Jedna ofiara śmiertelna i kilkadziesiąt uratowanych. TOPR podsumował weekend (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 22 lipca
Imieniny: Magdaleny, Bolesławy, Marii
Rabka Zdrój
Clear
13°
Wiatr: 2.808 km/h Wilgotność: 88 %
Clear
19°
Wiatr: 3.42 km/h Wilgotność: 82 %
Clear
14°
Wiatr: 3.24 km/h Wilgotność: 87 %
Clear
19°
Wiatr: 5.652 km/h Wilgotność: 88 %
Clear
16°
Wiatr: 4.68 km/h Wilgotność: 85 %
Clear
13°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 82 %
Jakość powietrza
28 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
28 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
10.06.2024, 12:22 | czytano: 1551

Jedna ofiara śmiertelna i kilkadziesiąt uratowanych. TOPR podsumował weekend (zdjęcia)

Miniony weekend w Tatrach był bardzo pracowity dla ratowników TOPR. Większość prowadzonych akcji ratunkowych dotyczyła poślizgnięć się na śniegu i urazów powstałych na skutek upadków.

TOPR / Facebook
TOPR / Facebook
Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego pomogli 24-osobom tylko podczas minionego weekendu. Niestety doszło także do śmiertelnego wypadku, gdzie ratownikom został przykry obowiązek transportu zwłok do Zakopanego.

W piątek ratownicy pomogli czterem osobom na szlaku prowadzącym na Rysy. - ewakuowano 4 turystów ze szlaku poniżej Buli Pod Rysami. Jedna z turystek po upadku, z poważnymi obrażeniami śmigłowcem została przewieziona do zakopiańskiego szpitala, natomiast trzech jej towarzyszy bezpiecznie sprowadzono do schroniska nad Morskim Okiem - informują ratownicy.

W sobotę ratownicy mieli bardzo dużo pracy. Większość wypadków związana była z poślizgnięciem się i upadkiem z dużej wysokości. Niestety jeden z wypadków zakończył się śmiercią poszkodowanego.

- Przed południem prowadzono akcję ratunkową na Zawracie gdzie turystka upadła z wysokości. W momencie tych działań na Centralę TOPR dociera kolejne zgłoszenie o upadku turysty z Małego Koziego Wierchu tzw. Honoratką w kierunku Zmarłego Stawu. Ratownicy odnajdują ciało turysty bez oznak życia. W tym dniu pomagano jeszcze turystom w Żlebie Kulczyńskiego oraz na Rysach, gdzie w jednym przypadku również doszło do upadku z wysokości - opisują sobotnie działania ratownicy TOPR.

W niedzielę przyszło załamanie pogody, przez co w góry wyruszyło znacznie mniej osób. - Ratownicy nie musieli tak często wyruszać w Tatry. Pomagano turystom w Morskim Oku, na Przełęczy Między Kopami oraz przy Czarnym Stawie Gąsienicowym - informują ratownicy.

Ratownicy TOPR przypominają, że na niektórych szlakach cały czas zalega śnieg i niezbędne jest do bezpiecznego poruszania się wyposażenie zimowe, czyli raki, czekan i kask. - W Tatrach ciągle w kilku miejscach zalega śnieg na szlakach, który dla niedoświadczonych i nieprzygotowanych turystów może okazać się dużym zagrożeniem. Sytuacja taka utrzymuje się na szlaku na: Rysy, Mieguszowiecką Przełęcz Pod Chłopkiem, Wrota Chałubińskiego, Szpiglasową Przełęcz, oraz szlaki dojściowe na Orlą Perć w tym głównie Zawrat. Apelujemy o rozsądny dobór celów, dostosowany do wyposażenia oraz posiadanych umiejętności - piszą ratownicy TOPR w mediach społecznościowych.opr. e/r
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
maniek11:56, 11 czerwca 2024
@Krakowianin, ubezpieczona ofiara wypadku nie płaci za pomoc a nie ubezpieczona płaci, tak samo powinno być w górach.
@cba, nie wiem dlaczego temat obowiązkowego ubezpieczenia w górach omijany jest szerokim łukiem.
0
cba17:51, 10 czerwca 2024
Należy zrobić jak na Słowacji i temat będzie zamknięty! Akcja ratunkowa 100% płatna, a turysta wykupi sobie odpowiednie ubezpieczenie.
0
Krakowianin16:27, 10 czerwca 2024
Goral, proszę się najpierw samemu doedukować a nie mądrzyć. Wypadki zdarzają się także najlepszym i przygotowanym którzy się mogą przeliczyć. Gdyby wprowadzić płatną pomoc, to również kierowcy którzy na drogach ulegają wypadkom, powinni płacić. Ratownicy TOPR i pracownicy TPN są przeciwni odpłatnym akcjom ratunkowym, obowiązkowym ubezpieczeniom i zamykaniu szlaków przy trudnych warunkach. Każdy kto idzie na tatrzańskie szlaki płaci 10 zł za wejście. 15 % z każdego biletu szło na TOPR , 15 % było w 2016, teraz nie wiem, ale już w tamtych latach propozycją TOPRu było aby to było 20-25 %. Ile jest obecnie nie wiem.
0
goral14:03, 10 czerwca 2024
Jeżeli turyści idą w Tatry bez odpowiedniego przygotowania powinni płacić za udzieloną pomoc może wreszcie nauczą się odpowiedzialności .Idą jak barany .Kto płaci za akcje Goprowców .
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas