Środa, 06 lipca
Imieniny: Dominiki, Gotarda, Agrypiny
Jabłonka
Clear
11°
Wiatr: 2.7 km/h Wilgotność: 93 %
Clear
12°
Wiatr: 2.88 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
14°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.436 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
15°
Wiatr: 4.86 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
13°
Wiatr: 1.224 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
30 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
18.05.2022, 18:52 | czytano: 8234

Ponad 20 osób uratowanych w Tatrach i 2 wypadki śmiertelne (zdjęcia)

Na Granatach i Rysach doszło dziś do śmiertelnych wypadków z udziałem turystów.

Fot. Marcin Szkodziński
Ratownicy TOPR od rana mają bardzo dużo pracy. Niestety większość ratowanych nie była przygotowana do wędrówki w zimowych warunkach.

Tylko dzisiaj (18 maja) ponad 20 osób zostało uratowanych przez ratowników. Do jednego w wypadków doszło w okolicy Szpiglasowej Przełęczy, gdzie po śniegu zjechała rodzina. 11 – letnie dziecko nieprzytomne zostało przetransportowane do szpitala śmigłowcem.

Niestety doszło także do dwóch wypadków śmiertelnych. Dwóch mężczyzn poniosło śmierć na miejscu po upadkach z dużej wysokości na Rysach i Skrajnym Granacie.

Mimo iż dzień się już kończy, to ratownicy szykują się do poszukiwań mężczyzny, z którym nie ma kontaktu. Wybierał się na Rysy i powyżej Buli pod Rysami rozdzielił się z towarzyszącą mu osobą.

Słoneczna pogoda sprawiła, że wiele osób wybrało się na tatrzańskie szlaki. Niestety większość z nich nie zabrało ze sobą zimowego sprzętu, który nadal jest niezbędny do poruszania się w Tatrach, gdzie panują jeszcze warunki zimowe.

- Poślizgnięcia na stromych śniegach spowodowane najczęściej brakiem użycia sprzętu koniecznego do poruszania się w takich warunkach – mówi o najczęstszej przyczynie wypadków Piotr Konopka, ratownik TOPR. - W górach jest zima, ludzie chodzą bez raków, bez czekanów. Używają piekielnego wynalazku, czyli raczków, które dobrze się sprawdzają po zalodzonych chodnikach lub na drodze do Morskiego Oka, ale nie nadają się w strome partie gór - dodaje.

ms/

Ankieta
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Leszek19:48, 20 maja 2022
Wreszcie Pan ratownik Konopka z TOPRu napisał prawdę. Ostrzeżenie aby nie używać "piekielnego wynalazku" czyli raczków w wysokie partie Tatr w warunkach zimowych. A tak w ogóle to każdy poważny wypadek powinien być dokładnie opisany dlaczego się wydarzył bo nawet mając raki można się potknąć i zbyt późne hamowanie czekanem też przy dużym nastromieniu nie pomoże. Każdy wypadek to nieszczęście ale też nauka jak jego uniknąć. Warto przeczytać Wołanie W Górach Michała Jagiełło.
jo11:16, 19 maja 2022
w dolinach maj wysoko w górach styczeń zimowego wyposazenia u turysyów brak bo jak na dole zielono to i u góry tez niewiedza brawura brak rozsadnego spojrzenia na sytuacje niestety konczą sie uszczerbkiem na zdrowiu lub tez jak w tym przypadku utratą życia ile to już razy góry pokazały ze są mocniejsze od nas
Zbooj10:50, 19 maja 2022
Ktoś jeszcze jest przeciwny ubezpieczeniu w górach? Gdzie posłowie i senatorowie z Podhala?! Fajnie się za pieniądze podatników fruwa helikopterem i płaci renty.
góral06:55, 19 maja 2022
W głowach trzeba mieć mózg , a nie siano .tego się do łebóch nie nakładzie.
Osiol22:30, 18 maja 2022
Brak właściwego sprzętu powinien być traktowany przez firmy ubezpieczeniowe... I powodować brak wypłacenia polisy na zycie
Wiele lat temu 2-3 wypadki na rok śmiertelne dziś wygląda to jak ostatnia prosta do pozbycia się problemów....
Montesa 300rr19:21, 18 maja 2022
Nieśmiertelność i pewność siebie nie zadziałała,do gór trzeba mieć pokorę..
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas