"Spotkanie z owcą". Gospodynie z Ochotnicy Górnej w akcji (zdjęcia) - podhale24.pl
Środa, 15 stycznia
Imieniny: Domosława, Makarego, Dąbrówki
Zakopane
Snow
-2°
Wiatr: 3.168 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-1°
Wiatr: 3.168 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-0°
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-0°
Wiatr: 3.168 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-1°
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-2°
Wiatr: 5.508 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
28 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
15.06.2023, 12:35 | czytano: 1655

"Spotkanie z owcą". Gospodynie z Ochotnicy Górnej w akcji (zdjęcia)

Koło Gospodyń Wiejskich w Ochotnicy Górnej to działająca od ponad 100 lat grupa pań, które dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami z młodszym pokoleniem. Przekazują cenne dziedzictwo i są świadkami spuścizny pozostawionej przez naszych przodków. Właśnie w tym roku gospodynie z KGW Ochotnica Górna realizowały zadanie pod nazwą ,,Spotkanie z owcą”.

Fot. Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy
Fot. Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy
W ramach tego zadania zorganizowano cykl aktywności, w które włączyły się dzieci, młodzież, dorośli, a także osoby z niepełnosprawnościami z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Ochotnicy. Działania obejmowały warsztaty obróbki wełny owczej, warsztaty kulinarne, warsztaty tradycyjnej muzyki, śpiewu i gwary oraz Spotkanie z owcą.

Warsztaty obróbki wełny owczej ukazywały cykl przetworzenia wełny, różnorakie metody i wykorzystanie jej, od czyszczenia aż po wyrób końcowy, czyli codzienny ubiór górali. Uczestnicy z wielką uwagą i zaangażowaniem słuchali opowieści, a na koniec sami stworzyli wyklejaną z wełny owieczkę.

Warsztaty kulinarne upłynęły pod znakiem mieszania składników, formowania ciasta, pieczenia, a na koniec (najlepszego) próbowania! Zapach pyszności roznosił się po całym budynku i zwiastował specjały tradycyjnej pasterskiej kuchni.

Gwarno i wesoło było podczas warsztatów tradycyjnej muzyki, śpiewu i gwary, mających na celu upowszechnianie i podtrzymywanie zanikającego niematerialnego dziedzictwa z regionu górali ochotnickich. Zebrani mieli okazję posłuchać tradycyjnych śpiewów, a i sami zagłębili się w te melodie, próbując śpiewać nowo poznane oraz znajome im piosenki.

Jednym z ważniejszych wydarzeń tego zadania było Spotkanie z owcą, które odbyło się 28 maja. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich wraz z uczestnikami warsztatów poprowadziły konkursy dla dzieci i młodzieży. Dzieci między innymi budowały most z desek, wyklejały owcę prawdziwą wełną, a bardziej aktywni konkurowali skacząc przez sznur i szukali elementów owieczki, rozsianych po całym terenie. Przybyli goście zmierzyli się również z quizem, który zawierał pytania związane z dawnym życiem na wsi. W zamian za udział w aktywnościach zdobywali nagrody.

Nasze gospodynie przygotowały również smakołyki - cały stół pyszności. A tuż obok pokaz tradycyjnego przędzenia, zaś troszkę dalej zgromadzeni mogli podziwiać, pogłaskać i dowiedzieć się więcej o prawdziwych owcach.

Wydarzenie to przyciągnęło rzesze lokalnej społeczności, całe rodziny, jak również mieszkańców z bliskich okolic.

Wydarzenia organizowane w ramach zadania nawiązywały do tradycji wsi, propagując pasterstwo i dziedzictwo kulturowe całego Łuku Karpat oraz wprowadziły w świat lokalnej kultury pasterskiej, czyli w to, co się z nią ściśle łączy: obróbka wełny, śpiew, rękodzieło oraz regionalna kuchnia.

Podczas trwania zaplanowanych aktywności Panie z Koła Gospodyń Wiejskich żywo świadczyły o dziedzictwie górali ochotnickich przez gwarę, którą posługują się na co dzień, umiejętności oraz piękny strój nawiązujący do regionu, w którym żyją.

Materiały prasowe, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
rozdawnictwo na nic22:26, 15 czerwca 2023
kgw pomoga przegrac wybory dla PiS
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas