Niedziela, 02 października
Imieniny: Teofila, Dionizego, Trofima
Zakopane
Clouds
10°
Wiatr: 13.608 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 13.104 km/h Wilgotność: 35 %
Clouds
11°
Wiatr: 15.696 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
10°
Wiatr: 17.676 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
12°
Wiatr: 19.008 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
10°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 88 %
Jakość powietrza
10 %
Nowy Targ
12 %
Zakopane
10 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
2
3
01.04.2022, 19:15 | czytano: 4584

Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi zakopiański szpital?

ZAKOPANE. Poseł Jagna Marczułajtis-Walczak zapowiedziała złożenie wniosku do NIK, o przeprowadzenie kontroli w Szpitalu powiatowym. - Są tu rzeczy, które nie powinny mieć miejsca - zaznacza poseł. W trakcie protestu i konferencji prasowej położnych przed Szpitalem Powiatowym im. dr Tytusa Chałubińskiego poseł wspierająca pracowników szpitala zapowiedziała radykalne kroki.

zdj. Marcin Szkodziński
Położne domagają się ponownego otwarcia oddziału ginekologiczno-położniczego, który jest zamknięty od 1 grudnia 2021 roku. - Jako posłanka interweniowałam już wiele razy. Te odpowiedzi, które dostawałam na piśmie po konsultacjach z położnymi i innymi osobami ze środowiska lekarskiego nie chcę mówić, że są nieprawdą, ale są to rzeczy, które nie powinny mieć miejsca - mówiła na konferencji prasowej Jagna Marczułajtis-Walczak.

Jako główne nieprawidłowości wymieniła - brak odpowiedniego porozumienia na linii pracownik-pracodawca.

- Nie powinno mieć miejsca, że położne nie wiedzą, czy będą pracować, czy będzie z nimi przedłużona umowa, że dowiadują się o wszystkim w ostatniej chwili ? informowała Marczułajtis-Walczak. W roli mediatora pomiędzy położnymi, a dyrekcją szpitala poseł bierze udział od 2019 roku. Teraz poseł idzie o krok dalej. - Ponieważ moje dotychczasowe interwencje nie przynosiły efektu, a wiele lat trwają tu różne sytuacje, które nie są wyjaśnione, w najbliższym czasie złożę wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzenie doraźnej kontroli w zakopiańskim szpitalu dotyczącej zatrudniania położnych, zamykania i ponownego otwierania oddziału ginekologiczno-położniczego, aby przeciąć domysły, fakty oraz mity - mówiła na konferencji Jagna Marczułajtis-Walczak.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Zniesmaczona całą sytuacją...16:21, 5 kwietnia 2022
Prawo do opieki medycznej z zakresu poł-gin się kobietom z Podhala należy ,,jak psu buda,,. Nie ma przy tym znaczenia jakie kto ma poglądy polityczne, ani inne. Myślałam że kobiety w XXI wieku nie będą już musiały walczyć o swoje prawa. A tutaj taka sytuacja. I w dodatku kto stoi po drugiej stronie, też kobieta.
Czarna Rozpacz!11:24, 5 kwietnia 2022
@ACC
ACHA, czyli o taki ukladzik chodzi! Doprowadzic do upadku, sprywatyzowac (jak mialo miejsce z PKL) a potem odsprzedac Panstwu spowrotem i zarobic podwojnie.

O ile sie nie myle to ty juz jestes gotowa/y z oferta przetargowa... ?!!!! Takich 'slupow' jak ty to od razu pod sad!

RECE PRECZ OD ZAKOPIANSKIEGO SZPITALA!
Czarna Rozpacz!11:12, 5 kwietnia 2022
@Anka
.... jest to w sumie dziwne, ale w tej akurat sytuacji to ja bym jej dala kredyt.
Czarna Rozpacz!11:01, 5 kwietnia 2022
Bardzo dobrze Pani Jagno! Prosze tylko nie dac sie przekabacic i trzymac obranej drogi. NIK juz pania reginke zna, i osbiscie mysle ze teraz to tutaj Pan Ziobro powinien zadzialac, bo zakleszcz w ukladach jest , jakby to powiedziec, skomplikowany...
mieszkanka06:35, 5 kwietnia 2022
@acc Porównując z wynikiem ankiety sąsiedniego oddziału poł-gin (2/10) wynik ankiety zakopiańskiego oddziału jest zdecydowanie lepszy. Przy znacznie mniejszej próbie ankietowanych pacjentek. Jeśli się robi analizę to trzeba wziąć pod uwagę wszystkie dane :).
mieszkanka21:46, 4 kwietnia 2022
@acc Trochę mała próba przebadanych osób, żeby badanie uznać za wiarygodne. A na forach internetowych właśnie o tym oddziale pozytywne są opinie, o sąsiednich niekoniecznie. Ja bym wybrała zakopiański oddział.
acc20:42, 4 kwietnia 2022
@Mieszkanka fundacja "rodzić po ludzku" takie badania przeprowadza do, których podsyłam Ci link-a, co do opinii to polecam dogłębną lekturę forów dla przyszłych Mam, jest pełno negatywnych opinii na temat Zakopiańskiego oddziału Gin-Poł. Co do konieczności funkcjonowania oddziału to zdecydowanie się z Tobą zgadzam, on musi funkcjonować ale na pewno nie w taki sposób jak funkcjonuje obecnie. (Panie lub Pani moderator uprzejmie proszę o nie usuwanie link-a) http://ankieta.rodzicpoludzku.pl/prezentacja/144
Mieszkanka15:02, 4 kwietnia 2022
Właśnie to oddział w Zakopanem ma bardzo dobre opinie wśród pacjentek. A sondażu ile na 10 pacjentek chciałoby rodzić w Zakopanem nikt nie przeprowadzał. Skąd te dane? Co do prywatyzacji oddziału, może być prywatny. Ważne żeby było się gdzie udać w razie potrzeby.
Gg14:22, 4 kwietnia 2022
Przecież Kobiety z Zakopanego mają dużo pieniędzy mogę rodzić gdzie chcą..... Po co taki nędzny oddział
Acc00:06, 4 kwietnia 2022
@buu a skąd pomysł, że pani dyrektor jest nieudolna, i że celowo chce uniknąć odpowiedzialności? Szpital w Zakopanem przez 2 lata był szpitalem covidowym, oddział ginekologiczno położniczy wznawia działalność, panie położne czepiają się złych warunków pracy i płacy, a o oddziale w internecie krąży masa negatywnych komentarzy byłych pacjentek, a tylko 3 na 10 pacjentek zdecydowało by się na kolejny poród w Zakopanem. Wymagań personelu raczej nie może spełnić dyrekcja i rozwiązania problemu szybko nie będzie. Dlatego uważam, że przekształcenie oddziału na NZOZ z udziałami personelu jest w pełni uzasadniony. Tak, proponuje biznes porodowy na wyremontowanym za publiczne pieniądze oddziale bo pieniądze z odstępnego i z innych usług wpływały by na konto szpitala co mogło by przyczynić się do poprawy jakości usług szpitala lub budowania rezerw finansowych. Sam oddział i jego personel sam by na tym zyskał, już nie od decyzji szpitala zależało by wynagrodzenie personelu, a od ilości udziałów oraz ilości porodów. Oddział więc musiał zachęcać pacjentki do tego by chciały tam rodzić.
Maciej21:39, 3 kwietnia 2022
"ANKA" masz racje !! w 100%
Magda10:51, 3 kwietnia 2022
Możemy prosić o skontrolowanie też NT? Tam się dzieje dopiero
buu22:10, 2 kwietnia 2022
do acc, nie po to dyrektorka piastuje funkcję publiczną, żeby z powodu nieudolności w zapewnieniu kadry czy też chęci uniknięcia odpowiedzialności prywatyzować kolejne obszary działalności. Już kardiologia inwazyjna, urologia , a teraz proponujesz jeszcze biznes porodowy na wyremontowanym za publiczne pieniądze oddziale? może jeszcze SOR wynająć, bo tam też braki kadrowe?
marian16:53, 2 kwietnia 2022
a jak tam przygotowania do olimpiady zimowej?????
acc10:05, 2 kwietnia 2022
@Baba szpital właśnie powinien być rentowny bo w innej sytuacji generuje długi. Dług spowodowany przez jeden oddział, wpływa na funkcjonowanie całego szpitala. Jak panie położne, lekarze i reszta personelu chcą uruchomienia oddziału co w sumie też by było niewątpliwą korzyścią dla mieszkańców to mogą poprosić dyrektor o wynajem miejsca pod oddział, założyć spółkę i uruchomić oddział jako NZOZ, podpisać umowy współpracy ze szpitalem, a także umowę z NFZtem. Każdy miałby pracę, rodziny miały by gdzie rodzić, szpital byłby zwolniony z odpowiedzialności finansowej, a utworzony w taki sposób NZOZ musiałby reprezentować jakiś poziom bo w przeciwnym razie by upadł.
fikcja10:00, 2 kwietnia 2022
Baba dobrze w sumie gada. Ale problem tkwi w organie nadzoru a nie w dyrekcji. Przy właściwym nadzorze dyrekcja już dawno by wyleciała. Niestety układ jak na razie trzyma się mocno, jak partyjny beton. A że komuna w rozkwicie to nie wróżę rychłych zmian.
Baba22:42, 1 kwietnia 2022
Do lekarz.
Bardzo udolnie zarządza. Szpital ma przynosić zyski i przynosi. Ginekologia generuje straty wiec trzeba ją zamknąć, każdy pretekst jest dobry. Dyrektorka nie rozumie, że szpital to nie fabryka guzików i nie musi być rentowny za wszelką cenę. Konflikt na linii pracownik-pracodawca trwa od lat i to nie tylko z położnymi ale z całym personelem, bo miłościwie panująca wyznaje zasadę "jak się ciebie nie będą bali to się będą z ciebie śmiali". Bardzo się zdziwię jeśli kontrola NIK coś wykryje, a jeszcze bardziej gdy przyniesie to poprawę sytuacji pracowników. Szpital przeżył już tyle różnych kontroli, płacił wielomilionowe kary i co z tego wynikło? Ano nic i puki nie zmieni się dyrekcja nie będzie lepiej, ani dla pracowników ani dla pacjentów.
Pepe22:10, 1 kwietnia 2022
Gdzie byłaś jak pełofcy likwidowali szpitale? Teraz wypełzłaś?
lekarz20:47, 1 kwietnia 2022
dyrekcja z zarzutami nieudolnie zarządza szpitalem ,
Konkurs rozstrzygnęła w taki sposób, że nie może spełnić stawianych wymagań kadrowych NFZ, jednocześnie z przyczyn finansowych odrzucono 8 ofert ginekologów ,odrzucono także ofertę neonatologa.Nikogo nie zastanawia, że coś tu nie gra?
Anka20:42, 1 kwietnia 2022
Jagna rok czy dwa temu za aborcją a teraz za rodzicielstwem... Fałszywa jak Putin...
Osiol19:23, 1 kwietnia 2022
Prawdziwa cnota kontroli się nie boi
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas