Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w szczawnickim Uzdrowisku pod patronatem Podhale24.pl (duża galeria) - podhale24.pl
Środa, 15 maja
Imieniny: Zofii, Nadziei, Berty
Jabłonka
Clouds
14°
Wiatr: 6.696 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
14°
Wiatr: 2.124 km/h Wilgotność: 56 %
Clouds
14°
Wiatr: 14.508 km/h Wilgotność: 65 %
Clouds
15°
Wiatr: 9.576 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
16°
Wiatr: 8.136 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
14°
Wiatr: 9.036 km/h Wilgotność: 90 %
Jakość powietrza
82 %
Nowy Targ
22 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 41 | 82 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
02.05.2013, 19:49 | czytano: 1888

Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w szczawnickim Uzdrowisku pod patronatem Podhale24.pl (duża galeria)

SZCZAWNICA. Uroczystym otwarciem dwóch wystaw w Galerii Pijalni Wód Mineralnych Domu nad Zdrojami – Uchodźstwo polskie na Węgry 1939 r. oraz wystawy o Janosu Esterhazym, rozpoczęły się III Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej zorganizowane przez ambasadę węgierską w Polsce, Miasto i Gminę Szczawnica i Miejski Ośrodek Kultury.

zdj. Stanisław Zachwieja
zdj. Stanisław Zachwieja
Patronat honorowy nad imprezą objął Marek Sowa, marszałek województwa małopolskiego. Impreza odbywa się pod patronatem Podhale24. pl

Wystawę otworzył Ivan Gyurcsik, ambasador Węgier w Polsce. Nawiązał do września 1939 roku, kiedy Węgry otworzyły granice swojego państwa dla uchodźców z Polski. – Parlament Węgier nie pozwolił Niemcom przejść przez nasze terytorium, aby od południa zaatakować braterskie państwo polskie. Całe społeczeństwo węgierskie przyjęło ponad sto tysięcy uchodźców z Polski, którzy mogli bezpiecznie przeżyć II wojnę światową. Wśród tej grupy uchodźców było wiele tysięcy polskich żołnierzy, którzy później walczyli za wolność swojej ojczyzny i całej Europy. Do 1944 roku, kiedy Węgry znalazły się także pod okupacją niemiecka, polscy uchodźcy mogli żyć swoim własnym życiem, mieć swoje organizacje kulturalne i naukowe. Wzruszająca jest historia – Henryka Sławika, wielkiego zapomnianego bohatera trzech narodów – polskiego, żydowskiego i węgierskiego – mówił ambasador.

Historia jego życia i wielkiego heroizmu w walce o godność i życie wielu tysięcy polskich Żydów opisana jest w książce „Henryk Sławik – Wielki zapomniany Bohater Trzech Narodów”, autorstwa Grzegorza Łubczyka, byłego ambasadora Polski w Budapeszcie na Węgrzech. Drugą jego książką, napisaną wraz z Krystyną Łubczyk, jest „Pamięć - Polscy uchodźcy na Węgrzech 1939-1946”.

Autor książek jest – jak mówił dr Imre Molnár, doradca polityczny ambasady węgierskiej w Polsce i inicjator Dni Przyjaźni Polsko - Węgierskiej - najlepszym specjalistą od spraw uchodźstwa polskiego na Węgrzech.

W ubiegłym roku odbyła się premiera jego filmu na ten temat pt. Węgierskie serce, który wraz z wykładem o uchodźstwie, był prezentowany w Muzeum Historii Uzdrowiska przy Palcu Dietla.

Druga wystawa prezentuje życie i działalność polityczno – społeczną Janosa Esterhazego, najwybitniejszego węgierskiego polityka okresu międzywojennego, który bronił mniejszości węgierskiej na terytorium Czechosłowacji. Był spokrewniony z polskim rodem Tarnowskich.

To tylko fragment całości wystaw o Uchodźstwie i o Janosu Esterhazym prezentowana w szczawnickiej Galerii. Pozostała część wystawy wędruje po miastach węgierskich, a także prezentowana była na Słowenii i w Austrii.

W dalszej części uroczystości delegacje, mieszkańcy i kuracjusze spotkali się pod pomnikiem założyciela Uzdrowiska, z pochodzenia Węgra, Józefa Szalaya. Odśpiewano hymny – węgierski i polski, pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów.

Jak prowadzący całą uroczystość, dyrektor MOK Piotr Gąsienica powiedział - chociażby z tego tytułu, iż Józef Szalay założył uzdrowisko, Szczawnica ma prawo i obowiązek obchodzić Dni Przyjaźni Polsko- Węgierskiej.

Dla uczczenia pamięci Janosa Esterhazego została odsłonięta tablica pamiątkową na ścianie skalnej przy Promenadzie nad potokiem Grajcarek. Tablicę odsłonili: Ivan Gyurcsik, ambasador Węgier w Polsce i Grzegorz Niezgoda, burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica. Wartę honorową pełnili Rycerze Korony św. Stefana, patrona Węgier. Podczas składania wiązanek kwiatów przez polskie i węgierskie delegacje piękną pieśń z nutą patriotyczną śpiewała Aranka Zolcer, która doskonale pamięta lata uchodźstwa polskiego na ziemi węgierskiej. Podczas wernisażu zaśpiewała zapamiętaną z tamtego okresu, po polsku, piosenkę ludową – Krakowiacy.

Ambasador przypomniał zgromadzonej licznie publiczności działalność polityczną tego Wielkiego Węgra.

Napis na tablicy brzmi – Janos hrabia Esterhazy, potomek węgierskiego rodu Esterházych i polskiego rodu Tarnowskich. Urodzony 14 marca 1901 roku w Nyitraujlak w Mirowie w Czechosłowacji. Poseł do Parlamentu Czechosłowacji i Słowacji z ramienia Partii Mniejszości Narodowej.

Podjął nierówną walkę z dwoma totalitaryzmami, w czasach pogardy zachował wiarę i człowieczeństwo łącząc w sobie krew węgierska i polską. Stał się ponadczasowym symbolem braterstwa dwóch narodów.

Delegacje węgierskie odśpiewały, drugą po hymnie narodowym, śpiewaną podczas wielkich uroczystości państwowych i kościelnych, modlitwę – odezwę, do słów XIX węgierskiego poety, która oddaje w pełni te wartości, którym wierny był Janos Esterhazy.

Przy promenadzie można było smakować potrawy i wina węgierskie.

Wieczorna część uroczystości odbyła się w Dworku Gościnnym w Parku Górnym Uzdrowiska. Uroczysty koncert poprzedziło wystąpienie dr Imre Molnára na temat Janosa Esterhazego.

Za wkład w propagowaniu kultury, tradycji i wartości patriotycznych wielkich węgierskich postaci, odznaczeniami państwowymi Węgier zostali odznaczeni – Barbara Węglarz, kustosz Muzeum Pienińskiego im. Józefa Szalaya, Piotr Gąsienica, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, współorganizator uroczystości i Grzegorz Niezgoda, burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica.

Z kolei władze samorządowe odznaczyły Imre Molnára lokalnym wyróżnieniem – „Perłą Pienin” za zorganizowanie trzech edycji Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej.

W laudacji do wyróżnienia Tomasz Hurkała, sekretarz Urzędu Miasta Szczawnica podkreślił duże zasługi Imre Molnára dla kształtowania się przyjaźni łączącej Węgrów i Polaków, która sięga ponad 1000 lat. – Dzięki jego wysiłkowi Szczawnicę odwiedzi po raz kolejny replika korony Św. Stefana. Jest propagatorem kultury i historii węgierskiej w Polsce, w tym i w Szczawnicy, a naszą rodzimą tradycję i historię skutecznie przenosi na ziemię węgierską – mówił sekretarz.

Publiczność gorąco oklaskiwała występy- Big Bandu „Harkany”, z Harkan, partnerskiego miasta ze Szczawnicą, zespołu Folklorystycznego „Kincső” i kapeli Gereben Zenekar oraz zespołu muzyki dawnej „Hollóének”.

Późnym wieczorem na scenie przy Promenadzie nad Grajcarkiem wystąpiły zespoły rockowe – z Polski „JOHNY” i Węgier „Hippolit”.

Tekst i zdjęcia Stanisław Zachwieja
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas