Jacek Sowa: Podhalańskich kółek czar. Stajnia sołtysa - podhale24.pl
Środa, 29 maja
Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
Rabka Zdrój
Clouds
16°
Wiatr: 7.668 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
16°
Wiatr: 8.64 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
17°
Wiatr: 6.084 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
23°
Wiatr: 7.236 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
21°
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 89 %
Jakość powietrza
62 %
Nowy Targ
44 %
Zakopane
42 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 31 | 62 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
17.04.2023, 12:40 | czytano: 3975

Jacek Sowa: Podhalańskich kółek czar. Stajnia sołtysa

Piotr Łabuda, radny nowotarskiej gminy, jest sołtysem we wsi Morawczyna. Jest też właścicielem nietypowej stajni, w której gromadzi stare samochody.

Piotr Łabuda
Piotr Łabuda
Absolwent nowotarskiego Technikum Mechanicznego miał od dziecka ciąg do majsterkowania, który w wieku dorosłym przerodził się w pasję rewitalizacji starych samochodów. Przez jego ręce przewinęło się wiele aut, także kultowych. Zajrzeliśmy do gospodarstwa, położonego niedaleko Nowego Targu na początku wsi Morawczyna. Pod płotem, jak na sołtysa przystało traktor, tyle, że to kilkudziesięcioletni relikt Zetor 25.

Stary Zetor


Z garażu obok, dobiega odgłos szlifowania metalu. To pan Władysław Łabuda, ojciec Piotra, „brusi” pokrywę silnika od starego malucha. Kiedyś jeździł na taksówce i siłą rzeczy miał sporo roboty przy ówczesnych autach: Moskwicz, Dacia, stara Wołga. Potem dłubał przy ciężarowych Kamazach, miał ich chyba ze cztery.

Ale na starość jego idee fixe stały się produkty, które w ubiegłym wieku zmotoryzowały nasze społeczeństwo – Fiaty 126p. Senior wymyślił rodzinny projekt: skupuje stare fiaciki, przydaje im nowe życie i ofiarowuje członkom rodziny, braciom, siostrom; Piotrowi dostał się siódmy z kolei, nie wiedzieć czemu zielony…

Prezenty rodziny Łabudów

Piotrowi także spodobała się dłubanina przy małych fiatach a jego znakiem firmowym stały się maluchy w barwach biało-czerwonych. Odrobił takiego jednego, co spodobał się pewnej gaździnie z Chicago, która zapakowała go w kontener i wysłała zięciowi do Ameryki. Łabudzie został jeszcze jeden…

Maluch biało-czerwony

W ogóle cieszy go improwizowanie w warsztacie, w ten sposób powstał jego słynny „Merolek”, dziwoląg, który ma już swoją historię. Nietypowy składak kabriolet powstał w 2012 roku z kompozycji elementów wielu marek, a jego rodowód wywodzi się z zakopiańskiej manufaktury Krzysztofa Stokłosy.

Merolek na polu

Wielka wanna na kółkach zwana wcześniej „Babcią”, przywędrowała do Nowego Targu jako reklama szkoły nauki jazdy Jerzego Ligasa, aby trafić w końcu do stajni Łabudy. Czegóż tam w niej nie ma, bo wehikuł składa się z części od kilku różnych samochodów, od ify czy wartburga, syreny i mercedesa, a nawet misek dla psa! Tak odrobiony pojazd pod nazwą „Merolek” z trójramienną gwiazdą Mercedesa na masce, pięknie prezentuje się w orszaku weselnym, przy lokalnych ceremoniach i zlotach samochodowych szczególnie.

Merolek podczas lokalnej ceremonii

Ale i mercedesów w Łabudowej stajni nie brakuje, a powodem do dumy są modele MB 126 500 SL i W460 G Klasse, oba z 1985 roku; jest jeszcze zgrabny współczesny Kompresor 180 i czekający swej operacji Puchacz W114

Puchacz

Przed plac sołtysa przewinęło się wiele ciekawych modeli: Warszawa M20 i Wołga GAZ 24, wojskowy Austin Champ i UAZ 469B.

UAZ


Austin

Ale pewne sportowe cacko dopiero się szykuje, to szczególnej urody Jaguar E Type, V8 4,2 z pierwszej serii 1959 roku. Lecz nawet w kawałkach ten samochód robi wrażenie, tak jak cała stajnia sołtysa z Morawczyny, nieodzownej postaci podczas wielu zlotów i rajdów, organizowanych przez zakopiański TKM. Tego lata jeszcze nieraz go tam zobaczymy…

Jaguar się szykuje


Jacek Sowa
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
Atunad Aksjar17:29, 8 maja 2023
Super artykł, gratulacje!!!dla bohatera i dziennikarza.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas