Na początku września prawie 700 osób, głównie mieszkańców Czarnego Dunajca, podpisało się pod protestem w którym sprzeciwiają się budowie małej elektrowni wodnej. Czarnodunajczanie obawiają się hałasu oraz utraty popularnego miejsca wypoczynku i rekreacji. Urząd Gminy wstrzymuje się z wydaniem decyzji środowiskowej dla tej inwestycji, ale ma związane ręce, bo decydująca jest opinia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a ta jest pozytywna.
Ostatni protest to inicjatywa internetowa. Petycję w sprawie obrony rzeki Czarny Dunajec przed budową elektrowni wodnych, skierowaną do wójta Józefa Babicza, opublikował na portalu petycje.pl Mirosław Pieślak z Krakowa. Do tej pory poparło ją 546 osób z całej Polski.
Oto treść petycji:
"Szanowny Panie Wójcie!
My niżej podpisani, występując w obronie rzeki Czarny Dunajec, w związku z toczącym się w Gminie Czarny Dunajec postępowaniem o wydanie decyzji środowiskowej dla dwóch małych elektrowni wodnych planowanych do budowy w miejscowości Czarny Dunajec, zwracamy się do Pana Wójta z apelem, o wydanie decyzji odmawiającej zgody na realizację obu elektrowni wodnych.
Rzeka Czarny Dunajec jest perłą Podhala. Dostarcza niezapomnianych wrażeń estetycznych, krajobrazowych i rekreacyjnych turystom, wędkarzom oraz lokalnej społeczności, korzystającej na co dzień z jej uroków. Stanowczo sprzeciwiamy się planom jej zabudowy kolejnymi elektrowniami wodnymi.
Budowa obu wspomnianych elektrowni wodnych w Czarnym Dunajcu będzie się wiązała z powstaniem tzw. cofek, czyli przekształceniem znacznego kilkusetmetrowego odcinka górskiej rzeki na wodę stagnującą. Każda cofka na wodzie górskiej powoduje pogorszenie jakości wody, w wyniku zmniejszenia jej natlenienia, zwiększenia termiki i zmniejszenia prędkości przepływów (zahamowanie procesów samooczyszczania się wody), oraz zachodzenia procesów biogennych w pokładach mułu osadzającego się na dnie stagnującej wody. Ponadto rozkład materii organicznej w osadach cofki powoduje uwalnianie metanu do atmosfery (gaz cieplarniany), niwelując tym samym efekt zapobiegania wytwarzaniu CO2 przez MEW.
Inwestycje w zaplanowanym kształcie pogorszą parametry fizykochemiczne potoku, a w konsekwencji ujemnie wpłyną na potencjał ekologiczny Czarnego Dunajca, utrudniając osiągnięcie celu środowiskowego – dobrego potencjału. Tym samym udzielenie zgody na inwestycję będzie naruszać przepisy prawa polskiego (Prawo wodne) i unijnego (Ramowa Dyrektywa Wodna).
W związku z powyższym ufamy, że Pan Wójt, kierując się przepisami prawa oraz dobrem społeczeństwa, pragnąc zachować dziedzictwo przyrodnicze Czarnego Dunajca dla przyszłych pokoleń, wyda decyzje niedopuszczające do zniszczenia tak cennego odcinka rzeki".
oprac. r/
Skontaktuj się z nami
- +48 796 024 024
+48 18 52 11 355 - redakcja@podhale24.pl
- m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas