Sobota, 29 stycznia
Imieniny: Franciszka, Zdzisława, Walerego
Czarny Dunajec
Snow
-3°
Wiatr: 8.28 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-3°
Wiatr: 6.408 km/h Wilgotność: 83 %
Snow
-3°
Wiatr: 12.24 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-3°
Wiatr: 12.852 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
-1°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-4°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 94 %
Jakość powietrza
32 %
Nowy Targ
16 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Koronawirus
161
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
130
31
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
1167
531
Wykonanych testów
402
154
04.12.2021, 13:17 | czytano: 571

Rektor współautorem monografii kardynała

W 5. rocznicę śmierci Kardynała Franciszka Macharskiego ukazała się monografia pod redakcją ks. prof. ucz. dra hab. Roberta Nęcka, kierownika Katedry Edukacji Medialnej oraz wykładowcy Joanny Sobczyk-Pająk. Współautorem książki pt. Kardynał Franciszek Macharski. Kultura, Media jest prof. d hab. Robert Wojciech Włodarczyk, rektor Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu.

– Zaproszenie, jakie otrzymałem od ks. prof. ucz. dra hab. Roberta Nęcka, do napisania rozdziału w tej jakże cennej monografii przyjąłem z wielkim zaszczytem. Powierzenie tego zadania było dla mnie ważne, gdyż znałem się z księdzem kardynałem Franciszkiem Macharskim z krakowskiego środowiska akademickiego – mówi dr hab. Robert Wojciech Włodarczyk, prof. uczelni. – Po przestudiowaniu licznych materiałów archiwalnych i przeprowadzeniu wielu rozmów mogę stwierdzić, że bez cienia wątpliwości Kardynał był ważną postacią dla Podhalańskiej Uczelni, dla mieszkańców Nowego Targu i Podhala. Z tego powodu podjąłem się w jednym z rozdziałów prezentowanej monografii próby syntezy Jego dokonań i wkładu w rozwój Podhalańskiej Uczelni oraz w kształtowanie i promowanie kultury góralskiej. Wydaje mi się, że spuścizna, jaką ksiądz Kardynał Franciszek Macharski pozostawił po sobie na Podhalu, dzisiaj przynosi liczne owoce, przede wszystkim w tym, że nasza Uczelnia obecnie prężnie rozwija się, a cała nowotarska wspólnota akademicka jest zaangażowana w wiele przedsięwzięć lokalnych, krajowych i międzynarodowych – podkreśla rektor PPUZ.

W monografii znalazły się wspomnienia, archiwalne fotografie oraz refleksje, które budują w odbiorcy nowy, nieznany dotąd obraz kard. Franciszka Macharskiego.

– Gorąco zapraszam Państwa do zapoznania się z całą monografią, której egzemplarze znajdują się też w Bibliotece Akademickiej PPUZ – dodaje dr hab. Robert Wojciech Włodarczyk, prof. uczelni.

„(…) Wielkim atutem publikacji są Autorzy, którzy z entuzjazmem przyjęli zaproszenie do jej współtworzenia swoimi tekstami – świadectwami i tekstami naukowymi. Niewątpliwie Autorzy są znakomici – kardynał, prezes gminy żydowskiej, prezydent miasta, profesorowie uczelni, duchowni, siostry zakonne, lekarze i dziennikarze” – napisali we wprowadzeniu redaktorzy monografii.

Źródło: PPUZ, oprac. r/
Reklama
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas