Prezes-gliniarz z krwi i kości. Wspomnienie Mieczysława Batkiewicza - podhale24.pl
Niedziela, 22 grudnia
Imieniny: Honoraty, Zenona, Franciszki
Czarny Dunajec
Clouds
-1°
Wiatr: 12.456 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
-0°
Wiatr: 13.428 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-0°
Wiatr: 7.272 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
Wiatr: 9.9 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
-3°
Wiatr: 11.664 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
-2°
Wiatr: 13.248 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
82 %
Nowy Targ
90 %
Zakopane
14 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 41 | 82 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 45 | 90 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
30.10.2022, 12:07 | czytano: 6847

Prezes-gliniarz z krwi i kości. Wspomnienie Mieczysława Batkiewicza

"Ród Batkiewiczów jest od dawna uznawany za największy w Nowym Targu. Oprócz dokonań w miejscowym rzemiośle i handlu nazwisko to kojarzone jest także z czołowymi zawodnikami hokejowych „Szarotek”. Ale ważne miejsce w tym rodowym panteonie należy do człowieka, który zapisał się w pamięci nowotarskiej motoryzacji" - pisze dziennikarz i publicysta Jacek Sowa.

Mieczysław Batkiewicz
Mieczysław Batkiewicz
Mieczysław Batkiewicz z zawodu był policjantem, sprawował m.in. funkcję zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Targu. Praca na tym polu we własnym środowisku wymagała niezwykłej uczciwości i profesjonalizmu, ale Mietek dawał radę. Jak mówili o nim przełożeni, był to gliniarz z krwi i kości. Oprócz pracy miał jeszcze inną wielką pasję – motory.

Nieprzypadkowo więc związał się z działalnością tutejszej sekcji motorowej, która przez wiele lat odnosiła szereg znaczących sukcesów, także międzynarodowych. Batkiewicz miał wiele pomysłów, a dzięki posiadanym koneksjom potrafił przełożyć je na korzyść swojego klubu, w którym nie zawsze było różowo.

Koniec i początek lat dziewięćdziesiątych to trudny okres w działalności AMK „Gorce”. Transformacja ustrojowa w sposób oczywisty ograniczyła możliwości otrzymania dotacji centralnych z Zarządu Głównego PZM w Warszawie, przeznaczonych na statutową działalność sportową; wiele klubów w Polsce z powodu trudności finansowych przestało funkcjonować. Kłopoty finansowe sprawiły szereg zawirowań w działalności klubu, jednak teraz nie jest to miejsce, aby o tym pisać. Po wyjeździe Romana Dziubińskiego do USA w 1989 roku, powołano Mieczysława Batkiewicza na stanowisko prezesa do czasu wyboru nowego zarządu. Gdy nowotarski klub przestał otrzymywać dotacje centralne, aby przetrwać prowadził działalność gospodarczą w postaci firmowego sklepu, uzyskiwał także dochody z wynajmu pomieszczeń klubowych.

Wielkim wyzwaniem tamtego okresu była organizacja V Eliminacji Mistrzostw Świata w trialu w maju 1995 roku. Przygotowanie do tak znaczącej imprezy poprzedzone było ubieganiem się ze strony władz klubu o jej przydział w ZG PZM Warszawa, następnie FIM w Genewie. Wieloletnie zasługi sportowe i zaangażowanie zarządów także poprzednich kadencji było przyczynkiem do przyznania imprezy o takim znaczeniu międzynarodowym. Wysiłek organizacyjny, którego motorem napędowym był prezes Batkiewicz, został wsparty przez władze miasta i Zarząd Okręgowy PZMot. w Krakowie. Pieniądze uzyskane z tej wzorowo zorganizowanej imprezy pozwoliły na zakupienie motocykli, remont klubowego samochodu Nysa, czy remont pomieszczeń.

Mieczysław Batkiewicz został prezesem AMK

Dynamicznym okresem rozwoju klubu był początek XXI wieku. Zarząd pod kierownictwem Mieczysława Batkiewicza realizuje budowę toru treningowego, generalny remont budynku, profesjonalne szkolenie dzieci i młodzieży. Jeden z najlepszych w kraju torów treningowych na Równi Szaflarskiej został zbudowany ogromnym wysiłkiem finansowym, jak zawsze, przy wsparciu nowotarskich sponsorów i służy do dziś. Mieczysław Batkiewicz miał znaczący udział w rozwoju trialu motocyklowego. Oddał tej dyscyplinie dużą część swojego życia, zajmował się przede wszystkim sprawami organizacyjnymi. Nie było dla niego rzeczy nie do załatwienia. Przeważnie uśmiechnięty, ale też rzeczowy i konkretny w działaniu. Wyróżnienia, które mu przyznawano, odbierał ze skromnym zażenowaniem, lecz także z niewątpliwą satysfakcją, że praca nie poszła na marne. A ze szczególna dumą wręczał nagrody nowotarskim zawodnikom.

Na zdjęciu: podczas wręczenia nagród – młody Tadeusz Błażusiak na najwyższym podium.


Mieczysław Batkiewicz jak każdy miał w swoim życiu swoje marzenia i także czas refleksji

Był przez 16 lat prezesem AMK Gorce, a gdy jego stan zdrowia nie pozwalał na dalsze pełnienie tej funkcji, przyznano mu tytuł prezesa honorowego klubu.

Złożony ciężką chorobą, odszedł w wieku 68 lat, mając ogromny wkład w rozwój sportu motocyklowego, którym od zawsze Podhale może się poszczycić.

Ludzie, którzy coś dobrego zrobili dla swego środowiska; z Markiem Kotańskim w maju 1999 r.

Warto w czas listopadowego święta poświęcić chwilę zadumy nad losami ludzi, którzy coś dobrego dla środowiska zrobili, bez względu na to, jaką drogę życiową obrali. Aby zgodnie z zasadami naszej religii ocenić dobro, jakie po sobie zostawił…

Jacek Sowa, zdjęcia z prywatnego archiwum Lidii Bebak-Batkiewicz
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Osiol14:50, 1 listopada 2022
Do Tamtejszy
To są wytarte slogany do zamykania ust niedoukom czasem dzialaja.
Pamiętaj o ofiarach i ludziach skrzywdzonych przez tamten system chcesz im odbierać prawo do mówienia prawdy???(bo o tych co mieli czerwone legitymacje nie powinno mówić się źle bo odeszli)
Prawda i tak zwycięży
0
Tamtejszy09:59, 1 listopada 2022
Do Joanny: Prawda, ale osioł tego nie zrozumie...
0
kantar22:05, 31 października 2022
Ludzie, ten Batkiewicz był TAJNYM WSPÓŁPRACOWNIKIEM czyli donosicielem,czyli jednemu pomógł a na 100 doniósł ,jakie Wy macie kregosłupy moralne ? dno i wodorosty
0
Osiol21:54, 31 października 2022
Do Joanna
Masz dobry program wprowadzony działa prawidłowo, posługujesz się mieszaniną prawdy półprawdy i dobrej tresury, odrzucasz mówienie prawdy bo cie wytresowano no cóż im wyższe wykształcenie tym gorzej i więcej narzuconych stereotypow blokujących normalne ludzkie odruchy, a co z ofiarami je może przemilczeć??
Zabrać im głos bo mają się zamknąć lub mówić tylko dobrze??
O mordercy Popiełuszki po jego śmierci jak mówić???
0
Joanna20:37, 31 października 2022
"De mortuis aut bene, aut nihil"...O zmarłych należy mówić dobrze albo wcale...
0
Osiol16:50, 31 października 2022
Do tamtejszy
Stoisz po złej stronie histori ingiwilowano wszystkich i wszystko co mogło zabrać władze zobacz listę Wildstein kto donosił najciekawszej części ok 5000tys chyba do dziś nie odtajniono
Ponadto irytuje mnie ze felietonista stawia ich na piedestał ale rozumiem że znał to środowisko sportowe, milicyjne.... Ale to nie są jakies gwiazdy łamali ludziom kariery zastraszali i wszyscy mieli czerwone legitymacje inne kraje ujawniły donosicieli wymienili służby zaczęli od nowa tylko tu kolejne pokolenie resortowych dzieci.....
Ludziom pokrzywdzonym przywraca się dzisiaj.... Cofa wyroki... To nie są autorytety jak twierdzi felietonista ale czekam na opis kolejny zasłużonego z czerwoną legitymacją on chyba innych nie znał
0
Tamtejszy15:06, 31 października 2022
Do: Osioł - w tym przypadku delegat władzy kontrolował, czy koła motocykli kręcą się we właściwą stronę, prawda panie Osioł?
0
Osiol13:46, 31 października 2022
Wszystkie resorty delegowały swoich do myśliwych, wędkarzy, pszczelarzy, spółdzielni...... , i innych stowarzyszeń nie ma w tym panie felietonisto żadnych zasług tylko kontrola spoleczenstwa
0
Tadeusz Morawa, syn żołnierza AK-WiN07:30, 31 października 2022
Do S-syn
W tym czasie gdy Pan Mieczysław Batkiewicz był funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa, mój Ojciec działał po drugiej stronie barykady i za tą działalność dn. 20 października postanowieniem Prezydenta RP nr 478/2022 został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.
0
Zniesmaczony05:33, 31 października 2022
@Morawa syn synu
Kończ waść, wstydu (sobie) oszczędź.
Ciszej (przynajmniej w Tych Dniach) nad tymi trumnami!
0
Osiol20:55, 30 października 2022
Rozkaz to rozkaz służba nie drużba musiał to poszedł w te motoryzacje...
0
S-syn17:29, 30 października 2022
Tadek Twój ojciec /.../

Proszę nie atakować innych komentujących i pamiętać o temacie artykułu. Moderator.
0
stan17:16, 30 października 2022
To jest skandal, żeby gloryfikować taką kanalie, zwykły zdegenerowany ubek.
0
otua16:46, 30 października 2022
na tym portalu nie można pisać niezgodnie z ,,wytycznymi" a zwłaszcza o utrwalaczach władzy ludowej do której to zaliczyć możemy tegoż bohatera z pewnością tzw PANI administrator to nie opublikuje ...
0
jajakobyły16:14, 30 października 2022
Świetny gliniarz , doskonały przełożony , gdy go odwoływano o mało nie doszło do buntu na komendzie.
0
@15:50, 30 października 2022
Tadziu , może zacznij się chwalić swoimi dokonaniami , a nie podpieraj ciągle Ojcem
0
Golonka15:38, 30 października 2022
Panie Morawa dobrze by było byś Pan co nie co napisał o historii obywatelii Nowego Targu
0
Anty Bolek15:21, 30 października 2022
,,Zasłużony ,, to już wiemy wszystko. Dziękuje panie Morawa.
0
Anty Bolek15:21, 30 października 2022
,,Zasłużony ,, to już wiemy wszystko. Dziękuje panie Morawa.
0
Osiol14:57, 30 października 2022
A on tam służbowo??
0
Rynkowy14:50, 30 października 2022
Rynek też się kiedyś nazywał Hitlerplatz, Plac Stalina czy Plac Pokoju, ale zawsze to był nowotarski rynek. Czy znaczy to że chodzili po nim za każdym razem inni ludzie, panie Morawa?
0
Tamtejszy14:48, 30 października 2022
No i co z tego, panie Morawa. Kto bez winy, niech rzuci kamieniem...
0
Tamtejszy14:25, 30 października 2022
No i co z tego, panie Morawa. Kto bez winy, niech rzuci kamieniem...
0
zobaczymy14:19, 30 października 2022
niedługo a z esbeka zrobią błogosławionego ...
0
Tadeusz Morawa, syn żołnierza AK-WiN12:47, 30 października 2022
IPN Kr 061/203 , 359K
Mieczysław Batkiewicz, Przyjazdy cudzoziemców z krajów kapitalistycznych na pobyt czasowy do PRL oraz zadania stojące przed Służbą Bezpieczeństwa w tym zakresie na przykładzie woj. nowosądeckiego, praca dyplomowa, Wyższa Szkoła Oficerska MSW im. Feliksa Dzierżyńskiego, Legionowo 1983.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas