Poronin upamiętni prof. Franciszka Łukaszczyka. Wiemy jak będzie wyglądać pomnik (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira
Jabłonka
Clouds
16°
Wiatr: 0.684 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
16°
Wiatr: 1.584 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
16°
Wiatr: 1.188 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
17°
Wiatr: 1.116 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
17°
Wiatr: 3.672 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
14°
Wiatr: 1.368 km/h Wilgotność: 71 %
Jakość powietrza
62 %
Nowy Targ
38 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 31 | 62 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
13.10.2022, 17:33 | czytano: 2829

Poronin upamiętni prof. Franciszka Łukaszczyka. Wiemy jak będzie wyglądać pomnik (zdjęcia)

Wojciech Łacek z Poronina wygrał konkurs na pomnik upamiętniający prof. Franciszka Łukaszczyka, który podczas II Wojny Światowej przewiózł do Poronina i ukrył cząstkę radu, która posłużyła po wojnie do odbudowy polskiej radiologii. Pomnik ma stanąć koło Gminnej Biblioteki Publicznej im. Jana Kasprowicza w Poroninie tuż obok mostku.

Fot. Marcin Szkodziński
Fot. Marcin Szkodziński
Jury spośród czterech propozycji nadesłanych w konkursie ogłoszonym przez gminę Poronin na pomnik upamiętniający prof. Franciszka Łukaszczyka wybrało pracę Wojciecha Łacka. Mieszkaniec Poronina jako jedyny poza samym monumentem z popiersiem zagospodarował przestrzeń dookoła wizerunku profesora.

- Wykonując tą realizację chciałem uwzględnić jak najwięcej szczegółów z życia pana profesora Franciszka. Szczególnie moment kiedy w czasie okupacji narażając własne życie przewiózł ładunek radu, który otrzymał od Marii Skłodowskiej-Curie aby go ukryć w Poroninie. W tym projekcie w sposób architektoniczny i rozwiązań bryłowych chciałem pokazać moment ukrycia radu w szczelinie i schowania go przed okupantem - mówił Wojciech Łacek, autor wygranego projektu.

Projekt uwzględnia góralskie korzenie profesora poprzez umieszczony przy nazwisku symbol parzenicy. Na monumencie znalazły się także przypominające kształtem medale, które otrzymał profesor. Są to Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Idea kształtu pomnika, a także jego nocne oświetlenie ma nawiązywać do kryjówki, w której rad bezpiecznie czekał do końca wojny.

Nie bez znaczenia jest także poszarpane popiersie profesora od strony oświetlanej przez iluminacje. Symbolizuje to najwyższą cenę jaką zapłacił prof. Franciszek Łukaszczyk. Z powodu napromieniowania bohaterski mieszkaniec Poronina zachorował na białaczkę. Zmarł w wieku 59 lat.

Pomnik w Poroninie ma powstać już w 2023 roku. Obecnie poszukiwane pieniądze na sfinansowanie budowy. Pomnik ma kosztować ok. 100 - 150 tys. zł.

ms/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Francisek10:14, 14 października 2022
kolejna fanaberia pani Wójt
mieszkaniec Poronina09:03, 14 października 2022
no to fajnie, pomnik stanie ale czy ktoś prowadził konsultacje z rodzina profesora????? co w komisji robił Tadek Breda///??? rodzina powinna mieć głos decydujacy a nie urzedniki z gminy !!!
Osiol17:37, 13 października 2022
Przynajmniej pomnik którego nie trzeba pilnować w dzień i nocy ani monitorować

A jak gołębie się uciesza
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas