- Jacek Sowa: Podhalańskich kółek czar. Królowie SAAB-a
- Jacek Sowa: Podhalańskich kółek czar. SAAB-y zatrzymane w kadrze (zdjęcia)
Gdy zrzucił kamasze, wylądował w Zakopanem, wujek miał warsztat ślusarski, a w nim zawsze przywracane do życia jakieś stare auto. Lubił spędzać tam popołudnia, jednak pracę zawodową znalazł w …serwisie Unitry, po czym trafił do zakopiańskiego Polmozbytu. Trafił dobrze, bo pod rękę Jana Rybki, cenionego fachowca, który nie mógł opędzić się od klientów, także po pracy. Nabyte kwalifikacje przydały się już na własnym; w 1988 roku otworzył swój warsztat…
Jego pierwszym własnym samochodem był dobrze już zaawansowany wiekiem Fiat 125p, który kosztował go równy milion złotych; więcej niż nowy na prominentny talon. Ale niebawem i jego „kanciak” wyglądał jak nowy. Znajomi polecali go sobie, jako doktora od motoryzacyjnych staroci, toteż w warsztacie Stokłosy ciągle stały zdezelowane Syreny czy Trabanty.
Pan Krzysztof postanowił skończyć z siermiężnymi demoludami i zabrał się za renowację czegoś bardziej ciekawszego. I tak trafił się jego pierwszy oldtimer, Mercedes 170 BV, którego właściciel, zamożny przedsiębiorca z Krakowa, zapragnął mieć unikalne cacko.
Prace przy tym samochodzie trwały dwa lata, taki jest do dziś zresztą czas renowacji starych samochodów, najważniejsze, że klient był zadowolony. Fama poszła w świat i Krzysztof w swoim środowisku stał się bardziej popularny niż „Metro” jego kuzyna, kompozytora Janusza Stokłosy.
Rzecz jasna, że przywracanie świetności motoryzacyjnym zabytkom wymaga wiedzy, doświadczenia i wielu rąk do pracy. Majster Stokłosa współpracuje więc z wieloma kooperantami od samochodowych mechanizmów, elektryki czy tapicerki. Jednak podstawowe prace, na ile to możliwe, wykonuje we własnym zakresie. Nie przyjmuje też do roboty aut z przełomu wieków. Za dużo w nich elektroniki. Jak twierdzi, te samochody już nie mają duszy. I tak to leci…
Najstarszym pojazdem, zrewitalizowanym u właściciela garażu na Chycowym Potoku, był Austro Daimler z 1925 roku, ale pod tym adresem przewinęły się niemal wszystkie marki świata.
Wiele z nich już nie istnieje, jak choćby czy Wanderer 25K z kompresorem rocznik 1937u (protoplasta marki Audi), czy unikalny Nash z 1925 roku, dzieło inżyniera, wywodzącego się z amerykańskiego General Motors.
Były dziesiątki aut spod znaku BMW, Mercedesa czy Porsche, były amerykańskie krążowniki, były też rzadko spotykane motoryzacyjne perełki, a których pan Krzysztof opowiada z rozrzewnieniem.
Do jego warsztatu kiedyś trafił nieco pokraczny, kubełkowaty przedwojenny Fiat 519, którego właściciel postanowił odnowić z największym pietyzmem. Dopiero później okazało się, dlaczego… Pod maska niepozornego kabrioletu mieścił się, niespotykany w fabrycznej produkcji, ogromnej mocy silnik, wykonany z …aluminium. Motory te zastosowano we włoskich …samolotach, a rzeczony model samochodu został wyprodukowany tylko w trzech egzemplarzach! Stokłosa zrobił, co należało i wziął swoje pieniądze a właściciel odrestaurowanego cacka sprzedał go do Emiratów Arabskich za okrągły milion dolarów.
W 2020 roku liczba odrestaurowanych w Manufakturze pojazdów osiągnęła setkę, która wypadła na upatrzony przez Stokłosę egzemplarz Forda Mustanga z 1964 roku; zatrzymał go dla siebie, gdyż auto jest jego rówieśnikiem.
Właściciel Małopolskiej Manufaktury Automobilowej jest zarazem prezesem Tatrzańskiego Klubu Motoryzacyjnego, instytucji organizującej wielu ciekawych imprez i zlotów. Członkowie tego klubu mają wiele pomysłów i planów na przyszłość, z rozrzewnieniem wspominając lata rozkwitu stowarzyszenia w latach 2006 – 2014 za czasów kadencji ówczesnego burmistrza Zakopanego, Janusza Majchra.
Dzisiejsza rzeczywistość to jednak siedziba klubu w prywatnej klitce przy Chycowym Potoku i warsztat, perfekcyjny jak wnętrze kultowego Mercedesa.
To bezskuteczne zabieganie o przychylność magistratu, dla uwzględnienia statutowych potrzeb stowarzyszenia. Stowarzyszenie tak działające, w każdym turystycznym mieście byłoby perłą w jego koronie. No cóż, taki też bywa podhalańskich kółek czar…
Jacek Sowa