Piątek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego
Jabłonka
Snow
-5°
Wiatr: 10.8 km/h Wilgotność: 86 %
Snow
-5°
Wiatr: 7.668 km/h Wilgotność: 80 %
Snow
-5°
Wiatr: 15.156 km/h Wilgotność: 86 %
Snow
-4°
Wiatr: 15.804 km/h Wilgotność: 93 %
Snow
-4°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
-6°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 86 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
20 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Koronawirus
218
Zakażonych
4
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
166
52
Zgonów
3
1
Na kwarantannie
1712
899
Wykonanych testów
531
186
21.11.2021, 16:27 | czytano: 6895

Nieprawidłowości przy obsłudze parkingów

Obsługa parkingu na Palenicy Białczańskiej wpuszczała samochody, biorąc pieniądze "do kieszeni". Mimo wprowadzenia internetowego systemu rezerwacji miejsc na parkingu wciąż dochodziło do nieprawidłowości - wynika z ustaleń PAP. Dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego zapewnia, że teraz nadzoruje obsługę parkingów.

zdj. Marcin Szkodziński
Problem obleganych przepełnionych w sezonie parkingów na Palenicy Białczańskiej, na Łysej Polanie i drodze dojazdowej do szlaku do Morskiego Oka skutkował decyzją wprowadzenia przez TPN - systemu wcześniejszej rezerwacji miejsc przez internet z możliwością opłaty online. Zmiana miała służyć uporządkowaniu chaosu na drodze, blokowaniu poboczy i zapobiec nieuczciwym praktykom.

Wcześniej - opłaty parkingowe były pobierane w formie gotówkowej, na miejscu. Jak donosi PAP - poprzedni ajent, prowadzący parking przed Morskim Okiem według starych zasad, został przyłapany na licznych nadużyciach. W konsekwencji władze TPN rozwiązały z nim umowę, a sprawa trafiła do sądu. W tym roku po zakończeniu postępowania apelacyjnego ajent wpłacił na rzecz Tatrzańskiego Parku Narodowego zasądzone ponad 131 tys. zł plus odsetki.

Dyrektor TPN Szymon Ziobrowski przyznał w rozmowie z agencją informacyjną, że do przypadków wpuszczania samochodów przez parkingowych poza systemem - za gotówkę do ręki, dochodziło także po wprowadzeniu w ubiegłym roku dualnego systemu sprzedaży biletów. - Jeszcze na początku działania jednolitego systemu wykryliśmy incydent związany z tym, że obsługa parkingu zostawiała sobie lukę wolnych miejsc poza istniejącym systemem i wpuszczała tam samochody biorąc pieniądze do kieszeni - mówi Ziobrowski.

Po kontroli, władze TPN stwierdziły kolejne uchybienia, w tym pozostawianie miejsc parkingowych, niegrzeczne zachowanie wobec turystów oraz wpuszczanie samochodów osobowych bez wykupionego e-biletu. Ustalono, że parkingowy jednorazowo przywłaszczył sobie 750 zł i 16 euro. Tym razem na ajenta nałożono karę w wysokości 7 tys. zł oraz pokrycie strat TPN w kwocie ponad tysiąca zł.

Wprowadzono nowe zasady kontroli działalności parkingów przed trasą do Morskiego Oka. Obecnie numery rejestracyjne wszystkich pojazdów parkujących przed szlakiem - muszą pojawić się w systemie.

PAP, s/
Reklama
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
komentarze
tak gładko nie przejdzie to złodzijestwo zbiorowe 20:24, 23 listopada 2021
My tu piszemy , nerwy targamy , by było normalnie i by państwo nie traciło kasy , a oni ,tzn . ci co mają kontrolować to maja to wszystko tam , gdzie normalnie światło niedochodzi. Nic sobie z tego nie robią , żyją jak zyli , albo nawet lepiej , kasę zamiast do banku , to do kieszenie biorą i śmieja się w oczy wszystkim . Są nadal bezkarni i dalej uważają ,że kraść można , a dyrektor TPN , jeszcze wypłaty robi tym złodziejom. Nikt nie odpowiada za ten majdan i nie informuje jakie działania podjął. Przecież musi mieć na remont domu na Kościeliskiej .Zero reakcji szefostwa. Kto nad tym majdanem ma faktyczny nadzór , czy nadal panuje tu sobiepaństwo . Społeczeństwo Zakopanego oczekuje na informację w tej sprawie . Rzetelną informację , nie od piscu , dla uspokojenia .
Miejscowy16:24, 23 listopada 2021
Kiedyś na jednym z parkingów kontrolowanym przez TPN ktoś uszkodził mi zderzak. Nie dość, że parking kosztował mnie 30 zł to po przyjściu ze szlaku już nikogo pilnującego nie zastałem. Byli żeby zgarnąć kasę z rana a potem już nic ich nie obchodziło. Nie dostałem tez żadnego paragonu. Jak się potem okazało ten świstek, który otrzymałem po zapłacie był jakąś wizytówką.
Kontrolować , bo po co tam jeżdżą jak jest P a r k13:22, 22 listopada 2021
Kiedys - pare lat temu wstecz tam była granica i ruch był duzy w związku z tym, a teraz jest tam jedynie Park Tatrzański - można kompletnie ograniczyć ruch samochodowy - bo po co tam jeźdzć- bagażniki ze śmieci opróżniać w Parku? Wiadomo - lewe auta na parkingu - straż parku nieobecna - po ilości psów biegających po parku takie wnioski mozna wysnuć . Szefowie - nie wiadomo czy nie spółka itd. Rozkurzyć to
i kontrolować wszystkich co tam jeżdżai po co jeżdżą? może polować jeżdżą , jak tylu niewidomych tam po parku się snuje ?iDrewno wywożą i smrodżodzą
turysta20:20, 21 listopada 2021
A ten Dyrektor TPN-u to w Polsce urodzony? Taki nieżyciowy i naiwny. Rozwiązanie to kod kreskowy na bilecie, szlaban i czytnik. Czytanie biletów na wjeździe oraz wyjeździe pozwoli na kontrolę wolnych miejsc i po kłopocie. Przecież nie może być to bardziej kosztowne od opłacania firmy zewnętrznej i pensji ich pracowników.
Wojtek18:43, 21 listopada 2021
Na tapetę trzeba koniecznie wziąć busiarzy,bo dopiero tam są nadużycia i kradzież mienia państwowego.
piotrek18:11, 21 listopada 2021
ta afera to tylko czubek góry lodowej z ajentami parkingów w roli głównej ...
już czas na reformy personalne18:01, 21 listopada 2021
Dyrekcja TPN pisze ,że od teraz kontroluje pracowników. Co robiła do teraz? Kontrola pracowników , zwłaszcza ytam gdzie są pieniądze , to podstawowy obowiązek pracodawcy . To może samo sie nasuwa- może ci co mieli kontrolować brali jakąś część tej kasy i wspólnie okradali budżet państwa. Moin zdanie cała ta ferajna w TPN-ie , ta wierchuszka z szefem przywiezionym w teczce nadaje się do zwolnienia . Bardzo dużo uczciwych i w pełni przygotowanych ludzi czeka na pracę , czeka na awanse , ale nikt ich nie widzi , bo nie mają wujków gdzieś wyżej , albo są krytyczni wobec dziś sprawujących kumoterskie rządy , Tam szybko trzeba zrobić solidne dochodzenie i szybko dokonać reform personalnych w tej instytucji . Za dużo tu niewiadomych .
worek na śmieci17:31, 21 listopada 2021
Być może dyrekcja folwarku minęła się z powołaniem i powinni się zająć parkingami a ochronę przyrody zostawić przyrodnikom.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas