Jędrysko broni pracy dyplomowej, która powstała pod nadzorem prof. Elżbiety Węcławowicz-Bilskiej w Instytucie Projektowania Miast i Regionów A5 krakowskiej Politechniki. Projekt przedstawił w niedzielę w nowotarskim Ratuszu. Młody architekt m.in. uważa, że na zieleń, taką jak obecnie, nie ma na Rynku miejsca. - Zieleń miejska przypomina swoistą dżunglę, nie możemy tego nazwać zielenią uporządkowaną - mówił. - Sprawia, że znika przestrzeń na placu, który jest dla nas bardzo ważny ze względu na imprezy okolicznościowe. Według młodego architekta, tych powinno być jak najwięcej, stąd - jak mówił - mógłby się rozpoczynać również Bieg Podhalański. - Dobre oświetlenie placu i ogołocenie go z drzew poprawi też na nim bezpieczeństwo - taki plac będzie łatwiej monitorować i będzie łatwo na nim sprzątać - argumentował architekt.
Jedrysko postuluje usunięcie z Rynku drzew iglastych, zastąpienie ich niskimi klonami. Podczas prezentacji przypominał też o 9-polowym układzie miasta. - Układ ten stał się dla mnie inspiracją w celu stworzenia kompozycji dla posadzki. Dziewięć pól jest spiętych kompozycyjnie z obrysem ratusza - mówił.
Jedrysko nie zamierza mieszać się w miejską politykę, dlatego na jednej z przedstawionych przez niego wizualizacjach pomnik Orkana jest na Rynku, na drugiej - go nie ma. - To szczegół, dla wyglądu całości placu nie mający większego znaczenia - uważa architekt. Gdyby Orkan pozostał, powinien - według dyplomata - stanąć we froncie wodnym przed ratuszem. Ten front, bez względu na pomnik, winien zostać ujęty w koncepcji rewitalizacji, bo - jak mówił Jędrysko - woda odbija obraz i zwiększa przestrzeń, a więc również podkreśla rangę ratusza.
Kolejna sprawa to kapliczka św. Jana Kantego - obecnie zasłonięta przez drzewa i prawie niewidoczna, a według koncepcji Jędryski - otoczona trawnikiem i 40-centymetrowym murkiem, na którym można usiąść. Następne elementy Rynku to zegar słoneczny, który w ciągu dnia pokazywałby godzinę za pomocą cienia, a w nocy byłby podświetlany, oraz ławki - wyposażone w kosze na śmieci i iluminację świetlną. Jest też w koncepcji scena przed ratuszem.
- Miasto to nie tylko budynki i ulice, miasto to przede wszystkim przestrzeń publiczna. Przestrzeń, z którą mamy kontakt codziennie i która w znaczący sposób wpływa na jakość naszego życia. I właśnie na jej społecznej roli koncentruje się mój projekt rewitalizacji Rynku. Na połączeniu tradycji z nowoczesnością - kończył Jędrysko swoją prezentację (wizualizacje w galerii).
Przedstawienie koncepcji nowotarskiego architekta było tylko jednym z wielu punktów, składających się na program niedzielnej Nocy Muzeów, zorganizowanej przez Miejski Ośrodek Kultury. Dr Zbigniew Moździerz opowiedział podczas niej "O architekturze i budownictwie Nowego Targu", odbyło się też pierwsze spotkanie z cyklu "Co kryją muzealne magazyny", oraz prezentacja zegara. Chętni mogli zwiedzić w Ratuszu miejsca na co dzień niedostępne - piwnice i wieżę, mogli też zagrać w grę, przygotowaną przez Gabriela Wolskiego, a polegającą na własnoręcznym zaprojektowaniu na makiecie rewitalizacji Rynku. Była nawet… wieża Eiffla.
p/
Zdjęcia: Piotr Korczak
Skontaktuj się z nami
- +48 796 024 024
+48 18 52 11 355 - redakcja@podhale24.pl
- m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas