Festiwal jest miejscem spotkania dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych, gdzie - podczas wspólnej zabawy - zapoznają się one z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników. Uczestnikami tego wydarzenia są polskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne, reprezentujące różne grupy etniczne regionów podkarpackich oraz regiony górskie wszystkich kontynentów.
W tym roku wystąpią następujące zespoły:
GATALINKA / Vinkovci, Chorwacja
MAŁE LACHY / Nowy Sącz, Polska
FLYING GEORGIANS / Tbilisi, Gruzja
ZBÓJNIK / Skawica, Polska
MLADOST / Zaluani-Banja Luka, Bośnia i Hercegowina
MALI TONIECNICI / Krempachy, Polska
GERO AXULAR DANTZA TALDEA / Donostia (San Sebastian), Kraj Basków (Hiszpania)
BANDOSKA / Rzeszów, Polska
CUNUNIŢA NĂZDRĂVANĂ / Satu Mare, Rumunia
MALI MAGURZANIE / Łodygowice, Polska
DANZA E IDENTIDAD / Quito, Ekwador
TATRY / Ratułów, Polska
ÚSMĚV / Opawa, Czechy
W imprezie weźmie udział ok. 500 dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Festiwal ma unikalną formułę: sześć zespołów zagranicznych tworzy wraz z sześcioma polskimi tzw. pary kamrackie. Przez cały festiwal dzieci razem mieszkają, występują (nie tylko w Nowym Sączu, ale też w kilku innych miejscowościach: Biecz, Gródek nad Dunajcem, Krynica-Zdrój, Limanowa Muszyna), bawią się, zwiedzają. Znajdują dzięki temu pomiędzy sobą nić porozumienia. Kształtuje się tolerancja i akceptacja dla odmienności kulturowych, religijnych, obyczajowych, likwidują się uprzedzenia i podziały. Każda para ma swój "dzień narodowy", podczas którego jest gwiazdą koncertów, a zespoły prezentują zwyczaje, tradycje, rękodzieło oraz kuchnie swoich regionów. Taki sposób realizacji festiwalu pozwala dzieciom odnaleźć własny język komunikacji, dzięki któremu znikają obawy przed innością, a naturalna każdemu człowiekowi nieufność do wszystkiego co obce i niezrozumiałe zamienia się w akceptację inności i w konsekwencji w przyjaźń rozwijającą się w późniejszych kontaktach.
Festiwal jest realizowany od 1992 roku. W swoich założeniach nawiązuje on do przesłanek programowych Święta Gór - przedwojennej imprezy zainicjowanej przez Związek Ziem Górskich, której głównym celem była ochrona dziedzictwa kulturowego, pielęgnowanie, kultywowanie i prezentowanie tradycji ludowej kultury i sztuki mieszkańców terenów podkarpackich. Obecnie, poprzez oryginalne założenia programowe, wyróżniające sądecki festiwal spośród innych imprez dziecięcych o podobnym charakterze, stał się on wydarzeniem, którego znaczenie wykracza daleko poza samą ochronę i prezentację ludowej kultury.
Dyrektorem festiwalu jest Antoni Malczak, reżyserem i gospodarzem koncertów - Józef Broda z Koniakowa, a kierownikiem biura organizacyjnego - Małgorzata Kalarus.
Podczas dotychczasowych edycji ŚDzG gościliśmy dziecięce zespoły regionalne z ok. 70 krajów świata, co oznacza, że ponad 10 tys. młodych ludzi zasmakowało wielkiej przygody, nawiązało nowe przyjaźnie, niosąc jednocześnie radość mieszkańcom regionu i turystom oraz, co najważniejsze, wypełniając i przekazując dalej ideę Festiwalu: "Dziecięca przyjaźń buduje pokój świata dorosłych".
24. edycji Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu towarzyszyć będą 18. Ogólnopolskie Warsztaty Instruktorskie.
Honorowy patronat nad tegoroczną edycją Festiwalu objęli: Jacek Krupa - Marszałek Województwa Małopolskiego oraz prof. dr hab. Piotr Gliński - Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło: organizatorzy
Skontaktuj się z nami
- +48 796 024 024
+48 18 52 11 355 - redakcja@podhale24.pl
- m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas