Czwartek, 20 czerwiec 2019, Imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny
Rabka Zdrój i okolice
Rain
25°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 88
Rain
25°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 88
Rain
25°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 88
Rain
26°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 51
Rain
25°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 88
Rain
22°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 88
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
13.04.2010, 14:42 | czytano: 3175

Szkoła nr 5 w żałobnym marszu ulicami Nowego Targu (zdjęcia)

Zdj. Michał Adamowski

Ponad 600 uczniów Szkoły Podstawowej wraz z nauczycielami przeszło dziś ulicami Nowego Targu w marszu żałobnym ku czci ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy pod Smoleńskiem.

Najpierw szkolna społeczność uczestniczyła w mszy świętej w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, potem udała się ulicami: Królowej Jadwigi i Krzywą pod Krzyż Katyński, gdzie umieszczony jest portret Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przepasany kirem. Zabrzmiał Hymn, zapłonęły kolejne znicze…

- Wczoraj spotkaliśmy się na apelu, gdzie powiedzieliśmy sobie czym jest żałoba narodowa, czym był dramat Katynia 1940 roku i czym było doświadczenie śmierci naszych przedstawicieli lecących na obchody - mówi dyrektor Krzysztof Kuranda. - Po apelu szkoła była wyciszona, ale pojawiły się pytania „panie dyrektorze, co dalej?”. Powiedziałem że jestem otwarty na wszelkie propozycje, a wśród nauczycieli i uczniów zrodził się pomysł dania świadectwa w postaci marszu. Aby nie stwarzać atmosfery dyrektorskiego nakazu, klasy miały zadecydować o uczestnictwie w marszu wspólnie z wychowawcami. Wzięły udział wszystkie. Myślę że to jest taki szybki kurs dojrzewania dla naszych uczniów.

W czwartek na mszę żałobną do kościoła św. Katarzyny na godzinę 11 zaprasza Gimnazjum nr 1. Wezmą w niej udział wszyscy nauczyciele i uczniowie szkoły, wraz z pocztem sztandarowym.

Przypomnijmy, wczoraj Aleksander Palczewski, małopolski kurator oświaty, zaapelował do nauczycieli o to, by rozmawiali z uczniami na temat zbrodni katyńskiej sprzed 70. lat oraz o dramacie nad Smoleńskiem. - Naszym obowiązkiem jest rozmawiać z uczniami o tym, co wydarzyło się wiosną 1940 roku w lasach Katynia i o tych, którzy udali się na miejsce zbrodni 70 lat później, by już jako obywatele wolnej Polski, uczcić pomordowanych. Śmierć naszych obywateli, najważniejszych osób w Państwie, musi mieć głębszy sens - napisał w liście do dyrektorów małopolskich szkół.

p/

Zdjęcia: Michał Adamowski

galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
j.j.15:22, 17 kwietnia 2010
Ja skończyłem tą szkołę (czyli piątkę) już kilka ładnych lat temu a rodzeństwo też chodziło i nawet jeszcze chodzi. Kiedyś się nie zwracało na to uwagi ale teraz się kojarzy niektóre fakty i dyrektor 5-tki zawsze się pokazywał. Gdzie się tylko dało - nawet na zdjeciu komunijnym do mam!
Wszystko oczywiście robi dla dzieci ale wszędzie jest na pierwszym planie. Chyba nie ma szkolnego zdjecia na którym by go nie było.
W pewnej książce napisano - po owocach ich poznacie. Jak się okaże za kilka lat że dalej jest dyrektorem szkoły to będzie znaczyło że żadnych poddtekstów w jego działaniu nie ma. Ale jeżeli wystartuje w jakichś wyborach choćby miejskich, to znaczy że robił to tylko i wyłącznie dla zdobycia popularności czyli dzieci i szkoła są potrzebne tylko jako szczebel w drabinie.
Zapytałem brata a on kilku kolegów z różnych klas - w żadnej nie było żadnej dyskusji na tym "co dalej". Nikt nikogo nie pytał czy chce iść na pochód. Przyszli do szkoły i dowiedzieli się że mają iść.
Czyli kłamstwo jak basy albo jeszcze większe.
Ale w mediach wygląda pięknie.
Sam miód, odpowiedzialność, troska i patriotyzm.
Mimo wszystko nie potępiałbym takiego działania bo napewno patriotyzm w tym jest.
Albo szczebel w drabinie ale żeby to wiedzieć trzeba poczekaćt - po owocach ich poznacie.
rodaczka13:05, 16 kwietnia 2010
p.dyrektor bardzo lubi jak go publicznie pokazują.Pozory mylą,wielki patriota,szkoda że wcześniej o tym nie wiedział.Obłuda i wstyd!
as09:37, 16 kwietnia 2010
DO Uczestniczki,

Uczestniczko,pamięć należy oddać z klasa....
Co do ludzi którzy stoja w kolejce, coż to hipokryzja...
wiekszosc z tych ludzi stoi tam z czystej ciekawosci....
uwierz mi..
Prosze filtruj wiadomości które Cię otaczaja a bedziesz mogła dostrzegać wiecej rzeczy, rozumieć lepiej rzeczywistość
prawdziwy patriota09:32, 16 kwietnia 2010
Panie Dyrektorze,

przykro mi, że uprawia Pan politykę w takich dniach..
Wiem rownież że o swojej akcji informował Pan telefonicznie media...
Cóż, nie bede się zniżał do poziomu aby to komentować..
Moim zdaniem, w kręgu osób myślących min tym "występem" popełnił Pan samobójstwo polityczno - zawodowe..
Proszę pamietać, że nie ma Pan monopolu na myślenie... Ludzie naprawde myślą, łączą fakty itp...
Chciałem dodać również, że obserwujemy pyche PIS-u i traktowanie siebie jak "nadludzi"...
Krzysztof00:17, 15 kwietnia 2010
Panie dyrektorze!
Dobrze byłoby chociaż w tej chwili nie kłamać!
Ja chyba chodzę do innej szkoły, bo u nas w "piątce" żadnego "i co dalej" i całej tej reszty nie było - sam Pan to wymyślił żeby się okazale pokazać.
Eska23:32, 14 kwietnia 2010
Masz rację, Uczestniczko, daleko niektórym do wyczucia tragedii. Dziękuję tym, którzy zrozumieli, o co w tym wszystkim chodzi. Tym, którzy nie chcą wiedzieć, też dziękuję za zabranie głosu. I na koniec taka dygresja. Żenujące jest to, że można tak przewrotnie interpretować komentarze.
Uczestniczka22:47, 14 kwietnia 2010
Ludzie w Warszawie stoją po 8 godzin, aby oddać hołd ofiarom katastrofy, jadą wiele kilometrów, cały czas trwa czuwanie od chwili tragedii, a tu, w naszym mieście czepiacie się, że tak uczczono pamięć tych ludzi. Oj, daleko niektórym do wyczucia tej tragedii. Esko- czy patrząc na te znicze tylko tyle przychodzi ci do głowy? To naprawdę żenujące.....
truskawka17:34, 14 kwietnia 2010
To na pewno nie była autopromocja, znam Pana Dyrektora
( ma tysiące innych spotkań, żeby się promować, ale ale rzadko to robi - promuje przede wszystkim swoją szkołę, instytucje, w których działa
i działa też charytatywnie)
Piątka dała doskonały przykład innym szkołom! To przecież nie szkoła powiadomiła p24, że będzie organizowany przemarsz!
uczennica:)16:10, 14 kwietnia 2010
do "eski" to nie jest autopromocja.! tylko dali tarcze żeby ludzie wiedzieli że piątka przyszła na nie :P
osobiście szłam w tym przemarszu.!
a fotograf sam przyszedł robić zdjęcia a nie p.dyrektor go wołał jak nie wiecie to nie wyciągajcie pochopnych wniosków :)
obserwator15:24, 14 kwietnia 2010
Za wszelką cenę trzeba się pokazać i to z wielką tarczą, żeby nikt nie pomylił szkoły i jej dyrektora. Pan Kuranda jest ostatnio wszędzie, z tarczą, krzyżem i zawsze w blasku fleszy.
eska14:50, 14 kwietnia 2010
Nie, nikt, dobrze o tym wiesz.
nikt12:36, 14 kwietnia 2010
esko
Czy Twoje komentarze to autopromocja?
prawda23:44, 13 kwietnia 2010
o to chodzi aby dzieciaki uczyły się obywatelskiej postawy aby potem nie być jak brać polityczna, albo niektórzy komentujący. Chwała za taką edukację.
eska23:21, 13 kwietnia 2010
Do Yo man
To nie ja mam problem. Patriotyzm tak, ale nie w tej formie. I nie chodzi o uczniow.
A moje dzieci od dawna wiedza, czym dla Polakow jest Katyn. Szacunek dla tych, ktorzy nie dla braw daja swiadectwo swojej wiary i patriotyzmu.
wieczne odpoczywanie20:46, 13 kwietnia 2010
Ktoś lubi autopromocje za wszelka cenę i tego nie zmieni żadna tragedia. To widać po samorzadach, szkołach, osobach ....
Mozna to zrobic bez zdjęć i "krzyku w mediach" - najlepiej to widać po o.dyrektorze i znanym radiu
Gim20:28, 13 kwietnia 2010
Yo man w poniedziałek uczniowie Gimnazjum nr 1 przychodzili ze zniczami i z modlitwą pod Krzyż Katyński, a że mają blisko to nikt nie raczył zauważyć. Fotografa też nie wołali bo tu o modlitwę i pamięć chodzi. [*]
POŁOMANO20:23, 13 kwietnia 2010
Bóg zabrał Go bo tam trzeba ludzi dobrych. Zabrał Go, aby ci, którzy nie rozumieli i niszczyli Go przestali to czynić. Tu szydzono z wszystkiego co było dla Niego ważne i święte. Drwiono z patriotyzmu, miłości do Matki, żony i brata. Nie szanowano Go nie tylko z tytułu urzędu jaki sprawował, ale nawet z faktu tego, że był człowiekiem. Główny cel Jego prezydentury – przywracanie pamięci – przedstawiono jako przejaw małostkowości i zaściankowości. Odliczano minuty do chwili kiedy, jak przypuszczano, zakończy swoją misję. Bóg to wszystko obrócił w niwecz. Dał mu taką śmierć, tak przepełnioną symboliką, która sprawia, że dzieło Jego życia zwieńczył męczeństwem na Ołtarzu Ojczyzny. Zwieńczył Jego skronie koroną męczeństwa, abyśmy zrozumieli sens Jego życia!
góralka19:36, 13 kwietnia 2010
Na każdej lekcji modlę się z dziećmi. Powierzamy miłosierdziu Bożemu Tych, co zginęli; modlimy się za rodziny, które utraciły swych bliskich, modlimy się za tych, którzy w Moskwie próbują odnaleźć ciało swoich najbliższych. Modlimy się wreszcie za Polskę, żeby sprostała tej próbie...
Rozmawiam z uczniami o sobotniej tragedii i mówimy o Katyniu. Mówię im, że mają kochać i szanować Polskę, bo jest Ona okupiona krwią tak wielu naszych Rodaków - w tym tych zamordowanych przed 70 laty i tych, którzy zginęli 10 kwietnia 2010
góralka19:25, 13 kwietnia 2010
No i mamy nasze małe piekiełko: małoduszność, zawiść, kąsanie - co się jeszcze musi stać, żeby to się zmieniło??????
olo18:43, 13 kwietnia 2010
popieram eske.
uczennica18:25, 13 kwietnia 2010
sama chodze do szkoły sredniej u nas nawet apelu nie było a oni maja marsz! Brawo dla Dyrekcji i dla Uczestnikow

;[*]
Yo man17:32, 13 kwietnia 2010
Eska a widzisz jakiś problem? Łatwo siedzieć w domu i komentować. Ciekawe czy (jak masz oczywiście) swoim dzieciom zrobilaś lekcję historii.
Jest wtorek - szkoda, że do tej pory żadna szkoła nie wpadła na podobną inicjatywę. Brawo dla pana dyrektora.
didi17:20, 13 kwietnia 2010
jestem dumna z zachowania tego dyrektora akurat przechodzilam i widzzialam te dzieciatka bylo to bardzo wzruszajace
eska15:49, 13 kwietnia 2010
Na każdym zniczu tarcza szkoły? Ludzie, litości. Autopromocja w takiej chwili?
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij