Pracowity weekend dla ratowników TOPR. Niestety, był jeden wypadek śmiertelny - podhale24.pl
Środa, 29 maja
Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
Jabłonka
Clouds
15°
Wiatr: 9.324 km/h Wilgotność: 71 %
Rain
16°
Wiatr: 9.72 km/h Wilgotność: 80 %
Rain
16°
Wiatr: 8.388 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
17°
Wiatr: 8.748 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
21°
Wiatr: 7.128 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
19°
Wiatr: 6.912 km/h Wilgotność: 86 %
Jakość powietrza
78 %
Nowy Targ
68 %
Zakopane
50 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 39 | 78 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 34 | 68 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
18.09.2023, 08:22 | czytano: 1838

Pracowity weekend dla ratowników TOPR. Niestety, był jeden wypadek śmiertelny

Utrzymująca się w Tatrach dobra pogoda spowodowała iż w ostatnich dniach na szlakach znów panował duży ruch turystyczny. Pomocy ratowników potrzebowały 24 osoby. Niestety jednej z nich nie udało się uratować - podsumowuje weekend Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie ratunkowe.

Zjawisko Widmo Brockenu / Mamidło górskie, widziane z pokładu śmigłowca TOPR. Fot. M. Ziarko / TOPR
Zjawisko Widmo Brockenu / Mamidło górskie, widziane z pokładu śmigłowca TOPR. Fot. M. Ziarko / TOPR
W piątek ratownicy ratowali 11 osób. W większości byli to turyści z urazami w wyniku potknięcia lub poślizgnięcia. W dwóch przypadkach przyczyną interwencji było zachorowanie. Jedna osoba (bez urazów) potrzebowała pomocy w zejściu.

W sobotę ruszyli na pomoc 9 osobom. O sporym szczęściu może mówić turysta, który spadł z Orlej Perci w rejonie Orlej Baszty lecz zdołał się zatrzymać po ok. 30 metrach. Z urazem głowy i mocno poobijany został przetransportowany śmigłowcem do zakopiańskiego szpitala.

Niedziela przyniosła tragiczny wypadek. O godz. 09:39 do Centrali TOPR dotarło zgłoszenie o upadku osoby w rejonie Pośredniej Sieczkowej Przełączki na Granatach. Już 20 min. od zawiadomienia, na miejsce z pomocą śmigłowca dotarli ratownicy. Niestety w wyniku ok. 100 metrowego upadku na stronę dol. Buczynowej, turystka z woj. mazowieckiego doznała śmiertelnych obrażeń. Po zabezpieczeniu zwłoki kobiety zostały przetransportowane do Zakopanego.

W sumie ciągu dwóch tygodni września, TOPR ratował już 110 osób.

Źródło: TOPR, r/
Ankieta
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
edyta14:00, 18 września 2023
chodzę po niższych partiach tatr czy innych gór. raz jeden wybraliśmy się wyżej. szczerze powiem,że dobre buty i super strój to jest pikuś. kask,czekan.rękawice,uprzęż to są podstawy. bez tego ani rusz. naprawdę ruch w górach jest niesamowity i chwila nieuwagi nawet kogoś (ktoś nas trąci) i już tragedia. w ogóle jestem zdania,że na wyższe partie gór powinni mieć dostęp tylko ludzie po przeszkoleniu. a co do ubezpieczenia to tej polityki w ogóle nie rozumiem. obowiązkowe powinno być i to jeszcze parę stówek,żeby wyeliminować ciemnotę chodzącą w klapeczkach z piwkiem i zagrażających innym.
zniesmaczona09:42, 18 września 2023
Zaczęła się szkoła i nauczyciele nawołują nas rodziców do wykupowania ubezpieczeń NNW dla dzieci w razie wypadków itd... a ja nadal nie rozumiem jak można ludzi w góry puszczać bez ubezpieczenia właśnie od następstw !!!! nie rozumiem tego kraju i tej polityki !!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas