Podhalanie i Spiszacy na odpuście w węgierskim Derenku (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 23 listopada
Imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa
Jabłonka
Clouds
-4°
Wiatr: 9.936 km/h Wilgotność: 94 %
Snow
-4°
Wiatr: 9.468 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-4°
Wiatr: 10.656 km/h Wilgotność: 93 %
Snow
-3°
Wiatr: 9.504 km/h Wilgotność: 90 %
Snow
-1°
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 97 %
Snow
-5°
Wiatr: 6.516 km/h Wilgotność: 96 %
02.08.2012, 14:26 | czytano: 4097

Podhalanie i Spiszacy na odpuście w węgierskim Derenku (zdjęcia)

Na tradycyjny odpust w Derenku przybyli z całych Węgier potomkowie pierwszych polskich osadników z XVIII wieku, liczna Polonia Węgierska, a także delegacja z Podhala i Spisza.

Fot. Ryszard M. Remiszewski
Fot. Ryszard M. Remiszewski
Tegoroczny odpust miał też swój własny akcent, uroczyście podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy BORSOD-TORNA-GÖMÖR EGYESÜLET z Edelény, a Stowarzyszeniem Rozwoju Spisza i Okolicy z siedzibą w Łapszach Niżnych.

Celem współpracy będzie wymiana doświadczeń oraz pomoc we wzajemnym świadczeniu usług agroturystycznych, popularyzowaniu miejscowych produktów rolniczych, rzemieślniczych i regionalnych. Umowę zawarto w ramach lokalnych grup działania LEADER, a realizacja jej odbywać się będzie na warunkach unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Porozumienie podpisali - ze strony węgierskiej przewodnicząca miejscowego LGD Pasztor Edina i Julian Kowalczyk, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolicy, który otrzymał okazały koszyk miejscowych produktów, swoisty pakiet nadziei całego przedsięwzięcia, a dodać można, że obie strony mają naprawdę warunki i możliwości, by zaistnieć i osiągnąć sukces, nie tylko regionalny, nawet szerzej, w Europie.

Podpisanie porozumienia nastąpiło podczas uroczystego odpustu, poprzedziła go podniosła msza, którą koncelebrowali: ks. Ködmön Ferenc, dziekan z parafii Szendrő, ks. Jan Byrski – proboszcz parafii pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza z Białki Tatrzańskiej, ks. Karol Kozłowski SChr – proboszcz Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie, ks. Robert Kukuczka SDB – duszpasterz młodzieży romskiej w Kazincbarcika.

Na święto Polonii Węgierskiej przybyli m.in. dr Csúcs Lászlóné Halina – przewodnicząca Ogólnokrajowego Samorządu Mniejszości Polskiej na Węgrzech, Jolán Poros Andrásné – przewodnicząca Wojewódzkiego Samorządu Mniejszości Polskiej województwa Borsod-Abaúj-Zemplén, Tóthné Mihalik Katalin – burmistrz (polgámester) Szögliget, dr Konrad Sutarski – dyrektor Archiwum i Muzeum Polonii Węgierskiej w Budapeszcie, Katarzyna Sitko – wicedyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie, Pasztor Edina – przewodnicząca BORSOD-TORNA-GÖMÖR EGYESÜLET z Edelény; ze strony polskiej Julian Kowalczyk – prezes Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolicy, Maciej Płachta – przewodniczący Rady Stowarzyszenia, Jan Budz – prezes Związku Polskiego Spisza, były wójt gminy Bukowina Tatrzańska Sylwester Pytel, współorganizatorzy wszystkich dotychczasowych przyjazdów derenczan na Podhale Anna i Józef Remiaszowie z Białki Tatrzańskiej oraz Jadwiga Plucińska – szczególnie witana w Derenku, której potomkowie polskich osadników nie zapomną nigdy przywrócenia świadomości narodowej. Dziś już nie zadają sobie pytania: skąd my jesteśmy, odpowiadają, bo wiedzą, że z Podhala i Spisza! Była też szesnastoosobowa delegacja z Limanowej, stowarzyszenia, które oddaje pamięć żołnierzom 10 pułku piechoty honwedu (Miskolczi 10. honvéd gyalogezred) walczącego pod Limanową podczas I wojny światowej.

Nie zapomniano o derenczanach spoczywających na miejscowym cmentarzyku, pod symboliczną mogiłą złożone zostały kwiaty, pochyliły się głowy, co niektórzy odmówili w skupieniu paciorki.

Dzień wcześniej gospodarze gościli delegację z Podhala i Spiszu w Tiszaújváros, wieczorem w hotelu Phonix przygotowali prelekcję Poros Andrea wspomaganą przeźroczami na temat osadnictwa polskiego w Derenku. Żałować można, że dokonania etnografów i historyków z obu stron ograniczono w wystąpieniu do początku lat 80. XX wieku zapoczątkowanych przez Ryszarda Kantora i Ewę Krasińską z Uniwersytetu Jagiellońskiego, niepotrzebnie pomijając późniejsze wyniki badań, szczególnie Rémiása Tibora i jego fundamentalnego trzytomowego opracowania archiwaliów Derenku oraz tekstów Janusza Kamockiego i Jadwigi Plucińskiej.

Ze względu na uroczystość podpisania porozumienia licznie reprezentowane były miejscowe media – prasa, radio i telewizja. Na przygotowanej scenie wystąpiły zespoły, w tym żywiołowo przyjęte „Ciardasie” Mariana Kikli z Czarnej Góry, po mistrzowsku wspomagane w tańcu zbójnickim przez Andrzeja Rusnaka z Rzepisk. Dopisała pogoda, gdy w Budapeszcie i okolicy niemiłosiernie lało, tu w Derenku było upalnie, słońce świeciło pełne nadziei na przyszłość. Opuszczając Derenk słyszało się „do zobaczenia w Białce Tatrzańskiej”, tradycyjnym już dla derenczan odpuście św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Zatem… do zobaczenia!

Tekst i zdjęcia: Ryszard M. Remiszewski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
polo07:38, 19 sierpnia 2012
Więcej takich relacji!
0
aminokwas15:38, 3 sierpnia 2012
To się nazywa informacja,,,,, a nie pogoń za sensacją, nieraz obrzydliwą. Dzięki POdhale24 za fotoreportaż, bo warto aby ludzie coś więcej widzieli, nie tylko medialne POdhody pOLITYKÓW RÓZNEJ MAŚCI.
A tak na poważnie, teraz po nazwisku skojarzyłem , brakuje autora zdjęć w Dzienniku.... Szkoda bo bardzo pouczające były to rzeczy!!!
0
Sławek21:35, 2 sierpnia 2012
Ku pamięci szkoda bosych pięt iceb rzyka to był strzał ieden na milion zdięć.
Jak zawsze niezawodny nos dziennikarski do wynajdowania ciekawych tematóów szkoda Niecodziennych Wędrówek w Dzienniku Polskim o brakk tychwędrówek zubożał Dziennik a szkoda.dalej wielu ciekawych tematów z Wędrówek niecodziennych a tak powszechnych w codzienności niedostrzeganych.
Serdecznie pozdrawiam autora i nie tylko jego
0
PODHALANIN16:10, 2 sierpnia 2012
PAMIĘTAJMY O DR JANUSZU KAMOCKIM I MGR JADWIDZE PLUCIŃSKIEJ-kontynatorach działaności polonijnej!!!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
06
01.2025
Nie przegap!
08
12.2024
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas