Nowotarżanom podniesiona zostanie opłata za śmieci. Sporo, ale może być jeszcze więcej - podhale24.pl
Środa, 29 maja
Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
Zakopane
Rain
15°
Wiatr: 6.372 km/h Wilgotność: 88 %
Rain
15°
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 82 %
Rain
16°
Wiatr: 5.904 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
21°
Wiatr: 5.436 km/h Wilgotność: 90 %
Rain
18°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 90 %
Jakość powietrza
62 %
Nowy Targ
56 %
Zakopane
46 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 31 | 62 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 28 | 56 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
25.11.2022, 21:54 | czytano: 5759

Nowotarżanom podniesiona zostanie opłata za śmieci. Sporo, ale może być jeszcze więcej

NOWY TARG. Sprawa wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki za śmieci będzie tematem poniedziałkowej sesji, jednak już radni z najliczniejszej komisji - zajęli się tematem. Proponowana cena za odbiór odpadów komunalnych wzrosnąć ma z 23 zł do 30 zł miesięcznie.

zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne
- Wybraliśmy metodę ustalania opłaty, stanowiącą iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość - tłumaczyła radnym z Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju, Elwira Nowobilska-Majewska. - Proponujemy 30 zł miesięcznie od mieszkańca - stawka dotyczy pierwszych 6 osób zamieszkujących daną nieruchomość (od roku 2020 jest to kwota 23 zł), 23 zł miesięcznie od mieszkańca licząc od 7. i kolejnej osoby w domu (jest 15 zł). Z kolei opłata podwyższona za brak segregacji odpadów to 60 zł od mieszkańca (obecnie to 50 zł). Ulga za kompostownik to 2 zł (jest 1 zł) - wyliczała kierownik Referatu ds. Gospodarki Odpadami.

W przypadku nieruchomości niezamieszkałych podwyżka z 20 zł na 26 zł za pojemnik lub worek o pojemności 120 litrów.

Unieważniony przetarg

- Koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi muszą się zbilansować. Wzrosły ceny związane z odbieraniem, zbieraniem, transportem, odzyskiem i unieszkodliwianiem odpadów komunalnych, jak również utrzymaniem PSZOK, koszty obsługi administracyjnej i edukacji ekologicznej. Do tego dochodzą systematycznie wzrastające koszty tzw. czynników zewnętrznych, na które nie mamy wpływu, czyli wzrost płacy minimalnej, czy cen paliw - co jest głównymi składowymi ceny. To powoduje konieczność podniesienia opłat za odpady komunalne - wyjaśniała urzędniczka.

Jak dodała - ceny wzrastają bardzo dynamicznie, teraz osiągnęły poziom 40 procent. W 2021 roku Miasto zapłaciło 9,5 mln za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. W tym roku samorząd przeznaczył na ten cel 11,5 mln, a w przetargu, który został unieważniony - oferty opiewały na prawie 14 mln.

Elwira Nowobilska-Majewska zaprezentowała radnym dane z gmin sąsiednich, gdzie ceny kształtują się w granicach 30 - 37 zł. - Wszystkie gminy są zmuszone do podnoszenia stawek - zauważyła.

Podwyżka zbyt mała?

- Czy ta podwyżka nie jest za mała? Może o 40 procent trzeba zwiększyć stawkę - zastanawiał się Jacenty Rajski. Radny przestrzegał, że samorząd może mieć w przyszłym roku problem z pieniędzmi i będzie zmuszony dopłacić za śmieci kosztem np. inwestycji.

- Kalkulowałyśmy wszystko ze skarbniczką - uspokajała kierownik Referatu ds. Gospodarki Odpadami. - Wobec unieważnienia przetargu, będziemy tak jak w zeszłym roku prowadzić negocjacje i zobaczmy na jakiej stawce się zatrzymamy. W tej chwili zaproponowana jest stawka 30 zł i jeżeli nie będzie drastycznych wzrostów cen - powinna pokryć koszty. Ale nie wykluczamy, że przy kolejny przetargu - który będziemy musieli przeprowadzić za kilka miesięcy - będziemy musieli dostosować ceny do realiów. Niestety mamy dwie firmy i ceny między nimi nie są duże, wiec nie mamy wielkiego wyboru.

Na kolejne uwagi radnych, że "zbyt ostrożnie podniesiona została cena" - padła odpowiedź, że "w ciągu roku można mieszkańcom podnieść ceny".

- Oczywiście, że te pieniądze mogą nie wystarczyć, ale nie możemy tak podchodzić do sprawy, że dwie firmy się zmawiają i dają jedną cenę, a my bardzo chętnie przyklaskujemy, podnosimy ceny i mieszkańcy muszą zapłacić. Bardzo dobrze, że unieważniono przetarg i będą negocjacje. Cena podniesiona została drastycznie - irytowała się Stefania Drąg-Iłeda.

Odpowiedzialność zbiorowa

Radna wskazała na jeszcze jeden problem. Chodzi o odbiór śmieci z osiedli mieszkaniowych. O ile w domach jednorodzinnych dzięki kodom, monitoringowi łatwo jest wykazać, że śmieci są segregowane, o tyle w przypadku budynków wielorodzinnych takich możliwości nie ma. Wystarczy jedna, dwie osoby, które nie przestrzegają zasad podziału odpadów - i cały kontener uznany zostaje jako śmieci zmieszane i odpady niesegregowane. A tu już wchodzi inna cena. Wyższa. I płacą za to wszyscy.

- Jesteśmy na etapie kamienia łupanego. Żeby w Polsce nie wynaleziono metody, żeby mieszkańcy budynków wielo-lokalowych nie mogli segregować śmieci. Nie ma czegoś takiego jak odpowiedzialność zbiorowa - bo to się nie sprawdzi. 90 procent ludzi segreguje, bo nie chcą nic robić złośliwie. Widać to po "dzwonach" obok boksów, gdzie wkładane są śmieci według rodzajów. Potrzebna jest edukacja i nie ma ma mowy, żeby mieszkańcy bloków płacili za śmieci niesegregowane, bo to nieuczciwe - mówiła radna.

- Totalnie nie ma segregacji - zgodziła się kierownik referatu. - Spółdzielnia mieszkaniowa sukcesywnie wymienia pojemniki. Powoli, małymi krokami próbujemy coś zrobić z tymi lokalami wielo-mieszkaniowymi. Będziemy chodzić na wspólne kontrole. Poza tym musimy osiągnąć wyznaczony przez ustawodawce poziom recyklingu. W 2021 mieliśmy osiągnąć 25 procent recyklingu wagowego, w tym roku 35 procent, a za rok - 45 procent. Zaraz zaczną się problemy z karami za nieosiągnięcie tego wskaźnika - przestrzegała urzędniczka.

Nie ma konkurencji

Bartłomiej Garbacz był ciekaw, czy możliwym jest "wyjście z systemu" i samodzielny wybór firmy, która odbierze od nas śmieci. - Uwolnienie runku odbioru śmieci.. Nic nie robi lepiej dla ceny - jak konkurencja - dodał radny. Z kolei Krzysztof Sroka chciał wiedzieć, czy gdyby Miasto miało własne śmieciarki - cena byłaby niższa.

- Z systemu nie może pan jako mieszkaniec "wyjść". Ustawodawca przewidział to jedynie w przypadku lokali niezamieszkałych, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Co do "samo-zagospodarowania odpadów" - w zeszłym roku przeprowadziliśmy taki przetarg - i cena jaką dostaliśmy od firmy Empol wbiła nas totalnie... za samo-zagospodarowanie musielibyśmy zapłacić więcej, niż za korzystanie z ich usług teraz. Poza tym musielibyśmy jeszcze mieć stację przeładunkową, gdybyśmy jako gmina sami chcieli zbierać odpady - tłumaczyła Elwira Nowobilska-Majewska.

Na pytanie dlaczego do przetargu stają tylko dwie firmy, radni usłyszeli wyjaśnienie, iż zgodnie z przepisami odległość od stacji przeładunkowej do "usługobiorcy" nie może przekraczać 60 km.

- W tych granicach mamy na miejscu FCC i Empol w Tylmanowej. Firma z Nowego Targu daje większą cenę, niż firma, która musi codziennie tu przyjeżdżać, ważyć się i wracać do Tylmanowej. Nie wiem jak są kalkulowane koszty transportu - zastanawiała się.

11 radnych pozytywnie zaopiniowało projekt podwyżek, 4 wstrzymało się od głosu. Decyzja końcowa zapadnie podczas poniedziałkowej sesji.

SPalka
Ankieta
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
C20:14, 27 listopada 2022
Dlaczego tak jest?
Jano16:49, 27 listopada 2022
Najpierw należy zabrać się za d... tym co wywożą śmieci z osiedli, a potem gadać że śmieci nie segregowane. Mieszkańcy śmieci segregują, tylko ci co wywożą sypią wszystko do jednej śmieciarki która przyjeżdża po odpady, Temat pewnie poruszony nie raz, ale chyba mało skutecznie. Co trzeba zrobić żeby odbiór też był selektywny, a nie jedno auto jeździło? chyba tylko nagrywać za każdym razem film i przekazywać odpowiednim organom z odpowiednimi żądaniami. Ech...
W temacie12:17, 27 listopada 2022
Najwyższa pora zadbać o nas drodzy radni i Burmistrzowie jak tego nie zrobicie to my zadbamy o siebie...
Lot nad smogowym gniazdem19:12, 26 listopada 2022
W Nowym Targu, który miał się rozwijać turystycznie, na przeciw wyjątkowego lotniska z piękną panoramą Tatr, mamy obok siebie, na dużym obszarze, dwie prywatne firmy FCC i Empol do których będą zwożone odpady z całej okolicy Podhala ale i z innych części Polski. Wszyscy wokół się cieszą że Nowy Targ będzie załatwiał brudne sprawy, u nas będą szczury i stada kruków przy lotnisku , a inni będą kurortami. My po tysiącach turystów będziemy przyjmować śmieci i skażać swoje gniazdo i będziemy jeszcze za to słono płacić. Do tego nowotarski inwestor Fic który kupił mleczarnię, zlokalizowaną w pobliżu składowisk śmieci, aby produkować mleko i sery, teraz zmienił koncepcję i zamiast mleka chce stawiać wieżowce i mówi o budowie na miejscu składowisk śmieci spalarni odpadów. Spalarnia to koszt 100milionów i musi spalać nie tysiące ton śmieci ale miliony ton śmieci które trzeba tam tirami dowieźć i za nim pójdą do pieca składować na hektarach powierzchni. Korki i smród murowane. Żeby prywatnemu inwestorowi zwróciła się 100 milionowa inwestycja to cena śmieci będzie jeszcze wyższa. Oburzające jest że radni miasta są za takim rozwojem bo poparli pana Fica. Radni zamiast pomyśleć o tym jak zorganizować swój własny odbiór swoich śmieci to uzależniają miasto od prywatnych firm, które chcą zarobić, bo taki jest ich cel, to jeszcze nie mają wyobraźni że plany są szersze i w planach jest spalarnia. Turystyka w wydaniu radnych. Wstyd.
Wstążka18:22, 26 listopada 2022
Watycha do odwołania
avivat18:16, 26 listopada 2022
Panie radny Jacenty! Pan i pana rodzina możecie płacić dobrowolnie nawet i 200 zł miesięcznie od osoby! Ale są też ludzie biedni (tego słowa raczej pan nie zrozumie), dla których są to duże pieniądze i duża podwyżka. Jak nie macie pomysłu na rozwiązanie problemu śmieciowego w mieście, to nie obarczajcie swoimi niekompetencjami mieszkańców!
Mieszkanka17:33, 26 listopada 2022
Tyle radnych przychodzi po głosy do bloków przed wyborami,ale jak się mówi o zbiorowej odpowiedzialności i najchętniej by obciążono blokowiczów kwotą 60,zł od osoby,w obronie staje tylko radna Drąg-Iłęda,pozostali milczą.Trzeba przypomnić,że wybory się zbliżają.
Mieszkanka17:33, 26 listopada 2022
Tyle radnych przychodzi po głosy do bloków przed wyborami,ale jak się mówi o zbiorowej odpowiedzialności i najchętniej by obciążono blokowiczów kwotą 60,zł od osoby,w obronie staje tylko radna Drąg-Iłęda,pozostali milczą.Trzeba przypomnić,że wybory się zbliżają.
Właśnie leci kabarecik!16:54, 26 listopada 2022
No to mamy finał.Firmy które swoje siedziby mają w Nowym Targu i zatruwają nasze miasto zgodnie dają cenę 14 milionów złotych, a rok wcześniej cena była 9,5 miliona złotych , czyli podwyższyły o 4,5 miliona. Po co w małym mieście dwa śmietniska i jeszcze pszok? Składujemy u siebie śmieci które przywożą nie wiadomo skąd i to nam śmierdzi. A nasz interes to 4,5 miliona podwyżki i podwyżki dla mieszkańców. Ale dlaczego już podwyżki jak przetarg jak piszą został unieważniony. To urzędnicy już wiedzą że będzie dalej podwyższona tak wysoka cena, może firmy śmieciowe zmienią swoją kalkulację. Może poczekajmy a nie ładujmy już podwyżki.
Do Jagusia16:52, 26 listopada 2022
Jagusia tak boimy się a widząc co niektórzy wyrabiają ze środowiskiem w naszym mieście bać się należy
Jagusia14:49, 26 listopada 2022
Do Helol - Miasto ma dopłacić do śmieci, obniżyć podatki i co jeszcze? A miastu zabrano kasę za podatek od płac z 17- 12% powyżej kwoty 2500, bo zrobiono składki do ZUS -9% to może do partii rządzącej proszę kierować żale
Jagusia14:45, 26 listopada 2022
A gdzie chcecie te smieci utylizować? nbo gdzie musi być spalarnia, przeciez tam gdzie dziś gromadzą hałdy smieci może być spalarnia czysta, ekologiczna jak na świecie, chyba że wolicie hałdy i smród. Boicie się nowego po prostu.
Do Slowak14:31, 26 listopada 2022
Chyba to już robią bo ja mieszkam na Szaflarskiej i mnie z wody przetrzepali i moich niektórych sąsiadów też
lb14:22, 26 listopada 2022
w blokach wszystkie odpady są zmieszane. nawet te segregowane. bo nawet jak są posegregowane to zmieszają je wrzucając do śmieciarki. lata lecą, proceder trwa, nikt nie widzi, wszyscy wiedzą. patologia level bantustan.
i to jest sprawa dla UOKIK14:11, 26 listopada 2022
Na pytanie dlaczego do przetargu stają tylko dwie firmy, radni usłyszeli wyjaśnienie, iż zgodnie z przepisami odległość od stacji przeładunkowej do "usługobiorcy" nie może przekraczać 60 km.
- W tych granicach mamy na miejscu FCC i Empol w Tylmanowej. Firma z Nowego Targu daje większą cenę, niż firma, która musi codziennie tu przyjeżdżać, ważyć się i wracać do Tylmanowej. Nie wiem jak są kalkulowane koszty transportu - no i tu jest to anormalne, dokładnie jak firma, która ma tyle km dalej niż FCC daje niższe ceny? Jak się im to opłaca albo FCC nie opłaca, przecież FCC ma siedlisko na działkach dzierżawionych od miasta i miasto nic z tym zrobić nie może, przecież to jakaś patologia jest.
Ale jak to13:59, 26 listopada 2022
To ja już nic nie rozumiem robi się w mieście wielkie halo o jakieś drzewo na Kopernika, a jak już dochodzi do kuriozalnej sytuacji, że Nowy Targ ma być miastem śmietnisk i spalarni to cisza jak makiem zasiał. Ja się pytam czy sa tu jeszcze ludzie/radni/politycy, którym zależy na tym żeby w naszym mieście dało się żyć? Mamy już największy smog, którego przyczyną jest nasze położenie, mamy smród z obecnie istniejącego wysypiska czasami taki,że w letnie dni okien nie otwieramy na Sikorskiego a tutaj ma być jeszcze kolejna śmieciowa inwestycja za inwestycją i same podwyżki, wszyscy chyba oszaleli.
Smieciarz13:20, 26 listopada 2022
Wiadomo zawsze podwyżka boli , ale może trzeba mniej kupować klamotów, bibelotów, plastików. Po warzywa i owoce do rolnika z koszykiem wikinowym, mleko od gospodarza itd. Mniej śmiecić
Taczkowy zawodowy12:11, 26 listopada 2022
Leja szykuj kółko do toków mogą być potrzebne. Trochę się sypią może ktoś na ochotnika przybiłby parę desek.
@Do pytanko12:06, 26 listopada 2022
Drugie będzie obok pierwszego a trzecie w okolicach składowej.
KTT12:05, 26 listopada 2022
/.../ , miasto przejmuje tereny planowanej kotłowni na granicy NT -Szaflary tam powinna być spalarnia i nie trzeba się bać w środku Wiednia taka jest i działa , tylko nasze urzędnicze pały mają to głęboko w d... tylko podwyżki im w głowie !
zorza11:14, 26 listopada 2022
a czemu już nie ma takich fajnych koszy-miśków?
N@jr4d10:05, 26 listopada 2022
No tak:
"koszty obsługi administracyjnej i edukacji ekologicznej. Do tego dochodzą systematycznie wzrastające koszty tzw. czynników zewnętrznych,"
Socjalizm to jest jedyny w swoim rodzaju ustrój. Wychodzi na to, że gdybyśmy nawet wogóle, zadnych śmieci nie "produkowali" to i tak musielibyśmy płacić miesięcznie przynajmniej 10 zł za utrzymywanie w gotowości aparatu urzędniczego.
zxy09:03, 26 listopada 2022
jest płacz na samorząd nikt z piszących tutaj nie napisał kto doprowadził do takiej sytuacji jaką mamy obecnie kto doprowadził do nędzy samorządy no kto?kto wywindował ceny dla przeciębiorców ZUS i inne rzeczy proszę się zastanowić
słowak07:16, 26 listopada 2022
Koszty wywozu śmieci muszą się zbilansować jak napisano w artykule- to prawda. Dodałbym do tego coś moim zdaniem bardzo ważnego.Opłata za śmieci w budownictwie wielorodzinnym uzależniona jest od ilości osób zamieszkałych w lokalu, przekazana do urzędu przez właściciela lokalu na specjalnym formularzu.Ilości osób nikt nie sprawdza z urzędu, nie zmienia również właściciel lokalu w przypadku zmiany ilości osób - dotyczy ogromnej ilości lokali wynajmowanych. Jest to prawdopodobnie kilka tysięcy.Należałoby sprawdzić zużycie wody, jeśli w deklaracji podana jest 1 osoba, a zużywa 10 m3 wody , to chyba coś jest na rzeczy. Brak właściwej segregacji to jest oddzielna sprawa, jednak podwyżka jest niesprawiedliwa dla ludzi uczciwych, których jest przecięż najwięcej. Należało znaleźć sposób prawny, aby "wyłapać"tych nieuczciwych i przykładnie ukarać obciążając wstecz.Jest to trudne, ale chyba wykonalne.
Waldek z Januszem05:45, 26 listopada 2022
Jak to wzrosły koszty PSZOK-a? , to po co go wybudowano , miało być przecież taniej. No i prawie 4 miliony w błoto i teraz koszty utrzymania. Ot urzędniczy owczy pęd , urzędnicze planowanie, urzędniczy biznes, czyli
jak zwykle straty i dokładanie z budżetu , czyli łupienie mieszkańców. A to sukces miał być. A to nie koniec podwyżek , bo jeszcze kilka kolejnych inwestycji sukcesu jest w trakcie.
Waldek z Januszem05:45, 26 listopada 2022
Jak to wzrosły koszty PSZOK-a? , to po co go wybudowano , miało być przecież taniej. No i prawie 4 miliony w błoto i teraz koszty utrzymania. Ot urzędniczy owczy pęd , urzędnicze planowanie, urzędniczy biznes, czyli
jak zwykle straty i dokładanie z budżetu , czyli łupienie mieszkańców. A to sukces miał być. A to nie koniec podwyżek , bo jeszcze kilka kolejnych inwestycji sukcesu jest w trakcie.
Osiol23:56, 25 listopada 2022
A czego oczekiwaliście że będzie dobrze...
Porzucie nadzieję i do pracy spłacać długi gminy, miasta, powiatu, kraju no i swoje bądźcie honorowi i je spłacie by wasze dzieci zaczely bez długów
Nadto opcja niemiecka przejęła śmieci w całym kraju (ogoli do skóry) a polscy urzędnicy zbierają dla nich kase(podatek)
Pytanko23:40, 25 listopada 2022
A gdzie niby będzie to drugie śmietnisko i kto do tego dopuścił, bo o spalarni czytałem wczoraj że Pan Fic podobno buduje, a to wysypisko?
Edek23:34, 25 listopada 2022
Z tą segregacją to jest nielada śmiech na sali pitu pitu o segregacji a po kontenery przyjeżdża jedna śmieciarka i ładuje wszystko do jednego bio papier plastik co jak leci.
Helol23:27, 25 listopada 2022
Czemu miasto nie chce ludziom pomóc w tych ciężkich czasach i nie pomoże, tylko wszędzie podwyżki, drodzy radni to my Was wybieraliśmy w końcu.
Toxic City23:22, 25 listopada 2022
Proponuję, żeby na najbliższej sesji miasta, któryś z radnych złożył wniosek formalny o zmianę nazwy miasta na Toxic City
WIEŻOWIEC23:11, 25 listopada 2022
Miasto syfu, smogu, śmieci i spalarni.
Przykre to bo mieliśmy być stolicą Podhala,ta władza zamieniła wszystko w popioły, nawet nasze marzenia o czystym powietrzu, Dunajcu i lesie...
Przyjaciel23:09, 25 listopada 2022
Panie Janie wiemy, że Pan uratował sytuację, śmieci miały być podobno po 25 zł. A Pan interweniował i podjoł dectzje zgodnie z inflacją i stopami procentowymi i uratował Pan budżet Miasta Królewskiego Nowy Targ. Dziękujemy
Wyborca23:02, 25 listopada 2022
W tej sytuacji to myślałem, że śmieci będą za darmo.
Smutno mi Nowotarżanie22:50, 25 listopada 2022
Że takie coś się wyprawia w naszym wspólnym domu.
Pniok22:43, 25 listopada 2022
Dobry temat, żeby wypłynęła nowa siła polityczna. Życzę wszystkiego najlepszego nowemu burmistrzowi i nowym radnym.
Z Kowańca22:37, 25 listopada 2022
Radny Jan zarządził podwyżkę, więc macie podwyżkę. I co mu zrobicie?
Mam dość22:25, 25 listopada 2022
Przy tym co się wyprawia w tym mieście i robi się z niego miasto śmieci, smrodu i brudu to w imię czego? Prywatnych interesów? Bo gdyby to był interes miasta to każdy mieszkaniec powinien mieć śmieci za darmo i jeszcze dopłatę za szkodliwoś o ogrzewanie za darmo w ramach szkodliwości.
ho ho22:14, 25 listopada 2022
Skąd na to wszystko brać. Same podwyżki, radni też sobie podnieśli diety - a z czego mają płacone? no ze wspólnych. Obie firmy śmieciowe zachowują się jakby były bezkarne. Nie ma ich kto sprawdzić jak kalkulują swoje koszty? To skandal jest.

ps. jak pani Palka weźmie się za temat to porządnie zrobiony
Poddaję się22:14, 25 listopada 2022
Dwa śmietniska a i podobno trzecie, spalarnia w tle. Macie tańsze śmieci? Zmowa cenowa i tyle w temacie i lepiej nie będzie. Ja stąd emigruję. Ostatni gasi światło
Poddaję się22:14, 25 listopada 2022
Dwa śmietniska a i podobno trzecie, spalarnia w tle. Macie tańsze śmieci? Zmowa cenowa i tyle w temacie i lepiej nie będzie. Ja stąd emigruję. Ostatni gasi światło
Podatnik21:58, 25 listopada 2022
Głosujcie dalej na Watychę. Po podwyżkach diet radnym i wynagrodzeniu burmistrza przyszedł czas na podwyżki dla mieszkańców. Utrzymanie dworu kolesió kosztuje coraz więcej
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas