Środa, 27 października 2021, Imieniny: Iwony, Sabiny, Wincentego
Zakopane i okolice
Clouds
Wiatr: 5.724 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 65 %
Clouds
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
Wiatr: 6.768 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
Wiatr: 5.004 km/h Wilgotność: 76 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
02.06.2021, 16:48 | czytano: 2372

Przyszłość Rabki-Zdroju to pompy ciepła. Minister ogłosił w uzdrowisku pilotażowy projekt

Fot. Robert Miśkowiec

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka ogłosił w Rabce-Zdroju rozpoczęcie prac nad pilotażowym projektem instalacji pomp ciepła z wykorzystaniem otworowych wymienników ciepła dla obszarów Krynicy-Zdroju i Rabki-Zdroju.

Prace będą realizowane przez 12 miesięcy, a projekt będzie finansowany w ramach programu „Polska Geotermia Plus” z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To projekt, który opiera się na wykorzystaniu gruntowych pomp ciepła do ogrzewania budynków i zasilania ich w ciepłą wodę użytkową. Pilotażowy projekt, to pierwszy etap, który ma pokazać istniejące możliwości. W drugim etapie również w Rabce-Zdroju będzie mogła powstać sieć ciepłownicza zasilana energią z pomp gruntowych.

W wydarzeniu inaugurującym projekt, które miało miejsce w Zakładzie Przyrodoleczniczym Uzdrowiska Rabka SA, wzięli również udział wiceministrowie klimatu i środowiska Piotr Dziadzio oraz Edward Siarka, a także wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski oraz burmistrz Leszek Świder. - Zdajemy sobie sprawę, że innego kierunku, niż ekologiczne ogrzewanie, nie ma. Jednak bez pomocy Państwa nie jesteśmy w stanie w krótkim czasie dokonać potrzebnych zmian. A są one konieczne, bo od uzdrowisk wymaga się więcej. Dlatego dziękuję za to, że Rabka-Zdrój znalazła się w tym programie – podkreślił burmistrz Leszek Świder.

Jak zaznaczył minister Kurtyka, rejony Krynicy Zdroju i Rabki Zdroju są szczególnie cenne ze względu na walory przyrodnicze, krajobrazowe i zdrowotne, a zwłaszcza na wykorzystywane tu wody lecznicze.

- Zależy nam na wsparciu zrównoważonego rozwoju cennych przyrodniczo i gospodarczo rejonów uzdrowiskowych oraz ochronie zdrowia ich mieszkańców. Dlatego poprawa jakości powietrza na tych obszarach jest dla nas priorytetem. Jednym ze sposobów ograniczenia emisji zanieczyszczeń jest właśnie wykorzystanie energii geotermalnej – powiedział.

Główny Geolog Kraju, pełnomocnik rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa, wiceminister Piotr Dziadzio zaznaczył, że głównym celem projektu, obok poprawy jakości powietrza, jest zwiększenie wykorzystania płytkiej energii geotermalnej.
- Głównym rezultatem tego pilotażowego projektu będzie rozpoznanie i ocena parametrów energetycznych ośrodka skalnego z uwzględnieniem uwarunkowań środowiskowych w zakresie możliwości stosowania technologii grzewczych opartych o gruntowe pompy ciepła oraz wytypowanie najkorzystniejszych potencjalnych lokalizacji dla ich instalacji – wyjaśnił.

- Chcemy opracować założenia i rekomendacje dla realizacji podobnych inwestycji na obszarach szczególnie wrażliwych na presję antropogeniczną, w sposób bezpieczny dla istniejących zasobów wód leczniczych. Docelowo zamierzamy opracować program wykorzystania ciepła Ziemi do celów ogrzewania – dodał.

- Geotermia to w polskich warunkach jedno z najlepszych odnawialnych źródeł energii. Jest ono w pełni ekologiczne, całkowicie bezpieczne, akceptowalne społecznie i nie ingeruje w krajobraz, a to jest szczególna zaleta w ośrodkach o charakterze uzdrowiskowym, takich jak Krynica-Zdrój czy Rabka-Zdrój. W tej chwili NFOŚiGW finansuje kilkanaście dużych projektów geotermalnych, ale potencjał pozyskiwania energii w ten sposób szacujmy na znacznie większy. Przedsięwzięcia prowadzone w Krynicy Zdroju i Rabce-Zdroju pomogą nam ten potencjał identyfikować, po to by w naszej ofercie mogły pojawiać się kolejne programy lub nabory w programach już ogłoszonych „szyte na miarę” potrzeb lokalnych samorządów w zakresie OZE – wyjaśnia Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW.

Głos zabrał również wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. - Szukamy sposobów, aby wspierać miejsca, takie jak uzdrowiska, które ucierpiały w czasie transformacji systemowej. Naszymi działaniami chcemy nakreślić pewien wzór działań, który wskaże dalszą ścieżkę rozwoju tych miejscowości - powiedział wiceminister.

Źródło: MKiŚ, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
Baca16:59, 4 czerwca 2021
Przyszłość Rabki-Zdroju to pompy ciepła , a prąd do pomp ciepła z ekologicznej elektrowni w Turowie niech żyje ekologia
Do Obserwator i Prawda gdzie ?11:45, 3 czerwca 2021
Ortografia się kłania !
Ociec11:42, 3 czerwca 2021
?Ostatnio w odwiercie Rabka IG - 1 na Bani, na głębokości 1215 m, udostęp-niono poziom wód geotermalnych w warstwach krośnieńskich, o zasobach 4,5 m3/h w kat. B i temperaturze 28 stopni C na wypływie? - napisał prof. Julian Sokołowski, który prowadził w latach osiemdziesiątych badania rabczańskich solanek.
Obserwator08:14, 3 czerwca 2021
To teraz zrobią wam po sąsiedzku wielkie wykopy i wielkie agregaty , wielkie sprężarki itp....... A kto się sprzeciwi nowym sąsiadą będzie mocherem ekologicznym.
Prawda gdzie ?17:41, 2 czerwca 2021
Pilotażowy projekt a wszyscy inni już wiedzą, że Krynica i Rabka idzie pod młotek i zostaną te uzdrowiska zprywatyzowane. Bardzo śmieszne i nadal uważają, że można ludziom wciskać kit.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas