Święto Dzieci Gór - podhale24.pl
Środa, 15 maja
Imieniny: Zofii, Nadziei, Berty
Jabłonka
Clouds
14°
Wiatr: 7.992 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
15°
Wiatr: 3.492 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
15°
Wiatr: 14.508 km/h Wilgotność: 65 %
Clouds
15°
Wiatr: 12.996 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
17°
Wiatr: 9.576 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
15°
Wiatr: 7.992 km/h Wilgotność: 84 %
Jakość powietrza
58 %
Nowy Targ
26 %
Zakopane
26 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 29 | 58 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
14.06.2016, 20:05 | czytano: 2035

Święto Dzieci Gór

W dniach od 10 do 17 lipca w Nowym Sączu odbywał się będzie 24. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR. Nasz region będą reprezentować na nim dwa zespoły: Mali Tonecnicy z Krempach i Tatry z Ratułowa.

Festiwal jest miejscem spotkania dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych, gdzie - podczas wspólnej zabawy - zapoznają się one z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników. Uczestnikami tego wydarzenia są polskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne, reprezentujące różne grupy etniczne regionów podkarpackich oraz regiony górskie wszystkich kontynentów.

W tym roku wystąpią następujące zespoły:

GATALINKA / Vinkovci, Chorwacja
MAŁE LACHY / Nowy Sącz, Polska

FLYING GEORGIANS / Tbilisi, Gruzja
ZBÓJNIK / Skawica, Polska

MLADOST / Zaluani-Banja Luka, Bośnia i Hercegowina
MALI TONIECNICI / Krempachy, Polska

GERO AXULAR DANTZA TALDEA / Donostia (San Sebastian), Kraj Basków (Hiszpania)
BANDOSKA / Rzeszów, Polska

CUNUNIŢA NĂZDRĂVANĂ / Satu Mare, Rumunia
MALI MAGURZANIE / Łodygowice, Polska

DANZA E IDENTIDAD / Quito, Ekwador
TATRY / Ratułów, Polska
ÚSMĚV / Opawa, Czechy

W imprezie weźmie udział ok. 500 dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Festiwal ma unikalną formułę: sześć zespołów zagranicznych tworzy wraz z sześcioma polskimi tzw. pary kamrackie. Przez cały festiwal dzieci razem mieszkają, występują (nie tylko w Nowym Sączu, ale też w kilku innych miejscowościach: Biecz, Gródek nad Dunajcem, Krynica-Zdrój, Limanowa Muszyna), bawią się, zwiedzają. Znajdują dzięki temu pomiędzy sobą nić porozumienia. Kształtuje się tolerancja i akceptacja dla odmienności kulturowych, religijnych, obyczajowych, likwidują się uprzedzenia i podziały. Każda para ma swój "dzień narodowy", podczas którego jest gwiazdą koncertów, a zespoły prezentują zwyczaje, tradycje, rękodzieło oraz kuchnie swoich regionów. Taki sposób realizacji festiwalu pozwala dzieciom odnaleźć własny język komunikacji, dzięki któremu znikają obawy przed innością, a naturalna każdemu człowiekowi nieufność do wszystkiego co obce i niezrozumiałe zamienia się w akceptację inności i w konsekwencji w przyjaźń rozwijającą się w późniejszych kontaktach.

Festiwal jest realizowany od 1992 roku. W swoich założeniach nawiązuje on do przesłanek programowych Święta Gór - przedwojennej imprezy zainicjowanej przez Związek Ziem Górskich, której głównym celem była ochrona dziedzictwa kulturowego, pielęgnowanie, kultywowanie i prezentowanie tradycji ludowej kultury i sztuki mieszkańców terenów podkarpackich. Obecnie, poprzez oryginalne założenia programowe, wyróżniające sądecki festiwal spośród innych imprez dziecięcych o podobnym charakterze, stał się on wydarzeniem, którego znaczenie wykracza daleko poza samą ochronę i prezentację ludowej kultury.

Dyrektorem festiwalu jest Antoni Malczak, reżyserem i gospodarzem koncertów - Józef Broda z Koniakowa, a kierownikiem biura organizacyjnego - Małgorzata Kalarus.

Podczas dotychczasowych edycji ŚDzG gościliśmy dziecięce zespoły regionalne z ok. 70 krajów świata, co oznacza, że ponad 10 tys. młodych ludzi zasmakowało wielkiej przygody, nawiązało nowe przyjaźnie, niosąc jednocześnie radość mieszkańcom regionu i turystom oraz, co najważniejsze, wypełniając i przekazując dalej ideę Festiwalu: "Dziecięca przyjaźń buduje pokój świata dorosłych".

24. edycji Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu towarzyszyć będą 18. Ogólnopolskie Warsztaty Instruktorskie.

Honorowy patronat nad tegoroczną edycją Festiwalu objęli: Jacek Krupa - Marszałek Województwa Małopolskiego oraz prof. dr hab. Piotr Gliński - Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: organizatorzy
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas