Jacek Sowa: Podhalańskich kółek czar. Niemiec płakał, jak wymawiał… - podhale24.pl
Czwartek, 01 czerwca
Imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany
Czarny Dunajec
Clouds
14°
Wiatr: 2.772 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
15°
Wiatr: 3.528 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
14°
Wiatr: 4.212 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
15°
Wiatr: 5.256 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
18°
Wiatr: 3.96 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
16°
Wiatr: 1.404 km/h Wilgotność: 85 %
Jakość powietrza
38 %
Nowy Targ
42 %
Zakopane
44 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
30.04.2023, 12:10 | czytano: 2072

Jacek Sowa: Podhalańskich kółek czar. Niemiec płakał, jak wymawiał…

Choć zakopiańczyk od urodzenia, sporą część swego życia spędził w Berlinie, gdzie mieszkał, studiował i …handlował. Z racji brzmienia swego nazwiska, polsko-niemieckie relacje nie należały do łatwych…

Leszek Szłuiński
Leszek Szłuiński
Leszek Szłuiński (67 lat) jest magistrem wf i jak na zakopiańczyka przystało, od początku był ze sportem, głównie narciarskim, za pan brat. Spod jego ręki wyszedł nasz utalentowany alpejczyk, Andrzej Bielawa, a dzięki koneksjom mamy, wieloletniej szefowej zakopiańskiego COS-u, otarł się o sławy wielkiego sportu. W ten sposób znalazł się na chorzowskim stadionie podczas wielkiego meczu z Anglią (2:0) w czerwcu 1973 roku, na który pojechał …w autokarze z reprezentacją Orłów Górskiego!

W latach osiemdziesiątych udało mu się zamieszkać w Berlinie Zachodnim, gdzie studiował ekonomię, zgłębiając język i niemieckie kieszenie, handlując używanymi Volkswagenami. Garbusy dobrze się sprzedawały, gorzej było w bezpośrednich kontaktach z klientami, dla których poprawne wymówienie nazwiska pana Leszka było zadaniem niewykonalnym.

Pod Tatry wrócił za kierownicą, a jakże, VW garbusa, aby wziąć się za interesy, ale rozbudzona pasja do samochodów nie dawała mu spokoju.

Wrócił za kierownicą VW Garbusa

I tak od piętnastu już lat kontynuuje przygodę z reliktami niemieckiej motoryzacji, którą uważa, nie bez racji, za wiodącą na świecie. Ale trochę z przekory jego egzemplarze mają egzotyczne rodowody.

Przepięknie odrestaurowany Garbus z 181 roku ma pochodzenie meksykańskie.

Garbus z Meksyku

Prawdziwym kosmopolitą jest odbudowany ze złomu minikamper Volkswagena, popularny Transporter Ogórek, w który Szłuiński włożył wiele pracy i serca.

Transporter Ogórek

Z Ameryki przywędrował pod Tatry Mercedes W108 z końca produkcji modelu w 1971 roku. Ten czterodrzwiowy sedan z prawie 200 konnym silnikiem V8 4,5, który rozpędzał go do setki poniżej 10 sekund, na tamte czasy był na topie luksusowych limuzyn, także dzięki eleganckiemu designowi spod ręki francuskiego stylisty, Paula Bracqa.

Luksusowy Amerykanin

Dużym zainteresowaniem na zlotach cieszy się też piękne cabrio Mercedesa z 1975 roku, sprowadzone z Kalifornii.

Cabrio z Kalifornii

W garażu pana Leszka jest jeszcze SKlasse z 1993 roku, ale jak mówi właściciel, trzydziestolatek jest jeszcze za młody, żeby się nim chwalić…

Jacek Sowa
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Autor17:42, 30 kwietnia 2023
Komentarz poniżej pasa, szkoda riposty...
muszka12:59, 30 kwietnia 2023
Niby taki patriota a same szwabskie fury podnosi z ruin.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas