Piątek, 24 września 2021, Imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana
Szczawnica i okolice
Clouds
13°
Wiatr: 21.708 km/h Wilgotność: 71 %
-
brak pomiaru
Clouds
13°
Wiatr: 23.94 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
14°
Wiatr: 23.904 km/h Wilgotność: 63 %
Clouds
12°
Wiatr: 14.724 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
12°
Wiatr: 16.416 km/h Wilgotność: 79 %
05.06.2021, 14:43 | czytano: 1655

Bezpieczne wakacje w górach i nad wodą

Fot. Grupa Podhalańska GOPR

Zarząd Województwa Małopolskiego udzielił dotacji podmiotom uprawnionym do wykonywania ratownictwa górskiego i wodnego, działającym na terenie Małopolski. Wsparcie otrzymały m.in. GOPR Podhale, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Wodne Pogotowie Ratunkowe w Nowym Targu

W ramach otwartego konkursu na realizację zadań publicznych województwa małopolskiego w obszarze ratownictwa i ochrony ludności z zakresu ratownictwa wodnego w 2021 roku złożono 10 ofert. Wszystkie spełniły wymogi formalne, otrzymując pomoc w wysokości 400 tys. zł, w tym: Krakowskie WOPR 80 tys. zł, Sądeckie WOPR 40 tys. zł, Wodne Pogotowie Ratunkowe w Nowym Targu 40 tys. zł, Gorlickie WOPR 40 tys. zł, Miejskie WOPR w Chrzanowie 40 tys. zł, Miejskie WOPR w Oświęcimiu 40 tys. zł, Fundacja Instytut Ratownictwa na Wodach Górskich i Powodziowych 20 tys. zł, Ratownictwo Wodne Rzeczpospolitej Oddział w Myślenicach 20 tys. zł, Oddział Rejonowy w Olkuszu Śląskiego WOPR 40 tys. zł oraz Tarnowskie WOPR 40 tys. zł.

Podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa górskiego jakimi są Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Grupa Krynicka, Grupa Podhalańska, Grupa Jurajska oraz Grupa Beskidzka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w 2021 roku dostały wsparcie z budżetu województwa w łącznej kwocie 630 tys. zł.

- Wiele osób spędzi urlop w kraju, wypoczywając w górach i nad wodą. Z tego powodu wsparcie działań ratowników jest niezbędne dla zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa Małopolan i odwiedzjących nasz region turystów – podkreślił wicemarszałek Łukasz Smółka.

- Ratownicy górscy i wodni, żeby skutecznie działać dla zdrowia i życia ludzkiego, muszą być w ciągłej gotowości, odpowiednio przeszkoleni oraz wyposażeni w nowoczesny, niezawodny sprzęt i ekwipunek osobisty. Niezależnie od natężenia ruchu turystycznego występują zdarzenia, w których niezbędna jest ich pomoc, dlatego samorząd województwa dba o ich doposażanie. W bieżącym roku dla ratownictwa wodnego i górskiego przeznaczono łącznie ponad milion złotych – zaznaczył marszałek Witold Kozłowski.

Przyznane dla ratownictwa górskiego i wodnego dotacje zostaną przeznaczone na utrzymanie gotowości ratowniczej i prowadzenie działań ratowniczych na obszarach górskich i wodnych oraz szkolenia ratowników poprzez m.in. pełnienie dyżurów ratowniczych, zakup sprzętu ratowniczego, transportu i ekwipunku osobistego ratowników oraz podnoszenie kwalifikacji ratowników.

Samorząd Województwa Małopolskiego od wielu lat wspiera ratownictwo górskie i wodne. Od 2012 r. na ratownictwo górskie przekazano środki w wysokości 4,86 mln zł, a na ratownictwo wodne 2,56 mln.

Źródło: UMWM, oprac. r/
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij