Petycja w sprawie ochrony zieleńca przy al. Kopernika. "Jesteśmy głęboko zaniepokojeni antyekologiczną polityką miasta" - podhale24.pl
Środa, 22 maja
Imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy
Szczawnica
Rain
16°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 89 %
Rain
16°
Wiatr: 5.292 km/h Wilgotność: 85 %
Rain
16°
Wiatr: 6.984 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
16°
Wiatr: 7.092 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
22°
Wiatr: 9.936 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
16°
Wiatr: 1.944 km/h Wilgotność: 87 %
Jakość powietrza
46 %
Nowy Targ
58 %
Zakopane
42 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 29 | 58 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
10.05.2022, 10:36 | czytano: 4990

Petycja w sprawie ochrony zieleńca przy al. Kopernika. "Jesteśmy głęboko zaniepokojeni antyekologiczną polityką miasta"

NOWY TARG. Stowarzyszenie Nowy Targ dla Mieszkańców złożyło w Urzędzie Miasta petycję w sprawie ochrony terenu zielonego przy Alei Kopernika przed zabudową oraz wycinką drzew.

Teren zielony przy al. Kopernika/ zdj. Podhale24
Teren zielony przy al. Kopernika/ zdj. Podhale24
Stowarzyszenie reprezentowane przez Jan Siękę oraz podpisani pod petycją mieszkańcy "stanowczo sprzeciwiają się zabudowie skweru przy al. Kopernika".

Petycję zaprezentowano podczas ubiegłotygodniowego spotkania w Spółdzielczym Domu Kultury, gdzie zorganizowano debatę publiczną w sprawie lokalizacji w tym rejonie nowej siedziby biblioteki. Pisaliśmy o tym w artykule "Nieobecni nie mają racji". Spotkanie w sprawie lokalizacji biblioteki przy al. Kopernika.

W złożonej petycji czytamy: "Jesteśmy głęboko zaniepokojeni antyekologiczną polityką miasta, pozbawianiem nas regularnie i systematycznie kolejnych terenów zielonych oraz drzew - a w tym wypadku obszaru zielonego, który stanowi zielone płuca dla terenów przy kotłowni miejskiej".

Przedstawiono także argumenty przemawiające za utrzymaniem terenu zielonego w tym miejscu. Oto one:

Smog
„Obliczono, że każdy mieszkaniec Nowego Targu „wypala” rocznie 8 tysięcy papierosów – ta trująca dawka dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. („Newsweek” 03.01.2022).
Jak pokazały najnowsze badania Nowy Targ znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej pod względem emisji pyłów. Smog jest odpowiedzialny m.in. za trwałe obniżenie sprawności poznawczej u dzieci, choroby płuc, skrócenie długości i jakości życia, zwiększone ryzyko zapadalności na choroby układu oddechowego, układu krążenia, układu nerwowego oraz nowotwory.
W obecnej sytuacji każde drzewo, każdy skrawek zieleni jest bezcennym zasobem filtrującym toksyczne nowotarskie powietrze, szczególnie w pobliżu kotłowni. Nasadzenia nawet w małym procencie nie wyrównują mocy filtracyjnych dorosłego drzewa.

Ochrona klimatu i bioróżnorodności
„Ludzkości już dawno odmierzono czas w kwestii zmian klimatycznych. Została minuta do północy
i musimy działać już teraz. Jeśli dziś nie podejdziemy poważnie do kwestii zmian klimatycznych, jutro dla naszych dzieci będzie za późno" Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii
Z uwagi na dużą wagę przywiązywaną do ochrony klimatu w wielu miastach zauważa się, jak dużą wartość w tym zakresie mają tereny zielone. W związku z tym zmienia się w nich plany zagospodarowania przestrzeni oraz likwiduje powierzchnie wybetonowane, kładąc szczególny nacisk na utrzymanie i tworzenie jak największej ilości zieleni pełniącej funkcję: retencji wody, filtrowania powietrza, bytowania owadów i ptaków oraz - z uwagi na fale upałów - redukcji wysp ciepła. Teren skweru przy ul. Kopernika to także ostoja ptaków chronionych - wróbli – których liczebność w całym kraju drastycznie spada.
Dbając o nasz dobrostan i przyszłych pokoleń sprzeciwiamy się ignorowaniu najnowszych doniesień naukowych oraz antyekologicznym działaniom w mieście.

Dobrostan psychiczny mieszkańców
„Badania wskazały, że dobry dostęp do terenów zielonych zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby psychiczne nawet o 55 proc. Dodatkowo parki miejskie i ogrody zapewniają także bezpieczną przestrzeń do rekreacji, aktywności fizycznej i interakcji społecznych” (01.2022, Hadart).
Niezliczone badania wskazują na kojący efekt zieleni na samopoczucie. Znaczna część osób zamieszkujących w pobliżu skweru na al. Kopernika to osoby starsze, których możliwości przemieszczania się są ograniczone z powodów zdrowotnych i finansowych. Mają one prawo do jak największej ilości terenów wpływającego dobrze na samopoczucie psychiczne w swoim otoczeniu, szczególnie w dobie ostatnich niepokojów wywołanych wirusem oraz wojną. Ponadto zniszczenie kolejnej ostoi zieleni i zastąpienie jej betonem wpłynie znacząco na podniesienie temperatury tego terenu – tzw. miejska wyspa ciepła, a jak wiadomo, upały szczególnie niekorzystnie wpływają na osoby starsze i dzieci.

Walory estetyczne i sentymentalne
„Wspinałem się na tę jabłoń z kolegami w wieku 6 lat - 32 lata temu. Wówczas wyglądała dość podobnie. Z pewnością ma 50–60 lat” (wypowiedź jednego z nowotarżan)
Skwer co najmniej od lat osiemdziesiątych stanowi ważne miejsce w życiu mieszkańców. Stara jabłoń – o której ustanowienie pomnikiem przyrody wniesiono – jest symbolem tego, że dla wielu osób ta okolica znaczy coś więcej niż tylko kilkanaście drzew i trawnik. Jest to punkt na stałe wpisany w estetykę tej okolicy, jego zabetonowanie przeczy wszelkim standardom etyki i estetyki miejskiej.

Ekonomia
Finansowanie budowy nowej biblioteki odsuwa w czasie zajęcie się znacznie pilniejszymi, a nie mniej kosztownymi działaniami związanymi m.in. z redukcją smogu – który to smog ma realny i długofalowo niekorzystny wpływ na zdrowie mieszkańców Nowego Targu. Zamiast budować nowy budynek można np. dostosować już istniejący, a zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć na sprawy ważniejsze i pilniejsze. Jest wiele budynków w mieście, które można rozważyć jako budynek biblioteki np. budynek Sokoła, MDK, lokale NSM. Warto porozmawiać z ich właścicielami i przedstawić pomysł na wspólne zagospodarowanie. Umożliwi to bardziej racjonalne ekonomiczne rozwiązanie.

Waga głosu mieszkańców
Nowotarżanie, jak rzadko wcześniej równie głośno i solidarnie jak w tym wypadku, wyrażają swój sprzeciw wobec działań narzucających decyzję o zniszczeniu zielonego skweru przy al. Kopernika. Na dziennik podawczy Urzędu Miasta złożono ponad 700 wniosków o zmianę charakteru jego zagospodarowania – w kierunku jego ochrony – co jest jasnym sygnałem tego, czego potrzebują i chcą mieszkańcy Nowego Targu.

Petycja kończy się słowami: "z uwagi na powyższe argumenty stanowczo żądamy zachowania zielonego charakteru skweru przy al. Kopernika i zaprzestania planów zabudowy tego terenu".

s/
Ankieta
Ankieta zakończona

Czy budowa nowej miejskiej biblioteki przy ul. Kopernika to dobry pomysł?

 • 11%
  Tak, to dobrze skomunikowane miejsce w centrum tej części miasta
 • 7%
  Tak, działka na której ma powstać i tak jest niezagospodarowana
 • 8%
  Nie, brakuje tam miejsc parkingowych, są lepsze miejsca w Nowym Targu
 • 73%
  Nie, w tym miejscu powinien pozostać teren zielony z drzewami i kwiatami
 • 2%
  Nie mam zdania
Oddanych głosów: 1478
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
takitam.14:45, 12 maja 2022
miejsce biblioteki powinno byc w mok-u, TAK, W MOK-U, bo tego czegos centrum nazwac jakos nie moge. nie wiem czemu, ale kojarzy mi sie to z wielkim klockiem, klocem - wiadomo o co chodzi. w dodatku ten zlamany/zalamany pegaz na narozniku, moze on jest na rozstajnych drogach obecnej kultury? moze w te, a moze we wte strone sie udac...
avivat14:33, 12 maja 2022
~do ziom
Z tego co mi wiadomo, przedstawiciele Spółdzielni Mieszkaniowej są skłonni po zaadaptowaniu sprzedać lub wynająć parter wraz z piętrem stojącego budynku właśnie na potrzeby biblioteki. Jest to moim zdaniem dobry pomysł.
ziom12:54, 12 maja 2022
do mieszkanka Kopernika i innych przeciwników:
Nie jestem pracownikiem UM ani innych instytucji w pobliżu spornego terenu.Proszę dokładnie spojrzeć w jakim stanie znajduje się działka przeznaczona do ewentualnej zabudowy biblioteką.Składowisko kolorowych , brzydkich folii oraz palety i inne śmieci. Nikt z przeciwników budowy biblioteki tego nie dostrzega? Drzewa rosnące obok, pomijając piękną jabłoń są chwastami drzewnymi, tego też nikt nie widzi?Na wspomnianym wyżej zebraniu padła propozycja wykorzystać Prewentorim lub Dom Dziecka na bibliotekę, oczywiście wcześniej adaptując za ogromne pieniądze.Bliżej byłoby do biblioteko np. z Niwy, jak padł na zebraniu wniosek niż na Al. Kopernika. Bardziej większej bzdury nie słyszano. Ciekawe, ile z komentatorów artykułu mieszka w pobliżu Al.Kopernika? Frekwencja na zebraniu była imponująca, tak na oko 25 osób. Myślę, że głosy są od osób niewiedzących, nowotarżan,gdzie znajdują się bloki bądź Al. Kopernika.
Uważam,że biblioteka powinna się znajdować w MCK, jednak walka "mieszkańców" o stworzenie w tym miejscu terenu rekreacyjnego jest mocno spóźniona.
Florek08:50, 12 maja 2022
Popieram pomysł utrzymania tego zielonego placyku. Ale pasowałoby się też zająć wiosenną wycinką drzew na blokach. Podhale24 pisało o tym w marcu. Niby spółdzielnia zasłania się tylko pielęgnacyjną przycinką i usunięciem drzewa, które rosło na linii ciepłowniczej. Ale przy okazji niepotrzebnie wycięto kilka innych drzew. Wystarczy się przejść przez bloki, żeby zobaczyć pniaki.
PanGóral00:29, 12 maja 2022
Czy ten teren kupi Klapek czy też Steskal?Niech burmistrz dokończy najpierw sprawę obydwu galerii do jakiegoś końca a potem zaczyna nowe kłopoty...Wiadomo, że ta biblioteka to tylko przykrywka- bo teren jest atrakcyjny...
Mól książkowy07:21, 11 maja 2022
Problem biblioteki powstał tylko i wyłącznie przez nieporadność Watychy. Wyrzucenie jej z MCK było zwykłym barbarzyństwem kulturalnym. Władowanie w wyposażenie kawiarni 300 tysiaków jest zwykłą niegospodarnością i jeszcze ten dziwny przetarg na jej wynajem. A już stawianie kolejnego betonowego klocka na zieleńcu przy Kopernika to jakiś absurd, których u Watychy niestety jest pełno.
Osiol22:19, 10 maja 2022
Pomierzyć w MCK gabinet dyr może po wyrzuceniu jakiejś ściany książki wejdą on może stanie za barem i udowodni ekonomiczną potrzebę baru ( oczywiście wypłata zależna od utargu)
Lokator Nowotarski21:22, 10 maja 2022
Do mieszkaniec
Burmistrz nie szanuje przedsiębiorców, mieszkańców, artystów oraz sportowców tego miasta, burmistrz nie chce rozmawiać z mieszkańcami dlatego nie przyszedł na spotkanie , burmistrz chce żeby mieszkańcy rozmawiali z nim na jego zasadach więc każe przyjść mieszkańcom do urzędu ale za jakiś czas jak sprawa ucichnie, w tym czasie wyda 70000 na konkurs.u Watychy wszystko na odwrót. Wystarczy że mieszkańcy mają odmienne zdanie do czego mają prawo a już muszą iść z burmistrzem na wojnę. Mamy już kilka przypadków gdzie burmistrz chce budować nie na swoim , skrzyżowanie grel, teraz działka pana Knapa, po co te dyskusje i przypuszczenia gołym okiem widać ile miejsca jest na działkach na Kopernika nie na opcji żeby nie wycięli drzew żeby tam wsadzić kolejny beton. Sprawa jasna, co istotne Radni nie poruszyli tematu z mieszkańcami co jest ich obowiązkiem zanim bezwładnie podniosą rękę w głosowaniu za nowym milionowym budynkiem biblioteki. Burmistrz wsadził koj w mrowisko a cierpliwość mieszkańców dobiegła końca i żadna imprezka w mieście tego faktu nie załagodzi. Radni bezradni pamiętajcie i was rozliczymy przy kolejnej opcji wyborów !, macie być głosem mieszkańców a nie murem Watychy. Koniec z alpakaki, kiczowatymi manekinami i innymi bzdurami marketingu, chcemy czystego powietrza, czystej wody, i żeby nie śmierdziało w mieście z wysypiska, to podstawa ...... Nie damy wyciąć tych drzew !!! Konsekwencje takiej decyzji będą bardzo surowe i problematyczne dla burmistrza.
wstążki & kolesiostwo20:26, 10 maja 2022
Według logiki pewnej znanej pani od kultury w tym mieście kawiarnia jest ważniejsza od bibioteki. 300 tysiaków na jej wyposażenie w MCK i stworzenie gotowego miejsca pracy. Przetarg w którym nie ważna jest cena za wynajem tylko liczba ciatek. Nawiaem mówią przeterg unieważniony jak się sprawa rypła. To wszystko pachnie fiołkami na kilometr
...20:20, 10 maja 2022
A gdzie byliscie jak wycinali las na Os Bor?!13 hektarow lasu wycieli bez zadnego ale..a teraz wielcy obroncy 3 drzew i kepy trawy.
Edek20:03, 10 maja 2022
Ten teren jest tylko w części zielony,reszta to składowisko palet i desek.Dlaczego nikt nie walczy o likwidację tego składowiska?
Wata17:35, 10 maja 2022
Na sam sprzęt luxtorpeda dla kawiarni w MCK Watycha wydał 300 tysiaków. Na ppewnie dwa razy tyle. Zniszczono bibliotekę na którą miasto pozyskało za poprzedniego burmistrza 650 tys złz programu biblioteka plus. Wyrzucono bibliotekę z MCK po to żeby pić kawkę. Wynajęto pomieszczenia w PZU za 140 tys rocznie. Po to żeby budować nową bibliotekę za 6-8 mln zł. Czy ktoś wie o co chodzi w tym wszystkim?
kuba16:32, 10 maja 2022
a może przeprowadzić remont Miejskiego Centrum Kultury
i tam umieścić Miejską Bibliotekę Publiczną ?????
ile się to trzeba narobić by wszystko zostało po staremu!!!!
nowe jest wrogiem dobrego!!
PasterzPPP14:16, 10 maja 2022
Hmm no teraz za wcześnie na takie rozmowy...
... ojoj to teraz już za późno.
Mieszkaniec13:33, 10 maja 2022
Szkoda że mieszkańcy nie walczą s spółdzielnią mieszkaniową, o tereny zielone i drzewa, latem jest jedno wypalone pole ziemi przed blokami. ale tam nie na wyborów, oj zapomniałem.
do mieszkanka Kopernika13:29, 10 maja 2022
nie ma jeszcze projektu, wiec ciężko mówić o zjazdach, dwa działka miejska ma dostęp do drogi głównej, trzy przestańcie bronić prywatnych interesów. cztery jak mieszkaniec tez mam prawo głosu i prawo to prawdziwych informacji.
do mieszkanka Kopernika13:29, 10 maja 2022
nie ma jeszcze projektu, wiec ciężko mówić o zjazdach, dwa działka miejska ma dostęp do drogi głównej, trzy przestańcie bronić prywatnych interesów. cztery jak mieszkaniec tez mam prawo głosu i prawo to prawdziwych informacji.
mieszkanka Kopernika13:12, 10 maja 2022
@Mieszkaniec - nie podważam tego że jesteś mieszkańcem, ale weź dopisz że jesteś też pracownikiem Urzędu Miasta. Będzie uczciwiej. Skąd wiem? Z twojego wpisu. Serwujesz tu półprawdy i pomijasz istotne kwestie.
Biblioteka ma być dużym gmachem skoro ma pomieścić zbiory z filii - bo one mają być zlikwidowane. Czyli - na jednej działce się nie zmieści to raz, a dwa - potrzebny będzie dojazd do niego czyli zjazd z drogi no i oczywiście parkingi. I gdzie one będą? pod ziemią? Na pewno nie. Taniej będzie wyciąć, zalać betonem i asfaltem teren zielony.
Więc przestań człowieku kłamać, że to "nie ten teren". Ten, ten urzędniku.
Adam13:00, 10 maja 2022
Czytając różne komentarze na temat usytuowania przyszłej Biblioteki Miejskiej w Nowym Targu, nurtuje mnie jedna rzecz, której nie potrafię zrozumieć. Miejska Biblioteka Publiczna, mieściła się kiedyś w budynku Miejskiego Domu Kultury i tam spełniała swą funkcję. Ponieważ budynek MDK - przeszedł kapitalny remont i jego nowoczesne wnętrze zaadoptowano na Centralny Dom Kultury w Nowym Targu, gdzie była Rada Miasta Nowego Targu, że nie zawalczyła o usytuowanie Biblioteki w nowym budynku CDK ? Nie gdzie indziej, ale własnie w CDK - swoją siedzibę powinna mieć Miejska Biblioteka Publiczna, bo tam powinno być jej miejsce. Pytam, czy kosztem MBP - w budynku o którym mowa powstał " BAR " - o dużej powierzchni, która zapewne, nie będzie wykorzystana. Ileż to osób będących gośćmi CDK będzie korzystało z Baru ? Można było wygospodarować inne miejsce na Mini Bar i małą gastronomię z którego można by było korzystać. Coś tu nie zagrało z tą naszą nowotarską kulturą.
Inny Mieszkaniec12:53, 10 maja 2022
Kolejne stowarzyszenie uzurpatorów, próbujące prezentować się jako Nowotarżanie, Mieszkańcy itp. Ja jestem również Mieszkańcem i Nowotarżaninem ale w ogóle nie utożsamiam się z ich działaniami więc prosiłbym by wypowiadali się tylko w swoim imieniu. Tylko naiwni mogą uwierzyć, że to nie organizacja mająca cele polityczne w Mieście.
Mieszkaniec12:29, 10 maja 2022
z tego co wiem to działka na której ma być biblioteka to wielkie klepisko ziemi, zagracona deskami i odpadami od pobliskiego przedsiębiorcy a nie plac zieleni. Nie rozumiem dlaczego Pan Sięka wprowadza ludzi w błąd że to skwer zielony ma być zabudowany. Biblioteka ma być zupełnie w innym miejscu.
avivat12:22, 10 maja 2022
Teren powinien być z nowymi alejkami, dodatkowymi ławeczkami, kwiatami itp itd. Zamiast wyrzucać nie wiadomo dla kogo i nie wiadomo po co 70 tys. zł na opracowanie badziewia, który jest tak kontrowersyjny, przeznaczmy (burmistrzu!!!) te pieniądze właśnie na cele jak wyżej. Dość samowoli urzędniczej!
blokówka10:59, 10 maja 2022
Podpisuję się pod powyższym apelem, mało tego, uważam, że niezbędne byłoby umieszczenie tam jeszcze kilku ławeczek. Oczywiście obok znajduje się miasteczko komunikacyjne, ale ze względu na to, że teren zielony obok pawilonu nie jest placem zabaw, kilka spokojnych miejsc dla starszych ludzi bardzo by się przydało.
bedezar10:56, 10 maja 2022
Panie Burmistrzu, wybraliśmy Pana a teraz proszę się opowiedzieć, czy jest Pan z nami czy przeciw nam? Nowy Targ to nie Manhattan, żeby na siłę zabudowywać, betonować, szastać naszymi pieniędzmi i w naszym imieniu zawierać jakieś umowy.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas