Pierwsza na Podhalu - sala do terapii integracji sensorycznej (zdjęcia) - podhale24.pl
Niedziela, 19 maja
Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna
Zakopane
Clouds
11°
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
11°
Wiatr: 4.752 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
11°
Wiatr: 3.852 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
12°
Wiatr: 5.58 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 90 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
40 %
Zakopane
28 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
01.10.2012, 23:01 | czytano: 7879

Pierwsza na Podhalu - sala do terapii integracji sensorycznej (zdjęcia)

NOWY TARG. W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 została uruchomiona - pierwsza na Podhalu, sala do prowadzenia terapii integracji sensorycznej.

zdj. arch. szkoły
zdj. arch. szkoły
Jak wyjaśnia Halina Szewczyk ze SOŚ-W - terapia integracji sensorycznej (SI) to zajęcia, których celem jest poprawa funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego odpowiedzialnego za odbiór i przetwarzanie bodźców zmysłowych. Adekwatna integracja odebranych informacji jest podstawą normalnego uczenia się, ma wpływ na prawidłowy rozwój ruchowy, emocjonalny i poznawczy. Ten rodzaj terapii znajduje coraz więcej zwolenników doceniających jej pozytywny wpływ na rozwój dziecka.

Zajęcia SI odbywają się w specjalnie do tego przygotowanej sali integracji sensorycznej, wyposażonej w nowoczesny sprzęt i atrakcyjne dla dzieci zabawki. Wiele ćwiczeń odbywa się na huśtawkach terapeutycznych, które dostarczają stymulacji w ruchu liniowym lub rotacyjnym oraz wymagają odpowiednich reakcji adaptacyjnych organizmu. Dodatkowo, dziecko wykonuje różne ćwiczenia ruchowe, doświadcza zadań wszystkimi zmysłami (stymulacja słuchowa, węchowa, proprioceptywna) i uczy się prawidłowo organizować te informacje.

Terapia integracji sensorycznej ma postać "naukowej zabawy" w której dziecko chętnie uczestniczy i ma przekonanie, że "kreuje zajęcia wspólnie z terapeutą". Podczas terapii nie uczy się dzieci konkretnych umiejętności lecz oddziaływając na zmysły wpływa się na procesy nerwowe leżące u podstaw tych umiejętności. Terapeuta nie tyle kieruje zachowaniem dziecka, ile stwarza takie wymagania, by dziecko było w stanie odpowiadać na nie coraz bardziej złożonymi reakcjami adaptacyjnymi.

Sala do terapii integracji sensorycznej w nowotarskim SOSW Nr 1 została wyposażona w specjalistyczny sprzęt dzięki środkom pochodzącym z realizowanego przez SOSW Nr 1 projektu POKL pn. „Rozwiń skrzydła”, którego beneficjentem jest Powiat Nowotarski.

Projekt jest skierowany do uczniów klas I – III, jest to projekt systemowy „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I - III szkół podstawowych, Priorytet IX, Działanie 9.1 Poddziałanie, 9.1.2 „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych. Projekt ten jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Głównym celem projektu jest zapewnienie wszystkim uczniom klas I-III SP Nr 9-L i UZ specjalistycznej pomocy o charakterze indywidualnym w oparciu o nowoczesne metody oddziaływania terapeutycznego.

- W ramach projektu są realizowane 2 rodzaje zajęć prowadzonych nowoczesnymi metodami terapeutycznymi. Pierwsze z nich to zajęcia nauki czytania i pisania metodą symultaniczno-sekwencyjną prof. J. Cieszyńskiej w wymiarze 262 godzin. Do prowadzenia tych zajęć zostały zakupione pomoce dydaktyczne. Drugie to wspomniane już wcześniej zajęcia terapii integracji sensorycznej w wymiarze 292 godzin, prowadzone przez pedagog SOSW Nr 1, która po ukończeniu specjalistycznego kursu I i II stopnia otrzymała certyfikat wydany przez Polskie Stowarzyszenie Terapeutów Integracji Sensorycznej. Ten certyfikat daje uprawnienia do diagnozowania i prowadzenia terapii integracji sensorycznej jako terapeucie SI - wyjaśnia Halina Szewczyk.

W obu typach zajęć uczestniczą wszyscy uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej Nr 9 – L i UZ.

opr. s/ zdj. arch. szkoły
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
RODZIC!!10:22, 3 października 2012
Jaki pedagog takie zajęcia!!!!
Małgorzata Sufniewicz22:44, 2 października 2012
Do fx: Nie, nie znajdą tam zatrudnienia osoby, które mają " plecy" - jak sugerujesz. Do prowadzenia tych zajęć potrzebny jest certyfikat, który uzyskuje się po kursie I i II stopnia. Na taki kurs każdorazowo czeka się ponad rok. I kurs kosztuje ponad 500 złotych, a II kurs kosztuje ok. 3000 złotych. Jeśli masz taki certyfikat, to przyjdź do SOSW, z miejsca dostajesz pracę.
Co do skuteczności i sensowności terapii SI dodam tylko, że w dużych miastach 1 godzina zajęć z dzieckiem kosztuje ok 100 złotych. Ale tam chyba mieszkają sami naiwniacy?!
fx21:44, 2 października 2012
Zatrudnienie oczywiście znajdą tam osoby które mają "plecy"...
Karla19:59, 2 października 2012
a ja myślę, że SI jest bardziej przydatną metodą w SOSW niż symultaniczno-sekwencyjna ... Cieszyńskiej. ta ostatnia to ostatnio bardzo modna i rozreklamowana metoda dobra na wszystko. a jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego.historia zna przypadki takich super cud- metod (np. Dennison- też organizowano szkolenia po szkołach!!!) . ale super.że w SOSW coś się dzieje dla dobra dzieciaków pokrzywdzonych przez los.
Mantra11:21, 2 października 2012
Niestety, metoda ta nie ma żadnego naukowego uzasadnienia. Na szczęście - nie jest szkodliwa. Ale też specjalnie nie pomaga ;)

Natomiast metoda Jagody Cieszyńskiej - wielkie brawo :)
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas