Jeden dzień - pięć akcji ratowniczych - podhale24.pl
Środa, 29 maja
Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
Nowy Targ
Clouds
15°
Wiatr: 6.192 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
16°
Wiatr: 6.552 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
16°
Wiatr: 4.788 km/h Wilgotność: 69 %
Rain
17°
Wiatr: 5.508 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
23°
Wiatr: 7.02 km/h Wilgotność: 69 %
Rain
21°
Wiatr: 5.364 km/h Wilgotność: 87 %
Jakość powietrza
62 %
Nowy Targ
44 %
Zakopane
42 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 31 | 62 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
03.02.2023, 09:40 | czytano: 2731

Jeden dzień - pięć akcji ratowniczych

Czwartek obfitował w akcje ratunkowe prowadzone przez Grupę Podhalańską GOPR.

zdj. GP GOPR
zdj. GP GOPR
W południe ratownicy pełniący dyżur w Stacji Centralnej GP GOPR otrzymali zgłoszenie o poszkodowanym snowboardziście, który zjeżdżając z Lubonia Wielkiego uderzył w wystające gałęzie. Istniało podejrzenie, że ma połamane żebra. Dwójka ratowników przy pomocy quada na gąsienicach - dojechała zielonym szlakiem na grzbiet Lubonia. Poszkodowany został znaleziony w rejonie przecinki. Ratownicy udzielili mężczyźnie pomocy i ewakuowali go do schroniska, a następnie do Rabki -Zdroju.

Godzinę później ratownicy otrzymali zgłoszenie o dwójce turystów, którzy w rejonie schroniska na Hali Krupowej opadli z sił i nie byli w stanie kontynuować wędrówki. Ratownicy GOPR Beskidy dotarli do nich i sprowadzili bezpiecznie do schroniska. Ratownicy GP GOPR z akcji na Luboniu - udali się na Halę Krupową i wspólnie z kolegami z Beskidów zakończyli ewakuację jednego z poszkodowanych. Szybkie dotarcie w rejon Hali Krupowej możliwe jest dzięki użyciu jednośladowych pojazdów na gąsienicach.


Późnym popołudniem trójka turystów, którzy wybrali się niebieskim szlakiem na Przechybę, ale z powodu złych warunków atmosferycznych i głębokiego śniegu nie byli w stanie kontynuować wędrówki - wezwała pomoc.

Niemal w tym samym czasie pojawiło się zgłoszenie z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej o poszkodowanej, która podczas jazdy na nartach w rejonie Łopienia, doznała urazu nogi.

Około godz. 18.30 wpłynęło zgłoszenie od obsługi schroniska na Turbaczu o potrzebie udzielenia pomocy trójce turystów, którzy znajdowali się w okolicy Czoła Turbacza. Ratownicy mięli z nimi kontakt telefoniczny, więc polecono im potwierdzić pozycję z aplikacji "Ratunek". W międzyczasie w kierunku poszkodowanych ruszyli ratownicy, którzy są na szkoleniu skuterowym. Po półgodzinie dotarli oni do poszkodowanych, którzy na szczęście byli w całkiem dobrej formie i sprowadzono ich do schroniska na Turbaczu.

"Warunki w górach są trudne, wiele szlaków jest nieprzetartych, w niższych położeniach śnieg jest ciężki - mokry, wyżej spotkacie mgłę i silny wiatr. Przed wyjściem - przeanalizujcie trasę i własne możliwości, sprawdźcie warunki na stronie www.pogodagopr.pl. Uważajcie na siebie" - apelują ratownicy z GP GOPR.

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
Andżelina19:02, 3 lutego 2023
Szukanie ekstremalnych wrażeń stało się "modne".
Kto rozumny idzie na szlak w takich warunkach.
Brawura powinna byc srogo karana
zima15:59, 3 lutego 2023
Wprowadzić opłaty ratunkowe dla mądrych którzy nie wykupują ubezpieczenia.Dosyc poblazania głupocie.
Paulina10:34, 3 lutego 2023
Zamknąć wszystkie szlaki. Dlaczego ratownicy mają narażać swoje zdrowie i życie przez takich idiotów
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas