Jan Gil: "Cieszmy się, że mamy w naszym mieście tak znakomitą salę widowiskową, teatralną i kinową" - podhale24.pl
Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego
Nowy Targ
Clouds
-2°
Wiatr: 3.168 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
-2°
Wiatr: 2.772 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-2°
Wiatr: 4.032 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-1°
Wiatr: 4.032 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-1°
Wiatr: 8.784 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
-3°
Wiatr: 4.536 km/h Wilgotność: 91 %
Jakość powietrza
234 %
Nowy Targ
48 %
Zakopane
36 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dostateczna
PM 10: 117 | 234 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
26.03.2023, 23:16 | czytano: 3151

Jan Gil: "Cieszmy się, że mamy w naszym mieście tak znakomitą salę widowiskową, teatralną i kinową"

"Jako kinoman wysoko oceniam działalność kina MCK. Repertuar daje możliwość obejrzenia bieżących premier kina polskiego i światowego" - pisze Jan Gil, współtwórca działającego przez ponad trzy dekady w Nowym Targu - Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Kabina".

arch. Podhale24
arch. Podhale24
Ostatni felieton Jacka Sowy (z 24 marca) zainspirował mnie do podzielenia się refleksją na temat działalności kina w naszym nowotarskim Centrum Kultury (chodzi o tekst "W Nowym Targu bez zmian" - przyp. red.).

Skupię się nad szczególną rolą sali widowiskowej, obiektu bardzo nowoczesnego, funkcjonalnego i dobrze wyposażonego. Nie wszystko jednak zadowala miejscowych malkontentów, którym MCK staje się czasem narzędziem do uprawiania krytyki lokalnych władz samorządowych. Dla mnie ważne jest to, jaką ofertę kulturalną otrzymuję dzięki temu nowoczesnemu obiektowi. Krytyka ta bywa też merytoryczna - np. że fotele są niewygodne, za niskie. Tymczasem one takie mają być, gdyż sala spełniać ma rolę wielofunkcyjności - na użytek teatru, estrady, koncertów spotkań itp. - nie ograniczają one widoczności i nie zubażają akustyki sali. Widz teatralny (w odróżnieniu od widza kinowego) jest bardziej aktywny w odbiorze spektaklu. W kinach montuje się wysokie fotele dla wygodnych i leniwych odbiorców, którzy seans filmowy łączą niejednokrotnie z konsumpcją popcornu i coca-coli.

Krytyków nie zadowala również niska frekwencja na seansach kinowych, co powinno skutkować rezygnacją z tego typu działalności MCK.

Nawoływania te są niedorzeczne w świetle misji kulturalnej tego obiektu. Misja ta mówi o potrzebie ochrony tzw. kultury wysokiej. Nie jest to kino nastawione na zysk, lecz na dostępność właśnie wysokiej kultury filmowej. Na zyski nastawiają się kina komercyjne. Gdyby przyjąć, iż celem działalności obiektów kultury musi być zysk, to idąc tokiem takiego myślenia, należałoby zamknąć wszystkie teatry czy muzea w całym kraju, gdyż są niedochodowe. Jakim bylibyśmy narodem bez takiego dorobku? Kiedyś o kulturę wysoką troszczyła się arystokracja, dzisiaj rolę mecenatu kultury spełnia państwo i samorządy terytorialne. A zatem cieszmy się, że mamy w naszym mieście tak znakomitą salę widowiskową, teatralną i kinową.

Jako kinoman wysoko oceniam działalność kina MCK. Repertuar daje możliwość obejrzenia bieżących premier kina polskiego i światowego. Dobrze prowadzona jest też strona internetowa MCK, właściwie i atrakcyjnie orientująca w bieżącym programie działalności Centrum. Bólem jest niska frekwencja na seansach kinowych. Nie jest to zjawisko nowotarskie. I tutaj nie obrażałbym własnego środowiska, że np. Nowy Targ jest pustynią kulturalną. Konkurencji z kinami komercyjnymi nie da się wygrać, gdyż bazują one na repertuarze czysto rozrywkowym, skierowanym dzisiaj do widowni dziecięcej i nastoletniej (patrz raporty tygodniowe frekwencji kinowej Filmbox Polska). Widownia ta w 90% wypełnia polskie i światowe kina. Oczekiwania tej widowni są z pewnością mniej ambitne, niż widza dorosłego. Ponadto trudno byłoby sobie wyobrazić, że w naszym wytwornym MCK króluje zapach popcornu i napojów gazowanych, na sprzedaży których kina komercyjne osiągają znaczącą część swoich dochodów.

Dla prawdziwego kinomana żaden mały ekran nie zastąpi dużego i dobrze nagłośnionego widowiska filmowego i specyficznej atmosfery intymności kinowej sali.

Jan Gil
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
widz14:26, 29 marca 2023
Bardzo dużo świntuszenia w tych filmach, ale ja lubię, żona nie, ale ja tak
Ezehiel11:56, 29 marca 2023
Powiadam Wam. To jest Kino
Maria12:51, 28 marca 2023
Panie Janie kino to kino. A ta namiastka w MCK to dalszy krok w dojeniu kasy z pieniędzy podatnika na bezsensowne rzeczy. Pani Joanna w ten sposób przerzuciła się ze wstążek. Wyszło jak zwykle byle jak i drogo.
Fik10:10, 28 marca 2023
To, że Pan od kina może sprowadzać takie filmy to też zasługa przyzwolenia jego szefa, który mu daje na to pieniądze bo przecież patrząc na tą marną frekwencję, to mógłby powiedzieć basta, to się nie opłaca. Ja w tym fotelu w tym kinie wytrzymuje 1.30 H. Ale zgadzam się cieszmy się salą a nie marudźmy.
Zawiedziony22:53, 27 marca 2023
nie będę się specjalnie rozpisywać czy Pan Kinoman ma rację czy nie, bo nie chodzę na fimy do MCK, natomiast byłam na poważnym koncercie, popcorn faktycznie się nie walał po podłodze, natomiast byłam zniesmaczona i zbulwersowana bo przy moim fotelu stała butelka po piwie, to jest skandal, żeby przed koncertem nie sprawdzić i nie posprzątać sali, ze wstydem odłożyłam butelkę na bok i wyglądało na to, że to ja sobie przyszłam na koncert z piwem, wstyd i kompromitacja
Zawiedziony22:47, 27 marca 2023
Panie Janie kochany, nie wiem czy tak sam Pan od siebie ten enkomion popełnił, czy zrobił to Pan na wyraźną prośbę władzy, cóż się takiego dzieje, że są głosy krytyczne i marudne? prawdziwa cnota podobno krytyki się nie boi, MOK został przebudowany za grube miliony z naszych podatków i nie jest to wielka sprawa, że sala jest na dużo lepszym poziomie niż poprzednia, trudno, żeby było inaczej, natomiast burmistrz planując przebudowę nie słuchał żadnych innych głosów oprócz głosu swojej wizjonerki Joanny i efekty dla mnie nie są zadawalające, dobrze, że mamy odnowioną salę, niedobrze natomiast, że nie przewidziano miejsca dla biblioteki, a zrobiono wielką przestrzeń na restaurację, która nikomu do krzewienia kultury potrzebna nie jest, efekt jest taki, że teraz z naszych podatków będziemy finansować kolejny budynek dla biblioteki, poza tym ceny seansów filmowych w MCK są komercyjne więc mija się Pan z prawdą rozwodząc się nad misją MCK, ponadto jak to mówią, jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego, ekran w MCK jest wysoki i wąski, nie jest to prawdziwy ekran kinowy, z braku laku dobre i to, jednak jeśli mam zapłacić 18 zł za film w MCK to wolę iść do prawdziwego kina, a już odpłatne wyświetlanie filmu, który wiele miesięcy temu obejrzałem na jednej z popularnych platform streamingowych o nazwie rozpoczynającej się na N, jest dla mnie niecelowe
Góralka20:32, 27 marca 2023
Za te 36 0000000 to bardzo bardzo przeciętnie !
Scorseze19:57, 27 marca 2023
Jak w Moku leciały dobre filmy a zawsze tak było, jak chodziłem na DKF to Dyrektor jeszcze skakał z dywanu na podłogę. To napewno nie jego zasługa, że lecą dobre filmy. On zapewne puszczałby katolickie tak jak śpiewał u ojca Tadeusza piosenki religijne. Bilety za drogie, krzesła nie kinowe, ekran za blisko. Dźwięk dobry, obraz dobry. Repertuar bardzo dobry
Dyrektor15:09, 27 marca 2023
Posyłam dalej, już 10 razy czytałem.
Hanka14:41, 27 marca 2023
Kino to przede wszystkim wygodne fotele, ekran perełkowy i przestrzenne nagłośnienie. To coś w MCK nie spełnia żadnego z tych kryteriów. Kolejna porażka Watychy i wstążkowej ekipy i wmawianie ludziom że białe jest czarne. Najdobitniej o tym niewypale świadczy niska frekwencja.
Albert W.14:16, 27 marca 2023
Sala może i ładna ( na zdjęciach ) jednak funkcjonalność i wykonanie na bardzo niskim poziomie. Akustyka średnia . Wszystko się odbija, ekran za blisko widowni.
Dyrektor12:54, 27 marca 2023
I to jest piękny artykuł, list. Takie słowa chcę czytać a nie jakieś plugawe słowa.
Mira12:12, 27 marca 2023
To nie jest żadne kino. To czyta fanaberia królowej kiczu. I tyle w temacie
pterodaktyl11:25, 27 marca 2023
A Pan Jan swoje
znajomy10:58, 27 marca 2023
Janie pamiętam te czasy, kiedy jako znawca kina działałeś...A tak nawiasem dobrze,że się odezwałeś...
somsiad Maniek10:05, 27 marca 2023
Fotele są jakie są, ale zanim napisze ktoś że są wygodne to polecam usiąść w nich na trzy godzinny seans, szyja chce pęknąć. Podobno były testowane też i inne ale cena czyni cuda, a co tanie to później jest drogie.
Fantastyczne recenzje07:40, 27 marca 2023
Buhahahhaha!!!
/.../
Kampania wyborcza..

Oby ci wladarze tak z Krzywej jak i z mck-u wylecieli jak najszybciej za przekrety np. MOK, biblioteka, lodowisko, strefy parkingowe dla plebsu i elit , uklady i ukladziki a to z mleczarnia, a to z ranczo itd..
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas