124 rocznica urodzin Andrzeja Słowakiewicza – więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz - podhale24.pl
Sobota, 27 kwietnia
Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
Szczawnica
Clear
Wiatr: 6.156 km/h Wilgotność: 90 %
Clear
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 90 %
Clear
Wiatr: 5.436 km/h Wilgotność: 90 %
Clear
Wiatr: 6.192 km/h Wilgotność: 90 %
Clear
Wiatr: 8.82 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 89 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
48 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
01.02.2022, 12:40 | czytano: 1394

124 rocznica urodzin Andrzeja Słowakiewicza – więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

Poznajcie Andrzeja Słowakiewicza. Urodził się 1 lutego 1898 roku w Nowym Targu. Był rolnikiem. Do KL Auschwitz trafił drugim transportem z 20 czerwca 1940 roku liczącym 313 osób.

zdj. Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
zdj. Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
W transporcie tym znaleźli się również inni mieszkańcy Nowego Targu, Krościenka, Zakopanego, Poronina, Bukowiny, Odrowąża, Harklowej, Dzianisza i Chabówki. Od tamtego czasu Andrzej Słowakiewicz stał się numerem 850.

Został przeniesiony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Neuengamme. 23 kwietnia 1945 roku przewieziono więźniów bydlęcymi wagonami do Lubeki i załadowano na cztery statki zakotwiczone w Zatoce Lubeckiej. Niemcy postanowili wykorzystać wojska alianckie do zamordowania zaokrętowanych więźniów.

Używają podstępu. Nie zdejmując ze statków swoich bander i celowo nie umieszczając oznaczeń Czerwonego Krzyża dopuszczają się kolejnej zbrodni. Chcą żeby alianci zatopili statki z więźniami. Dnia 3 maja, krótko po godzinie 14:00 lotnictwo alianckie widząc niemieckie bandery na statkach zatapia trzy z nich. Tylko jeden wywiesił białą flagę i zawinął wcześniej do portu. Niemiecki kapitan uratował życie 1998 więźniów. A reszta?

Jak wspomina więzień pierwszego transportu do KL Auschwitz, Jerzy Jaroch:

„ Więźniowie, którym udało się wydostać z kajut, starali się wpław lub trzymając się najprzeróżniejszych przedmiotów dostać do brzegu. Nie wszystkim się to udało. Na brzegu członkowie SS i kadeci ze szkoły okrętów podwodnych strzelali do wychodzących z wody. W tej zbrodni brali udział również cywilni mieszkańcy Neustadt. Spośród 7 tysięcy niewinnych ludzi, uratowało się zaledwie 800..."

Andrzej Słowakiewicz zginął w Zatoce Lubeckiej, pięć dni przed kapitulacją III Rzeszy…

opr. Sebastian Śmietana
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas