Ratownicy TOPR podsumowują weekend - podhale24.pl
Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Sławosza, Żelisława
Rabka Zdrój
Clouds
18°
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
18°
Wiatr: 5.652 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
18°
Wiatr: 6.408 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
19°
Wiatr: 4.536 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
19°
Wiatr: 6.084 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
16°
Wiatr: 4.32 km/h Wilgotność: 92 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
09.07.2023, 21:34 | czytano: 1983

Ratownicy TOPR podsumowują weekend

To był dla ratowników pracowity weekend. Od piątku udzielili pomocy 26 osobom.

zdj.  M. Rogus/ TOPR
zdj. M. Rogus/ TOPR
W piątek około południa, śmigłowcem z Krzesanicy do zakopiańskiego szpitala przetransportowano młodego turystę wraz z jego opiekunem. Po południu pomocy potrzebowała turystka, która doznała nogi na Progu Stawiarskim w Dolinie Roztoki. Ponadto samochodami przewieziono turystów z urazami kończyn z Doliny Jaworzynki, Murowańca oraz z Morskiego Oka.


W sobotę śmigłowcem z Progu Czarnego Stawu Pod Rysami, do zakopiańskiego szpitala przewieziono turystkę z urazem nogi. Do kolejnego wypadku doszło w okolicy Siklawy, skąd śmigłowcem do Zakopanego przetransportowano chorą turystkę. W godzinach popołudniowych pomocy potrzebował turysta, który po zejściu Żlebem Kulczyńskiego zsunął się po śniegach i spadł do Koziej Dolinki, doznając przy tym urazu nogi. Ratownicy w noszach przetransportowali go do szpitala. W tym samym momencie u wylotu Żlebu Kulczyńskiego znalazło się kilku kolejnych turystów, którzy poprosili przebywających tam ratowników o pomoc. Ratownicy przy użyciu liny opuścili turystów pod śniegu.

Pod wieczór również o pomoc, poprosiła dwójka taterników, którzy wspinając się Drogą WHP 114 na Wschodniej Ścianie Kościelca, pomylili drogi i utknęli w trudnym terenie. 4 ratowników śmigłowcem przewieziono na wierzchołek Kościelca, skąd jednego z nich opuszczono na linie do taterników. Wszystkich z powrotem wciągnięto na wierzchołek Kościelca.

Potem samochodami do szpitala przewieziono turystów z okolicy Jaskini Mylnej, Murowańca oraz Nosalowej Przełęczy.

W niedzielę rano ratownicy Horskiej Zachrannej Służby poprosili o pomoc załogę TOPR-owskiego Sokoła. Dwóch czeskich taterników wspinając się Diretissimą Złotego Kopiniaka w Dolinie Kieżmarskiej również pomyliło drogę. Mężczyźni utknęli w trudnym terenie i nie byli w stanie wycofać się ze ściany. Ratownicy TOPR śmigłowcem ewakuowali wspinaczy i przekazali ich ratownikom HZS na lądowisku przy Zielonym Stawie Kieżmarskim.

Około południa ratownicy również przy użyciu śmigłowca przetransportowali turystę z raną głowy z okolicy Kamienia pod Rysami. Samochodem ewakuowano turystów z urazami i zachorowaniami z Morskiego Oka, Murowańca, Doliny Strążyskiej oraz Doliny Jaworzynki.

opr.s/ zdj. w tekście - P. Pawlikowski
Ankieta
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas