Baca Jacek Wolski - wytwórcą najlepszego oscypka (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
Rabka Zdrój
Clouds
13°
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.536 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
14°
Wiatr: 6.084 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
12°
Wiatr: 7.488 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 8.892 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
16.08.2021, 14:07 | czytano: 10805

Baca Jacek Wolski - wytwórcą najlepszego oscypka (zdjęcia)

ZAKOPANE. Ostatni dzień Europejskich Targów Produktów Regionalnych przebiegał w pasterskim klimacie. Głównym elementem programu był bowiem Festiwal Oscypka i Serów Wszelakich.

zdj. Piotr Korczak
zdj. Piotr Korczak
W Zarembku Tradycji spotkać można było wyjątkowego rzeźbiarza - Marcina Lichosyta. PTTK przygotowało różnorodne materiały o naszym regionie i zachęcało do zwiedzania turystycznych szlaków. O budowie instrumentów pasterskich opowiedział Piotr Haza. oznaczony jako „Zasłużony dla Kultury Polskiej” muzyk góralski; prymista grający też na instrumentach pasterskich, a także Laureat konkursów kapel podkreślając troskę o dziedzictwo czyli między innymi nuty starodawne. Przygrywali mu będą muzycy z zespołu “Budorze”.

Ważnym momentem było wręczenie „Nagród Starosty Tatrzańskiego” za zasługi w dziedzinie krzewienia kultury regionalnej. W tym roku otrzymał ją: Podhalański Zespół Góralski "HARNASIE" z Suchego im. Anieli Gut-Stapińskiej przy Związku Podhalan Oddział Suche.

W ramach cyklu „Tradycje kulinarne Podhala” zaprezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich z Kościeliska, Bukowiny Tatrzańskiej i Sierockiego. U podhalańskich gaździn spróbować można było barszcz z góralską zapiekanką, sałatkę oscypkiem ze swojską gulasz, kwaśnicę, czy zupę sałaciorkę.

Na targowej scenie wystąpili: zespół z Wróblówki, który zaprezentował „Porackę we Wróblowce” - przedstawienie o dawnych zwyczajach, w czasach gdy nie było komputerów i telewizorów. Gwiazdą Wieczoru był zespół Kalina - grupa śpiewacza niezwykłych dziewczyn, które zdobyły pierwsze miejsce podczas eliminacji powiatowych i regionalnych na Konkursu Śpiewaków Ludowych.

W ramach Festiwalu Oscypka i Serów Wszelakich tradycyjnie odbyły się widowiskowe pokazy. Pucenie oscypków prezentowali: Andrzej Zubek, Józef Słodyczka Maśniak oraz Władysław Klimowski. Młodzi bacowie pokazali jak wygląda dojenie owiec. Wszystko to odbywało się w pobliżu kosora z owcami od Andrzej Staszla Furtka.

Tradycyjnie odbył się również konkurs na najlepszego oscypka. W tegorocznej edycji wystartowało 10 baców. Jury w składzie: Baca Władysław Klimowski, Baca Andrzej Zubek, Baca Józef Słodyczka, Dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Jerzy Radoń, Małopolski Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Krakowie Ryszard Mróz, Członek Zarządu Powiatu Tatrzańskiego Marta Nędza-Kubiniec, Nośwarniyjso Górolecka 2021 Natalia Karciarz z Białego Dunajca, Harnaś Roku 2021 Michał Trybuła z Bukowiny Tatrzańskiej zdecydowało o przyznaniu następujących nagród:

Miejsce I: Jacek Wolski – Bacówka w Nowym Targu
Miejsce II: Rafał Klepacz – Bacówka na Siwej Polanie
Miejsce III: Monika Bryja – Bacówka w Nowym Targu

mat. pras., opr.s/ zdj. Piotr Korczak
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
w 1214:02, 17 sierpnia 2021
Ale nie napisano jak gazdówka jego szkodę zrobiła to Cichosza hodowla już zanieczyściła wody gruntowe i wokoło ludzie mają wodę z dodatkiem bakterii coli w studniach.
PiterQ06:05, 17 sierpnia 2021
@Moderator
Tak. Nie tylko poprawiło nastrój, ale i podkarmiło kompleksy. Dziękuję.
do PiterQ23:03, 16 sierpnia 2021
dobry oscypek to też dzieło
PiterQ22:26, 16 sierpnia 2021
@Moderator No ja bym dyskutował. Jeżeli ktoś czyta arta z poprawionym tytułem, a potem mój pierwszy komentarz, to przynajmniej powinien się zastanowić czego się głupek czepia, skoro czerwono na białym stoi "wytwórcą".

"Ludzie! To dzięki PiterQ-owi poprawiony został tytuł."
Może to poprawi Panu nastrój. M.
z tąd20:08, 16 sierpnia 2021
Najlepsze oscypki robią ,,Bace,, co się nie promują.Zawsze wszystko schodzi.Miejscowi biorą, nie handlarze hurtowo. Pioter,Baco z Maruszyny robisz najlepsze wyroby,Józek z Ibizoru ty też. Zentyca pycha(tradycyjny poczęstunek na bacówce) za free,na innych cza bulić .
wojtek18:51, 16 sierpnia 2021
Jacek gratulacje
PiterQ17:42, 16 sierpnia 2021
Przez jakiś czas Redakcja trzymała się niepisanej umowy, że jak poprawia błąd po komentarzu, to nie robi z jego autora głupka.

Nikt nie robi z Pana głupka. Dziękuję za zwrócenie uwagi. Moderator.
.17:36, 16 sierpnia 2021
Gdzie ma baca Wolski bacówkę to wiem. Ale niech ktoś napisze gdzie jest bacówka pani bryja?
PiterQ16:13, 16 sierpnia 2021
Tworzy się rzeźby, obrazy, muzykę, poezję itp. Oscypki się wytwarza, więc skądinąd znakomity baca z Równi Szaflarskiej jest najlepszych oscypków WYtwórcą.

Racja. Moderator.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas