Dodatek węglowy przysługiwać będzie tym, którzy węgiel spalają w kotle, kominku, kozie, ogrzewaczu powietrza, trzonie kuchennym, kuchni węglowej lub piecu kaflowym. Jak powiedziała minister klimatu Anna Moskwa - pieniądze mogą otrzymać wszystkie gospodarstwa domowe ogrzewane węglem, ale także brykietem lub peletem - jeśli zawierają najmniej 85 proc. węgla kamiennego.
Dodatek będzie wypłacany w tej samej wysokości niezależnie od dochodów. Działać ma podobnie jak dodatek osłonowy, czyli to od beneficjenta będzie zależeć, czy otrzymane pieniądze przeznaczy na zakup węgla czy na inny cel. Na co wydane będą dodatki - nie będzie sprawdzane. Dodatek węglowy będzie wyłączony spod egzekucji i zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie trzeba go będzie też uwzględniać przy obliczaniu wysokości osiągniętego dochodu.
Dopłata powiązana będzie z gospodarstwem domowym, to znaczy, że w przypadku złożenia wniosku przez więcej niż jednego członka gospodarstwa - przyznana ona zostanie pierwszemu z wnioskodawców.
Warunkiem otrzymania dodatku węglowego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Jak mówił podczas piątkowej sesji burmistrz Nowego Targu - w tych dniach pracownicy urzędu generowali z bazy potwierdzenia złożenia deklaracji do CEEB.
- Było spore zainteresowanie uzyskaniem potwierdzenia, że budynek jest wpisany do ewidencji, i że budynek jest ogrzewany węglem. Jeżeli ktoś składał deklarację w wersji papierowej to potwierdzenie może uzyskać w naszym Urzędzie Miasta, a jeśli zgłoszenia dokonał sam, przez Internet - to także sam może wygenerować takie zaświadczenie o wpisaniu swojego budynku jako ogrzewanego węglem - przypomina burmistrz.
Nie wiadomo jeszcze od kiedy można składać wnioski o dodatek węglowy. Ale posłowie mówią maksymalnie o terminie "kilku tygodni". Wiadomo za to, że wnioski będzie można składać w gminach do 30 listopada 2022 - osobiście lub przez internet. Samorząd ma maksymalnie miesiąc na wypłatę świadczenia.
Dwa dni temu Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym. Ustawa trafi teraz do Senatu, który zajmie się nią na początku sierpnia
Na stronie internetowej rządu jest już wzór wniosku o dopłatę do węgla. Trzeba w nim wpisać: organ, do którego składany jest wniosek o wypłatę dodatku węglowego, swoje imię, nazwisko, numer PESEL, obywatelstwo, numer i serię dowodu osobistego, adres zamieszkania, numer rachunku bankowego, na który zostanie przekazana kwota dodatku węglowego, ale także dane osobowe (i numery PESEL) wszystkich osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego. Trzeba też zaznaczyć z listy - główne źródło ogrzewania. Dane pozostałych osób gospodarstwa domowego, potrzebne są, aby gminy mogły sprawdzić, czy np. kilka osób z jednego gospodarstwa nie złożyło wniosku.
Zawarto także klauzulę, iż "informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań". Ma to dać m. in. Policji uprawnienia do podjęcia czynności w przypadku próby wyłudzenia świadczenia.
s/
Skontaktuj się z nami
- +48 796 024 024
+48 18 52 11 355 - redakcja@podhale24.pl
- m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas