Czwartek, 23 września 2021, Imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
12°
Wiatr: 13.284 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
13°
Wiatr: 15.156 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
13°
Wiatr: 12.348 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
13°
Wiatr: 12.816 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
13°
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 79 %
Rain
11°
Wiatr: 9.792 km/h Wilgotność: 84 %
06.03.2012, 11:33 | czytano: 3891

Sałata po orawsku, krzonówka, weselne zawijańce i chleb orawski - to kandydaci na Listę Produktów Tradycyjnych (zdjęcia)

zdj. Łukasz Sowiński

Cztery kolejne produkty, tym razem pochodzące z terenu Orawy, uzyskały pozytywną ocenę małopolskiej Rady ds. Produktów Tradycyjnych. Pozytywnie ocenione wnioski po spotkaniu Rady zostaną przesłane do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które ostatecznie decyduje o wpisaniu ich na Listę Produktów Tradycyjnych - poinformował Urząd Marszałkowski w Krakowie.

Wnioski o wpisanie tych potraw i produktów na LPT złożyło Stowarzyszenie Rozwoju Orawy z siedzibą w Jabłonce. "Pierwszym prezentowanym lokalnym produktem była sałata po orawsku. Jest to rodzaj zupy, która do tej pory jest przyrządzana i chętnie jedzona na Orawie, a jej głównym składnikiem - jak sama nazwa wskazuje - jest gotowana na maślance lub kwaśnym mleku sałata. Zupę podaje się jako dodatek do łupionej rzepy (czyli ziemniaków) z dodatkiem zasmażanej na maśle cebuli. Kolejną potrawą, która zyskała przychylność kapituły była Chrzanówka Orawska (Rada wnioskowała o przywrócenie historycznej nazwy produktu, czyli Krzonówka). Ta tradycyjna, bogata zupa była podawana na Wielkanoc. Gospodynie odkładały na nią najlepsze kawałki mięsa - miało być bogato i do syta. Potrawa gotowana jest na bazie kwasu z kiszonej kapusty, a ugotowaną zupę posypuje się świeżo startym chrzanem. Do Listy Produktów Tradycyjnych niebawem dołączy również chleb orawski - pieczony na liściu sałaty z dodatkiem surowych oraz gotowanych ziemniaków. Przyrządzony w taki tradycyjny sposób chleb utrzymuje swoją świeżość nawet do tygodnia. Czwartym i ostatnim produktem są weselne zawijańce, czyli drożdżowe rogaliki zawijane z konfiturą lub serem. Ciastka rozdawano weselnikom jako podziękowanie za przyniesione produkty spożywcze, które służyły do przygotowania weselnej uczty" - czytamy w relacji z posiedzenia Rady przygotowanej przez zespół prasowy UM Województwa Małopolskiego w Krakowie.

Lista produktów tradycyjnych z Małopolski liczy już 50 pozycji. Kolejne trzy czekają obecnie na akceptację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

oprac. r/

Zdj. Łukasz Sowiński.
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
I12:06, 8 marca 2012
A jak zrobić degustacje posiłku (nieodzowna część rejestracji) bez jej degustacji? haha
Llll00:28, 8 marca 2012
Nie ma to jak zdjęcia przy jedzeniu.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij