W Rabce-Zdrój nikt nie pamięta tak dużej wody. "To była katastrofa" (zdjęcia) - podhale24.pl
Piątek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Marii, Zuzanny
Czarny Dunajec
Clouds
12°
Wiatr: 4.356 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
13°
Wiatr: 3.024 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
14°
Wiatr: 5.94 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
11°
Wiatr: 6.696 km/h Wilgotność: 91 %
Jakość powietrza
22 %
Nowy Targ
24 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
17.07.2023, 23:45 | czytano: 12275

W Rabce-Zdrój nikt nie pamięta tak dużej wody. "To była katastrofa" (zdjęcia)

- To było 1,5 godziny deszczu, z czego może pół godziny intensywnych opadów - mówi Marian, mieszkaniec Rabki-Zdrój. To wystarczyło, aby mała rzeczka zamieniła się w rwący potok, który uszkodził mosty, drogi i wdarł się do piwnic okolicznych domów.

Fot. Marcin Szkodziński
Fot. Marcin Szkodziński
W Rabce-Zdrój trwa sprzątanie po podtopieniach, do której doszło dzisiaj (17 lipca) w górnej części miasta. Strażacy mówią wprost, że na szacowanie szkód przyjdzie jeszcze czas, teraz trzeba udrożnić drogi i wypompować wodę z zalanych piwnic domów. - Straty są bardzo duże. Już dzisiaj zaczęto to liczyć, ale dopiero jutro wstępne informacje powinny być znane - zaznacza brygadier Jacek Fic, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Rabce-Zdroju.

Strażacy odnotowali już ponad 70 wyjazdów. - Nawałnica zaczęła się ok godz. 15. Było to silne oberwanie chmury w okolicy ul. Poniatowskiego i Al. 1000-lecia. Mamy już ponad 70 wyjazdów. Najczęściej były to odpompowania wody z zalanych piwnic, przetykanie przepustów w drogach i usuwanie żwiru z dróg, aby je udrożnić - informuje brygadier Jacek Fic.

Mieszkańcy Rabki-Zdroju mówią, że takich podtopień tam już dawno nie było. - To była katastrofa. Strasznie dużo było tej wody. Dobrze, że szybko to minęło. Mieszkam tu prawie 40 lat i nie pamiętam tak dużej wody - mówi Wiesław Majchrowicz. - W lecie tu się woda sączy - mówi o pobliskim potoku mieszkaniec Rabki-Zdroju. - Woda szła równo z drogą. Wszystko było zalane. Woda nie mieściła się w korycie - dodaje Grażyna, której woda wdarła się do pomieszczeń gospodarczych przy domu.

Zalane piwnice domów, zniszczone drogi, zerwane cztery mostki w tym jeden przystosowany do samochodów i trzy kładki piesze, to wstępne podsumowanie nawałnicy jaka przeszła przez Rabkę-Zdrój. - Pomimo dramatycznej sytuacji nie odnotowaliśmy żadnych wypadków z udziałem ludzi - mówi o wielkim szczęściu dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Rabce-Zdroju.

ms/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
SQ9CIA21:36, 18 lipca 2023
Cytat "W Rabce-Zdrój nikt nie pamięta tak dużej wody" - to oczywiście nieprawda. tego typu sytuacje na Słonce zdarzały się na przełomie czerwca i lipca co jakiś czas w latach 60-ych i 70-ych. Wówczas na Słonce zamiast betonowych kładek były drewniane mostki dla pieszych, które porywała woda - np.na ścieżce z ul. Poniatowskiego do kościoła. Warto zwrócić projektantom uwagę na projektowanie mostów na przykładzie przedwojennego betonowego mostu do kawiarni "Zdrojowa" w oparciu o tzw. założenie 100 letniej wody (projektanci wiedzą o co chodzi). Po wczorajszym żywiole jest nadal w idealnej wręcz kondycji w przeciwieństwie do tych kładek położonych na równi brzegiem Słonki.
Ten tego09:14, 18 lipca 2023
Ja pamiętam w połowie lat 80 było coś bardzo podobnego ...wtedy stalową kładkę koło policji wtedy milicji zwineło jak by była zrobiona z papieru a to była solidna konstrukcja. Zniszczenia w korycie Poniczanki i Raby były wtedy ogromne
Mieszkaniec08:50, 18 lipca 2023
Bzdury ! Ja pamiętam ! to juz 3-i raz .Na dodatek jak zwykle zalane było skrzyzowanie Podhalańska zakopiańska koło Janosika . Jak przebudowywali skrzyzowanie to to na wieżdzie do Janosika od Podhalańskiej zmniejszyli przekrój rury z 800 do 350 i teraz wszystko pływa .
do @Ten co widział08:17, 18 lipca 2023
co ma wspólnego Zakopianka ze Słonym??? Nie siej zamętu..
ww07:38, 18 lipca 2023
Nie widzę na zdjęciach Pani Paluch
Obserwator06:43, 18 lipca 2023
Do ,ten co widział,
To nie ta zlewnia .
Zgadza się, że betonoza zwiększa ilosc wody i ten sam lej wodny już nie wystarcza.
Ale w Rabce na Słonym to wina zwężenia leja plus docinania do niego odnóg .
Dawniej nie było tyłu wprowadzonych równych pięknych odnóg gdzie woda szybko płynie.
Sam mam kanał z odwodnienia ale rynny mam doprowadzone w innym miejscu bo się nauczyłem na błędach własnych.
Obserwator06:43, 18 lipca 2023
Do ,ten co widział,
To nie ta zlewnia .
Zgadza się, że betonoza zwiększa ilosc wody i ten sam lej wodny już nie wystarcza.
Ale w Rabce na Słonym to wina zwężenia leja plus docinania do niego odnóg .
Dawniej nie było tyłu wprowadzonych równych pięknych odnóg gdzie woda szybko płynie.
Sam mam kanał z odwodnienia ale rynny mam doprowadzone w innym miejscu bo się nauczyłem na błędach własnych.
sprawiedliwy06:38, 18 lipca 2023
Burmistrza mają geniusza ,wiec wszystko będzie naprawione jak głowna droga na Zakopiańskiej ,która to jest głownym dojazdem do Rabki Zdrój!politowanie bierze! nad takimi ludżmi ,którzy się pchają tam gdzie nie powinni być!
Hydrolog06:01, 18 lipca 2023
Dalej betonujcie wsie i miasteczka...
Ten co widział01:36, 18 lipca 2023
Proszę Państwa
Jest tylko jedna przyczyną tej powodzi
Nowa zakopianka
Jechałem widziałem.nowa.droga plynela rzeka i ta rzeka do kanalizacji i potoków
Dlatego zalalo rabke
Nie ma żadnych zbiorników chyba żeby taka ilość wody złapac. Tej drogi
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas