W weekend w Uzdrowisku na rodzinnym zjeździe spotkali się potomkowie Adama hr. Stadnickiego (zdjęcia) - podhale24.pl
Czwartek, 16 maja
Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama
Nowy Targ
Clouds
10°
Wiatr: 4.14 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
10°
Wiatr: 2.448 km/h Wilgotność: 63 %
Clear
10°
Wiatr: 4.5 km/h Wilgotność: 91 %
Clear
11°
Wiatr: 4.284 km/h Wilgotność: 89 %
Clear
Wiatr: 7.956 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 8.82 km/h Wilgotność: 92 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
12.05.2013, 12:55 | czytano: 6094

W weekend w Uzdrowisku na rodzinnym zjeździe spotkali się potomkowie Adama hr. Stadnickiego (zdjęcia)

SZCZAWNICA. W ten weekend doszło do pierwszego zjazdu potomków właściciela Uzdrowiska Szczawnica, Adama hr. Stadnickiego (1909-1948). Wcześniej spotykali się, ale nie tak licznie, przy różnego rodzaju uroczystościach i wydarzeniach rodzinnych. Na rodzinnym zjeździe pojawiło się blisko 100 osób mieszkających na co dzień w krajach Europy, Ameryki i Afryki.

zdj. Stanisław Zachwieja
zdj. Stanisław Zachwieja
Po mszy odprawionej w kaplicy zdrojowej nad Placem Dietla, rodzina zwiedziła Muzeum Uzdrowiska, gdzie zgromadzone są liczne pamiątki rodzinne z drzewem genologicznym rodów Mańkowskich i Stadnickich. Wnuki, prawnuki i praprawnuki mogły obejrzeć podobizny niegdysiejszego właściciela Uzdrowiska, archiwalne zdjęcia Uzdrowiska, będące częścią historii powstawania i rozwoju „Perły Uzdrowisk Polskich”.

- Było to bardzo ważne spotkanie w celu, chociażby poznania się z nowymi członkami rodzin. Ci starsi znają się od wielu już lat, z nowym pokoleniem przyszło nam się spotkać po raz pierwszy - tłumaczy Krzysztof Mańkowski, prezes Spółki Thermaleo, zarządzającej majątkiem uzdrowiskowym odzyskanym 8 lat temu od Skarbu Państwa.

Ojciec Krzysztofa Mańkowskiego, Andrzej Mańkowski, wnuk Adama hr. Stadnickiego urodził się w Rabie Wyżnej, gdzie jego ojciec był zootechnikiem. Po ukończeniu studiów w Krakowie wyjechał do Francji. Tam się ożenił, ma troje dzieci – Chrostophera, Nicolasa i Helenę. Wszyscy pracują w Spółce Thermaleo, którą założył wraz z planem rewitalizacji Uzdrowiska. – Cała nasza rodzina pracuje nad ciągłością i dalszym rozwojem tego, co zbudował mój dziadek Adam Stadnicki. Wiele już zostało zrobione, ale jeszcze więcej jest do zrobienia. Wierzę, że nam się to uda zrealizować – mówił Andrzej Mańkowski.

Adam Zbigniew Leon (1882-1982) hrabia Stadnicki – potomek Heleny z książąt Sapiehów-Kodeńskich i Edwarda Adama hrabiego Stadnickiego (1856-1885), dziedzic dóbr nawojowskich położonych w powiatach: nowosądeckim, grybowskim, nowotarskim i dóbr we Frainie (obecnie Vranow na terenie Czech). Był człowiekiem wszechstronnie wykształconym w dziedzinie leśnictwa, rolnictwa i nauk przyrodniczych, założycielem czterech rezerwatów leśnych: Baranowiec, Łabowiec, Uhryń i w Szlachtowej, czołowym ekspertem leśnictwa w II Rzeczpospolitej, a także posłem na Sejm RP (1927-1930), kolatorem cerkwi w Jaworkach, Szlachtowej, Łabowej, Maciejowej, Nowej Wsi, Roztoce Wielkiej i kościołów w Szczawnicy, Nawojowej, Rytrze, Łabowej, Starym Sączu. Piastował urzędy i pełnił wiele funkcji społecznych: był prezesem Nowosądeckiej Rady Powiatowej, prezesem Związku Ziemian (1922-1927), członkiem Kuratorium Fundacji Kurnickiej, Zarządu Związku Uzdrowisk Polskich, Państwowej Rady Ochrony Przyrody, Polskiego Towarzystwa Leśnego i in.

W 1907 r. nabył lasy szczawnickie (ok. 900 ha), a 1 lipca 1909 r. został właścicielem Górnego i Dolnego Zakładu Zdrojowego w Szczawnicy.

Jego żoną była Stefania Woroniecka (1886-1963) herbu Korybut, córka księcia Pawła Woronieckiego i Marii z Mańkowskich. Mieli ośmioro dzieci, córki: Marię (1912-2003), żonę Stefana Swieżawskiego herbu Paprzyca, profesora filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Jadwigę (1913-2009), żonę Adama księcia Czartoryskiego na Klewaniu i Żukowie herbu Pogoń Litewska, Helenę (1914-1977), żonę Antoniego Mańkowskiego z Brodnicy herbu Zaremba, właściciela majątku w Kazimierzu Biskupim w Wielkopolsce, Annę (nazywaną w rodzinie Danusią) (1916-2001), żonę Stanisława barona Gostkowskiego z Gostkowa herbu Gozdawa, Stefanię (1917-1979), żonę Włodzimierza Jasieńskiego herbu Dołęga; synów: Józefa (1919-1960), ożenionego z Elżbietą z książąt Lubomirskich z Lubomierza herbu Śreniawa, Andrzeja (1920-1945) i Pawła (1925-1996), ożenionego z Teresą z Moszumańskich.

W roku 1945 władze PRL skonfiskowały majątek Stadnickiego w Nawojowej, a w roku 1948 upaństwowiły Uzdrowisko w Szczawnicy. W tym samym czasie władze Czechosłowacji przejęły pałac i dobra we Frainie - Vranowie. Hrabia został zmuszony do opuszczenia rodzinnych dóbr, razem z żoną zamieszkał w Osoli pod Wrocławiem. Zmarł 10 marca 1982 r., został pochowany w Nawojowej. (Źródło biogramu - Barbara Alina Węglarz – kustosz Muzeum Pienińskiego im. Józefa Szalaya)

Jak tłumaczy Krzysztof Mańkowski, głównym powodem zorganizowania zjazdu rodzinnego stał się proces odzyskiwania dóbr po Adamie hr. Stadnickim w Nawojowej.

- Podczas zjazdu odbyło się spotkanie, na którym omawiana była strategia rozwoju i zagospodarowaniedóbr w Nawojowej. Pracy jest wiele, zastanawialiśmy się co zrobić, aby w przyszłości odzyskane dobra mogły służyć społeczności lokalnej i całemu regionowi. Rodzina, której korzenie są właśnie w Nawojowej, rozwija się, przybywa coraz to więcej dzieci – i dlatego będzie to biznes całej rodziny, a nie tylko wybranych osób. To jest bardzo ważne dla zachowania ciągłości naszej rodziny – mówił prezes.

W Nawojowej rodzina spotkała się z ludźmi, którzy pracowali u Adama hr. Stadnickiego. - To było miłe spotkanie po latach, nie tylko z pracownikami, ale i przyjaciółmi mojego pradziadka. To jest integracja rodziny, super okazja do bliższego poznania się – mówił Krzysztof Mańkowski. I dodał: - Wracając do spraw szczawnickich, mam świadomość, że wiele osób z naszej rodziny po raz pierwszy zobaczyło Uzdrowisko swojego przodka, a wielu z nich nie poznaje go sprzed czterech, trzech lat. Mamy w nich sojusznika w dalszej pracy nad jego rewitalizacją. Spotkanie miało też na celu przekazania młodemu pokoleniu wiedzy na temat przeszłości i przyszłości dzieła rozpoczętego przez Józefa Szalaya (twórcy Uzdrowiska) i jego kontynuatora Adama hr. Stadnickiego.

Tekst i Zdjęcia Stanisław Zachwieja
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
PROgram Nati08:12, 13 maja 2013
Bardzo dobrze, że myślą o kraju jak Władysław hrabia Zamoyski.....Oby sie im wiodło, bo inaczej POkupią wszystko starsi bracia POwracający do kraju niewoli !!!
upsss...19:08, 12 maja 2013
Nazwiska i herby rodowe robią wrażenie. Jedne z bardziej znanych w Rzeczypospolitej.
w jakim języku "kumała" rodzinka ?18:45, 12 maja 2013
No cóż,w czasach królewskich też były "prywatyzacje".Jakie piękne "buzie" na zdjęciach, tylko malować portrety.
dolibóg14:59, 12 maja 2013
Ja myślę ,ze zabrakło Murgrabiego Niezgody
sisi13:11, 12 maja 2013
Miejscowy Związek Podhalan powinien im nadskakiwać.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas