List. Pamiętać o Wacławie Czubernacie - podhale24.pl
Niedziela, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona, Prospera
Szczawnica
Clouds
14°
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
14°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
15°
Wiatr: 4.788 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
15°
Wiatr: 3.456 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
19°
Wiatr: 5.94 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
17°
Wiatr: 7.272 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
38 %
Nowy Targ
34 %
Zakopane
44 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
18.03.2021, 10:16 | czytano: 3748

List. Pamiętać o Wacławie Czubernacie

NOWY TARG. - W tym roku przypada 90. rocznica urodzin nowotarskiego artysty Wacława Czubernata. Nie wyobrażam sobie, żeby miasto, w którym żył i tworzył nie zorganizowało wystawy prac tego rzeźbiarza - pisze w liście do redakcji nasz czytelnik.

fot. M. Adamowski
fot. M. Adamowski
- Jest to najlepszy moment aby upamiętnić tę nietuzinkową postać. Myślę, że dobrym miejscem na wystawę i jakiś skromny katalog będzie Muzeum Podhalańskie. Mam nadzieję, że luminarze miejskiej kultury staną na wysokości zadania.

Wacław Czubernat urodził się w 1931 r. na Niwie w Nowym Targu. Po ukończeniu Liceum Technik Plastycznych im. Kenara w Zakopanem, w latach 1953-1959 odbył studia w dziedzinie rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Ludwiki Nitschowej i Mariana Wnuka. W latach 1963-1973 pracował jako projektant wzorów obuwia w Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego Podhale w Nowym Targu.

Bardzo ważnym okresem w jego życiu była działalność instruktora pracowni ceramicznej w Młodzieżowym Domu Kultury w Nowym Targu w latach 1961-1980. Prace przygotowane przez dzieci i młodzież pod jego kierunkiem zdobywały liczne nagrody w konkursach w kraju i za granicą. W roku 1976 otrzymał Nagrodę III Stopnia Ministra Oświaty i Wychowania za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej.

Wiele swojego wolnego czasu poświęcił upowszechnianiu sztuki poprzez konsultacje w Klubie Plastyka Amatora „Wizja” w Miejskim Ośrodku Kultury. Był również popularyzatorem sztuki naiwnej i art brut m.in. Edwarda Sutora, Karola Kostura, Antoniego Krzystyniaka.

W roku 1986 pod patronatem Nowotarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej otworzył w Nowym Targu autorską galerię rzeźby.

Wacław Czubernat zręcznie łączył rzeczywistość przedmiotową z charakterem materiału. Tworzywem jego rzeźb było głównie drewno, ale z największą pasją podchodził do ceramiki. Wyczarowane z gliny rzeźby są pełne oryginalności i uroku, ukazują swoją prostotę oraz zaskakują paletą barw i polew ceramicznych. Jego ceramika wytwarzana była tradycyjną metodą w piecu wolno płomiennym. Przedmiotem rzeźb artysty jest człowiek rozumiany dosłownie i symbolicznie z jego radościami i smutkami. Do najbardziej charakterystycznych cykli rzeźb należą: "Macierzyństwo", "Pieta", "Chrystusiki Frasobliwe", "Chimery".

Cechą charakterystyczną jego twórczości było świadome nawiązywanie do podhalańskiej sztuki ludowej. Stała się ona dla artysty inspiracją tak w zakresie formy, jak i treści. Uprawiał również malarstwo pejzażowe, którego tematem były widoki gór i Równina Wielkopolska.

Jego prace znajdują się w zbiorach Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Regionalnego w Kościanie, Galerii w Merserburgu (Niemcy).

Wacław Czubernat brał udział w wielu wystawach i konkursach. Miał liczne wystawy indywidualne m.in. w Krakowie, Zakopanem, Nowym Targu, Kościanie, Popradzie i Dolnym Kubinie (Słowacja) oraz w Maseburgu (Niemcy).

Rok 2021 niech będzie rokiem upamiętnienia tego ważnego dla miasta artysty. Sądzę, że zorganizowanie w pierwszym półroczu bieżącego roku wystawy retrospektywnej będzie hołdem złożonym artyście, o którym należy pamiętać - dodaje czytelnik.

Czytelnik (imię i nazwisko do wiadomości redakcji)
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Pegaz10:41, 21 marca 2021
A co ci Leszek powie po wsadzeniu syna i synowej do Urzędu Miejskiego?
0
Staszek15:20, 20 marca 2021
No właśnie. Panie Leszku Pustówko artysto, pedagogu! Czy uważa Pan za właściwe działanie burmistrza polegające na zniszczeniu rzeźby Pegaza? Jeśli ma pan choć odrobinę przyzwoitości proszę zabrać głos.
0
Sztuka przemija. Wstążki pozostają00:41, 20 marca 2021
Zniszczenie Pegaza to wspólne dzieło Joanny Iskrzyńskiej Steg i Przewodniczącego Komisji Kultury Leszka Pustówki. Dlaczego pan Pustówka nie stanął w obronie Pegaza?
0
Bolo20:37, 18 marca 2021
Przecież od pierwszej koncepcji remontowanego MOKu miało nie być Pegaza. Więc o co chodzi? Pani Joanna Iskrzyńska Steg była przeciwna zostawieniu rzeźby. Pegaz był symbolem nowotarskiej kultury. Od sześciu lat symbolem nowotarskiej kultury są wstążki na drzewie.
0
gimbus19:14, 18 marca 2021
To straszne. Zniszczyć tak fantastyczne połączenie przesłości i nowoczeności. Burmistrzu może czas zacząc myśleć.
0
spostrzegawczy13:31, 18 marca 2021
No przecież już Go Watycha upamiętnił! Rozpierniczył Jego Pegaza!
0
Uczeń12:43, 18 marca 2021
Prawie 20 lat pracował Młodzieżowym Ośrodku kultury, był Mistrzem.
0
Wacława duch12:38, 18 marca 2021
Nowy Targ kiedyś Kulturalna Stolica Podhala, teraz wioska z szefem i szefową z rodem z GOKu. Ile MOK robił dobrych rzeczy kilka lat temu, a teraz? Bicie piany i gadanina na konferencjach. Nawet rzeźby niszczą.
0
majteczki w kropeczki10:51, 18 marca 2021
No jaja jak balony. Na 90 urodziny artysty Miasto skuło młotem jego największe dzieło Pegaz. Skandal nad skandale. Tylko wstążki i disco polo. Ale czego wymagać od Stegowej, Put i Bary?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas