Piątek, 27 listopad 2020, Imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody
Szczawnica i okolice
Mist
-0°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 92
Mist
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 92
Mist
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 92
Clouds
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 86
Clouds
Wiatr: 2.52 km/h Wilgotność: 76
Mist
-3°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 92
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
19.09.2008, 09:30 | czytano: 1591

Szukają na Podhalu świadków zbrodni na Żydach

United States Holocaust Memorial Museum poszukuje na Podhalu świadków zbrodni na narodzie żydowskim. Ich relacje trafią do zbiorów amerykańskiej placówki, dokumentującej historię zagłady.

- Interesuje nas dokumentowanie Holokaustu poprzez relacje naocznych świadków - poprzez świadectwa prześladowań wrogów rasowych, wrogów politycznych i religijnych, osób upośledzonych umysłowo i fizycznie oraz wrogów obyczajowych - tłumaczy w rozmowie z Dziennikiem Polskim Maciej Szpórna, przedstawiciel muzeum na Podhalu. - Szukamy świadków lżenia, poniżania, rozbojów, deportacji i morderstw. Chociaż w ramach projektu przeprowadziliśmy dotąd niemal tysiąc wywiadów, chcemy działać tak długo, jak długo żyją świadkowie, mogący uzupełnić naszą wiedzę o tym tragicznym okresie dziejów.

Wszyscy, którzy byli naocznymi świadkami okrucieństw i zbrodni Holokaustu i zgodzą się opowiedzieć o swoich przeżyciach, proszeni są o kontakt pod nr. tel. 018 206 37 39, 660 770 512. Koordynatorem projektu w Polsce jest Monika Rakusa-Suszczewska (monikarakusa@op.pl), a dyrektorem projektu w Europie jest Nathan Beyrak (beyrak@netvision.net.il).

United States Holocaust Memorial Museum (Muzeum Pamięci Holokaustu) z siedzibą w Waszyngtonie jest instytucją zajmująca się badaniem i dokumentowaniem historii Holokaustu.

Źródło: Dziennik Polski
najnowsze informacje
komentarze
swój17:15, 19 września 2008
Będzie tak jak mówi porzekadło- wasze ulice a nasze kamienice! hej
Ezechiel16:02, 19 września 2008
mnie zastanawia, jak można było przez tyle lat (po wojnie) nie uporządkować stanu prawnego nieruchomości...
teraz będzie płacz i zgrzytanie zębów i comiesięczne przesyłanie pieniążków przekazem do Izraela...
a o nowotarskim holocauscie slyszalem trochę, nieciekawa historia i mało się o niej mówi... (ale myślę że w każdym miasteczku było podobnie)
pierzyna :o)15:08, 19 września 2008
Er - sam wyraźnie napisałeś: "zabiorą swoje nieruchomości" więc nie rozumiem twojego rozczarowania.
rodak14:46, 19 września 2008
Niech się IPN od tego Muzeum Pamięci uczy tego jak trzeba zadbać o prawdę póki jeszcze żyją świadkowie historii. Bo Pamięć Narodowa nie jest tylko samo to, co robiła dla siebie esbecja.
nie_zyd10:54, 19 września 2008
no to sie wyda jak to nowotarzanie wyprowadzili zydow do pobliskiego lasu, a potem zajeli ich kamienice... ciemna strona historii, jednak prawda w koncu wyjdzie na jaw
er09:54, 19 września 2008
tak, a potem Żydzi zabiorą swoje nieruchomości - tak jak zabrali ekspozyturę RUCH w Nowym Targu...
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij