Rolnicy z Gronkowa odcięci przez obwodnicę. Muszą dojeżdżać do swoich pól przez sąsiednią wieś - podhale24.pl
Wtorek, 05 marca
Imieniny: Adriana, Fryderyka, Oliwii
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 4.896 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 5.256 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 4.068 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 4.752 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 6.768 km/h Wilgotność: 87 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
05.08.2023, 19:00 | czytano: 6395

Rolnicy z Gronkowa odcięci przez obwodnicę. Muszą dojeżdżać do swoich pól przez sąsiednią wieś

Z powodu budowy nowej obwodnicy - od ronda w Ostrowsku do Harklowej - poszkodowanych jest kilku rolników z Gronkowa, którzy muszą jeździć cztery kilometry okrężną drogą do swoich pól.

Fot. Monika Para-Miśkowiec
Fot. Monika Para-Miśkowiec
Temat poruszony został na ostatniej sesji Rady Gminy Nowy Targ. Obwodnica przecięła polną drogę, po której do tej pory rolnicy dojeżdżali do gruntów na terenie Ostrowska. Obecnie muszą jeździć drogę okrężną. Dojazd do pól zaczyna się przy kościele w Ostrowsku.

- Dzwonili mieszkańcy, którzy mają pole po drugiej stronie obwodnicy. I raczej nie ma możliwości wykonania przejazdu na drugą stronę. Czują się zawiedzeni, że mają obietnicę wójta, że będzie wykonany przejazd, a takiej możliwości nie ma. Muszą korzystać z objazdów przez Nową Białą albo przez Ostrowsko – mówił radny Kazimierz Wasielak.

Jan Smarduch, wójt gminy Nowy Targ, rozumie mieszkańców, ale jak mówi, obecnie da się wybudować przejazdu. Były różne propozycje poprowadzenia drogi dojazdowej do pól, jednak żadna nie doszła do skutku. Niektórzy właściciele działek, po których droga miała prowadzić, nie zgodzili się na to. - Nigdy nie obiecywałem, że zrobię drogę bez uprzedniego rozeznania tematu. Może takie oczekiwania były, ale z mojej strony deklaracja nie padła – odpowiedział wójt.

Stanisław Kaliszewski, sołtys Gronkowa, w rozmowie z Podhale24.pl wyjaśnia, że utrudniony dojazd do pól ma około 3-4 rolników z Gronkowa.

- Byliśmy w terenie z panem naczelnikiem Żółtkiem i przeszliśmy drogą polną, która jest niedaleko obwodnicy i ronda. Szliśmy prawie do samego potoku Leśnica. Potem schodzi droga w lewo i ona prowadzi całkiem do tego przejazdu, gdzie jedzie się od kościoła w Ostrowsku. Tutaj dziury są niesamowite, woda, nie ma szans utworzyć drogi. A po drugiej stronie droga jest na działkach prywatnych. To nie gminny odcinek. Zrobienie drogi do Brzegu jest nierealne – opowiadał sołtys podczas sesji. - Tłumaczę mieszkańcom, że mogą jeździć koło kościoła w Ostrowsku. Jak oglądaliśmy projekt obwodnicy, to drogi serwisowe i wszystko miało być uwzględnione, przejścia dla dzikich zwierząt. W tej chwili kilku rolników zostało na lodzie, bo muszą objeżdżać 4 km, żeby dojechać do swoich pól – podsumował.

Gabriel Szumal, radny z Ostrowska, nie widzi problemu w tym, aby mieszkańcy korzystali z drogi dojazdowej do pól przez jego miejscowość. - Droga serwisowa, która będzie wykonana wzdłuż obwodnicy od ronda do skarpy, będzie się łączyć z drogą gminną na terenie Ostrowska. Tam rzeczywiście wymaga naprawy. Myślę, że wspólnie to zrobimy i będziemy jeździć po dobrej drodze – podkreślił.

mp/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Smiech na sali16:53, 6 sierpnia 2023
Wojt gazecie się tłumaczy, że nic nie deklarował, a mieszkańcom 1.5 roku temu OBIECYWAŁ, że zjazdy beda. Jak wiatr zawieje.
klapa13:33, 6 sierpnia 2023
nic nie jest przemyślane budowa od komina...
Czytelnik Podhale 2412:03, 6 sierpnia 2023
Zrobić komasację gruntów.
Czytelnik Podhale 2412:03, 6 sierpnia 2023
Zrobić komasację gruntów.
Zuzula11:41, 6 sierpnia 2023
Pan wójt robi drogi nie regulujące własności gruntów(drogi we władaniu gminy) nie uregulowanie przez gmine to bezprawne, robienie asfaltów...pierwsze reguluje się status prawny gruntów, ale trzeba by było szukać właścicieli lub ich krewnych, a potem dać im za to pieniądze...nasi urzędnicy po znajomości zrobią wiele.....
Qqq10:38, 6 sierpnia 2023
Przez obecna dwupasmówkę cały Nowy Targ jest tak przecięty na pół. To co w linii prostej wynosi 100m do przejechania wymaga 2 km
Baca10:03, 6 sierpnia 2023
A czy trawy nie kosi rolnik?Co ty człowieku wypisujesz.W Gronkowie więcej rolników,niż razem we wszystkich wsiach na Podhalu.Jedziesz przez wieś ,patrzysz i nie widzisz ,bo masz słuchawki w uszach i myślisz o .... nie wiadomo czym.Nie wypisuj bzdur o rolnikach z Gronkowa ,bo się kompromitujesz brakiem wiedzy i tyle.
PODHALAN09:55, 6 sierpnia 2023
powinni zrobic wiecej przejazdow, przykładem tego jest Waksmund gdzie zrobiono przejazd pod mostkiem ktorym nie mieszcza sie maszyny rolnicze i finalnie trzeba jechac do Ostrowska, jednoczenie spowodowalo to ze ludzie jezdzacy inna strona jezdza na skroty po polach do lasy "gronkowskiego" a droga kompletnie zarosła. Inwestycja dobra tylko przemyslana przez idiotow.
Wicek08:46, 6 sierpnia 2023
Budowa drogi trwa już kilka lat i dopiero teraz, jak jest na ukończeniu 3-4 Gronkowian się obudziło, że nie mają bezpośredniego dojazdu do swoich morgow.
Gronkowianka08:20, 6 sierpnia 2023
Tylko niech teraz się okaże że znajdą się pieniądze na drogi polne a Gronkow górny dalej bez chodników. Abstrakcja. Chyba musimy podzielić wieś na 2 żeby mieć własnego sołtysa bo się nie doczekamy. Prawie 3 km droga ruchliwa,ciężko nawet nie raz przejść ale nie ważne polne są nie zadbane. Kpina totalna.
Xxx06:34, 6 sierpnia 2023
W Gronkowiec prawdziwy rolnik to rzadkość,mówię o tych co żyją z roli, większość nawet jeśli jest ubezpieczona w KRUS to pracuje w budownictwie i szeroko rozumianej turystyce
rolnicy w Gronkowie? gdzie się zakopali?20:52, 5 sierpnia 2023
Pierwsze słyszę ,że w Gronkowie na Podhalu żyją jacyś rolnicy. Jadę co dzień , przez ta piękna wioskę i widzę jedynie niekoszone przez nikogo łąki bezkresne . Nie widzę tak jak dawniej bywało , jeszcze 30 lat wstecz- obsianych pól , zagony ziemniaków/gruli/ i setki stogów siana w kopkach . Wtedy na pewno żyli tu rolnicy , ale dziś , nie kpijcie sobie goście z mieszkańców Podhala !!!
Władek19:22, 5 sierpnia 2023
Jak zawsze rolnik poszkodowany,a władza dobrze się ma.
Władek19:17, 5 sierpnia 2023
Jak zawsze rolnik poszkodowany,a władza dobrze się ma.
Święty Turecki19:03, 5 sierpnia 2023
No tak a na tych polach 100 hektarów żyta lub innego dobra. A nie tam jest zwykła trawa:-)
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas