Powstaje plan ochrony Tatrzańskiego Parku Narodowego - podhale24.pl
Piątek, 17 maja
Imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki
Rabka Zdrój
Rain
10°
Wiatr: 8.568 km/h Wilgotność: 94 %
Rain
10°
Wiatr: 7.164 km/h Wilgotność: 66 %
Rain
10°
Wiatr: 13.5 km/h Wilgotność: 81 %
Rain
12°
Wiatr: 15.732 km/h Wilgotność: 65 %
Rain
17°
Wiatr: 21.528 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
10°
Wiatr: 10.62 km/h Wilgotność: 94 %
Jakość powietrza
70 %
Nowy Targ
24 %
Zakopane
42 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 35 | 70 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
31.10.2013, 22:58 | czytano: 1990

Powstaje plan ochrony Tatrzańskiego Parku Narodowego

Firma KRAMEKO Sp. z o.o. z Krakowa wraz z Burmistrzem Miasta Zakopane i wójtami gmin Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin zapraszają na cykl spotkań dyskusyjnych, dotyczących projektu „Planu ochrony Tatrzańskiego Parku Narodowego uwzględniającego zakres Planu Ochrony Natura 2000 Tatry”. Pierwsze z nich odbyło się w Sali Obrad Urzędu Miasta Zakopane.

zdj. Piotr Korczak
zdj. Piotr Korczak
- Jesteśmy na etapie grupowania materiałów w celu stworzenia projektu planu ochrony parku. Celem planu jest umożliwienie utrzymania w dynamicznej równowadze wszystkich ekosystemów Parku. Instytucją, która z naszą pomocą plan wykonuje jest TPN. Rada Naukowa TPN jest na bieżąco informowana o postępach prac. Cały plan, który powstanie w III kwartale 2014 roku będzie konsultowany z mieszkańcami i radnymi - mówi Ryszard Krynicki. Prezes KRAMEKO dodaje: - Powstawanie tego dokumentu składa się z czterech etapów: pierwszy to zbieranie informacji, drugim są prace w terenie, trzecim - opracowanie projektu i to na tym etapie zaczną się właściwe konsultacje społeczne. Ostatnia faza to zatwierdzenie i uchwalenie planu.

Plan ochrony parku mieści się w grupie planów zagospodarowania przestrzennego. Dokonano już inwentaryzacji w terenie i zaczyna się opracowywanie projektu planu. Jego celem jest utrzymanie w dynamicznej równowadze istniejących ekosystemów.

Koszt opracowania to ok. 2 mln złotych.

Prace nad projektem rozpoczęto w 2011 roku, kiedy wykonane zostały prace przygotowawcze. W 2012 i 2-13 roku wykonano prace inwentaryzacyjne i identyfikacje zagrożeń, określono siedliska roślin i zwierząt na badanych terenach, obiektów kulturowych i istniejącej infrastruktury.

- Już od kilku miesięcy tworzone jest opracowanie, mające być punktem wyjścia do stworzenia planu ochrony TPN. Tymi spotkaniami otwieramy dyskusję i przedstawiamy pierwsze wyniki działań inwentaryzacyjnych – mówi burmistrz Janusz Majcher. - Dokument ten jest bardzo istotny dla samego Zakopanego. Musi on współgrać ze studium zagospodarowania przestrzennego miasta, bo zawarte w nim wytyczne będą oddziaływały również na nie – podkreśla burmistrz Zakopanego.

Podczas spotkania, zgromadzonym przedstawicielom władz samorządowych, Tatrzańskiego Parku Narodowego i zainteresowanym mieszkańcom zaprezentowano najważniejsze zagadnienia związane z zagospodarowaniem przestrzennym Parku i jego otuliny, uwarunkowaniami społeczno-gospodarczymi oraz kwestiami udostępnienia Parku turystom. Podczas otwartej debaty wiele miejsca poświęcono m.in. możliwościom rozwoju infrastruktury narciarskiej na terenie TPN.

Pozostałe trzy spotkania dyskusyjne obędą się:
5 listopada br. o godz. 1700 w Szkole Podstawowej w Kościelisku (Szeligówka 11),
7 listopada br. o godz. 1000 w Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej (ul. T. Kościuszki 87),
13 listopada br. o godz. 1000 w remizie OSP w Małem Cichem (Małe Ciche 35).

mat. prasowe, opr. pk/ zdj. Piotr Korczak
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Jyndrek z Bukowniy18:39, 1 listopada 2013
a czemu w Bukowinie Tatrzańskiej i Małym Cichym o tak wczesnej porze jako jest godzina 10 a w Kościelisku o 17 , ludzie nie dadzą rady tak wcześnie iść/wybrać się na to spotkanie .
osioł12:57, 1 listopada 2013
ile bedzie to spotkanie urzednikow kosztowac nas biednych placacych podatki
gorcowy09:59, 1 listopada 2013
Wcześniej takie spotkania odbywały się w podobnej sprawie dotyczącej GPN , Ostoja Gorczańska . Osobiście z tych konsultacji społecznych wyszedłem nieco zaniepokojony , że wszystko już jest ustalone a dyskusja z mieszkańcami , przedstawicielami samorządów to tylko konieczność niezbędna w procesie zatwierdzania planów ochrony w ramach Natury 2000 . Wnioski gmin gorczańskich , by działania przedstawiane przez naukowców ograniczały się do granic Parku Gorczańskiego pozostały bez echa . Obawiam się , że czeka nas rzeczywistość "rezerwatu" , znając zapędy rodzimych środowisk decyzyjnych ,które w różnych aspektach życia i gospodarki unijne dyrektywy wyprzedzały i komplikowały wbrew interesom kraju i nas wszystkich . Pożyjemy - zobaczymy , nie jest tak , że mieszkańcy tych regionów to wyłącznie pazerni , nastawieni na niszczenie tego pięknego regionu bezmózgowcy , nie - my też widzimy i czujemy piękno przyrody , to nasze miejsce na ziemi i chcemy tu żyć ,a nie czuć się niepotrzebnym rekwizytem . Życzę kompromisowych rozwiązań , bo naprawdę można... .
xxx08:55, 1 listopada 2013
2 mln w błoto.
w du.. sie przewraca i tyle.
park to fikcja i maszynka do zarabiania kasy (niestety nie wszyscy do korytka moga sie dopchac!!!)!!!
mmmmm07:39, 1 listopada 2013
eee to ci sami co sprzedali koleje portugalcom ,teraz z parkiem mącą i po parku niedługo bez paszportu wara
ja23:51, 31 października 2013
zadam proste pytanie: po co nam to? po zdjęciach widzę nie czytając treści newsa że nie tędy droga Panowie
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas