W miarę swoich możliwości, Stowarzyszenie zajmie się pomocą i ochroną interesów osób zmotoryzowanych, współpracą z organizacjami społecznymi w zakresie popularyzacji motoryzacji i utrwalania jej historii poprzez publikacje, gromadzenie zbiorów muzealnych i zabezpieczenie pojazdów zabytkowych. Cenna jest wykazana przychylność władz miasta i powiatu, dzięki której zostały już poczynione pierwsze kroki w kierunku głównego celu działania – powstania Podhalańskiego Muzeum Motoryzacji.
Kilkunastoosobowa grupa założycielska liczy na szybki rozwój organizacji, stawiając sobie ambitne zadania na terenie Podhala, wzorem siostrzanego Tatrzańskiego Klubu Motoryzacyjnego w Zakopanem.
Stowarzyszenie chce działać na kilku kierunkach; obok sekcji samochodowej niezwykle bogaty jest przedział motocyklowy, nakreślony złotymi zgłoskami wyników Tadeusza Błażusiaka i całej plejady nowotarskich motocyklistów. Jednym z pierwszych projektów jest pomysł wystawy historii Rajdu Tatrzańskiego, organizatorom marzy się ekspozycja w okolicy dawnych odcinków jazdy obserwowanej; może w obiekcie Bramy w Gorce…
Na liście osób, zainteresowanych działalnością „Podhalańskich kółek czar” jest wiele znanych nazwisk, związanych z rodzima motoryzacją. Jednym z najbardziej godnych uwagi jest Karol Rudolphi, który z biegiem lat chce przekazać dorobek swoich doświadczeń. Opisany w albumie, odrestaurowany przezeń blisko stuletni Ford A, drzemie dziś w garażu kolekcjonera.. Ale część jego zbioru, bezcenny komplet miesięczników „Automobilista” z minionych 25 lat trafił do archiwum Stowarzyszenia, podobnie jak wiele innych wydawnictw motoryzacyjnych z połowy ubiegłego wieku.
W nagłówku powyższego tekstu została umieszczona robocza winieta „Podhalańskich kółek czaru”, jednak zarząd ogłasza konkurs na opracowanie logotypu Stowarzyszenia „PKC” według dowolnej koncepcji autorów.
Termin: 15 września 2024, mail: kontakt@podhalanskichkolekczar.pl
Najlepsze pomysły zostaną nagrodzone voucherami na usługi motoryzacyjne firmy Moto Service Worwa.
Jacek Sowa