Jan Gil: O gwarze w tonie dydaktycznym - podhale24.pl
Niedziela, 22 grudnia
Imieniny: Honoraty, Zenona, Franciszki
Jabłonka
Clouds
-1°
Wiatr: 7.884 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
-0°
Wiatr: 8.64 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
-1°
Wiatr: 5.652 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
-1°
Wiatr: 8.748 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
-2°
Wiatr: 11.052 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
-3°
Wiatr: 9.504 km/h Wilgotność: 86 %
Jakość powietrza
100 %
Nowy Targ
94 %
Zakopane
28 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 50 | 100 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 47 | 94 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
30.05.2024, 11:10 | czytano: 2258

Jan Gil: O gwarze w tonie dydaktycznym

FELIETON. "Gremia społeczne i naukowe Związku Podhalan zastanawiają się nad znalezieniem patentu na oryginalność i niepowtarzalność naszej rodzimej gwary i... całkiem słusznie dochodzą do przekonania, że argumentów na potwierdzenie tej tezy trudno byłoby znaleźć" - pisze Jan Gil, wieloletni nauczyciel w I LO w Nowym Targu, polonista.

zdj. ilustracyjne/ Podhale24
zdj. ilustracyjne/ Podhale24
Gwara podhalańska wchodzi bowiem w skład dialektu małopolskiego i większość cech ma wspólnych z gwarami całego tego regionu. Tak naprawdę to tylko jedna cecha fonetyczna odróżnia nas od reszty tych gwar całego regionu południowego - jest nią tzw. archaizm podhalański, który polega na wymowie samogłoski > i < po spółgłoskach -cz, -sz, - ż. Przykłady: życie > zicie ( nie: zycie!), czysto > cisto ( nie: cysto!), szydło>sidło (nie: sydło!,) itd.

W całym swoim życiu zawodowym nauczyciela polonisty próbowałem utrwalać wiedzę o tej cesze naszej gwary, ale słyszałem wtedy odpowiedź: "nas dziadek , nasa babka tak nie godają". I to prawda, gdyż ta cecha, wyróżniająca nas o reszty gwar małopolskich, jest w zaniku. Czas na ratunek! Jeszcze słychać ją w Groniu, Białce, Bukowinie, Ludźmierzu..., ale już nie: w Szaflarach , Białym Dunajcu i nawet samym Zakopanem. Nauczyciele poloniści ! Do boju!

Słusznie też związkowcy zauważają, że nasza gwara nie jest monolitem , gdyż nawet pomiędzy sąsiadującymi wsiami można byłoby znaleźć drobne różnice w wymowie. Na przykład mieszkańca Białego Dunajca poznasz od razu po jednym słowie :" wszystko", wymawiane tam jako "śićko" zamiast "sićko"( jest to ewidentne wykolejenie gwarowe). Podobnych różnic można byłoby znaleźć więcej , jak na przykład ta, już historyczna cecha gwary nowotarskiej ( a była taka, wtedy, gdy miasto było jeszcze w połowie rolnicze) - wymowa zaimków: gdzie, dokąd jako "kyny". Powszechnym natomiast na Podhalu jest "kany". Dlatego chłopów nowotarskich okoliczni nazywali pogardliwie "kynykami".

Znajdywanie takich różnic terytorialnych w naszej gwarze to ciekawa zabawa językoznawcza, ale istotą problemu jest zanikanie gwary pod wpływem ekspansji języka literackiego. Zamknąć Podhala przed "panami"się nie da, bo co wtedy byłoby z tymi przysłowiowymi 'dutkami". Można jednak popularyzować gwarę choćby nawet w jej stylizowanej formie. Szalenie uwiodła mnie kiedyś para (małżeństwo) górali z Zakopanego, którzy opowiadali w studio telewizyjnym o zwyczajach bożonarodzeniowych na Podhalu. Mówili w gwarze stylizowanej dla lepszego zrozumienia. Góral o swojej żonie mówił cały czas kulturalnie "moja" unikając podmiotu żona, gdyż w gwarze żona to przecież "baba". Dziennikarka za każdym razem poprawiała go dodając do "moja" słowo żona. Góral jednak nie reagował na jej niekompetencję i nieprzygotowanie językowe do wywiadu i do końca stosował zaimek "moja "nie dodając słowa żona - przecież niegwarowego.

Paradoksalnie o nasza gwarę zawsze bardziej troszczyli wspomniani "panowie" niż my sami, a konkretnie artyści i naukowcy, jak niegdyś Stanisław Witkiewicz, a dzisiaj twórcy filmowi, czego znakomitym przykładem jest film "Biała odwaga". Ale nie zawsze tak było z tą fascynacją naszym językiem wśród artystów - w popularnym serialu "Janosik" gwara podhalańska została utopiona w morzu alkoholu wypitego na planach filmowych i podczas nagrywania postsynchronów. I nie pamiętam, by Związek Podhalan wtedy protestował.

Jan Gil
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Gwara góralska?15:44, 4 czerwca 2024
nie ma gwary góralskiej, jest gwara podhalańska, spiska, orawska, żywiecka, niektórzy językoznawcy twierdzą, ze te gwary tworzą grupę gwar orawskich, więc gawrę podhalańską nie powinno się nazywać góralską, boto wprowadza w błąd,
0
Krzeptowski13:45, 4 czerwca 2024
No a dlaczego nie staracie się Górale o uznanie ,, Gwary Góralskiej'' za język regionalny!? ,skoro Kaszeeeeeeby włącznie z Rudym demiurgiem,z za Odry ,co to synek zarzekał się ,,że my z tate wiedzieli że to lipa!' 'mają zaklepane oficjalnie!? He!?
0
Cyklobajt08:50, 1 czerwca 2024
Bonjour Monsieur Gil. Mieszkając sporo czasu w US poznałem ludzi z Polski (centralnej, północnej i wschodniej) którzy po kilku latach pobytu na South Side Chicago tzw. "góralowo", zupełnie naturalnie przeszli na gwarę góralską. To było bardzo ciekawe doświadczenie :)
Serdecznie pozdrawiam!
0
Belfer07:19, 1 czerwca 2024
Janie,
napisz, proszę w przyszłości jeszcze o jednej cesze nowotarskich "kynyków" - irytującej wymowie zaimka "stąd". Zamiast tak, jak na całym Podhalu: "ztela", nowotarskiego "górale" godajom: "ztutela" :))))
0
NARODOWA20:29, 31 maja 2024
Taki mały zbieg okoliczności jakieś dwa tygodnie rozmawiałem ze sponsorem który finanse poświecił na wydanie kilku tomów ILUSTROWANEGO LEKSYKONU GWARY I KULTURY PODHALAŃSKIEJ pana Józefa Kąś i mówił że nie było zainteresowania .
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas