Finał akcji "Czyste Góry Czyste Szlaki - Gorce 2023" z finałem na Turbaczu (zdjęcia) - podhale24.pl
Piątek, 01 marca
Imieniny: Antoniego, Radosława, Albina
Nowy Targ
Clouds
10°
Wiatr: 4.5 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
10°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
10°
Wiatr: 6.336 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
11°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
12°
Wiatr: 8.172 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 69 %
Jakość powietrza
158 %
Nowy Targ
110 %
Zakopane
180 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Umiarkowana
PM 10: 79 | 158 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 55 | 110 %
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
PM 10: 90 | 180 %
19.06.2023, 13:22 | czytano: 2217

Finał akcji "Czyste Góry Czyste Szlaki - Gorce 2023" z finałem na Turbaczu (zdjęcia)

To był dobrze spędzony czas w świetnej atmosferze z udziałem setek osób oraz kilku firm i instytucji. Pogoda dopisała co zachęciło wiele osób do wyjścia na szlaki.

Organizowanie takich akcji przynosi wymierny efekt edukacyjny, o czym świadczy zdecydowana poprawa na górskich szlakach. Z roku na rok da się zauważyć znacznie mniejsze ilości śmieci zalegających nie tylko na samym szlaku ale także w najbliższym sąsiedztwie.

To pokazuje jak skuteczny jest element edukacyjny połączony z dobrą zabawą. Temu właśnie służą pikniki i inne działania będące integralną częścią samego zbierania śmieci na szlakach.

Od początku naszych działań czyli od jesieni 2011 gdy wyruszyliśmy na szlaki w Pieninach, tworząc projekt Czyste Góry Czyste Szlaki, udało się zrealizować kilkadziesiąt podobnych akcji od Bieszczad po Karkonosze.

Samo sprzątanie jest happeningiem bo głównym wymiarem jest aspekt edukacyjny, o czym zawsze powtarzamy.
Sam czas jednoczesnej obecności tak dużej liczby ludzi na górskich szlakach jest czysto symboliczny. Chodzi wyłącznie o to by za pomocą tych akcji zwrócić uwagę na zagadnienie rozważnego korzystania z uroków gór.


Projekt "Czyste Góry Czyste Szlaki" to cykl edukacyjnych akcji społecznych. Poza dobrą zabawą, edukacją i poznawaniem naszego kraju, uczestnicy akcji starają się pomagać przyrodzie. W trakcie wędrówek górskimi szlakami, uczestnicy akcji zbierają wszystko to, co nie powinno znajdować się na łonie natury. Akcje "Czyste Góry Czyste Szlaki" nie mają za zadanie zastępować firm i instytucji sprzątających, a głównym założeniem jest wymiar edukacyjny. Samo sprzątanie jest pewnego rodzaju happeningiem a udział w akcjach jest całkowicie non-profit. Jest także wyrazem wsparcia dla wszystkich, którzy nie pozostają obojętni na negatywne działania w stosunku do otaczającej nas przyrody. W trakcie kilku lat działań, w projekcie udział wzięło kilka tysięcy osób, wiele firm, szkół i instytucji. Zebrano tony śmieci dobrze się przy tym bawiąc i edukując. Organizatorem cyklu akcji od kilkunastu lat jest Klub Podróżników Śródziemie, a inicjatorem i koordynatorem jest podróżnik, dziennikarz i fotografik Albin Marciniak.

Klub Podróżników Śródziemie zainicjował i zorganizował największe sprzątanie Tatr - Czyste Tatry 2012.

Organizatorem cyklu akcji jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników.

Mat. prasowe, r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Wyrocznia17:39, 19 czerwca 2023
Należy jeszcze rozpatrzyć czy mniejsza ilość śmieci wynika z edukacji, czy z częstszych akcji zbierania śmieci.
Osiol13:58, 19 czerwca 2023
I zero podziękowań dla tych którzy zapewnili ten aspekt wychowawczy, może programy, dotacje świetną zabawę nikt tym smiecacym nie dziękuje bez nich te wesołe imprezy się skończą trzeba o nich zadbać
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas