Historia szczawnickich Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej (film) - podhale24.pl
Sobota, 27 kwietnia
Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 4.356 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 3.384 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 5.256 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 7.992 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 8.64 km/h Wilgotność: 91 %
Jakość powietrza
96 %
Nowy Targ
50 %
Zakopane
64 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 48 | 96 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 32 | 64 %
21.08.2014, 08:24 | czytano: 1829

Historia szczawnickich Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej (film)

Tegoroczne Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej, które zaplanowano na dni od 22 do 24 sierpnia, to już sześcioletnia tradycja zainicjowana przez Piotra Gąsienicę, dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy i Imre Molnara, historyka, kiedyś opozycjonisty węgierskiego, attache kulturalnego i radcy politycznego Ambasady Węgierskiej w Polsce.

- Szczawnica, to miejscowość bardzo związana z Węgrami poprzez Józefa Szalaya, założyciela Uzdrowiska Szczawnica, który jako pierwszy docenił walory uzdrowiskowe naszej miejscowości – podkreśla Piotr Gąsienica.

W ramach tegorocznych obchodów VI Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej po raz trzeci odbędzie się nocny spływ po Dunajcu i drugie, po dwuletniej przerwie nocne zawody kajakarstwa górskiego z pochodniami.

Selma Lagerlӧf, szwedzka pisarka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1909 napisała, że ,,Kultura – to co zostaje, kiedy zapomnisz wszystko czego się nauczyłeś’’. Najprawdopodobniej te słowa stały się literacką weną dla inicjatorów pierwszych Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej, które już na stałe wpisały się w kulturalny kalendarz Szczawnicy.

Rokrocznie obchodzone szczawnickie uroczystości Dni Przyjaźni to okazja do przypomnienia wspólnej węgiersko – polskiej historii na przestrzeni wieków.

To także możliwość prezentacji kultury obu Narodów, dzięki czemu licznie uczestnicząca publiczność w tych imprezach może uświadomić sobie jak wiele łączy oba Narody Polskę i Węgry, w szczególności patrząc z perspektywy Szczawnicy, miasta, które tak naprawdę swój rozkwit zawdzięcza właśnie Józefowi Szalayowi, Węgrowi, który pokochał Polskę, Polaków i Szczawnicę z jej mieszkańcami.

I to temu celowi podporządkowane są wszystkie organizowane imprezy kulturalne, jak i naukowe, bo i takich nie brakowało i nie będzie brakować podczas tegorocznych obchodów Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej. A jak było wcześniej? Proponujemy zapoznać się ze zmontowanym filmem z ubiegłorocznych obchodów tych dni.



Film zmontowano na podstawie udostępnionego przez Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy filmie, który jest dokumentem ubiegłorocznych obchodów.

Sądzimy, jako patron medialny, że to przypomnienie ubiegłorocznych Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej jeszcze bardzie zachęci naszych Czytelników do przyjazdu w dniach od 22 do 24 sierpnia do Szczawnicy na tak wspaniałe uroczystości, których organizatorem są Urząd Miasta i Gminy oraz Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy, Ambasada Węgier w Warszawie oraz Konsulat Generalny Węgier, a patronat nad uroczystościami objął Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego.

Sponsorem głównym jest ZEW Niedzica. Szczegółowe informacje uroczystości dotyczące przebiegu tych dni zamieściliśmy w dziale: co, gdzie, kiedy.

Montaż filmu i tekst: Henryk Janusz Olkiewicz
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas