Zakopiańska Szopka Bożonarodzeniowa (zdjęcia) - podhale24.pl
Czarny Dunajec
Clouds
-3°C
Clouds
2°C
Clouds
-3°C
Clouds
-3°C
Clear
-5°C
Clouds
-3°C
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zakopane
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 32 | 64 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Kartka z kalendarza
19.12.2013, 22:27 | czytano: 2945

Zakopiańska Szopka Bożonarodzeniowa (zdjęcia)

ZAKOPANE. Przed budynkiem Urzędu Miasta ustawiona została Szopka Bożonarodzeniowa wykonana przez pedagogów i uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara. Po prezentacji Szopki, włodarze miasta podzielili się opłatkiem z mieszkańcami i turystami obecnymi na otwarciu.

zdj. Piotr Korczak
zdj. Piotr Korczak
Od osiemnastu lat Zespół Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem wykonuje drewniane szopki, które eksponowane były w wielu miejscach Europy: Niemcy (Stuttgart, Schwebisch-Gmund), Francja (Strasburg), Włochy (Panteon w Rzymie). Realizacje powstawały pod artystyczną opieką nauczycieli, ale prace wykonywali uczniowie ZSP.

W ub. roku po raz pierwszy Szopka Betlejemska, wykonana przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem, stanęła przed Urzędem Miasta. Także w tym roku młodzież wykonała figury do szopki, tym razem z najtwardszego materiału do obróbki, jakim są jesion i jawor. W związku z tym zwiększyła się trudność realizacji poszczególnych figur.

Autorkami rzeźb są: Magdalena Jastrzębska (Matka Boska z Dzieciątkiem), Małgorzata Mazur (święty Józef), Elżbieta Błaszyńska (pastuszek z owieczką), Katarzyna Głowacka, Lavinia Łatka, Justyna Bieniara i Magdalena Foszczyńska wykonały figury Trzech Króli, a Ewa Tanistra jest autorką rzeźb owieczek.

- Warto podkreślić, że prace te zostały wykonane poza zajęciami lekcyjnymi. Ponadto uczennice realizujące tegoroczną szopkę były na dwóch plenerach rzeźbiarskich - w Szymbarku i w Champoulet, we Francji a także realizowały statuetki „Gali Poezji 2013” dla POSA w Zakopanem, statuetki "Sportowiec Roku 2010", dekorację zewnętrzną gmachu teatru z okazji 25-lecia Teatru Witkacego w 2010r; pod kierunkiem Andrzeja Mrowcy i Wojciecha Hyca, nauczycieli rzeźby ZSP im. A. Kenara w Zakopanem - wyjaśnia Agata Pacelt z UM Zakopane.

Tegoroczna szopka powstała dzięki pomocy Rady Rodziców, działającej przy Zespole Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem.

opr. s/ zdj. Piotr Korczak
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
mi08:32, 20 grudnia 2013
Zdjęcie 32. Ładna jesteś, tak która siedzisz.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
07
02.2026
Nie przegap!
13
02.2026
Nie przegap!
15
02.2026
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
styczeń
17
Sobota
Imieniny:Antoniego, Jana, Sabiniana
Kliknij po więcej