"Otwórz oczy, patrz!". Skocznia narciarska w rejonie Długiej Polany? (film) - podhale24.pl
Niedziela, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona, Prospera
Rabka Zdrój
Clouds
13°
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
14°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
14°
Wiatr: 4.788 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
14°
Wiatr: 3.456 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
19°
Wiatr: 5.94 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
17°
Wiatr: 6.84 km/h Wilgotność: 99 %
Jakość powietrza
38 %
Nowy Targ
34 %
Zakopane
44 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
28.01.2022, 18:17 | czytano: 6117

"Otwórz oczy, patrz!". Skocznia narciarska w rejonie Długiej Polany? (film)

"Nowy Targ. Miasto, którego historia potrafi zaskoczyć. Miasto, w którym żyją ludzie mający do opowiedzenia bardzo ciekawe historie. Jedna z takich historii rozpoczęła się przez przypadek, a w zasadzie rozpoczynała się na dwa razy. Za pierwszym razem nie podjęliśmy tematu. Za drugim już wyjścia nie mieliśmy" - piszą członkowie grupy "Otwórz oczy, patrz".

Nowy Targ był kiedyś liczącym się ośrodkiem narciarskim w Polsce. Były sekcje skoczków, biegaczy, alpejczyków – usłyszałem jakiś czas temu od mojego rozmówcy. Były skocznie w Robowie, sukcesy. Może byście zrobili o tym film.
Temat dojrzewał przez kilka miesięcy, aż zupełnie niespodziewanie wrócił za sprawą Muzeum Drukarstwa, gdzie w zasobach cyfrowych zobaczyłem kapitalną mapę Nowego Targu.

Plan powstał najprawdopodobniej pomiędzy rokiem 1936 a 1939. Został na nim zaznaczony między innymi Pensjonat Wysokogórskiej Szkoły Rolniczej. Sama szkoła została oddana do użytku w 1935 roku. Datę końcową według mnie jest rok 1939, kiedy to rozpoczęła się II wojna światowa i nie sądzę, żeby drukowanie turystycznych mapek w czasie wojny miało jakikolwiek sens.

Bo to jest turystyczna mapa Nowego Targu. Zostały na niej zaznaczone najistotniejsze miejsca z punktu widzenia obsługi ruchu turystycznego.

Oprócz wspomnianego już pensjonatu plan zawiera lokalizacje m. in. plaży nad Dunajcem, szlak w kierunku Turbacza i Starych Wierchów, restauracje i skocznie w Robowie.

Oraz pewną niespodziankę, czyli pozycję nr 10 – projektowaną skocznię narciarską o możliwości oddawania skoków na odległość 100 metrów.


zbiory Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu


Skocznia narciarska o gabarytach zakopiańskiej Krokwi w rejonie Długiej Polany?

Nigdy o takiej skoczni nie słyszałem. Pytałem ludzi, którzy zajmowali się przed laty narciarstwem w Nowym Targu (skoki, bieganie). Nikt z rozmówców nie potrafił mi w tej kwestii pomóc.

Bardzo pomocna okazała się książka autorstwa Marii Pawluśkiewicz „Kronika narciarstwa nowotarskiego 1910 - 2000” . Autorka zawarła w niej bardzo dokładne kalendarium wydarzeń związanych z narciarstwem na terenie Nowego Targu. Lata 30-te XX wieku to rozwój turystyki narciarskiej w Gorcach, ale również rozwój skoków narciarskich, narciarstwa alpejskiego czy biegów. Zawodnicy reprezentujący Nowy Targ odnosili wówczas znaczące sukcesy. Nowy Targ zaczął się stawać liczącym ośrodkiem szkoleniowym w dyscyplinach zimowych.

Czy to wówczas zapadła decyzja o budowie kolejnej skoczni?

Tego nie wiemy, ale jest wielce prawdopodobne, że skocznie narciarskie zlokalizowane w Robowie okazały się za małe. Nowy Targ zaczynał konkurować z Zakopanem, o czym świadczy liczba zawodów. Ale to już opowieść na inny odcinek.Otwórz oczy, patrz!
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Zainteresowana19:10, 19 lutego 2022
Mam pytanie do autora tekstu, czy można gdzieś kupić książkę Pani Marii Pawluśkiewicz? Będę wdzięczna za odpowiedź.
0
MF06:07, 6 lutego 2022
LZS NIGDY NIE ISTNIAL W kowancu zawsze bylKSPodhale sekcja narciarska lzs prezesem byl pietrusa
0
Stanisław Marek19:36, 5 lutego 2022
Gdyby nie transformacja lat 90 tych to może mielibyśmy w Rogowie skocznię o punkcie K 70 m której koncepcje opracował pan Muniak wykładowca PK w Krakowie wielki promotor skoków narciarskich i projektant wielu skoczni w Polsce.
0
Otwórz oczy, patrz!09:30, 4 lutego 2022
Do Roman Matyasik:
Bardzo dziękujemy za cenny komentarz. Teraz już tylko musimy się z Panem skontaktować>
0
Roman Matyasik ostatni prezes LKS Kowaniec15:13, 3 lutego 2022
Skocznie na Robowie były zlokalizowane na prywatnym gruncie i właściciel upomniał się w swoim czasie o jego zwrot od Miasta . Do tego czasu działał tu LKS Kowaniec , działający w strukturach LZS, którego trenerem był do końca były mistrz Polski w skokach narciarskim Pan Zbigniew Klimowski , późniejszy drugi trener reprezentacji Polski . Jeszcze kilka lat po zlikwidowaniu skoczni w Robowie utrzymywana była działalność klubu LKS Kowaniec, a zawodnicy pod wodzą skoczka narciarskiego z Kowańca Pana Stanisława Dziobonia i piszącego to wspomnienie prezesa LKS Kowaniec dowożeni byli na skocznie do Zakopanego na treningi i zawody skoczków w najmłodszych kategoriach wiekowych .
0
Ela13:17, 1 lutego 2022
Tata mieszka na Oleksówkach i rzeczywiście mi opowiadał że między Długą Polaną a kościołem miała być kiedyś budowana skocznia. Ale to były tylko plany, a żadna konstrukcja nie powstała. Przyszła wojna i nikt więcej o tym nie wspominał.
Dziękuję Panowie! robicie dobrą robotę. Oglądam wszystkie wasze filmy. Lubię to!
0
Szczepan13:40, 31 stycznia 2022
A ja pamiętam, że jak byłem mały i schodziliśmy w kierunku kościoła na Kowańcu (od Długiej Polany), to ktoś mi wspominał, że w NT (na tym odcinku co pokazuje mapa z artykułu) miała powstać skocznia narciarska. Nie pamiętam jednak czy było to podczas powrotu z nart ze znajomymi rodziców, czy może powrót z wycieczki w szkole podstawowej. Niemniej - zawsze przechodząc tamtędy mam w głowie, że miała tam być skocznia narciarska.
0
Anna.22:23, 30 stycznia 2022
W temacie skoczni narciarskiej na Robowie napewno wie Jadzia Guzik,Aleksander Stołowski Pan Tetowski i Klaput.Te osoby były związane z narciarstwem i mogą dużo powiedzieć o historii skoczni na Robowie
0
Otwórz oczy, patrz!07:50, 30 stycznia 2022
Do Zbigniew Sięka
Bardzo dziękujemy za cenną wskazówkę.
0
Zbigniew Sięka18:52, 29 stycznia 2022
Ja z kolei znam taką historię. Usłyszałem ją od Śp. Mariana Borowicza (mieszkał na rogu ul. Krzywej i Długiej, dzisiaj w tym miejscu jest bodajże Żabka). Człowiek ten kiedyś odpowiadał za sprawy sportowe w Nowym Targu jako szef bodajże Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej (chyba lata 70-te). Opowiadał mi, żę odchodząc z tejże instytucji zostawił w niej plany budowy skoczni 100-metrowej. Chyba właśnie w Robowie. Na moje pytanie, po co skoro w Zakopanem jest Krokiew odpowiedział, że czasami jak w Zakopanem wieje Halny, to nawet można by przenosić zawody na tę skocznię. Tyle wiem, a resztę być może sprawdzicie Panowie szperając w archiwach i szukając hasła PKKFiT w Nowym Targu.
Pozdrawiam.
0
Otwórz oczy, patrz!18:49, 29 stycznia 2022
Do ff
Ale masz na myśli skocznię o której jest mowa w filmie, czy w Robowie?
0
ff17:49, 29 stycznia 2022
Nie jestem z Nowego Targu, a o skoczni wiem. Wiem nawet gdzie jest resztka jej progu.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas