Niedziela, 23 stycznia
Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa
Rabka Zdrój
Snow
-5°
Wiatr: 9.396 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
-4°
Wiatr: 7.596 km/h Wilgotność: 79 %
Snow
-4°
Wiatr: 11.7 km/h Wilgotność: 85 %
Snow
-4°
Wiatr: 10.476 km/h Wilgotność: 89 %
Snow
-3°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
-6°
Wiatr: 11.448 km/h Wilgotność: 85 %
Jakość powietrza
32 %
Nowy Targ
20 %
Zakopane
30 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Koronawirus
257
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
181
76
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
1633
866
Wykonanych testów
542
225
20.08.2021, 17:21 | czytano: 4742

Otwarto po remoncie dyżurkę GOPR na Turbaczu (zdjęcia)

Dziś uroczyście otwarto wyremontowaną dyżurkę terenową Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na Turbaczu. W wydarzeniu wziął udział wicemarszałek Łukasz Smółka. Wręczył on przedstawicielom ratownictwa górskiego promesy na bieżące zakupy sprzętu ratowniczego, czy środków transportu.

zdj. UMWM
Jak podkreślał wcześniej marszałek Witold Kozłowski: "Jednym z priorytetów samorządu województwa jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa na terenie naszego regionu. Dlatego też dokładamy wszelkich starań, aby wspierać wszystkie służby, które za nie odpowiadają. Od wielu lat takie wsparcie otrzymują m.in. jednostki ratownictwa górskiego. Tylko w ostatnich trzech latach przekazaliśmy GOPR-om blisko 3 mln zł. Warto przypomnieć, że w ramach Pakietu Medycznego II Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej służby działające w naszym województwie na rzecz bezpieczeństwa i ratownictwa otrzymały dodatkowe 3 mln zł, z czego ponad ćwierć miliona trafiła właśnie do GOPR-ów".

- Ratownicy górscy, żeby skutecznie działać dla zdrowia i życia ludzkiego muszą być w ciągłej gotowości, odpowiednio przeszkoleni oraz wyposażeni w nowoczesny, niezawodny sprzęt i ekwipunek osobisty. Niezależnie od natężenia ruchu turystycznego występują zdarzenia, w których niezbędna jest ich pomoc - dodaje wicemarszałek Smółka.

W ubiegłym roku zarząd województwa przekazał Grupie Podhalańskiej GOPR dotację w wysokości 350 tys. zł na remont dyżurki terenowej na Turbaczu. W tym roku dołożono dodatkowe 30 tys. zł na jej wyposażenie.

Konieczność wyremontowania i urządzenia dyżurki Grupy Podhalańskiej GOPR w okolicach Turbacza wynikała z tego, iż jedyna ulokowana powyżej dolin dyżurka w Gorcach mieściła się w wynajmowanych pomieszczeniach schroniska PTTK. Składała się z ona dwóch niewielkich pokoi: ambulatorium i pomieszczenia mieszkalnego z aneksem kuchennym, niestety bez łazienki ani toalety.

W nowej dyżurce znajduje się garaż, wydzielone, niezależne od pozostałych pomieszczeń ambulatorium, dyżurka, pokój ratowników, łazienka, magazyn.

Podczas dzisiejszego spotkania wręczono również promesy przedstawicielom ratownictwa górskiego z Małopolski. Pieniądze zostaną przeznaczone na bieżące zakupy sprzętu ratowniczego, środków transportu i sprzętu do asekuracji oraz naprawy sprzętu.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzyma 180 tys., Grupa Regionalna Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - Grupa Jurajska - 36 tys. zł, Grupa Regionalna Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - Grupa Krynicka - 176 tysięcy, Grupa Regionalna Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - Grupa Podhalańska - także 176 tysięcy zł plus 30 tysięcy na wyposażenie dyżurki terenowej na Turbaczu, a Grupa Regionalna Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Grupa Beskidzka - 32 tysiące złotych.

UMWM, opr.s/
Reklama
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
komentarze
Torric15:40, 22 sierpnia 2021
350 kPLN na REMONT? Przecież za to można chałupę wystawić!? Co oni tam, złotem wykańczali?
alik18:58, 20 sierpnia 2021
Przecież MI bardzo się należało.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas