Poniedziałek, 27 września 2021, Imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli
Szczawnica i okolice
Clouds
15°
Wiatr: 1.908 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
16°
Wiatr: 2.34 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
14°
Wiatr: 3.636 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
15°
Wiatr: 3.492 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
16°
Wiatr: 3.492 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
12°
Wiatr: 0.144 km/h Wilgotność: 66 %
09.06.2021, 10:00 | czytano: 2535

Co dalej z uchwałą antywęglową?

Burmistrz Leszek Świder jest zwolennikiem przyjęcia uchwały antywęglowej. Fot. Piotr Kuczaj

- Na pewno tego nie zostawimy, bo nie mamy innego innego kierunku. Musimy znaleźć zrozumienie dla tego problemu - mówi burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder, który zapowiada, że nadal będzie forsował pomysł wprowadzenia zakazu używania węgla w strefach uzdrowiskowych A i B.

W maju radni nie zgodzili się na to, podnosząc m.in., że kosztami poprawy powietrza w uzdrowiska zostaną obciążeni mieszkańcy. Domagali się, by miasto znalazło pieniądze na dotacje do wymiany pieców i wsparło mieszkańców. Uchwała, która miała rozpocząć proces wprowadzenia zakazu palenia węglem w centrum miasta, nie przeszła.

- Widzę kilka możliwości i źródeł, skąd wziąć pieniądze na wymianę pieców. To chociażby Krajowy Plan Odbudowy, program LIFE czy Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Trzeba również wziąć pod uwagę środki z budżetu gminy. Będziemy o tym rozmawiać - deklaruje burmistrz.

Także podczas ostatniej wizyty w Rabce-Zdroju ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, padały deklaracje o wsparciu finansowym dla uzdrowisk m.in. z programu "Klimatyczne uzdrowiska". - Na pewno tego nie zostawimy, bo nie mamy innego innego kierunku. Musimy znaleźć zrozumienie dla tego problemu - mówi włodarz uzdrowiska.

r/
najnowsze informacje
komentarze
OKey21:25, 10 czerwca 2021
Stop dla palenia węglem, czas przejść na nowoczesne ogrzewanie domów np. pompy ciepła to jest przyszłość.
rab14:10, 9 czerwca 2021
...osioł.../.../.Jak obserwuję,to ciężki chleb i niewdzięczny.Obecny burmistrz postawił na obcych bo ze swoimi nie można dojść do ładu,widać,że nie ma w urzędzie kumoterstwa jak było poprzednio.Wspierajmy urząd w dobrych decyzjach,takich jak uchwała antysmogowa,przecież kiedyś musimy zmienić piece,niech więc nie będzie to zmiana radykalna ,tylko stopniowa.
Baca12:13, 9 czerwca 2021
przerabiajcie wszyscy na gaz a kurki z gazem już nam wszyscy dokręcają nawet duńczycy będziemy kwiczeć jak bure osły przy takich rządach
Mieszkaniec strefy11:45, 9 czerwca 2021
Pięć gazowy to ludzie sobie sam kupią a czy na rachunki będą mieć w tym naszym biednym uzdrowisku ? Chyba ktoś nie do końca to przemyślał półtora roku na wymianę ? Puknij się pan
Osiol11:13, 9 czerwca 2021
Burmistrz to będzie forsował jak będzie burmistrzem ale się nie zanosi........
emeryt10:53, 9 czerwca 2021
Panie Burmistrzu,tylko pomoc ludziom przy wymianie pieców zlikwiduje smog w Rabce.Starajcie się o wszelkie dotacje aby móc pomóc mieszkańcom w wymianie kopciuchów.Nikt nie ma tyle tysięcy aby od ręki wyłożyć na taki kosztowny projekt.A jak ma jakieś oszczędności to musi z czegoś żyć.Chcemy oddychać czystym powietrzem ale nas,emerytów na to nie stać.
i ma rację.10:44, 9 czerwca 2021
Wcześniej, czy później tak muszą zlikwidować piece węglowe w tym obszarze miasta, jeśli chcą utrzymać Uzdrowisko. Skoro minister obiecał dotacje na ten cel, to tak wcześniej musi być podjęta uchwała w mieście by byla motywacja do udziału finansowego w tym, ministerialnym projekcie. A tak po prawdzie, to kto tych radnych, bezradnych wybierał w tej Rabce. Teraz już rozumiem, że stanowiska obsadzane są obcymi ludźmi bo Rabka kompetentnych nie posiada. Zamiast iść do przodu, to się cofa. A tak poza nawiasem, obserwując, to wsxystko jest specjalnie robione by zdeklasować i ośmieszyć Burmistrza. Kto za tym stoi, to sobie domówcie.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij