Lesław Mikołajski o pracy w samorządzie: "Nie pchałem się do przecinania wstęg, ale czułem dużą satysfakcję" - podhale24.pl
Poniedziałek, 15 kwietnia
Imieniny: Anastazji, Wacława, Leonida
Nowy Targ
Clouds
14°
Wiatr: 12.852 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
14°
Wiatr: 14.868 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
18°
Wiatr: 13.788 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
11°
Wiatr: 10.548 km/h Wilgotność: 78 %
Rain
19°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
17°
Wiatr: 9.504 km/h Wilgotność: 83 %
Jakość powietrza
60 %
Nowy Targ
68 %
Zakopane
38 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 30 | 60 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 34 | 68 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
29.03.2024, 13:35 | czytano: 2370

Lesław Mikołajski o pracy w samorządzie: "Nie pchałem się do przecinania wstęg, ale czułem dużą satysfakcję"

NOWY TARG. Po pięciu kadencjach w Radzie Miasta - Lesław Mikołajski zdecydował się powiedzieć "pas" i zrezygnował ze startu w wyborach. W rozmowie z Podhale24 mówi o tym co wspomina jako sukcesy ostatnich dwóch dekad.

zdj. Szymon Pyzowski
zdj. Szymon Pyzowski
Ile lat poświęcił Pan samorządowi?

- Jako radny 22 lata, od 2002 roku. Wcześniej przez 5 lat byłem szefem, pomysłodawcą takiego komitetu kanalizacji północnej części Miasta i od tego się zaczęło. W 95 roku, to było za burmistrza Józefa Ramsa - nie było tam nawet kanalizacji. Zacząłem "chodzić po ludziach", którzy potem mnie zmobilizowali i dałem się wciągnąć... nie wiem czy potrzebnie... (śmiech)

To satysfakcjonująca praca, czy raczej niewdzięczna?

- Myślę, że w 70 procentach satysfakcjonująca. Czasem są chwile zwątpienia, czasem są i porażki. Tak jak w życiu. Ale podsumowując - to jednak trochę jest z niej satysfakcji.

Czyli nie żałuje Pan tego kawałka życia?

- Nie żałuje tego - dość dużego zresztą - kawałka.

Był Pan radnym, członkiem kilku komisji, przewodniczącym, wiceprzewodniczącym Rady Miasta. Nie unikał Pan odpowiedzialności, więc dlaczego nie zdecydował się Pan nigdy na start w wyborach na burmistrza?

- Aż tak wysoko nie sięgały moje ambicje. Poza tym widziałem siebie jako radnego. Te kilkanaście godzin w tygodniu mogłem poświęcić samorządowi. Poza tym prowadziłem jeszcze wtedy działalność gospodarczą do 2010 roku i choćby z tego powodu. A potem już mi się wydawało, że jest za późno. Uważam, że optymalny wiek na burmistrza to jest 50 - 60 lat, potem już nie.

Jakie ma Pan najlepsze wspomnienia z tego okresu bycia radnym?

- Kiedy udało się zrealizować duże pomysły. Na przykład basen. Byłem od początku do końca przewodniczącym RM, kiedy zapadały decyzje. Do tego - obwodnica Bałęzowe z mostem, rewitalizacja centrum, czyli Park Miejski i Rynek to była bardzo duża inwestycja. To szczególna duma, kiedy to się takie obiekty otwiera. Ja się za bardzo wtedy nie pchałem do przecinania wstęg, ale czułem dużą satysfakcję.

Nie za wcześnie Pan rezygnuje? Jest jeszcze dużo do zrobienia w Pana okolicy. Ulica Św Anny boryka się z problemami komunikacyjnymi. Jest szansa na ich rozwiązanie, a Pana przy tym nie będzie.

- To z racji wieku. Mam 76 lat. Jak będzie się kończyć kolejna kadencja to będę mieć 82 lata. Widzi Pani jeszcze pracę takiego staruszka? (śmiech) To mogłoby być niezbyt dobrze odbierane. Uważam, że czas powiedzieć "dość".

Powiedziałam, że być może rozwiązany zostanie problem komunikacyjny ul. Św Anny. Zgadza się Pan z tym?

- Jak otworzą obwodnicę - już to będzie jakieś częściowe rozwiązanie. Ale jak to związać w sensie fizycznym? Jedynie poprzez skrzyżowanie ulicy Grel i św. Anny, ale na to się zbyt szybko nie zanosi.

Nie będzie Pan tęsknił?

- Będę.

To co Pan zrobi z taką masą wolnego czasu?

- Od 50 lat pracuję z młodzieżą, dając korepetycje matematyczne i może tu trochę tego wolnego czasu zagospodaruję, a resztę ... może czasem przyjdę na sesje posłuchać, czy na jakąś komisje - kiedy będą jakieś interesujące mnie kwestie. Bedę obserwował, czytał jakie są projekty, jak to jest realizowane.

Czyli nie odcina się Pan od spraw Miasta.

- Nie, nie, nie. Nie wiem jaki będzie skład Rady. Może znajdzie się tam jakaś bratnia dusza, z którą będę się konsultował. Kibicuję niektórym, ale nie będę ujawniał komu... Zawsze ma się nadzieję, że ktoś znajomy, kogo postrzegamy jako kompetentnego - dostanie się do Rady.

Czy wśród kandydatów widzi Pan kogoś, kto mógłbym Pana zastąpić i być równie dobrym radnym?

- Głupio mi mówić jakim byłem radnym... czy dobrym?

Ale to ja tak sformułowałam pytanie.

- Na pewno będą lepsi. Przede wszystkim młodsi i bardziej energiczni. Wiek ma swoje prawa pani Sabino...

Jednak doświadczania nic nie przebije.

- Może i tak, ale energia też jest potrzebna. Czasem jak się siedzi tych siedem godzin na komisji, zwłaszcza jak jest ostro - ja już byłem zmęczony.

Rozmawiała Sabina Palka
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
PP12:01, 1 kwietnia 2024
Bardzo dobra decyzja odnośnie zakończenia dzialnosci jako radny.Czas na nowe osoby zwłaszcza p Łapsa ,który jest wiecznym radnym,który budzi kontrowersje wśród mieszkańców NT. I jeszcze jedno p Mikołajski proponuje panu zawiesić wielki podwójny baner z napisem konstytucja bo dziś jest bardzo potrzebny. Widać jaka obłuda zakłamanie było w walce o demokrację praworządność z pana strony kiedy dziś walec bezprawia przejeżdża przez instytucje państwa p milczy. Obecna władza wchodzi z buta to tych instytucji przy aplauzie silnych razem wyborców POlszewikow i UE-komuny.
Panie Mikołajski18:13, 31 marca 2024
Jak pana zabraknie to kto stawi opór niesłuszny roszczeniom tych państwa ze sklepu?
Lesław Mikołajski16:41, 31 marca 2024
@ Kierowca. Muszę Cię uświadomić, że ul. Św.Anny jest drogą powiatową i decyzje o montażu progu zwalniającego, a następnie o jego demontażu zapadały W PZD, gdzie jako radny miejski nie miałem nic do gadania i nie miałem tez żadnego wpływu na nie. Próg zwalniający zbudowany na mocno pochylonym odcinku drogi ok. 10 % nachylenia, był wg. mnie fatalnym pomysłem i muszę Cię zmartwić , nie moim. Sam byłem tym bardzo zaskoczony i zdziwiony. Nauka się tu kłania. Rozpędzone z góry samochody ( zwłaszcza ciężkie tiry najeżdżając na próg, powodowały, że domy w pobliżu ( mój także) trzęsły się , a szkło leciało z półek, tworzył się również okropny hałas, stąd wzięły się interwencje moich sąsiadek we władzach Powiatu, a wizja lokalna potwierdziła pęknięcia ścian w niektórych domach,więc zapadła decyzja rozebrania źle umiejscowionego progu,a ja Kolego i tym razem nie miałem z tym nic wspólnego, co możesz sprawdzić sobie u zarządcy drogi i Twoje fobie wobec mojej osoby nic tu nie zmienią. Nie podszywam się również pod sukcesy ówczesnego burmistrza śp. Marka Fryźlewicza, którego bardzo szanowałem, ale skoro w latach 2002-2014 byłem dwukrotnie wiceprzewodniczącym i raz przewodniczącym Rady Miasta, to bez dobrej współpracy na linii Burmistrz- Rada Miasta nie byłoby szans na sukcesy i były one naszymi wspólnymi sukcesami.
Szkoda, że tego nie rozumiesz,zresztą nie tylko tego,wiec zanim zaczniesz obrażać i pomawiać kogokolwiek, sprawdź u źródeł jak było naprawdę, to niewiele kosztuje i muszę Cię zmartwić, jestem ostatnią osobą , która wykorzystywałaby swoje stanowisko do załatwiania prywaty. Tak mnie wychowano i te zasady zawsze mi przyświecają w życiu.
Grżayna Mikołajska11:02, 31 marca 2024
Wszystkim tu komentującym- zdrowych ,miłych i pogodnych Świąt.
nieświadomość wyborców06:03, 30 marca 2024
Dla niektórych największym osiągnięciem jest - rezygnacja.
Adam03:23, 30 marca 2024
Chociaż jeden wie kiedy ze sceny zejść.
Zagadka20:49, 29 marca 2024
Pani Grażyna jest powszechnie znana z lagodnosci....
PasterzPPP20:30, 29 marca 2024
Nie moja bajka. Ale przynajmniej wie, że czas przyszedł. Niektórzy kurczowo trzymają się do samego końca.
Osiol18:42, 29 marca 2024
Strach żartować bo Grażynka czyta... /.../
Ciekawski16:55, 29 marca 2024
Pani Sabino zapomniała Pani zapytać co po zakończeniu działalności pana Mikołajskiego będzie robiła jego największą działaczka Grażynka.
Kierowca16:54, 29 marca 2024
Lesław zapomniał dodać że za swoich 5 kadencji dokonał zamontowania progu zwalniającego, przed swoim domem,a po paru latach go zdemontował to duży sukces. Niezbyt ladne zachowanie P M który przypisuje sobie sukcesy burmistrza Fryźlewicza.
Marek14:00, 29 marca 2024
Konkretny radny, zadawał konkretne pytania. Człowiek poprzedniego burmistrza, więc to nie moja bajka ale szacunek dla pana Mikołajskiego bo dbał o miasto.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas