie prac nad pilotażowym projektem instalacji pomp ciepła z wykorzystaniem otworowych wymienników ciepła dla obszarów Krynicy-Zdroju i Rabki-Zdroju.

Fot. Robert Miśkowiec
Fot. Robert Miśkowiec
Prace będą realizowane przez 12 miesięcy, a projekt będzie finansowany w ramach programu „Polska Geotermia Plus” z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To projekt, który opiera się na wykorzystaniu gruntowych pomp ciepła do ogrzewania budynków i zasilania ich w ciepłą wodę użytkową. Pilotażowy projekt, to pierwszy etap, który ma pokazać istniejące możliwości. W drugim etapie również w Rabce-Zdroju będzie mogła powstać sieć ciepłownicza zasilana energią z pomp gruntowych.

W wydarzeniu inaugurującym projekt, które miało miejsce w Zakładzie Przyrodoleczniczym Uzdrowiska Rabka SA, wzięli również udział wiceministrowie klimatu i środowiska Piotr Dziadzio oraz Edward Siarka, a także wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski oraz burmistrz Leszek Świder. - Zdajemy sobie sprawę, że innego kierunku, niż ekologiczne ogrzewanie, nie ma. Jednak bez pomocy Państwa nie jesteśmy w stanie w krótkim czasie dokonać potrzebnych zmian. A są one konieczne, bo od uzdrowisk wymaga się więcej. Dlatego dziękuję za to, że Rabka-Zdrój znalazła się w tym programie – podkreślił burmistrz Leszek Świder.

Jak zaznaczył minister Kurtyka, rejony Krynicy Zdroju i Rabki Zdroju są szczególnie cenne ze względu na walory przyrodnicze, krajobrazowe i zdrowotne, a zwłaszcza na wykorzystywane tu wody lecznicze.

- Zależy nam na wsparciu zrównoważonego rozwoju cennych przyrodniczo i gospodarczo rejonów uzdrowiskowych oraz ochronie zdrowia ich mieszkańców. Dlatego poprawa jakości powietrza na tych obszarach jest dla nas priorytetem. Jednym ze sposobów ograniczenia emisji zanieczyszczeń jest właśnie wykorzystanie energii geotermalnej – powiedział.

Główny Geolog Kraju, pełnomocnik rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa, wiceminister Piotr Dziadzio zaznaczył, że głównym celem projektu, obok poprawy jakości powietrza, jest zwiększenie wykorzystania płytkiej energii geotermalnej.
- Głównym rezultatem tego pilotażowego projektu będzie rozpoznanie i ocena parametrów energetycznych ośrodka skalnego z uwzględnieniem uwarunkowań środowiskowych w zakresie możliwości stosowania technologii grzewczych opartych o gruntowe pompy ciepła oraz wytypowanie najkorzystniejszych potencjalnych lokalizacji dla ich instalacji – wyjaśnił.

- Chcemy opracować założenia i rekomendacje dla realizacji podobnych inwestycji na obszarach szczególnie wrażliwych na presję antropogeniczną, w sposób bezpieczny dla istniejących zasobów wód leczniczych. Docelowo zamierzamy opracować program wykorzystania ciepła Ziemi do celów ogrzewania – dodał.

- Geotermia to w polskich warunkach jedno z najlepszych odnawialnych źródeł energii. Jest ono w pełni ekologiczne, całkowicie bezpieczne, akceptowalne społecznie i nie ingeruje w krajobraz, a to jest szczególna zaleta w ośrodkach o charakterze uzdrowiskowym, takich jak Krynica-Zdrój czy Rabka-Zdrój. W tej chwili NFOŚiGW finansuje kilkanaście dużych projektów geotermalnych, ale potencjał pozyskiwania energii w ten sposób szacujmy na znacznie większy. Przedsięwzięcia prowadzone w Krynicy Zdroju i Rabce-Zdroju pomogą nam ten potencjał identyfikować, po to by w naszej ofercie mogły pojawiać się kolejne programy lub nabory w programach już ogłoszonych „szyte na miarę” potrzeb lokalnych samorządów w zakresie OZE – wyjaśnia Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW.

Głos zabrał również wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. - Szukamy sposobów, aby wspierać miejsca, takie jak uzdrowiska, które ucierpiały w czasie transformacji systemowej. Naszymi działaniami chcemy nakreślić pewien wzór działań, który wskaże dalszą ścieżkę rozwoju tych miejscowości - powiedział wiceminister.

Źródło: MKiŚ, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Baca16:59, 4 czerwca 2021
Przyszłość Rabki-Zdroju to pompy ciepła , a prąd do pomp ciepła z ekologicznej elektrowni w Turowie niech żyje ekologia
0
Do Obserwator i Prawda gdzie ?11:45, 3 czerwca 2021
Ortografia się kłania !
0
Ociec11:42, 3 czerwca 2021
?Ostatnio w odwiercie Rabka IG - 1 na Bani, na głębokości 1215 m, udostęp-niono poziom wód geotermalnych w warstwach krośnieńskich, o zasobach 4,5 m3/h w kat. B i temperaturze 28 stopni C na wypływie? - napisał prof. Julian Sokołowski, który prowadził w latach osiemdziesiątych badania rabczańskich solanek.
0
Obserwator08:14, 3 czerwca 2021
To teraz zrobią wam po sąsiedzku wielkie wykopy i wielkie agregaty , wielkie sprężarki itp....... A kto się sprzeciwi nowym sąsiadą będzie mocherem ekologicznym.
0
Prawda gdzie ?17:41, 2 czerwca 2021
Pilotażowy projekt a wszyscy inni już wiedzą, że Krynica i Rabka idzie pod młotek i zostaną te uzdrowiska zprywatyzowane. Bardzo śmieszne i nadal uważają, że można ludziom wciskać kit.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas