Jacek Sowa: Podhalańskich kółek czar. Ryzyko wkalkulowane w pasję - podhale24.pl
Wtorek, 16 kwietnia
Imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 6.876 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
Wiatr: 8.46 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
Wiatr: 7.2 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
Wiatr: 7.776 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
Wiatr: 3.816 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
Wiatr: 3.888 km/h Wilgotność: 74 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
10 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
04.06.2023, 13:10 | czytano: 3272

Jacek Sowa: Podhalańskich kółek czar. Ryzyko wkalkulowane w pasję

Wszystko, co go w życiu cieszy, od zawsze jest związane z górskimi lasami i bezdrożami. Wychował się w rodzinie „motoryzacyjnej”. Ojciec Wiesław (z zawodu zegarmistrz i były rajdowiec) oraz starsi bracia, Robert i Krzysztof, ścigali się na motocyklach.

Oskar Pieprzak
Oskar Pieprzak
Oskar Pieprzak, od dziecka robił wszystko, żeby wyrwać się z domu i jeździć po okolicy, na czym się tylko dało, na rowerze, motorynce czy na motocyklu w końcu.

Jeździł wszędzie, po leśnych drogach, po lasach, po potokach i górskich dolinach. Dorobił się przy tym niejednego guza…

- Lubię ryzyko. Akceptuję je i chcę je oswajać. Wkalkulowuję ryzyko w swoje pasje, działalność biznesową i wszystko, co robię. I robię tak od najmłodszych lat…- mówi 44-letni dziś prawnik z wykształcenia, ale z zawodu przedsiębiorca.

Jeździ wszędzie…

Zaryzykował też w innych sferach życia. W młodym wieku, w 2002 roku, założył firmę, zajmującą się turystyką na Podhalu. Zaczął organizować wyprawy turystyczne, eventy dla firm i pośredniczył w organizacji noclegów. Klienci często życzą sobie, żeby zorganizować im wyprawę rowerową, innym razem były to skutery śnieżne. Po pewnym czasie już nie chciał występować wyłącznie w roli pośrednika, kupił więc własne skutery i otworzył ich wypożyczalnię. I wtedy pojawił się temat quadów.

Oskar lubi ryzyko

Minęła wiosna, śnieg stopniał, snowmobile musiały zaczekać do następnej zimy. Żeby kontynuować biznes, kupił kilka quadów, uznając, że latem znajdą się chętni na takie wyprawy. I to był strzał w dziesiątkę, a nawet dwa strzały, bo quady okazały się dobrym biznesem, ale też zmieniły jego życie na zawsze i pozwoliły mu odkryć pasję, na którą w przeciwieństwie do trialowego motocykla, nie był jeszcze za stary.

Pewnego razu podczas quadowego eventu, wieczorem przy ognisku dowiedział się o rajdach przeprawowych, które organizowane są w Bieszczadach. Był to słynny rajd „Dzicz Bieszczadzka”; pojechali tam wraz z kolegą; ten wyjazd zmienił jego życie.

Na seryjnym, turystycznym sprzęcie zajął piąte miejsce w klasie Extreme, wprawiając w osłupienie całą czołówkę krajowych quadowców, którym od tego momentu przybył groźny konkurent.

Czołówce przybył groźny konkurent…

Oskar zbierał doświadczenia na trudnych trasach a jego warczące czterokołowce coraz częściej ocierały się o podium mistrzowskich zawodów. Po drugim miejscu w kultowym Poland Trophy na ostępach Walimia koło Wałbrzycha przyszedł czas ciężko wypracowanych, ale zasłużonych sukcesów. Od 2011 roku pięciokrotnie stawał na najwyższym pudle mistrzostw Polski i pucharowych zmagań.

Będąc cały czas na topie w kraju uznał, że czas spróbować czegoś nowego. Będąc kolegą z dziecięcych lat Tadeusza Błażusiaka, w duchu marzył o podobnych wyczynach, szczególnie zaś o wyzwaniach typu diabelskiej góry Erzbergu. W 2018 pojechał więc na rekonesans do Rumunii, gdzie w okolicach Cluj Napoca organizowano najtrudniejszy do dziś na świecie rajd quadów „Hunt the wolf” (Polowanie na wilka), o którym wówczas już chodziły legendy. O skali trudności przekonał się na miejscu…

O skali trudności przekonuje się na miejscu

Ze 120 zgłoszonych zawodników sześciodniową imprezę kończy najwyżej dwudziestu, a obrazki z trasy, powielane potem na filmach, mrożą krew w żyłach. Trzystukilogramowe maszyny koziołkują po wykrotach, niejednokrotnie przygniatając kierowcę. Zawodnicy pomagają sobie nawzajem, nie patrząc na zajmowane miejsce czy szanse w rywalizacji. Pomagają Anglicy, Rumuni, Włosi czy Litwini; Polacy niekoniecznie, a w tej stawce zawsze jest ich kilku. Jeden z czołowych polskich rajderów do takiej pomocy skory nie był…

Zawodnicy pomagają sobie nawzajem…

Oskar Pieprzak wystartował w Rumunii w 2019 roku, notując z każdym etapem progres, jednak po piątym dniu rywalizację przerwano po śmiertelnym wypadku zawodnika z brytyjskiego teamu. Incydent położył się cieniem na imprezie, którą Oskar, jadąc na o połowę słabszej maszynie (Yamaha 570 ccm), ukończył na fantastycznym siódmym miejscu, płacąc frycowe za błędy nawigacyjne i nie do końca dobrane zawieszenie.

Ale zdobyte doświadczenie ma zamiar wykorzystać w tym roku; na „Polowanie na wilka” zabierze 120-konnego Can Ama, który przygotuje mu Knap Motor. Współpracuje z nimi od dawna, gdyż nowotarska firma posiada spore doświadczenie w tej dziedzinie, będąc na tutejszym rynku uznanym partnerem służb takich jak GOPR, Policja czy Straż Pożarna. A Oskar Pieprzak jest jego najważniejszym klientem!

Jazda na quadach to sport i pasja ludzi zamożnych i mocnych fizycznie. Tu nie wystarczy wydać pieniądze na sprzęt; cena dobrego czterokołowca dorównuje wartości średniej klasy samochodu. Aby wsiąść za kierownicę quada, trzeba mieć odpowiednie umiejętności. Nasz mistrz zadbał już o to przy okazji rozkręcania swego biznesu; w 2017 roku otworzył własną Akademię ATV, szkoląc przyszłych adeptów czterokołowej „wyrypy” na torze przy nowotarskim lotnisku. A od 2021 roku jako pierwszy w Polsce uruchomił szkolenie online – 400-minutowy kurs dla quadowców.

Oskar, mając w pamięci swoje dziecięce marzenia, z pobłażaniem patrzy na poczynania swoich małolatów, których już ciągnie do jazdy na rowerkach czy nartach po okolicznych wertepach. Syn Hubert jest tegorocznym mistrzem Polski we freestylu na nartach – to już jest jakość a nie zabawa. Sam za młodu „dojeżdżał” używane jednoślady, więc nie szczędzi im grosza i rad dbając, aby wraz z pasją szła wpisana w ryzyko kalkulacja i precyzja.

W ryzyko wpisana jest kalkulacja i precyzja


Jacek Sowa
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Znajomy13:42, 6 czerwca 2023
Wszystko fajnie napisane
Szkoda ze Nikt nie wspomni co robią quady w lesie jakie spustoszenie noe wspomnę o zastraszonych zwierzętach
Nikt nie pisze ze jezdza pozna pora nie dając spac ludziom
Nikt nie napisze prawdy o panu O.
/.../
dzikie zwierze12:19, 6 czerwca 2023
mi tam quady czy motocykle nie przeszkadzają zawsze to jakies urozmaicanie w tym smutnym jak p...a lesie
Kajtek11:39, 5 czerwca 2023
Krzysztof to się uścigał mocno
Podhalan09:28, 5 czerwca 2023
Brawo Oskar ! Tak defacto to chyba niewielu Cię zna i nie wielu może prawdę powiedzieć o Tobie. Jesteś mocnym graczem na każdym poziomie! Brawo !
Janosik08:23, 5 czerwca 2023
Zabawa dla tzw. dużych dzieci. Nie mogę zrozumieć, co to za radość taplać się w błocie, jeździć w kółko po tych samych dróżkach. Bo mam nadzieję, że ten pan nie rozjeżdża wszystkich lasów w koło.Jazda po lesie quadem to dewastacja przyrody, a także zagrożenie dla ludzi oraz zwierząt. Osoby popełniające to wykroczenie nie tylko łamią prawo, ale również niszczą piękne zielone tereny. Niech se jeździ w ogródku albo na przygotowanych do tego rajdach. Mnie to nie interesuje, nie jest to widowiskowe. Jak ktoś to lubi, może zobaczyć na historycznych filmach jak np dowódca II Grupy Pancernej generał Heinz Guderian atakował ZSRR na jesieni, gdy rozpoczęły się ulewy, ziemia rozmiękła i niemieckie czołgi i działa utknęły w błocie, w jaki zamieniły się nieutwardzone w ogromnej większości drogi. Przynajmniej historii by trochę liznął.
Tamtejszy21:55, 4 czerwca 2023
Kieby ci, co tak forykują, nie brusili na swoik kładak tam, gdzie nie trza, toby nie było dziadostwa po górach...
Pawel20:41, 4 czerwca 2023
Pozytywny artykuł, o pasji, marzeniach i ciekawym człowieku, ktory odniósł sukces, ale na Podhalu tylko oplucie drugiego, hejt i zawiść ma sens ?? wstyd !!!!
Autor20:00, 4 czerwca 2023
Żółć, żółć się wylewa, ale to taka nasza, narodowa przywara! Pozdrawiam!
wojtek16:36, 4 czerwca 2023
Wszystko fajnie ale pod warunkiem jazdy na legalu. Wjazd do lasu pojazdem mechanicznym jest co do zasady zabroniony, ponieważ las jest domem dzikich zwierząt. Jeżeli bohater artykułu to szanuje to pozdrawiam i gratuluję sukcesów. Jeśli nie to jest po prostu szkodnikiem tak jak reszta tzw. "endurni".
Montesa300rr13:51, 4 czerwca 2023
Ściema na tych szkoleniach, uczy jeździć klientów quadem z kufrem w terenie, zero nawet wzmianki co jak Cię quad przygniecie,nie mówiąc o pierwszej pomocy...kasa kasa kasa tylko się liczy
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas